Maailm

Pantvangikriis lõppenud, kaaperdaja arreteeritud.

FOTOD | Eksnaise järele igatsev egiptlane kaaperdas reisilennuki, et Küprosel varjupaika paluda (41)

Õhtuleht.ee, 29. märts 2016 09:33
Lennufirma EgyptAir reisilennuk A320 kaaperdati 29. märtsil 2016. Lennuk maandus Küprosele Larnaca lennuväljale. Foto: Reuters / Scanpix
Aleksandriast Kairosse lennanud EgyptAiri reisilennuk kaaperdati täna hommikul pärast õhkutõusmist, kui üks reisijatest hoiatas pilooti, et tal on pommivöö, ning sundis tal maanduma Küprosele. Esialgsetel andmetel on kaaperdajaks egiptlane, ülikooli professor, kelle soov oli taotleda Küprosel varjupaika, kuna seal elab tema endine naine. Oli ka teateid, et kaaperdaja nõudis Egiptuses naisvangide vabastamist. Pantvangikriis lõppes ohvriteta.

Samal teemal

Airbus 320, mille pardal oli 81 reisijat, lendas Aleksandriast Kairosse ning kaaperdati vähemalt ühe relvastatud isiku poolt, vahendas BBC esmalt uudisteagentuure, mis viitasid lennuliini ja Egiptuse valitsuse allikatele. Hiljem kinnitas EgyptAir, et lennukis oli 56 reisijat. 

Küprose lennundusministeeriumi teatel oli lennuki pardal 26 välismaalast, nende seas kaheksa ameeriklast, neli britti, neli Hollandi kodanikku, kaks belglast, kaks kreeklast ning üks prantslane, itaallane ja süürlane. Kolme ülejäänu välismaalase päritolu ei ole kindlaks tehtud.

Lennufirma EgyptAir teatas pantvangikriisi keskel, et neil õnnestus läbirääkimistel saavutada kaaperdajaga kokkulepe, et vabastatakse kõik reisijad peale välisriikide kodanike ja meeskonnaliikmete.

Associated Pressi teatel lubas kaaperdaja esialgu lennukist lahkuda naistel ja lastel. Mõni aeg hiljem teatati, et peaaegu kõik reisijad on lennukist lahkunud. Jäänud olid vaid meeskond ja viis välismaa reisijat, vahendas theguardian.com.

Kui Reutersi korrespondent Stephen Kalin kirjutas Twitteris, et kaaperdaja nimi on Ibrahim Samaha, siis Küprose ametnike teatel on ta nimi Seif Eldin Mustafa, vahendas BBC.  Egiptuse uudisteagentuuri teatel on mees egiptlane, kes soovib Küprosel varjupaika, kuna seal elab ta endine naine. Kaaperdaja on Aleksandria ülikooli veterinaariaprofessor, vahendas The Guardian uudisteagentuure.

alarabiya.net vahendas Küprose ringhäälingut CYBC, et kaaperdajal võisid olla kaaperdamiseks väga isiklikud motiivid – mehe endine naine elab Küprosel. Pealtnägijate sõnul olevat kaaperdaja visanud maandumisrajale araabiakeelse kirja palvega see naisele saata. Mehe palvel toodi kohale naisterahvas, kes elab lennuvälja lähedal külas.

Kürpose president Nicos Anastasiades lausus pressikonverentsil, et tegu pole terroristi, vaid "armuvalus Romeoga": "Sellel pole midagi pistmist terrorismiga, alati on asjaga seotud naine." 

Kaaperdaja arreteeriti täna pärastlõunal pärast seda, kui viimased lennuki pantvangid olid vabad, teatas Küprose valitsus.