Repliik

Küsimus | Miks on vaja trahvimäära tõsta korraga tervelt kaks korda? (99)

Õhtuleht.ee, 27. märts 2016 19:04
Foto: Stanislav Moshkov
Miks on vaja trahvimäära tõsta korraga tervelt kaks korda?

Urmas Reinsalu, justiitsminister: Trahvimäärad peavad kaasas käima elukallidusega, et nende mõju ajas ei väheneks – seega on nende korrigeerimine igati loomulik.

Nii nagu rõhutasin eelnõu esimesel lugemisel riigikogu suures saalis, on eelnõu mõte tagada karistuspoliitika kaudu õiguskuulekas käitumine.

Karistusseadustiku revisjoni käigus astuti esimene samm ehk kuritegude eest ettenähtud rahalise karistuse päevamäära tõsteti. Seda sellepärast, et karistuspoliitika eesmärk on mõjutada isikuid, kes rikuvad ühiskonnas kokkulepitud normi, seadusandja kehtestatud sanktsiooniga nii, et nad hoiduksid mingist tegevusest. Karistused peavad tegelikku mõju avaldama. Väärtegude eest mõistetavate trahvide puhul on plaanis on tõsta trahviühiku suurust vähem kui kuritegude päevamäärasid, see on selge karistuspoliitiline valik. Nüüd asetatakse asjad õigesse proportsiooni.

Eeldame, et õiguskuulekus kasvab ja väheneb väärtegude toimepanemine, seega ka karistamise vajadus. Karistamisega mõistab riik hukka teod, mille seadusandja on tunnistanud õigusvastasteks.

Eelnõu menetlev juhtivkomisjon on õiguskomisjon ja komisjoni pädevuses on otsustada, kuidas eelnõuga edasi minna ja millal see uuesti riigikogu suurde saali saata. Kuna eelnõu teine lugemine on lõpetatud ja riigikogu hääletas ettepaneku poolt jõustada seadus 1. mail, siis seda kuupäeva enam muuta ei saa. Kolmandaks lugemiseks saab komisjon teha eelnõus keelelisi ja tehnilisi täpsustusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee