Eesti uudised

FOTOD | Eesti saab USAlt Javelini tankitõrjesüsteemi rakette (29)

Toimetas Piret Pappel, 20. märts 2016 18:41
Javelini raketid saabusid EestisseFoto: Karl Martin Räästas
Eesti kaitsevägi võttis täna Ühendriikidelt vastu hiljuti relvastusse jõudnud Javelin relvasüsteemi laskemoonasaadetise.

"Tegemist on olulise laskemoona täiendusega, mis võimaldab kaitseväel hävitada kuni brigaadi suuruse vaenlase tankiüksuse," ütles kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel, kelle sõnul jaotatakse raketid üle Eesti nende üksuste vahel, kes Javelin tankitõrjesüsteemi kasutavad.

Laskemoona tarne väärtuseks on 33 miljonit dollarit ja seda finantseeritakse Ameerika Ühendriikide Euroopa julgestusmeetmeteks eraldatud rahadest. Tarne raames saab kaitsevägi Ühendriikidelt muuhulgas Javelin Block-1 tüüpi rakette, mis on oma eelkäijast suurema kiiruse ja purustusjõuga.

2013. aasta algul kinnitatud riigikaitse arengukava 2013-2022 üheks oluliseks suurvõimeks on kaitseväele uute tankitõrjeraketisüsteemide hankimine.

Javeline kasutatakse jalaväepataljoni tasandi tankitõrjerelvadena, kus nad järk-järgult vahetavad välja senised Milanid. Samuti on plaanis Javeline hakata kasutama Kaitseliidu maakaitseüksustes.

Javelin on niiöelda lase ja unusta tüüpi tankitõrjesüsteem, millel on võimsam lõhkepea ning mida saab vajadusel lasta ka suletud ruumidest.

Süsteem on Ameerika Ühendriikide ja paljude teiste riikide relvastuses alates 1990. aastate keskpaigast ning neid on edukalt kasutatud nii 2003. aasta Iraagi sõjas soomusmasinate vastu kui ka hiljem Afganistani mässuliste vastases võitluses.

Samal teemal

16.03.2016
GALERII | Raketiga puid lõhkuma? Ehk kuidas kaitseväe uue raketi õppustel kõik ideaalselt ei läinud ja miks see isegi hea on
15.03.2016
GALERII | Ajateenijad proovisid esimest korda tankitõrjerelvi
22.01.2016
FOTOD | Tankitõrjesüsteemi Javelin lasud tabasid edukalt sihtmärke