Eesti uudised

Psühhiaater noormeeste kuritegudest: Noored on meie nägu ja tegu (74)

Maarius Suviste, 25. märts 2016, 12:22
Jüri EnnetFoto: ARNO SAAR
"Noored on meie nägu ja tegu. Rahva hing on haige, aga see on parandatav,“ ütleb psühhiaater Jüri Ennet, kommenteerides viimase aja juhtumeid, kus "peakangelasteks" on 20aastased noormehed.

Vaid mõned näited eelmisest nädalast noormeeste vägitegudest.

20aastane purjus noormees olevat laste juuresolekul kallale tunginud 20aastasele naisele, ähvardanud ja löönud teda. Politseinike korraldustele mees ei allunud, avaldas vastupanu ning lõi politseinikule põlvega näkku.

20aastane purjus noormees tungis talumajas oma vanaemale kallale, kuna naine küsis tagasi raha, mille noormees tema teadmata pangaarvelt oli võtnud. Naise vastu suunatud rünnet püüdis takistada samas majas olnud 50aastane mees, keda noormees lõi tekkinud kähmluses noaga.

Politsei tegi 20aastase põgeneva tagaotsitava peatamiseks teenistusrelvast kaks hoiatuslasku. Õnneks keegi vahejuhtumis viga ei saanud. Tagaotsimine oli seotud varavastaste süütegudega, mille eest karistuseks määratud üldkasuliku tööd noormees ei teinud ning hoidis samas kõrvale ka kriminaalhooldaja juures käimisest.

Need (ja nii mõnedki teised varasemad juhtumid) on pannud nii mõnegi peast kinni haarama ja küsima: mis ometi meie noortega toimub? Palusime teemat lahata psühhiaater Jüri Ennetil.

„Noortel puuduvad suured eesmärgid ja nende eesmärkidega seonduvad eeskujud,“ ütleb ta kõigepealt. „Kui tippspordi eeskuju ei ole, siis regulaarne tervisesport koos Tartu maratoni või ümber Ülemiste järve jooksuga... Eesmärgiks ka hea tervis ja sportlik töövõime eluaastani 100 pluss.“

Enneti sõnul käivad siia alla ka muud suured eesmärgid.

"Suur eesmärk eeldab pühendumist ja sihikindlat tegutsemist selle nimel – lollusteks sellisel inimesel ju aega raisata ei ole,“ räägib dr Ennet.

"Noored on meie nägu ja tegu. Noortel peaks olema eeskujuks karske eluviis ja sellest tulenevad töövõimelised ning tervisest pakatavad seemnerakud ning munarakud, et järglased oleksid Kalevi ja Linda väärilised. A.N.T.S. – alkohol, narkootikum, toksilised ained ja suits – ei sobi Eesti rahva väärtushinnangute skaalasse. Vastupidi – need on laiduväärt. Siin jällegi vajalikud suured eeskujud Eesti riigi tippude tasandil... Ema-isa ja suguseltsi tasandil.“

"Ja nüüd siis veel see niinimetatud kala pea seisund,“ lisab doktor.

"Inimesed vajavad õiguse ja õigluse tunnet ja reaalsust. Ideoloogiline kemplemine ei tohi olla isiksuse solvamine, kius, ruineerimine, juriidiline ja muu stressiga survestamine, siltide kleepimine ja vaenlaseks kuulutamine. Kui selline Mahtra sõda käib Kalevite kantsil, siis varsti ongi kõigi sõda kõigiga. Pole siis ime, et noored seda samasugust mahtrat siis depressiivses väikelinnas või suuremas linnas praktiseerivad. Kui sellel tasandil inimlikumaks muutume, siis muutub sõbralikumaks ka lihtrahvas. Eeskuju nakatab!“

Jüri Enneti sõnul ei ole noorus hukas.

"Hukas on hoopiski meie majakad, mis praegu valesti plingivad ja seetõttu paljud oma elupaadikesega karidele sõidavad. Aga majakaid saab ju korda seada ja selleks ei pea me trahvimäärasid kahekordistama,“ leiab ta.

"Esivanemad said meil hakkama, saame ka meie, saame ka majakad korda ja noored sõbralikule koosmeele rajale. Rahva hing on haige, aga see on parandatav – koosmeele ja koostöö kaudu ja mitte ainult lesknaise ja vaese ja haige aitamise kaudu. Uku Masing ütleks, et meil on veel lootust. Seda minagi.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee