Juhtkiri

Juhtkiri | Arstiabi jääb ohtlikult kaugeks (22)

Õhtuleht.ee, 28. märts 2016, 18:39
Foto: TAIRO LUTTER
Eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse põhimõtted, mida on hakatud haigekassa eestvõttel juba ellu viima, tähendavad neile, kes ei ela Tallinnas, Tartus, Pärnus või Kohtla-Järvel, tunduvalt raskemat ligipääsu arstiabile. Rahahädas haigekassa usub, et eriarstide koondamine keskustesse aitab kulusid kokku hoida. Eesti tervishoiusüsteemis pole mitte üksnes raha kasinaks jäänud: arstegi otsitakse tikutulega taga.

Seetõttu võibki esmapilgul mõistlik tunduda, et arst ei pea enam kulutama aega tõmbekeskusest maakonnahaiglasse sõitmisele, vaid saab pühenduda põhitööle – ravimisele. Iga nõnda säästetud tund tähendaks aga kolme patsienti. Seega võib uus kord tõepoolest krooniliselt pikkadele ravijärjekordadele leevendust pakkuda.

Meditsiinitöötajate kutseliidud on haigekassa plaani teravalt kritiseerinud – arstiabi kättesaadavuse halvenemise kõrval kardavad meedikud, et maakonnahaiglad taanduvad hooldusasutusteks ja sellega kaasnevad paratamatult koondamised.  Igatahes tasub kaaluda, kas Eesti tervishoid vajab järjekordse reformi asemel peenhäälestust (nagu arvavad haiglajuhid ja arstid)  või tuleb see kabinetis sündinud lahendustega pea peale pöörata. Näiteks arsti ja kauaaegse tervishoiujuhi Peeter Mardna arvates tuleks alustuseks teha lõpp uuringute dubleerimisele, hakata arsti juurde tulemata jäänud patsiente trahvima ja võtta laste tervisekäitumine rangema tähelepanu alla.

22 KOMMENTAARI

a
Arst 29. märts 2016, 14:04
Kahjuks on haigekassa selle läbimõtlemata ja arutamata otsusega "tulistamas jalga" kõikidele suurhaiglatest kaugemal, st. eeskätt maakondades elavatel...
(loe edasi)
k
kas nii? 29. märts 2016, 10:31
Polegi vaja, las surevad.Pensionifondil ka kokkuhoidu vaja
Loe kõiki (22)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee