Jüri EnnetFoto: ARNO SAAR
Maarius Suviste 25. märts 2016 12:22
"Noored on meie nägu ja tegu. Rahva hing on haige, aga see on parandatav,“ ütleb psühhiaater Jüri Ennet, kommenteerides viimase aja juhtumeid, kus "peakangelasteks" on 20aastased noormehed.

Vaid mõned näited eelmisest nädalast noormeeste vägitegudest.

20aastane purjus noormees olevat laste juuresolekul kallale tunginud 20aastasele naisele, ähvardanud ja löönud teda. Politseinike korraldustele mees ei allunud, avaldas vastupanu ning lõi politseinikule põlvega näkku.

20aastane purjus noormees tungis talumajas oma vanaemale kallale, kuna naine küsis tagasi raha, mille noormees tema teadmata pangaarvelt oli võtnud. Naise vastu suunatud rünnet püüdis takistada samas majas olnud 50aastane mees, keda noormees lõi tekkinud kähmluses noaga.

Politsei tegi 20aastase põgeneva tagaotsitava peatamiseks teenistusrelvast kaks hoiatuslasku. Õnneks keegi vahejuhtumis viga ei saanud. Tagaotsimine oli seotud varavastaste süütegudega, mille eest karistuseks määratud üldkasuliku tööd noormees ei teinud ning hoidis samas kõrvale ka kriminaalhooldaja juures käimisest.

Need (ja nii mõnedki teised varasemad juhtumid) on pannud nii mõnegi peast kinni haarama ja küsima: mis ometi meie noortega toimub? Palusime teemat lahata psühhiaater Jüri Ennetil.

„Noortel puuduvad suured eesmärgid ja nende eesmärkidega seonduvad eeskujud,“ ütleb ta kõigepealt. „Kui tippspordi eeskuju ei ole, siis regulaarne tervisesport koos Tartu maratoni või ümber Ülemiste järve jooksuga... Eesmärgiks ka hea tervis ja sportlik töövõime eluaastani 100 pluss.“

Enneti sõnul käivad siia alla ka muud suured eesmärgid.

"Suur eesmärk eeldab pühendumist ja sihikindlat tegutsemist selle nimel – lollusteks sellisel inimesel ju aega raisata ei ole,“ räägib dr Ennet.

"Noored on meie nägu ja tegu. Noortel peaks olema eeskujuks karske eluviis ja sellest tulenevad töövõimelised ning tervisest pakatavad seemnerakud ning munarakud, et järglased oleksid Kalevi ja Linda väärilised. A.N.T.S. – alkohol, narkootikum, toksilised ained ja suits – ei sobi Eesti rahva väärtushinnangute skaalasse. Vastupidi – need on laiduväärt. Siin jällegi vajalikud suured eeskujud Eesti riigi tippude tasandil... Ema-isa ja suguseltsi tasandil.“

"Ja nüüd siis veel see niinimetatud kala pea seisund,“ lisab doktor.

"Inimesed vajavad õiguse ja õigluse tunnet ja reaalsust. Ideoloogiline kemplemine ei tohi olla isiksuse solvamine, kius, ruineerimine, juriidiline ja muu stressiga survestamine, siltide kleepimine ja vaenlaseks kuulutamine. Kui selline Mahtra sõda käib Kalevite kantsil, siis varsti ongi kõigi sõda kõigiga. Pole siis ime, et noored seda samasugust mahtrat siis depressiivses väikelinnas või suuremas linnas praktiseerivad. Kui sellel tasandil inimlikumaks muutume, siis muutub sõbralikumaks ka lihtrahvas. Eeskuju nakatab!“

Jüri Enneti sõnul ei ole noorus hukas.

"Hukas on hoopiski meie majakad, mis praegu valesti plingivad ja seetõttu paljud oma elupaadikesega karidele sõidavad. Aga majakaid saab ju korda seada ja selleks ei pea me trahvimäärasid kahekordistama,“ leiab ta.

"Esivanemad said meil hakkama, saame ka meie, saame ka majakad korda ja noored sõbralikule koosmeele rajale. Rahva hing on haige, aga see on parandatav – koosmeele ja koostöö kaudu ja mitte ainult lesknaise ja vaese ja haige aitamise kaudu. Uku Masing ütleks, et meil on veel lootust. Seda minagi.“

Samal teemal

Kommentaarid  (74)

Juhan. 28. märts 2016 09:26
Kuidas saab olla noor põlvkond kukupai, internetist tulevad mängud on tapmine, telerist filmid sõda ja tapmised, meediast tuleb pead olema seksikas, töötegemist ja meie tavaelu õpetust ei tule kusagilt. Ka lapsevanemad usuvad omi lapsija nende valesid sõimates õpetajaid ja naabreid.
kolerast 28. märts 2016 16:19
Massimeedia mõjutab täiskasvanuid samamoodi. Suletud ring, millest üksikisikul on väljuda päris raske.
Alex 27. märts 2016 09:39
AIDS ja narkomaania on tulnud meile välismaalt. Töötus , ykskõiksus, hoolimatus , valetamine, karistamatuse tunne, see on lisandunud nyyd uues yhiskonnas. Olen näinud väga heast perekonnast lapsi, kes on kasvanud täielikuks pätiks.Enne oli loosund, et inimene on inimesele sõber, seltsimees ja vend, nyyd on inimene inimesele vaenlane. Ma kyll ei tea kust on tulnud see suur vihkamine ja tapmishimu noorte seas. Enne kardeti ikka jumalat, pattu ei tehtd, nyyd ei kardeta enam kuraditki.
Mis meist on saanud. Kyll yhiskond on syydi, aga kas me oleme kõik yhiskonna nägu, selles kahtlen.
kolerast 28. märts 2016 16:31
Ja terve lauluväljakutäis eestlasi 28 aastat tagasi ise väga soovis sellist ühiskonda ja nimetas seda vabaduseks... jeerum, mis me oma lollusest ikka kokku keerasime.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS