Juhtkiri

Juhtkiri | Salvestiste hävitamine seadustab tagatoad (17)

Õhtuleht.ee, 23. märts 2016 18:47
Kui veel aasta eest tundus, et erakonnad jõudsid riigikogu komisjonide salvestiste säilitamise küsimuses vähemalt mingi kompromisslahenduseni, siis praegu on võimuparteide teerull võtnud sihiks salvestiste võimalikult kiire hävitamise. Niipea, kui salvestise põhjal on istungi protokoll koostatud, saaks salvestise kavandatud korra järgi kohe hävitada (vahepeal plaaniti salvestiste allesjätmist riigikogu koosseisu volituste lõppemiseni).

Uue kava järgi polegi õigupoolest enam tegu salvestisega, see on degradeeritud samasuguseks abimaterjaliks nagu paberiservale tehtud märkmed (nood märkmed pole sugugi prügi, vaid tänuväärt ja oluline allikas kas või taasiseseisvunud Eesti erakondade ja valitsemise uurimisel).

Põhimõtteline võimalus otsuste sündi rekonstrueerida arutelu kui algallika põhjal pole oluline mitte üksnes ajaloo seisukohalt. See aitaks klaarida ja ennetada ka rahvaesindajate huvide konflikte ning tõrjuda võimalikke korruptsioonisüüdistusi. Kavandatud korra järgi aga vajutaks iga komisjon istungi lõppedes delete-klahvi. Kuna näib, et salvestiste olemasolu kellelegi mingil põhjusel närvidele käib, mistõttu jälgede peitmise ja kustutamise teema juurde jälle tagasi tullakse, meenub paratamatult Allar Jõksi mõistujutt seaduste menetlemise hinnakirjadest.

Tänapäeva tehnoloogiaga ei nõua salvestiste säilitamine sadu meetreid arhiiviriiuleid. Ammugi pole ohtu, et internet võiks täis saada. Oma valmisolekut riigikogu arhiivi säilitamine enda kanda võtta on ilmutanud mitu kodanikku. Puudub vaid poliitiline tahe. Tagatuba ei taha ja kõik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee