Maailm

Euroopa Liit ja Türgi leppisid kokku koostöös rändesurve leevendamiseks (15)

Õhtuleht.ee, 18. märts 2016 18:21
Foto: Tauno Tõhk / Riigikantselei
Euroopa Liidu ja Türgi liidrid leppisid täna pärastlõunal kokku ühises rändekavas, mis peaks vähendama Türgist tulevat rändesurvet Euroopale.

Peaminister Taavi Rõivase sõnul oli kokkuleppe saavutamine potentsiaalselt läbimurdeline samm rändesurve leevendamisel Euroopale. "Nüüd on võtmetähtsusega kokkuleppe kiire jõustamine ja kõik liikmesriigid peavad sellesse vastavalt oma võimalustele panustama," rõhutas Rõivas. Eesti on tema kinnitusel valmis operatiivselt saatma 20 inimest Kreekale appi.

Kokkuleppe kohaselt saadetakse kõik alates 20. märtsist Türgist Kreeka saartele jõudvad illegaalsed migrandid tagasi Türki. Iga tagasisaadetud süürlase kohta asustatakse üks süürlane ümber Türgis olevatest pagulaslaagritest Euroopa Liitu.

Kokkuleppe tulemusena võtab Türgi tagasi Türgist ebaseaduslikult Kreekasse jõudnud sisserändajad ja EL suurendab rahalist tuge põgenike elamistingimuste parandamiseks Türgi põgenikelaagrites.

Ümberpaigutamine toimub juba eelnevalt Euroopa Liidu sees kokkulepitud õigusaktide alusel ja mahtudes, mis tähendab, et põgenike arv ei suurene.

Neljapäeval tegi valitsus otsuse millega Eesti panustab Euroopa Komisjoni loodud Türgi pagulasrahastusse 2,79 miljonit eurot.

Samal teemal

01.03.2016
Inimõiguste organisatsioon: Türgi saadab süürlased vägisi kodumaale tagasi