Krimi

Päästeamet peab Maxima laohoone tulekahju esialgseks tekkepõhjuseks süütamist (6)

Teele Talve, 21. märts 2016 19:56
Maxima põlengFoto: Arno Saar
Eile keskpäeval oli Tallinnas Maxima kontori-ja laohoone juures endiselt näha suitsu ning tunda kõrbehaisu. Ikka veel kustutati esmaspäeva ööl alguse saanud tulekahju, millele päästeamet oli omistanud kõrgeima võimaliku ohuastme. Võima­lik, et hoone süüdati.

Selle aasta seni suurima põlengu kustutamist juhtinud Priit Janno sõnas, et politsei edastas päästjatele teate Ehitajate teel Maxima hoone taga põlevast hunnikust südaööl.

Päästetööde juht sõnas, et nii suure meeskonnaga pole nad sel aastal pidanud veel midagi kustutama. "Ka juhtimisstruktuurilt oli see keeruline," sõnas Janno ja selgitas, et juhtimisstruktuuri keerukuse all pidas ta silmas, et lisaks kohale sõitnud Kesklinna, Lilleküla ja Nõmme komandode põhiautodele oli vaja ka eritehnikat, mis tuli Lasnamäelt. Samuti tuli turvalisuse huvides kutsuda kohale politsei ja kiirabi.

"Kuna tegu oli hoonega, mille puhul me teadsime, et inimesi sees ei ole, siis ei hakanud keegi päästjaist, pea ees, hoonesse tormama. Tegutseti targalt," selgitas Janno, et keegi vigastada ei saanud.

Tema sõnul ei jäänudki lõpuks muud üle, kui katus täielikult lahti võtta ja veega ruutmeeterhaaval läbi loputada. See võtab muidugi aega ja loodeti, et ööl vastu tänast õnnestub kustutamisele punkt panna.

Päästeameti menetlusbüroo juhataja Armand Jürgenson kinnitas, et tulekahju sai alguse hoone tagaseina juures olnud kergesti süttivast prahist, kus oli näiteks ka euroaluseid ja jõulutulesid. Ta lisab, et kui seda prahti ei olnuks, siis poleks ka plekist hoone nii kergelt süttinud.

"Jah, ka poisikeste tembust oleks nende asjade süütamiseks piisanud," ütleb Armand Jürgenson ja sõnab, et tegelikult oleks võinud sellise prahikuhja eest firmale põlenguohu tekitamise eest trahvi teha.

Maxima pressiesindaja Katja Ljubobratets selgitas, et hoone on kindlustatud ja praegu kasutati seda nii kontori- kui laohoonena. "Selles hooneosas, mis esialgselt oli ladu, oleme hoidnud kaupluste inventari – ostukärusid, müügilette, riiuleid. Selles hooneosas, mida varem kasutati kontorihoonena, oleme hoidnud dokumentide koopiaid, mis on küll elektroonilisel kujul olemas, aga me oleme neid siin hoidnud enne lõplikku arhiveerimist," ütles Ljubobratets.

Pressiesindaja lisas, et niipea, kui kustutustööd lõpevad, viiakse dokumendid minema. "Enne kui me sisse ei saa, ei oska me öelda, kui palju need on kahju saanud ja mis me saame nendega pärast teha."

Kavas oli lammutamine

Seda, kas süütajaks võis olla keegi, kes Maxima peale vimma kannab, pressiesindaja spekuleerida ei soovi.

"Ma kõigepealt ootaksin ikkagi kustutustööde lõppu, siis kindlasti kõikide analüüside, ekspertiiside ja uurimiste tulemusi ja nende najal saaksin nii mina kui ka teised öelda, mis siin tegelikult juhtus. Praegu me saame ainult oletada," selgitab Ljubobratets.

Kuigi hoonele olid kinnitatud kaamerad, pole selge, kas nendest on abi, sest hävinud võib olla server, kuhu lindistused salvestatakse.

"Me jällegi ootame, et me saaksime hoonesse sisse ja vaadata üle, kas vastav server on säilinud, et kas me saame ikkagi need salvestused kätte."

Pressiesindaja ütleb, et seda, kui suur on Maximale tekitatud kahju, selgub pärast ekspertiisi lõppu, kui kahjukulud on üle loetud. "Kaotus on kaotus, ilma selleta, kui suur ta on, see on siiski kaotus," on pressiesindaja veendunud.

Maxima lao- ja kontorihoonet ootas niikuinii lammutamine, sest krundil on detailplaneering, mis näeb ette uue hoone ehitamist. "Aga see tuleb planeeringu järgi krundi teise otsa," selgitab pressiesindaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee