Juhtkiri

Juhtkiri | Oki raporti kõrgharidusreform saabki teoks? (8)

Õhtuleht.ee, 30. märts 2016 18:32
Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituut on teinud pöördumises ettepaneku muuta raha jagamine ülikooli õppekavade vahel läbipaistvamaks ja õiglasemaks. Palju tüli on tekitanud riigi eraldatava õpperaha ebavõrdne jagamine, kus instituudi õppetöö on hinnatud ülikooli keskmisest ligi kaks korda odavamaks. Kui ühiskonnateaduste instituut raha juurde ei saa, ähvardab sulgemine näiteks ajakirjanduse ja sotsioloogia magistriõppe kava. Kokkuhoiu eesmärgil on ülikoolis varem liidetud juba matemaatika ja matemaatilise statistika õppekava. Samasuguseid rahastamisprobleeme kurdavad ka Tallinna Ülikooli allasutused. Järelikult peab probleem olema süsteemne.

Rahapuudus ajendab muidki muudatusi. Juba praegu saab teatud erialade magistriastmes õppida vaid inglise keeles – välisüliõpilaste Eestisse meelitamise kõrval võimaldab võõrkeelne õpe küsida õppemaksu kohalikeltki. Ettevaatlikult on tehtud juttu ka õppemaksu taastamisest, mis tähendaks niigi lühikest aega kestnud tasuta kõrghariduse lõppu.

Ülikoolid näivad olevat saanud inspiratsiooni Gunnar Oki mullu augustis avalikustatud kõrgharidusraportist, mis pani ette vähendada õppekavade arvu ja omavahelist dubleerimist ning minna magistri- ja doktoriõppes üle ingliskeelsetele õppekavadele. Okk ei andnud armu ka tasuta kõrgharidusele – see tuleks asendada koolituslepingute süsteemiga. Teadlikult või mitte, kuid Oki raport on juba (vähemalt osaliselt) teoks saamas.

On selge, et ükskõik millist rahapada jagada, keegi saab ikka liiga vähe. On ka selge, et praegu madalaimas punktis oleva rahvastikukõvera tõttu on võitlus tudengite pärast eriti terav. Sellises olukorras on lihtne mängida turumajandust, omamata pikemat perspektiivi. Hea kvaliteedi ja pikkade õpetamistraditsioonidega õppekavade ohvriks toomine rahapuuduse tõttu ning nende erialade eelisarendamine, kus õpetatavad Eesti ühiskonnale panust tagastamata välismaale „mugavuspagulevad“, võib tunduda mõistlik vaid lühikeses perspektiivis. Ütleb ju Okigi raport, et õppekavade sulgemisele peaks eelnema uuring, millistele erialadele pole tööturul nõudlust või kus jääb õpetamise tase allapoole rahvusvahelisi standardeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee