Eesti uudised

Aas: hetkel puudub võimalus lubada velotaksod vanalinna tänavatele (1)

Toimetas Helen Pentsa, 22. märts 2016 09:23
Velotaksod Tallinna vanalinnasFoto: LAURA OKS
Üle kümne aasta kestnud võitluse tulemusena keelas Tallinn mullu augustis vanalinnas reisijaid vedavate velotaksode liikumise. Seoses peagi soojenevate ilmadega on teema taaskord päevakorrale kerkinud. Tulemas on esimene suvehooaeg, millal velotaksode liiklus Tallinna vanalinna jalakäijate tsoonis on liiklusmärkidega täielikult keelatud. 

Tallinna linnapea kohusetäitja abilinnapea Taavi Aasa sõnul puudub linnavalitsusel tänase seisuga võimalus eelmise aasta otsust ümber vaadata ja velotaksod taaskord vanalinnas jalakäijatealale lubada. "Põhjus on väga lihtne - hetkel puudub riigitasandil vajalik regulatsioon, mis tagaks velotaksoga reisijate ohutuse. Esiteks käib jutt velotaksode tehnonõuetest. Hetkel ei ole riik neid tehnonõudeid kehtestanud, kuid ilma nendeta me ei saa olla ka kindlad, et reisijate ja jalakäijate turvalisus on tagatud. Teine moment on see, et täna ei ole ühistranspordiseaduses sätestatud seda, kuidas teostada velotaksode kasutamise  üle järelevalvet ja kuidas õigusrikkumiste puhul rakendada karistusmeetmeid," selgitas Aas.

Samal teemal

Abilinnapea seisukohta toetab ka Vanalinna Selts, kelle hinnangul ei ole käesoleval ajal arukas kehtestada Tallinna Linnavalitsuse määrust motoriseerimata transpordivahendi kasutamise nõuete reguleerimiseks olukorras, kus kehtiv seadus ei võimalda Tallinna linnal sellise määruse kontrollimist ega rikkujate karistamist (puudub vastav pädevus ja volitused). Nii võib kõnealuse määruse kehtestamine hoopis oluliselt õõnestada Tallinna Linnavalitsuse autoriteeti ja tõsiseltvõetavust. Samuti vajab kõnealuse määruse projekt veel läbitöötamist.

Viimased kümme aastat näitasid selgelt, et velotaksode juhtide käitumine tekitas erinevaid probleeme, seda alates vale sõidukiiruse valimisega ja lõpetades liiklemisega aladel, kus linn on seadnud erinevate õigusaktidega piirangud nii autoliikluse, kaubanduse kui ka reklaami osas.

"Velotakso on takso teenuse üks alaliike. Kui me tavataksodele oleme näiteks Raekoja platsil parkimise keelanud, siis velotaksod parkisid seal rahumeeli kümnete kaupa, takistades samal ajal jalakäijate liikumist ja tekitades ummikuid. Selline velotaksode korrapäratu ja juhuslik parkimine on lubamatu," lisab abilinnapea ja ütleb, et Tallinna Linnavalitsus suhtleb aktiivselt Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga vajalike regulatsioonide kehtestamiseks. „ Juhul, kui vajalikud regulatsioonid  on riigi poolt kehtestatud ning ühistranspordiseaduses on sätestatud järelevalve ja vastutuse kohaldamise alused linnavalitsuse õigusaktiga sätestatud nõuete rikkumise eest, on võimalik kehtestada linnavalitsuse õigusakt motoriseerimata transpordivahendi kasutamiseks tasulisel sõitjateveol," selgitab Aas ja lisab, et kuni  õigusakti kehtestamiseni reguleeritakse velotaksode liikumist liikluskorraldusvahenditega ning piiratakse nende liiklemist vanalinna jalakäijate alal. Tulemas on esimene suvehooaeg, millal velotaksode liiklus Tallinna vanalinna jalakäijate tsoonis on liiklusmärkidega täielikult keelatud.

Vanalinna Seltsi juhatuse liige Toomas Oosalu lisab, et senine kogemus näitab, et vähemalt vanalinnas on oluliselt paranenud velotaksodega seotud liiklusohutus. "Meie arvates on tegemist väga õige lahendusega, sest velotaksode tänavale toomise mõistlik eesmärk on asendada autotransporti, mitte jalgsi käimist. Samas, me ei tea veel, kuidas selline liiklusmuudatus mõjub velotaksode liiklusele suvisel kõrghooajal tervikuna? Kuid meil on hea võimalus seda suve jooksul jälgida," sõnab ta.

Samal teemal

28.03.2017
Veretu sõda: tosin aastat kestnud võitlus Tallinna velotaksodega jõuab lõpuks riigikokku
23.07.2016
Velotaksod sõidutavad Tallinna vanalinnas kliente linnavalitsuse keelust hoolimata