Krimi

VÕITLUS NARKOMAANIAGA: politsei roll nihkub karistamiselt pigem suunamis- ja ennetustegevusele (3)

Jane Saluorg, 23. märts 2016, 10:49
Foto: TAIRO LUTTER
ÜRO peaassamblee istungil sõnastati 1998. aastal loosung „Uimastivaba maailm – me saame sellega hakkama!“. Rohkem kui kümme aastat hiljem on narkoprobleemideta ühiskond ilus unenägu. Valdkond pakub jätkuvalt väljakutseid nii politseile kui ka sotsiaalsüsteemile.

Põhja prefektuuri prefekti Kristian Jaani sõnul on narkovastases võitluses politsei fookuses kaks peamist punkti: võidelda diileritega ja teha ennetustööd. Tema sõnul narkootiliste ainete tarvitajatele otsest jahti ei peeta. „Sõltuvust ei ravi rahatrahvi või vanglakaristusega,“ ütles Jaani.

Samal teemal

Tänavadiileritega tegelemine on oluline, sest just nende tõttu on uimastid sõltlastele kõige kättesaadavamad. „Võitlus diileritega aitab tõkestada aine levikut ja kättesaamist ning kui selle tulemusena on meil kasvõi üks esmatarvitaja vähem, on meie töö vilja kandnud,“ sõnas Jaani.

Kriminaalpoliitika uuringu „Kuritegevus Eestis 2015“ järgi  on üheks kuriteo liigiks, mille arv suurenes eelmisel aastal kõige rohkem, just narkootiliste ja psühhotroopsete ainete suures koguses ebaseaduslik käitlemine. Kui 2014. aastal oli juhtumeid 852 siis eelmisel aastal 1042, mis teeb muutuseks 22%.

Prefekti sõnul on fookus pigem diileritel kui sõltlastel, sest sõltlase saab politsei lõpuks ikkagi kätte - läbi sõltlase poolt toime pandud varguste, röövide või raskemate kuritegude. 

Näiteks. Kui sõltlane alustab oma teekonda Lasnamäelt sooviga jõuda Koplis asuva diileri juurde, osutub teekond pikaks. Vahepeal jõuab narkomaan uue doosi hankida läbi kuritegeliku tee, pannes toime kas poe- või taskuvarguse. Doosi jaoks on ju vaja raha. Registreeritud kuriteo kaudu jõuab politsei lõpuks ikkagi sõltlaseni.

Rõhk efektiivsel ennetustööl

Kriminaalpoliitika uuring „Kuritegevuslik Eesti 2015“ toob välja, et üheks levinumaks laste poolt toime pandud kuriteoks läbi aastate on olnud narkokuriteod. Tõsi, uuringu järgi on narkokuritegude arv ajas vähenenud - kui 2005. aastal pandi laste poolt toime 76 narkokuritegu siis möödunud aastal sooritati alaealiste poolt 12 narkokuritegu.

Seega on tähtis ennetustöö, sest nii on võimalik inimesi, eriti alaealisi allakäigutrepist eemale hoida. „Teatud riskigrupid on altimad sattuma nõiaringi, millest tagasiteed ei ole või on see väga raskesti saavutatav,“ sõnas Jaani. „Uuringud on näidanud, et enam kui pooltel sõltlastest on varases lapsepõlves või noorukieas elus midagi väga halvasti läinud – toetava pere puudumine, raskused koolis, halvad sõbrad jms. Selles mõttes on kindlasti tegu ka sotsiaalse probleemiga,“ lisas prefekt.

Jaani toob ennetustöö edukaks näiteks narkoennetusprogrammi „Puhas tulevik“. Programm annab uimasteid tarvitanud noortele uue võimaluse.

„Programmi põhifookuses on põhjuste väljaselgitamine, miks noor narkootikume üldse tarvitama on hakanud. Koos toetusgrupiga leitakse võimalusi neist loobumiseks. Eeldusel, et alaealine läbib programmi edukalt ja selle kestel narkootikume ei tarvita, on tal võimalus oma elu alustada puhtalt lehelt ilma kandeta karistusregistris,“ kommenteeris Jaani.

Möödunud aastal suunati programmi 30 noort inimest. Neist 19nel on programm pooleli, neli läbis programmi edukalt ja seitse katkestas erinevatel põhjustel.

3 KOMMENTAARI

j
Juhan. 24. märts 2016, 08:29
Trahve tuleb kahekordistada selleks et saaks narkomaane tasuta aidata seda nõuavad mafioosad nende äri jääb unarusse kui narkomaane poleks, trahvid saab vanainimestelt kätte.
m
Maxumaxja 23. märts 2016, 22:53
Narkomaani abistame ja helkurita vanamemmele vääname täie laksuga.Loogiline ju,kes julgeb väita et meie Pintsakul ajusi pole-Narkomaan paljas kui püksinööp aga iga vanamemm maksab trahvi kenasti ära ...laenab või raha selleks aga Pintsak saab oma lennud ilusti lennatud.
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee