Eesti uudised

Vabaerakond: trahvirahaga eelarveaukude lappimine on õigusriigile kohatu (29)

Õhtuleht.ee, 22. märts 2016 10:15
Sergei MetlevFoto: Tiina Kõrtsini
Vabaerakonna esinduskogu liikme Sergei Metlevi sõnul peab karistuspoliitika teenima üksnes ühiskonna turvalisust ja seetõttu tuleb suunata trahviraha luku taha stabiliseerimisreservi ning järsk trahvitõus asendada pikema tõusugraafikuga. Vabaerakond esitas riigieelarve seaduse muudatused, mille esimene lugemine on riigikogus kolmapäeval.  

"Mullu kevadel käsitleti valitsuse eelarveläbirääkimiste käigus trahvitõusu samasuguse valimislubaduste katteallikana, nagu kütuseaktsiisi või majutusteenuste käibemaksu tõusu. Maskeerides kavatsusi elukalliduse tõusuga koostati eelnõu, mis tõstab trahve maikuust kaks korda. Praegu laekuvad riigi määratud trahvid riigieelarvesse, mis tähendab, et seda raha võidakse kasutada sama hästi nii erakondade rahastamiseks kui mõne ametkonna ülalpidamiseks. Karistuspoliitika on allutatud osaliselt riigikassa loogikale, mis on demokraatlikus õigusriigis lubamatu," ütles Sergei Metlev.

"Vastates Vabaerakonna eelnõule, mis näeb ette trahviraha suunamist riigi stabiliseerimisreservi, ütles valitsus: "Me ei pea otstarbekaks, et riigi üks tululiik lülitatakse välja riigi jooksvate kulude finantseerimisest“. Sellega on valitsus andnud kinnituse, et tegemist on kodaniku lüpsmisega. Selline karistuspoliitika kaotab igasuguse mõtte, lihtsam on kümnist kehtestada. Kahju on sellest, et valitsuspoliitikute tegevus mõjub rusuvalt elanikkonna usaldusele politsei vastu ning põhjustab rohkesti konflikte," lõpetas Sergei Metlev.

 "Oleme veendunud, et kui trahviühikuid üldse tõsta, siis pehme graafiku alusel maksimaalselt üks euro aastas. Meediaanpalk on meil hetkel ligi 750 eurot ja isegi 100-eurone trahv on meie inimesele reeglina väga suur trahv," lisas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee