Maailm

Uudis täieneb jooksvalt!

OTSEBLOGI | Brüsseli pommiplahvatused võisid korraldada viis terroristi. Abdeslam eitab oma seotust Brüsseli terroriga (245)

Õhtuleht.ee, 24. märts 2016, 14:54
Sõjavägi ja politsei Zaventemi lennujaamasFoto: CHARLES PLATIAU
Brüsseli Zaventemi lennujaamas toimus üleeile hommikul võimas plahvatus. Belgia prokuratuuri kinnitusel oli tegu enesetaputerroristidega. Plahvatus toimus ka Maelbeeki metroojaamas. Rünnakutes on hukkunud ligi 30 inimest. Politsei jahib kahtlusaluseid. Anna teada, kui oled Brüsselis! 

18:37

Brüsseli lennujaam jääb suletuks pühapäevani.

14:51

Belgia siseminister Jan Jambon ja justiitsminister Koen Geens esitasid Brüsseli rünnakute pärast tagasiastumispalve, kuid peaminister Charles Michel lükkas selle tagasi, vahendas Reuters ajalehes Le Soir ilmunud teadet.

Belgia võimud tunnevad piinlikkust, sest Türgi avalikustas kolmapäeval, kuidas üks Brüsseli pommimeestest saadeti möödunud aastal terrorismikahtluse pärast riigist välja. Türgi presidendi Erdogani sõnul hoiatati Belgiat, kuid valitsus ei võtnud midagi ette.

14:26

Terroriohvrite identifitseerimine edeneb väga visalt. Neljas ametlikult hukkunuks tunnistatu on 51-aastane Fabienne Vansteenkiste, kes töötas Zaventemi lennujaamas pagasikorraldajana.

Kohaliku meedia väitel oli naine oma vahetust lõpetamas, kui pommid plahvatasid.

Siiani oli naise otsimiskuulutus üleval veebilehel, mis koondab 22. märtsil kadunuks jäänute andmeid.

13:10

Belgia ringhääling katkestab täna kell 15.30 Eesti aja järgi leina märgiks kõik saated.

12:43

Channel4 videklipp, milles Mary kinnitab oma kliendi teadmatust Brüsseli rünnakutest.

12:13

Advokaat Mary kinnitas reporteritele, et Abdeslam ei teadnud Brüsseli terroristide plaanidest rünnata lennujaama ja metrood, teatas AFP. 

11:44

Abdeslami advokaat Sven Mary langes eile õhtul rünnaku ohvriks. Mary kinnitas seda ajalehele Le Soir ja ütles, et pidi oma töötajate kaitsmiseks büroo varem sulgema.

11:39

Abdeslami advokaat Sven Mary saabus kohtusse. Abdeslam ise viibib range valve all Brugge vanglas. Mary kinnitas, et tema klient soovib võimalikult ruttu Prantsusmaale minna ja seal uurijate küsimustele vastata.

11:23

Möödunud nädalal vahistatud Pariisi terrorirünnakus kahtlustatav Salah Abdeslam teatas oma advokaadi vahendusel, et ta soovib enda võimalikult kiiret Prantsusmaale väljaandmist, vahendas Guardian.

Belgia kohus peab täna otsustama, kas Abdeslami võib veel kuu aega vahi all hoida.

11:14

Euroopa politseiameti (Europoli) direktori Rob Wainwrighti sõnul on Islamiriigi terrorivõrgustik Euroopas palju suurem kui seni arvatud. Wainwright rääkis BBC-le antud raadiointervjuus, et praegune olukord on ilmselt viimase kümnendi kui mitte veel pikema aja jooksul kõige ohtlikum kogu Euroopa jaoks.

Wainwright osaleb tänasel Euroopa liidu riikide julgeolekualasel kriisikohtumisel.

10:14

Mida teame Brüsseli rünnakute ja ründajate kohta?

29-aastane Ibrahim el-Bakraoui pani 22. märtsi varahommikul Zaventemi lennujaamas plahvatama ühe lõhkekeha. Temast kaks aastat noorem vend Khalid el-Bakraoui lõhkas pommi Brüsseli Maelbeeki metroojaamas.

Mõlemad mehed hukkusid. Ibrahimi isik tehti kindlaks sõrmejälgede abil. Politsei leidis hiljem tema arvuti, milles oli mehe hüvastijätukiri. El-Bakraoui kirjeldas, et tunneb end tagaetavana ja kartis kinnivõtmist.

Mõlemad vennad olid Belgia kodanikud ja varem politseiga kokku puutunud. Terrorismisüüdistusi polnud neile esitatud, kuid uurijad oletasid, et nad on seotud Pariisi terrorirünnakutega. Eile teatas Türgi, et Ibrahim el Bakraoui saadeti Türgist terrorismikahtluse pärast välja Hollandisse. Holland lasi mehe vabaks, kuna ei suudetud tõestada tema seotust Islamiriigiga.

Teine lennujaamas end õhku lasknud terrorist on ilmselt Najim Laachraoui, kuid tema osalust pole ametlikult veel kinnitatud. Najim Laachraoui oli samuti politsei huviorbiidis seoses Pariisi terrorirünnakutega ja väidetavalt oli just tema ründajate pommimeister.

Kolmanda lennujaamas tegutsenud mehe isik pole teada. Lisaks levitab Belgia prantsuskeelne meedia teadet, nagu oleks ka metroos tegutsenud kaks pommipanijat. Ühtegi fotot selle tõendiks veel pole.

Iisraeli ajalehe Haaretz kinnitusel olid Belgia võimud saanud luurelt hoiatuse, et Zaventemi lennujaama ja Brüsseli metrood võidakse rünnata. Ometi ei suudetud rünnakuid ära hoida.

09:38

Täna hommikul Brüsseli kesklinnas...

09:34

Möödunud nädalal vahistatud Salah Abdeslam tuuakse täna esimest korda kohtu eelistungile, teatas Guardian.

09:31

Ibraham el-Bakraoui kirjutas oma hüvastijätukirjas, et ei soovi vangi minna ning vihjas ühele juba kinnipeetud tuttavale. Siiani arvati, et see võiks olla möödunud nädalal vahistatud Salah Abdeslam.

Belgia prantsuskeelne ringhääling teatas, et Ibraham el-Bakraoui arvutist leitud testamendis vihjatakse mitte Salah Abdeslamile, vaid hoopis Mohammed Bakkali-nimelisele mehele. Bakkali vahistati novembris, kuna teda kahtlustati Pariisi rünnakute korraldajate varjamises.

08:14

Euroopa riikide justiits- ja siseministrid peavad täna Brüsselis kriisikoosoleku.

07:42

Metrood rünnanud Khalid el-Bakraouil oli samuti olla kaasosaline, teatas Prantsuse ajaleht Le Monde. Temaga koos jäi Brüsseli metroo turvakaamerale suure kotiga mees, kes aitas rünnakut korraldada.

00:01
PÄEVA LÜHIKOKKUVÕTE

Mis on 23. märtsi jooksul, päev pärast rünnakuid selgeks saanud? 
*Kolme plahvatuse tagajärjel on saanud surma 31 inimest ja 270 on saanud viga
* Kolm pommipanijat on väidetavalt identifitseeritud - Najim Laachraoui ja vennad Khalid ja Ibrahim El Bakraoui. 
* Laachraoui valmistas pomme ka Pariisi rünnakute jaoks.
 *Türgi presidendi sõnul teatati El Bakraouist kui võimalikust terroristist ning  hoiatati nii Belgiat kui Hollandit, kuid hollandlased lasid mehe vabaks.
* Terrorioht on jätkuvalt kõrge - Brüsseli lennujaam on jätkuvalt suletud ning naaberriigid on kõrgeimas valmisolekus
* Salah Abdeslam, Pariisi rünnakute suurim kahtlusalune, asub neljapäeval tunnistusi andma.

Inimesed toovad jätkuvalt küünlaid ja lilli, mälestamaks kannatanuid  (PHILIPPE HUGUEN)
22:56

AP teatel on kindlaks tehtud, et üks Brüsseli lennujaama terroristidest valmistas Pariisi rünnakuteks pomme.

20:53

Eelkontrolli tõttu on Brüsseli teises lennujaamas suur järjekord

20:18

Prantsuse ajaleht Le Monde ja mitmete Belgia väljaannete sõnul on teine enesetaputerrorist lennujaamast Najim Laachraoui

Najim Laachraoui (Reuters / Scanpix)

20:13

Brüsseli lennujaam teatas oma Twitteris, et jääb suletuks reedeni.

20:10

Parandus: Türgi peaministri Recep Tayyip Erdogani sõnul oli üks Brüsselis terrorirünnaku korraldajatest oli tabatud 2015. aasta juunis Türgis ja saadetud taotluse järgi Hollandisse, mitte Belgiasse.

19:06

Veelgi suurema ohvrite arvu hoidis Brüsseli terrorirünnakus ära taksodispetšer, kes hajameelsusest saatis terroristide tellitud mikrobussi asemel tavalise sõiduauto, vahendab Reuters Belgia meediat. Seetõttu tuli terroristidel maha jätta suur naelu sisaldav pomm, mille politsei hiljem terroristide korterist leidis.

18:58

Türgi peaministri Erdogani sõnul oli üks Brüsseli ründajatest tabatud juunis Türgis ja saadetud tagasi Belgiasse

18:28

USA president Barack Obama lubaba, et USA läheb IS rühmituse vastu, lisades, et maailm peab ühtselt terrorismi vastu seisma.

17:10

Pärastlõunase seisuga on Brüsseli haiglates 25 terroriohvrit, kelle seisund on väga raske, vahendas BBC.

17:08
Andra Nõlvak

Belgia prokuratuuri sõnul on leitud lõhkeaine sama, mida kasutati Pariisi rünnakutes 13. novembril. Läbiotsimistel leiti 15 kilogrammi lõhkeainet TATP.

16:57

Belgia kuningas Philippe ja kuninganna Mathilde külastasid Zaventemi lennujaama ja Brüsseli kriisikeskust. Kuninglik paar mälestas hukkunuid ja tänas päästjaid ning politseid. 

16:43

Nukrad uudised... Identifitseeritud on kaks järgmist terroriohvrit - noor juuratudeng Leopold Hecht ja ametnik Olivier Delespesse.

16:25

Brüsseli lennujaama administratsioon teatas Twitteris, et pole teada, millal lennujaam võidakse avada. Hoones tegutsevad siiani politseuurijad ja pole võimalik hinnata, kui suuri kahjustusi plahvatused tekitasid.

15:49

Uurijad on teinud kindlaks, et esimene pomm plahvatas Zaventemi lennujaamas eile kell 7.58 kohaliku aja järgi. Teine plahvatus järgnes 9 sekundit hiljem, teatas Guardian. 

Haiglasse toodud vigastatute röntgenpildid kinnitavad, et terroristid kasutasid naelu täis pomme. 

Naelu, kruvisid, detonaatoreid, lõhkeainet, atsetooni ja teisi kemikaale leiti ka eileõhtusel haarangul Schaerbeeki linnaosas.

15:44

Euroopa Komisjoni asepresident Kristalina Georgieva kinnitas Guardianile, et Brüsseli terrorirünnakutes sai vigastada kolm Euroopa Komisjoni töötajat.

15:34

Lootus peab elama. Sellise sõnumi saatis sotsiaalvõrkudesse Belgia vanim ülikool -1425. aastal asutatud Leuveni katoliiklik ülikool. Selle raamatukogu juures võis eile kuulda tavatut kellamängu: parema tuleviku märgina kõlas John Lennoni lugu "Imagine". 

15:21

Hommikul alanud politseioperatsioon Anderlechtis jätkub, kinnitavad nii BBC kui Twitteri-kasutajad.

14:51

Eileõhtusel haarangul Schaerbeeki linnaosas korraldatud läbiotsimisel leidis politsei sülearvuti, mis sisaldas Ibrahim el-Bakraoui viimast kirja.

Mees kahtlustas, et politsei otsib teda ning kirjutas, et ei soovi vangi sattuda ega tea, mida teha.

Haarangul vahistati kaks inimest, üks lasti pärast ülekuulamist vabaks, teine jäi vahi alla, kinnitas Leeuw.

14:23

Leeuw kinnitas, et praegu on hukkunud 32 inimest, kuid mõned inimesed on veel väga raskes seisundis haiglas ning ohvrite arv võib kasvada. Vigastatuid on umbes 270.

14:20

Prokuratuur alustas pressikonverentsi. Riigiprokurör Frédéric Van Leeuw sõnas, et lennujaamas korraldas enesetapurünnaku Ibrahim el-Bakraoui. Tema vend Khalid el-Bakraoui on tõenäoliselt Maelbeeki metroojaama ründaja. Samuti kinnitas Van Leeuw, et lennujaamas nähtud valges riietuses mees on ikka veel vabaduses. Ajalehed nimetavad teda Najim Laachraouiks, kuid seda prokurör ei kinnitanud. Kes on kolmas lennujaama turvakaamera ette jäänud terrorist, pole teada.

14:17

Belgia peaminister Charles Michel, Prantsusmaa peaminister Manuel Valls ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker mälestasid hukkunuid Maelbeeki metroojaama juures."Sellised sündmused teevad haiget, kuid ei hirmuta meid. Me astume terroristidele vastu," säutsus Juncker. 

14:06

Brüsseli lennujaam on suletud ka homme (24. märtsil).

14:03

Najim Laachraoui on jätkuvalt vabaduses, kinnitavad nii BBC kui Guardian. Selguse peaks tooma prokuratuuri pressiteade.

13:27

Belgia meedia kinnitab nüüd, et varasemad teated Najim Laachraoui vahistamise kohta ei vasta tõele. La Libre Belgique kinnitab, et Anderlechtis vahistati üks teine kahtlusalune. Kuulduse lendu lasknud tabloid Dernière Heure kirjutab samuti, et Anderlechtis kinnivõetu pole Laachraoui.

13:24

Brüsseli linnavõimud paluvad Belgia jalgpalliametnikke, et 29. märtsiks kesklinna staadionile plaanitud koondise sõprusmäng Portugaliga ära jäetaks.

13:13

Brüssel leinab.

13:00

Het Nieuwsblad kirjutab, et teade Najim Laachraoui vahistamisest on valeinfo. Belgia riigiprokuratuur alustab kohe pressikonverentsi.

13:00

Leinaminutid.

+/-12:05 (following the minute of silence for #BrusselsAttacks) College read-out live: https://t.co/P0BIU0PzXA pic.twitter.com/ZoZ2AO1t6s

— European Commission (@EU_Commission) March 23, 2016

12:47

Eesti aja järgi kell 13 algab Brüsselis leinaminut, ka tele ja raadio katkestavad korraks saadete edastamise.

12:30

Ka teised väljaanded kinnitavad pommimehe kinnivõtmist. Ajakirjanik Michael Sephiha teatas Twitteris, et Laacharoui olevat vahistatud pitsarestoranis. Ka Salah Abdeslamile sai saatuslikuks peidupaika tellitud erakordselt suur hulk pitsat, mis politseis kahtlust äratas.

12:05

Guardian vahendab Belgia meedia teadet, et kahtlusalune Najim Laachraoui võeti Anderlechti linnas kinni. Esialgu pärineb uudis tabloidilt Dernière Heure. RTL teatas, et terroristi vahistasid eriväelased. 

11:52

Agentuur AFP avaldas ülevaate viimase aasta jooksul islamiäärmuslaste poolt korraldatud suurematest terrorirünnakutest.

11:46

Pommipanijatest vendadega muutuvad asjad segasemaks ja mängus võib olla veel neljaski terrorist. Belgia prantsuskeelne ringhääling RTBF teatas, et vennad el-Bakraouid ei tegutsenud Zaventemis koos. Ibrahim lasi end õhku lennujaamas, kuid Khalid pani pommi plahvatama hoopis metroos. Juhul, kui see on tõsi, kes on kolmas mees lennujaama turvakaamera fotol Ibrahimi ja Najim Laachraoui kõrval?

11:32

Prantsuse peaminister Manuel Valls sõnas, et Brüsseli rünnakud kinnitavad veel kord vajadust Euroopa reisijate registri järele, teatas AP. Vallsi sõnul on Euroopa Parlament selle kasutuselevõttu liiga kaua edasi lükanud.

11:12

USA presidendiks pürgiv Donald Trump süüdistas moslemeid üksteise kaitsmises ja varjamises. Intervjuus Briti telekanalile ITV ütles Trump, et islamiusulised peaksid olema avatumad ja äärmuslastest politseile teatama.

10:58

24-aastane tagaotsitav Najim Laachraoui kasvas Belgia ajalehtede kinnitusel üles Brüsseli eeslinnas Schaerbeekis. Politseile oli ta hästi teada. 2013. aastal reisis noormees Süüriasse ja tegeles islamisõdalaste värbamisega.

2014. aastal kuulutati Laachraoui rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. See ei takistanud tal Belgiasse tagasi pöördumast. Pariisi rünnakutest saati on politseinikud otsinud Soufiane Kayali nimelist meest. Hiljuti selgus, et see on Laacharoui varjunimi.

Belgia ringhäälingu andmetel valmistas Laacharoui osa Pariisis kasutatud pommidest. Tema DNAd leiti nii rünnakukorraldajate peidupaikadest kui sealt avastatud lõhkeainelt.

10:28

Ka täna ei suuda Belgia valitsus kinnitada, kui palju on hukkunuid ja vigastatuid. Sotsiaal- ja tervishoiuminister Maggie De Block on rääkinud umbes 31 hukkunud inimesest. Vigastatuid olevat 260 ringis. Osaliselt on põhjus selles, et kõik kergeid vigastusi saanud inimesed ei pruukinud haiglasse pöörduda.

10:01

Zaventemis ellujäänud kolmas pommimees on kindlaks tehtud. Tema nimi on Najim Laachraoui. Mees oli juba varem politsei poolt tagaotsitav, kuna tema DNAd leiti Pariisi rünnakute korraldajate peidupaikadest. Samuti on teada, et mees tundis Pariisi veresauna korraldajat Saleh Abdeslami ja käis sügisel temaga koos Ungaris.

09:42

Brüsselist pärit el-Bakraoui vennad olid politseile hästi teada, kirjutas Guardian. Nad olid kriminaalse minevikuga ja üsna hiljuti sai selgeks nende seotus novembrikuus Pariisis toimunud rünnakutega. 

Üks vendadest üüris korterit Brüsseli eeslinnas Forestis, kus möödunud nädalal toimus politseihaarang.Samuti on teada, et nad rentisid korterit Brüsseli lähedal Charlerois, mida võidi kasutada Pariisi rünnakute korraldajate peidupaigana.

Lisaks olevat üks vendadest hankinud Pariisi veresauna korraldamiseks relvi ja laskemoona.

Kui Brüsseli rünnakute taga on sama terrorirakuke, mis korraldas Pariisi tapatöö, tekitab see tõsise küsimuse politsei ja luure töö kvaliteedi kohta.

09:16

Belgia ringhäälingu andmetel olid kaks Zaventemi lennujaamas end õhku lasknud meest vennad Khalid ja Ibrahim el-Bakraoui. Mõlemad olid politsei poolt tagaotsitavad, neid kahtlustati terroristide varjamiseks mõeldud majade rentimises.

09:13

Esimene ametlikult hukkunuks tunnistatu on Brüsselis elanud 36-aastane peruulanna Adelma Tapia Ruiz. Naine oli abielus belglasega ja oli perega lennujaamas, et sugulastele külla minna. Tema abikaasa ja nelja-aastased kaksikud tütred jäid ellu.

01:24

Belgia siseminister Jan Jambon kinnitas intervjuus CNNile, et praegu otsib politsei lennujaama turvakaamera ette jäänud kolmandat meest. Väidetavalt oli Schaarbeeki linnaosas läbi otsitud mitu maja. Jambon keeldus haarangu ja juurdluse üksikasju täpsustamast, kuna ei soovinud liigset infot avaldada. "ISISe terroristid on hästi treenitud professionaalid," lisas ta.

01:16

Flaamikeelse ajalehe Het Belang van Limburg kolmapäevane esikülg kuulutab: "Meie kõige mustem päev".

00:23

BBC teatas Eesti aja järgi südaöösel, et haarang Brüsseli Schaarbeeki linnaosas jätkub.

Belgia ajalehe HLN andmetel viis haaranguni ühelt taksojuhilt saadud info. Mees viis terroristid lennujaama ja temas äratas kahtlust see, et nad ei lubanud tal oma kohvreid tõsta.

Pommiplahvatuste järel pöördus taksojuht politseisse ja näitas politseinikele, kust ta kahtlased mehed peale võttis.

23:34

Reutersi teatel vahistas Saksa politsei teisipäeval Austria piiri lähedal kolm Kosovo päritolu meest, kelle auto kandis Belgia registreerimismärki. Vihje kahtlase seltskonna kohta tuli luurelt ja nüüd uurib politsei, kas vahistatud plaanisid terrorirünnakut.

23:27

Brüssel leinab küünalde valguses.

22:56

Brüsseli lennujaam jääb homme suletuks. Lennufirma Nordica teatas, et kaalub oluliselt suurema lennuki liinileseadmist homseks õhtuks, et toimetada koju kõik soovijad. Täpne korraldus selgub hommikul.

21:58

Sotsiaalvõrkudes on terrorismivastaseks sümboliks saamas ... friikartulid. Pärineb see roog ju Belgiast. Ja Instagramis ning mujal sotsiaalvõrkudes levivatel piltidel on kenasti näha, et friikartulitest saab moodustada vägagi ühemõttelise sümboli, mida terroristidele demonstreerida. 

 

#Brussels #Belgium #Unforgettable 🙏💐

A photo posted by Sarah 🇮🇹 It Girl (@saragram_1) on

21:42

Mõned tunnid tagasi kogunesid mitmed Brüsseli elanikud Brüsseli põhjaosa raudteejaama juures. Belglanna Julie postitusest kumab, et vaikselt kogutakse jõudu.

"Täna hommikul mõtlesin, et see pole maailm, kus elada tahan. Aga siis näed kogu solidaarsust pead tõstmas: taksojuhid pakuvad tasuta sõitu, inimesed ulualust või kohvi või jutuajamist. Inimesed joonistavad tänavatele. Makedoonias hoidsid põgenikud solidaarsuse märgil silte. Täna juhtus kohutavaid asju. Aga kesiganes selle põhjustas, see on väike mõra sellele, mida me kutsume inimkonnaks. Ärge unustage seda, see ei ole meie loomus! Meie loomus on solidaarsus, mida täna näeme. Ja ma tahan sellises maailmas elada. Ma tahan." 

 

Just now in the train station of Brussels North : a lot of people, but no chaos. Police men used megaphones to announce...

Posted by Julie Steendam on 22. märts 2016. a.
21:37

Ka Tallinna teletorn särab täna solidaarsuse märgiks Belgia trikoloori värvides.

21:21

Peaminister Taavi Rõivas sõnas otseintervjuus uudistesaatele "Aktuaalne kaamera", et terrorirünnakute kasutamine immigratsioonivastase argumendina on ebaväärikas.

20:55

Pariisi Eiffeli torn on täna leina ja solidaarsuse märgiks valgustatud Belgia lipuvärvides.

20:43

Reutersi teatel toimus Amsterdami raudteejaamas tulistamine. Politseinikud üritasid üht meest vahistada ja tegid hoiatuslaske. Pole teada, kas vahejuhtum on seotud Brüsseli rünnakutega.

20:33

Politseireidil Brüsselis Schaarbeeki linnajaos leiti isevalmistatud lõhkekehi, erinevaid kemikaale ja Islamiriigi lipp, teatas Guardian.

20:23

Belgia kuningas Philippe sõnas telepöördumises, et kogu riik on sügavas leinas, kuid kutsus üles jätkuvalt olema rahulik ja väärikas, sest selles peitub Belgia tugevus.

20:18

Belgia riigiprokurör Frederic Van Leeuw kinnitas, et politsei otsib meedias ringleval turvakaamerafotol olevat meest, kes jäi pildile valgesse rõivastatuna. Kaks tumedais rõivais meest hukkusid tõenäoliselt enesetapurünnakus.

Prokuröri sõnul otsib politsei teisigi rünnakutes kahtlustatavaid, kuid ta keeldus detaile avaldamast. 

19:36

Belgia väljaannete kinnitusel korraldab politsei eriüksus praegu reidi Brüsseli eeslinnas Schaerbeekis, vahendas Guardian.

19:13

Homme kell 7.00 heisatakse Stenbocki maja katusemasti Eesti lipp leinalipuna, teatas Riigikantselei. Leinalipu heiskamisega avaldame austust täna Brüsselis toimunud terrorirünnakutes hukkunutele ning väljendame solidaarsust belglastega. 

19:11

“Tänane on Euroopa tume päev,” alustas Horvaatias ametlikul visiidil olev president Toomas Hendrik Ilves oma loengut “Euroopa ristteel” Zagrebi Ülikoolis, paludes kõigil tõusta leinaminutiks, meenutades nii hommikuste Brüsseli terrorirünnakute ohvreid.

“Meie vastus ei saa tugineda hirmule,” ütles ta. “Meie vastus ei saa olla Euroopa sees piiride sulgemine, vaid tugevam koostöö julgeolekuasutuste vahel ja välispiiride kontrollimisel.“

18:58

Belgia valitsuse teatel on täna hukkunud 30 inimest. Lennujaamas sai surma 10 ja vigastada 100 inimest. Metroojaamas hukkus 20  inimest, 130 sai vigastada, vahendas CNN.

18:46

Brüsseli Zaventemi lennujaama tegevjuht Arnaud Feist kinnitas telekanalile ABC, et lennujaamast leiti tõesti ka kolmas pomm, mille demineerijad kahjutuks tegid.

18:42

Belgia meedias levib foto kolmest turvakaamera ette jäänud mehest, kes on arvatavad lennujaamarünnaku korraldajad. Politsei kinnitusel on foto ehtne. Kaks musta värvi riietes meest lasid end ilmselt Zaventemis õhku ja kolmas, valgesse riietatu, põgenes. Pildil on näha meeste kindad, millesse nad ilmselt peitsid lõhkeseadeldise aktiveerimismehhanismi.

18:20

Kolmas Brüsseli lennujaamas plahvatama pidanud pomm tehti kahjutuks, teatas Reuters.

18:14

Belgia politsei teatel on Brüsselis avatud metrooliinid number 2 ja 6. Samuti anti vanematele luba lapsed koolist ära tuua. Terroriohu tase jäi siiski samaks ja kõikidel inimestel palutakse olla valvsad.

18:10

Tänaõhtuse Tallinn-Brüssel (JP7177/ 22.03) liinil lennata soovivad reisijad vormistati ümber tänaõhtusele Tallinn-Amsterdam lennule JP7473, teatas lennufirma Nordica. Amsterdamist viib buss inimesed Brüsselisse. Ka homsed Brüsseli-lennud on tühistatud, reisijad viiakse jälle Amsterdami ja sealt bussiga Brüsselisse.

17:58

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras avaldas Belgia kaitseväe juhatajale kindral Gerard Van Caelenbergele saadetud kirjas kaastunnet hukkunute peredele ja lähedastele.

17:54

Äärmusrühmitus Daesh ehk Islamiriik võttis Brüsseli rünnakute eest vastutuse, teatas BBC.

17:19

USA julgeolekuametnike sõnul kasutasid terroristid Brüsseli lennujaamas vähemalt üht kohvrisse peidetud pommi. Samuti on tõendeid vähemalt ühe enesetaputerroristi hukkumise kohta, vahendas AP.

17:16

Belgia siseminister Jan Jambon kuulutas välja kolmepäevase leina, teatas Guardian.

16:26

Brüsseli võimud lubavad metroo avada täna pärastlõunal kella nelja ajal kohaliku aja järgi. Linna turvab 500 sõdurit, vahendas breakingnews.com väljaannet La Libre.

15:47

Brüsseli terrorirünnakute ohvrite arv kasvab - praeguseks on hukkunute arv tõusnud 31ni. Zavantemis hukkus 11 ja sai vigastada 81 inimest, Maelbeeki metroojaamas sai surma 20 inimest.

15:19

Brüsseli lennujaamas end õhkinud enesetaputerroristi kõrvalt leiti Kalašnikovi automaat, kinnitas politsei Belgia ringhäälingule VRT, vahendas Reuters.

14:46
Geidi Raud

Aviation Group informeeris kõiki hetkel Brüsselis viibivaid ja täna Tallinnasse reisida soovivaid reisijaid, et lisaks tänaõhtusele Nordica korraldatud Amsterdami liinilennule toimub õhtul ka Amsterdam-Tallinn lisalend BMI lennukiga. Kõik hetkel Brüsselis asuvad reisijad saavad Amsterdami Eesti välisministeeriumi korraldatud bussitranspordiga.

14:20

Belgia peaministri hoonet valvavad sõjaväelased.

14:20

Brüsseli lennujaama ja metroo plahvatustes on hukkunud vähemalt 26 inimest. Zaventemi lennujaama kahes plahvatuses sai surma vähemalt 11 ning vigastada 81 inimest. Maelbeeki metroos hukkus plahvatuses 15 ja sai vigastada 55 inimest, tegi BBC kokkuvõtte.

14:07
Karoliina Vasli

OLUKORRAST TALLINNA LENNUJAAMAS | "Oot, mis? Kuskil nägin uudist jah, aga murelikuks küll ei tee," ütleb üks pereisa, kes täna pärastlõunal oma perekonnaga Egiptusesse Hurghadasse lendab. Kuigi ka Egiptus on seoses mõne aja taguse lennukatastroofiga üsna ohtliku asukoha maine külge saanud, olid täna lennujaamas oma lendu oodanud eestlased Brüsseli rünnakute taustal rahulikult. Räägiti, et kui üldse, siis on ohupiirkonnas praegu Kesk-Euroopa, mitte kaugemad piirkonnad.

"Kohutav lugu, aga oma reisi küll ära ei jätaks," ütles üks vanem proua. 

Üldiselt oli lennujaamas olukord kella 13.30 paiku rahulik. Kui ei teaks – võinuks öelda, et isegi kummaliselt uimane teisipäev. Brüsselist toimunust andsid märku sildid "tühistatud" tablool, mis märkisid Brüsseliga seotud lende. Samuti võis tähelepanelik silm märgata, et tavapärasest rohkem kõndis hoones ringi turvatöötajaid ja politseinikke.

13:48
Geidi Raud

BBC vahekokkuvõte.

13:36

Brüsseli metroos toimunud plahvatuses sai surma 15 ja vigastada 55 inimest, edastas APle linna transpordiameti esindaja.

13:28

USA presidendikandidaat Donald Trump ütleb sõna sekka: "Kas te kõik ikka mäletate, kui ilus ja turvaline koht oli Brüssel. Aga enam mitte, see on erinevast maailmast! USA peab olema valvas ja terane!"


13:27
13:23

Lipud Euroopa Komisjoni hoone ees on pooles mastis.

13:20

Belgia metroos olid plahvatused kolmes metroojaamas - Maalbeekis, Arts-Loi's ja Schumanis, vahendas The Local. Kõik jaamad asuvad samal liinil ning seda kasutavad Euroopa Liidu institutsioonide töötajad.

13:14

Kuna ruumidest väljumine on Brüsselis praegu mittesoovitav, siis ei pääse ka lastevanemad lastele koolidesse ning lasteaedadesse järele. Brüsseli võimud on soovitanud lastel jääda praegu kooliruumidesse.

13:06

Brüsselis viibiv president Ilvese poeg Luukas Kristjan teatas, et ta otsustas kontoris mängima panna klassikalise muusika. 

13:04

Viimastel andmetel sai plahvatustes vigastada 35 inimest, vahendas BBC.

13:03
13:01
Geidi Raud

Belgia tugevdas julgeolekumeetmeid ka tuumaelektrijaamade juures.

13:01


12:56

Belgia saadab Brüsselisse 225 eriväelast, vahendas Reuters Belga uudisteagentuuri.

12:55

Inimeste evakueerimine Maelbeeki metroojaamast.

12:54

AP ja Reutersi teatel suurendasid Suurbritannia ja Prantsusmaa piiridel julgeolekut.

12:49

Fotol on näha, kuidas Belgia politsei sihib kahte meest relvaga.

12:49
Andra Nõlvak
12:47
Geidi Raud


12:46

Belgia peaminister ütles pressikonverentsil, et tegemist on riigi jaoks väga musta päevaga. Jälgi otsepilti SIIT!

12:40

Vähemalt 21 inimest hukkusid Brüsseli lennujaamas ja metroos toimunud plahvatustes, ütles Brüsseli päästjate pressiesindaja Pierre Meys AFP-le.

12:29


12:27
Õhtuleht.ee

Pealtnägijate kommentaarid:

12:26
Kristin Aasma

12:19
Geidi Raud

Brüsseli kesklinnas asuvas baaris töötav eestlanna Kelly ütles Õhtulehele, et inimesi liigub vähe, kuid tema hinnangul on see teisipäeva kohta normaalne. "Ma ise ei paikne rünnakupaikadele väga lähedal, aga turiste tundub ikka liikuvat. Kuhu nad lähevad, ei tea. Kõik poed pidavat ka kinni olema," kirjeldas Kelly. Ta lisas, et tema hirmul ei ole. "Miks ikka karta!"

12:16
Õhtuleht.ee

Ülevaade Õhtulehe lugudest:
Eestlane Brüsselis: "Mul on hirm siin olla! Oleme siin nagu vangis!"
Europarlamendi nõunik Siil: üle linna kostuvad sireenid ja inimestel kästi püsida kodus
Plahvatuste ajal Brüsseli lennujaamas viibinud Toom: üldiselt on rahulik, inimesed helistavad omastele
- President Ilves Brüsseli rünnakutest: meid tahetakse jälle tappa, otse Euroopa südames
- BELGLANE ÕHTULEHELE: kõik on kabuhirmus, kardetakse rünnakute jätkumist 
- Hanno Pevkur: võtsime Tallinna lennujaama ja Vanasadama tugevdatud kontrolli alla
- Indrek Tarand: mu assistent suundus Maalbeeki metroojaama... Ja siis tuli uudis plahvatusest
- Urmas Paet: Brüssel kajab politseisireenidest, kümnete tuhandete reisiplaanid on alanud koolivaheajal segi
- HIRMUL JA SEGADUSES: vaata, mida Brüsseli lennujaamast pääsenud mees filmis ja kirjeldas
- RÜNNAK LAIENES BRÜSSELI METROOLE: terve metroovõrk suleti
- KÄRGATUS JA HIRM: hetk kaadris, mil Brüsseli lennujaamas plahvatas pomm
- Tallinnast Brüsselisse teel olnud lend suunati Ida-Belgiasse

12:09

Europarlamendi liige Urmas Paet ütles ERRi raadiouudistele, et Brüsselis "hakkab olukord kujunema kaoseliseks" - linn on otsustanud metroo sulgeda, Euroopa Parlament on suletud, inimesi sisse ei lasta. 

12:07

12:05
12:04

Belgia prokuratuur kinnitas, et plahvatused panid toime enesetaputerroristid, vahendasid ERRi raadiouudised. Esimene plahvatus oli nõrgem, teine tugevam. Ka teated tulistamisest on kinnitust leidnud. Lennujaamast leiti ka kolmas lõhkeseadeldis.

12:00
11:55


11:49
Helen Pentsa

Seoses Brüsseli lennujaamas ja metroos toimunud plahvatustega, otsustasid siseminister ja PPA peadirektor võtta koheselt tugevdatud kontrolli alla Tallinna Lennujaama ja Vanasadama.

11:33
Brüsselis viibib ka presidendi poeg Luukas Kristjan Ilves, kes Facebooki vahendusel kinnitas, et temaga on kõik korras.

Hi all, explosions also in the European area, am OK so far.

Posted by Luukas Kristjan Ilves on 22. märts 2016. a.
11:29

Pealtnägija rääkis ajalehele L’Express, et kuulis umbes kolmesekundilise vahega kaht plahvatust, mis toimusid check-in’i laudade juures, kust lähevad lennud Ameerika Ühendriikidesse, vahendas The Local. „Pärast plahvatust muutus kõik pimedaks. Oli palju suitsu, kuid tuld mitte. Paanilist liikumist ei olnud, kuid inimesed hakkasid kõige otsemat teed lennujaamast väljuma. Nägin vähemalt kuut inimest, kes olid tõsiselt vigastatud, nende seas lapsed. Kergemate vigastustega oli palju inimesi, kes olid verised. Paljud karjusid,“ rääkis pealtnägija.

11:28
Katrin Rohtla
 

Meid tahetakse jälle tappa, otse Euroopa südames. Vastus sellistele alatutele ja põlastusväärsetele kuritegudele on ü...

Posted by Toomas Hendrik Ilves on 22. märts 2016. a.

11:25

Euroopa Parlamendi nõunik Jörgen Siil ütles Õhtulehele, et hirmu ta ei tunne. Loe SIIT!

11:23

Hukkunute arv aina tõuseb. 


11:20

Yana Toom oli plahvatuse hetkel Brüsseli lennujaamas. Eurosaadik ütles ERR-i raadiouudistele, et esimese asjana otsis ta silmadega üles turvatöötaja ning jälgis tema signaale.

 

Народ, я жива, все хорошо. Звонить не могу . Все ок

Posted by Yana Toom on Tuesday, 22 March 2016
11:17

Belgia meedia teatel on lennujaama ooteruumi katus plahvatuse tagajärjel varisenud, vahendas The Local.

11:16
11:14

Brüsseli lennujaam jääb esialgsetel andmetel suletuks kolmapäeva varahommikuni.

11:03
11:02


11:00

Kogu metroo on Brüsselis suletud. 

10:46

Belga uudisteagentuuri teatel oli kuulda ka tulistamist ja araabiakeelseid hüüatusi enne kaht plahvatust, vahendas BBC.

10:41

Saint-Luci haigla kinnitas, et Brüsselis on esialgsetel andmetel saanud 10 inimest surma ja 30 vigastada.

10:38

10:36


10:34


10:32


10:32


10:32
Õhtuleht.ee
10:30
10:29
10:27
Geidi Raud

Brüsselis evakueeritakse terve metroovõrk ja rongijaam.

10:27

Brüsseli metroo suleti. Plahvatus toimus ka Euroopa Liidu hoonete lähedal metroojaamas, edastas BBC.

10:27

Plahvatus kärgatas ka Brüsseli metroos.

10:22
10:21
Õhtuleht.ee

Esimesed videokaadrid:

10:19
Õhtuleht.ee
10:19
10:16

Lennujaamas kardetakse, et on veel terroriste. Inimesed on väga hirmunud, teatas Sky News.

10:16
Õhtuleht.ee

Tallinnast Brüsselisse teel olnud lend JP7175 suunati olukorra tõttu Brüsseli lennujaamas Liege lennujaama Ida-Belgias.

10:14

Sky Newsi reporter koha pealt: "Hoone liikus, oi ka tolmu ja suitsu. LÄksin sinna, kust kuuldus plahvatust ning kust inimesed tulid välja šokeerituna."

10:11
10:06
10:06

Lennukid suunatakse Brüsseli lennujaamast eemale. Sealhulgas ka Tallinnast kell 7.05 Brüsselisse startinud Adria Airwaysi lennuk.

10:05
Martin Šmutov
10:05
Õhtuleht.ee
10:03

Sky Newsi andmetel toimusid plahvatused American Airlinesi leti juures.

10:03

Eesti lennufirmast Nordic Aviation öeldi, et Brüsselis maanduma pidanud lennuk on õhus.

10:01

Sky Newsi reporter Alex Rossi ütles lennujaamast: "On kindel, et Brüsseli lennuvälja on tabanud terrorirünnak."

09:58

Kõik Brüsselisse teel olevad lennud suunatakse mujale, teatas Belgocontrol.

09:56

Belgia raadio RTBF avaldas pealtnägija infot, et plahvatuses on saanud inimesi vigastada, on teadvusetuid Sheratoni hotelli vastas.

09:53

Raudteeühendus lennujaama on katkestatud

09:52
Geidi Raud

Brüsseli meedia andmeil on palju haavatuid. Mõningad allikad räägivad ka hukkunutest, kuid seda pole kinnitatud.

09:47

Sotsiaalmeedias avaldatakse, et inimesed jooksevad paaniliselt lennujaama hoonetest välja.

245 KOMMENTAARI

s
se kohvriga 29. märts 2016, 01:14
näitlejast mööda jalutav aasta pressifoto
i
inimkonnale 25. märts 2016, 23:26
12 Siis ma ütlesin neile: „Kui see teie silmis hea on, siis andke
mu palk; aga kui mitte, siis laske olla!” - ja nad vaagisid mu palga:
kolm...
(loe edasi)
Loe kõiki (245)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee