Eesti uudised

Yana Toom: selline rünnak võib täna aset leida igas Euroopa lennujaamas (47)

Teele Talve, 22. märts 2016, 18:47
Yana ToomFoto: Teet Malsroos
Brüsseli lennujaamas tagasilendu oodanud ning plahvatuste keskele jäänud Yana Toom mäletab, et lennujaamas oli kaks suuremat inimmassi.

“See, kui satud lennujaama ja mingi seltskond seisab ja neist ei saa mööda. Esimesest sain mööda ja kui ma jõudsin teiseni, siis plahvatas pomm,” räägib Toom, et usub, et pomm plahvatas just seal seepärast, et sealt said terroristid rohkem ohvreid. “Kuna rahvas seisis seal väga tihedalt.”

Samal teemal

Toom ütleb, et seisis vast 30 meetri kaugusel. “Esimene plahvatus oli kaugemal. Siis ma kohe ei saanud aru, mis see on. Aga teine plahvatus oli kohe järjest ja see oli lähemal ja miski läks nagu lendu,” meenutab saadik, et see meenutas sulgesi. “Klaasi purunesid, inimesed hakkasid karjuma ja turvamehed hüüdsid “Jookske, jookske”. Meile näidati, kuhu joosta ja sinna me ka jooksime,” räägib Toom.

Euroopa saadik ütleb, et neid suunati kaupluste piirkonda. “Kõik kauplused pandi kinni, me seisime tükk aega selle platsi peal, keset neid niinimetatud raudkardinaid. Sealt suunati meid edasi terminalidesse A ja B ja paluti sealt mitte väljuda,” jutustab Toom. “Tükk aega ootasime me seal ja sealt öeldi, et läheksime edasi lennuväljale,” ütleb Toom ning lisab, et neil, kel oli pagas kontrollimata, nagu ka temal, paluti see maha jätta.

Kiirabi ja politsei tulekut Toom ei kuulnud, sest plahvatus toimus check-in alas, kuid nemad olid juba minutite jooksul toimetatud sisse. “Ma nägin lihtsalt, kuidas sisse jooksid juurde veel inimesed – nutte ja karjudes.”

Hetkel on Toom endiselt Brüsselis. “Ma saabusin koju tund aega tagasi. Meid sealt hoiti pikalt lennuväljal, siis liigutati teise nurka tänaval ja lõpuks viidi mingisse angaari,” ütleb ta, et sealt juba said need, kellel oli kuskil Brüsselis ööbida, bussidega edasi väikelinna Zaventem raudteejaama juurde. “Sealt tuli juba omapäi ära minna,” räägib Toom, et kuna ühistransport ei käi, aitas tema hädast välja hea kolleeg, kes talle autoga järgi sõitis.

Toom tõdeb, et selline rünnak võib täna aset leida igas Euroopa lennujaamas. “Tegelikult muidugi neid asju ei oota, kuna siin on veel kõrgendatud terrorioht pidevalt ja automaatidega ollakse tänaval, siis instinktiivselt väldid selliseid rahvarohkeid kohti. Et ei taha minna sinna, kus sada inimest seisab tihedalt koos,” ütleb ta, et see on juba instinkt. “Ka lennujaamas oli nii, et ma üritasin mitte seal inimrohkesse kohta väga ronida.”

Toom ütleb, et vaatamata kriisiolukorrale käitusid inimesed väga väärikalt ja kuulekalt. “Ka turvatöötajad olid tasemel,” meenutab ta, et kiirelt ilmusid inimesed rohelistes särkides ja küsisid, kas saavad aidata ja jagasid abivajajatele vett.

Saadik ütleb, et mõtted juhtunud tragöödialt aitas eemal hoida see, et inimestel tekkis antud joogiveest vajadus tualetti kasutada, aga neid ei olnud. “Lõpuks see muidugi leiti ja seisti järjekorras ning visati nalja,” ütleb ta, et õnneks kadus pinge paari-kolme tunniga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee