Eesti uudised

TERROR BRÜSSELIS I Terroristid ründasid Euroopa Liidu pealinna: Brüsselis tapeti 34 inimest (28)

Aadu Hiietamm, 23. märts 2016 06:00
ESMAABI: Turvatöötaja osutab esmaabi Maelbeeki metroojaamast eluga pääsenud reisijale. Kokku sai metroorongis korraldatud pommiplahvatuses surma 20 ja vigastada 130 inimest. Foto: AFP / Scanpix
Rahvusvahelises Brüsseli lennujaamas plahvatas eile hommikul kella kaheksa paiku kaks pommi. Hukkus 14 ja vigastada sai 100 inimest. Tund aega hiljem plahvatas pomm Euroopa Liidu kvartalis Maelbeeki metroojaama lähedal olnud metroorongis. Seal hukkus 20 ja sai vigastada 130 inimest. Vastutuse terrorirünnakute eest võttis äärmusrühmitus Islamiriik.

Pärast mullu 13. novembril Pariisis toimunud veriseid terrorirünnakuid hoiatasid luureteenistused ja eksperdid, et kõrge terrorioht Euroopas jääb püsima.

Samal teemal

Euroopa politseiameti Europol direktor Rob Wainwright kordas veel kuu aega tagasi: valmis tuleb olla võimaluseks, et terrorirühmitus Islamiriik üritab kusagil Euroopas rünnata ning rünnakute eesmärk on tekitada võimalikult palju ohvreid tsiviilelanikkonna seas.

Kahjuks osutusid need sõnad prohvetlikuks. Terroristid ründasid eile hommikul Euroopa Liidu pealinna Brüsselit. Lennujaamas väljuvate lendude hallis ja tund aega hiljem metroorongis plahvatanud pommid tapsid vähemalt 34 ja vigastasid 230 inimest. Hukkunute arv võib suureneda, sest paljud vigastatud on kriitilises seisundis.

Tunnistajate sõnul kuulsid nad lennujaamas enne pommiplahvatusi laske ja araabiakeelseid hüüdeid. Esialgsetel andmetel õhkis lennujaamas kahest pommist ühe enesetaputerrorist. Õhtul anti teada, et lennujaamast leiti ka kolmas pomm, mille tegid kahjutuks demineerijad.

Kehad lendasid õhus

"Kehad lendasid õhus ja kukkusid seejärel täie hooga põrandale," vahendab Bild Online üht reisijat, kes oli lennujaamas plahvatuste vahetu tunnistaja.

PÄRAST PLAHVATUST: Šokis ja haavatud inimesed lahkuvad Brüsseli lennujaamast, kus eile hommikul plahvatas kaks pommi. Surma sai seal 14 ja vigastada 100 inimest. Foto: AFP / Scanpix

"Ma olin check-ini 10. leti juures, kui kuulsin kell 7.45 esimest plahvatust. Inimesed hakkasid väljapääsu poole jooksma. Siis toimus teine plahvatus. Lagi kukkus alla. Inimesed olid paanikas. Nägin palju vigastatuid," rääkis teine tunnistaja.

Kuna inimesed said vigastada peamiselt jalgadest, siis oli üks pomm tõenäoliselt põrandal kohvris või kotis.

Must päev

Peaminister Charles Michel tunnistas, et see on Belgia must päev, sest juhtus see, mida kõik olid pikemat aega kartnud. Juhtivad terrorismieksperdid peavad võimalikuks, et eilne terrorirünnak oli vastus Pariisi terrorirünnakute ühe organiseerija Salah Abdeslami vahistamisele läinud reede õhtul Brüsselis Molenbeeki linnaosas. Väidetavalt kavandas ta koos paljude kaasosalistega terrorirünnakuid Brüsselis.

Belgia terrorismiekspert Pieter Van Ostaeyen ütles ajalehele Het Nieuws, et teda üllatas tõsiselt rünnakute ulatus ja koordineeritus. "Ma eeldasin, et midagi juhtub, kuid mitte taolises mastaabis," tunnistas ta.

Kui see on tõesti kättemaks Salah Abdeslami vahistamisele, siis oli tema terrorivõrgustik arvatust oluliselt suurem.

KAHTLUSALUSED: Belgia politsei avalikustas lennujaama valvekaamera pildi kolmest mehest, keda peetakse terrorirünnaku korraldajateks. Neist parempoolne pääses eluga ja mõningail andmeil on teel Saksamaa poole. Foto: AFP / Scanpix

Belgias tõsteti pärast ohvriterohkeid pommiplahvatusi terrorioht kõrgeimale tasemele. Kriisikeskus palus inimestel koju jääda. Ühistransport Brüsselis peatati ja raudteejaamad suleti. Tõsi, kell 16 taastati rongi-, metroo- ja bussiliiklus.

Samuti suleti koolid. Linnas oli väga palju segadust ja ärevust, mida võimendasid pidevad teated uutest pommiplahvatustest. Hiljem selgus, et tegemist oli demineerijate korraldatud kontrollitud plahvatustega, millega tehti kahjutuks kahtlaseid esemeid.

Pärast ühistranspordi seiskumist tulid hädalistele appi taksojuhid, kes tõid inimesi kriisipiirkondadest tasuta ära. Vastava üleskutse tegi Twitteri kaudu taksoliit Febet.

VIGASTATU: Lennujaamas said paljudel kannatanutel vigastada just jalad. Foto: Vida Press

"Me kardame, et Brüsselis on veel terroriste liikvel," ütles Belgia välisminister Didier Reynders telekanalile RTBF. Ettevaatusabinõuna evakueeriti Brüsselist ka kuningaperekond.

Pärastlõunal tuli teade, et julgeolekukaalutlustel evakueeriti Belgia kahest aatomielektrijaamast see osa personalist, kelle kohalolek ei olnud hädavajalik.

Euroopa Liidu institutsioonid peatasid pärast terrorirünnakuid kõik töökohtumised. Samuti piirati ligipääsu hoonetele.

Rahvusvaheline Brüsseli lennujaam jääb ka täna suletuks. Belgias kuulutati välja kolmepäevane lein.

Eilsed terrorirünnakud viisid Brüsseli samasse ritta Madridi, Londoni ja Pariisiga, kus ohvriterohked terrorirünnakud korraldati vastavalt 2004., 2005. ja 2015. aastal.

Eesti välisministeerium hoiatab

22. märtsil toimusid Brüsseli lennujaamas ja Maalbeki metroojaamas plahvatused, on inimohvreid. Lennujaam ja metroo on Brüsselis suletud. Belgia võimud on tõstnud terroriohu kõrgeimale tasemele. Välistatud ei ole edasised intsidendid. Välisministeerium soovitab vältida reisimist Brüsselisse.

Eesti välisministeerium hoiatab Foto: Reuters / Scanpix

Brüsselis viibijatel palume võimalusel vältida ühistransporti ning muid rahvarohkeid kohti ning rangelt järgida kohalike ametivõimude korraldusi.

Reisimisel Belgiasse või läbi Belgia Prantsusmaale võib Belgia poolt kehtestatud ajutise piirikontrolli tõttu ette tulla viivitusi. Kindlasti tuleb reisil viibides kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti (pass või ID-kaart).

Euroopa kardab uusi rünnakuid

Pärast terrorirünnakuid Brüsselis tugevdati eile kohe turvameetmeid ka teistes Euroopa riikides ning seda eriti lennujaamades.

TURVAMEETMED: Pärast terrorirünnakuid Brüsselis karmistati paljudes Euroopa lennujaamades turvameetmeid. See foto on tehtud Saksamaal Frankfurdi lennujaamas. Foto: AFP / Scanpix

Prantsusmaa president Francois Hollande korraldas kriisikohtumise, kus osalesid tähtsamad ministrid. Prantsusmaa linnade tänavatele saadeti lisapatrullina 1600 sõdurit.

Ka Suurbritannia peaminister David Cameron korraldas julgeolekukabineti kohtumise.

Hollandi peaminister Mark Rutte soovitas oma riigi kodanikel hoiduda Belgiasse reisimast.

Belgia politsei avaldas õhtul lennujaama turvakaamera pildi kolmest mehest, keda peetakse terrorirünnaku korraldajateks. Püsib kahtlus, et üks neist on teel Saksamaale.

Eurosaadik Elmar Brok: Euroopas käib sõda

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni esimees, Saksa kristlik demokraat Elmar Brok leiab, et me oleme sõja uue vormi tunnistajad. Sõda käib meie linnades ning kahjuks ei ole Euroopa Liit selleks sõjaks valmistunud. Koordineerimine puudub ning politsei- ja luureinfot ei vahetata.

Eurosaadik Elmar Brok: Euroopas käib sõda Foto: ITAR-TASS

Vladimir Putin avaldas Belgia kuningale kaastunnet

Venemaa president Vladimir Putin avaldas seoses Brüsseli terrorirünnakutega kaastunnet Belgia kuningale Philippe’ile. Ta mõistis selle barbaarse kuriteo hukka ja rõhutas, et sel pole mingit õigustust.

Vladimir Putin avaldas Belgia kuningale kaastunnet. Foto: Reuters / Scanpix

Putini sõnul kinnitab toimunu järjekordselt, et terrorism ei tea riigipiire ja ähvardab kogu maailma rahvaid. "Võitlus selle kurjusega nõuab kõige aktiivsemat rahvusvahelist koostööd," märkis Putin. Ta avaldas ühtlasi veendumust, et mõrtsukad ja nende käsilased saavad teenitud karistuse.

Obama: maailm peab hoidma kokku

President Barack Obama lubas eile Havannas peetud kõnes, et Ameerika Ühendriigid teevad kõik vajaliku, et koos Belgia ametkondadega pärast neid argu tegusid õiglus taastada. "Me seisame oma Belgia sõprade kõrval. Maailm peab terroriohu trotsimiseks hoidma kokku," rõhutas USA riigipea.

Obama: maailm peab hoidma kokku. Foto: AFP / Scanpix

Ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkel lubas Belgiale terrorismivastases võitluses abi.

Samal teemal

20.06.2017
FOTOD JA VIDEO | Brüsseli raudteejaamas oli plahvatus, pommar tehti kahjutuks
22.05.2016
FOTOD | Belgia mälestab Brüsseli terrorirünnakus hukkunuid
25.04.2016
FOTOD | Brüsselis taasavati terrorirünnakust kahjustatud metroojaam
31.03.2016
Terroristid jahtisid peaministrit?