Eesti uudised

Kas põlevkivitööstusele tullakse vastu ja toetatakse väikeste valdade arvelt? (7)

Teet Teder, 21. märts 2016 06:00
Foto: Marianne Loorents

Valitsus otsustas vähendada põlevkiviga seotud tasusid, et toetada keerulises olukorras olevat Eesti põlevkivitööstust. Põlevkivitööstusele on vaikselt veelgi vastu tuldud – lubatud on maksta kaevandamisõiguse tasu jupikaupa, mis tõmbab vaiba jalge alt väikestelt valdadelt, kus põlevkivi kaevandatakse.

Pärast otsust põlevkivitööstusele vastu tulla, põhjendas rahandusminister, et seda tehti seepärast, et inimesed ei kaotaks tööd ja sektor suudaks madalate maailmaturuhindade tõttu tekkinud raske olukorra üle elada. Valitsuse otsus mõjutab tugevalt nende omavalitsuste rahastamist, kelle eelarve on paljuski sõltunud keskkonnatasudest. Riigikontrolör Alar Karis kirjutas, et valitsuse kavandatav keskkonnatasude ja kaevandamisõiguse tasumäärade langetamine ei avalda omavalitsustele negatiivset mõju, sest valitsuse ettepanekus välja pakutud kaevandamisõiguse tasu puhul on tasumäär 0,275 eurot tonni kohta. See raha laekuks täies ulatuses omavalitsustele.

Aga ei laeku. Vähemalt mitte nii nagu peaks – ehk maksekuupäev kukkus ja valdade kontodele ei laekunud midagi. Selgub, et kaevandamisõiguse tasu maksmine on kokkuleppel maksu- ja tolliametiga ajatatud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30.01.2018
KIVIÕLI ELANIK: oleme hirmul, keemiatööstuse korstna tahm hävitab meie kopsud!
29.04.2016
Aafrika elevant on väljasuremisohus - aastas tapetakse üle 30 000 looma

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee