Politseijõud Brüsselis Chaussee de Neerstalles tulistamiste paiga lähedal Dries-Driesstraatis 16. märtsil.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 16. märts 2016 13:24
Brüssel on endiselt kõrgendatud häireolukorras – jätkuvad eile alanud politseioperatsioonid, mis on seotud eelmise aasta novembris Pariisis toime pandud islamistide terrorirünnakutega. Teistel andmetel oli eile tegemist "tavapärase reidiga, mis läks valesti" - tühja majja sisenenud politseinikke tabas kuulirahe üllatusena.

Kaks kahtlusalust arvatakse olevat veel vabaduses pärast Foresti äärelinnas asuvasse korterisse toimunud politseireidi, vahendas BBC. Uurimine korteris ja selle ümbruses kestis öö läbi.

Neli politseinikku sai haavata, neist üks on operatsioonis osalenud Prantsuse politsei naispolitseinik. Väljaspool korterit, kuhu reid korraldati, lasti maha Kalašnikoviga relvastatud kahtlusalune, teatas Belgia prokuratuuri ametnik. Belgia prokuratuur kinnitas kohe, et tapetu ei olnud 26aastane Salah Abdeslam – üks kahest vabaduses olevast isikust, keda kahtlustatakse osalemises Pariisi terrorirünnakuis mullu novembris. Kolmapäeva pärastlõunal teatas Belgia prokuratuuri pressiesindaja, et tapetu oli Alžeeria päritolu 1980. aastal sündinud Mohammed Belkaid. Korterist leiti Islamiriigi lipp, lõhkeainet ja islamistlikku kirjandust.

Thelocal.fr jagas täiendavat teavet, et eile Brüsseli Foresti linnaosas puhkenud tulistamised tulid üllatusena nii Belgia kui ka Prantsuse politsei jaoks. Kohaliku omavalitsuse juhid kirjeldasid operatsiooni kui "tavapärast reidi, mis läks valesti“. Politseinike arvates oli maja, kuhu reid korraldati, tühi, kuid kui politseinikud ühte korterisse sisenesid, võttis neid vastu kuulirahe "kas ühe või mitme inimese poolt“. Järgnes mitu tulevahetust, mille käigus sai neli politseinikku haavata ning Kalašnikoviga relvastatud mees lasti maha. Teine politseinikke rünnanud mees põgenes. Teistel andmetel hoitakse tulistajat kinni korteris.

Ametnikud on kinnitanud, et korraldatud reid ei olnud otseselt seotud Abdeslami kinnivõtmisega ning kinnitasid ka seda, et tapetud isik ei olnud Abdeslam. 

Allikas Prantsuse politseist rääkis AFP-le, et operatsioon oli korraldatud ühe või mitme isiku pärast nende üheteistkümne seast,  keda Belgias süüdistatakse seotuses Pariisi terrorirünnakutega. Neist kaheksa on vahistatud ning ootavad kohut.

Uurijate arvates kuulus Pariisi rünnakuid korraldanud võrgustikku kuni 25 inimest. Kardetakse, et need kaasosalised võivad kavandada uusi rünnakuid Euroopas.

Ametlikud allikad rääkisid telekanalile BFM, et 27aastane Maroko päritolu belglane, kes üüris Foresti äärelinnas korteri, oli üürinud Belgias Charleroi’s ka ühe majadest, mida terroristid kasutasid. Uurijad leidsid sealt DNAd, mis kuulus Stade de France’i enesetaputerrorist Bilal Hadfile ja Pariisi terrorirünnakute organisaatorile Abdelhamid Abaaoudile.

Jaht Salah Abdeslamile ja tema kaasosalisele Muhamed Abrinile jätkub. Abdeslam pesitses kolm nädalat pärast Pariisi rünnakuid Brüsseli Schaerbeeki linnaosas asuvas korteris, kust politsei leidis hiljem tema sõrmejälgi, lõhkeaine jälgi ja võimalikke enesetapuvöösid. Edaspidi on aga Abdeslami jälg jahtunud.

Eelmise aasta 13. novembril toimusid Pariisis üheaegselt kuus Islamiriigi džihhadistide rünnakut, milles sai surma 130 ning haavata ligikaudu 300 inimest.