(ARNO SAAR)

Õhtuleht uuris veepäeva korraldajalt MTÜlt Ökokratt, kas mittetulundusühing kiidab duši all urineerimise kampaania heaks.

Duši all urineerimine pole säästlik

Priit Adler, MTÜ Ökokratt juhatuse liige: Duši all pissimine on säästev rahaliselt, kuid raha eest ei saa osta tervist. Hügieeni ja tervise seisukohast on duši all pissimine probleemne.

Üks minu hea tuttav ütles seda unustatud vana kampaaniat märgates: „Inimesed võib jagada kaheks – need, kes pissivad duši all ja need, kes seda teevad, kuid eitavad seda.“ See oli muidugi naljaga öeldud.

Oleme hakanud meid ümbritsevat lahterdama looduseks ja muuks, seehulgas terviseks. Samal ajal oleme unustanud, et oluline on meid ümbritsevat tervikuna käsitleda. Näiteks metsa alla jäetud jäätmete puhul rõhutatakse visuaalset probleemi ja vahel lisatakse, et ka loomad saavad kannatada, kui näiteks kilekoti alla neelavad.

Tegelikult muutuvad jäätmed probleemiks siis, kui need lagunema hakkavad. Räägitakse, et jäätmeid ei või põletada. Lisatakse, et tekib dioksiin, mis mõjub tervisele halvasti. See sama dioksiin või jäätmete lagunemisel tekkivad ained satuvad aga meie toiduahelasse. Need kahjulikud ained tuleb lõpuks ära süüa või juua meil, inimestel, tekitades terviseprobleeme meile endile.

Nii ka selle kampaania puhul – vett küll säästame, kuid seame ohtu oma tervise, sest duši all pissimisega tekitame soodsad tingimused bakterite ja seente kasvuks vee äravoolutrappides ning pissihaisuse sisekliima. See ei ole ilmselt kampaania korraldajate eesmärk. Kas keegi on mõnda äravoolutrappi uurinud/puhastanud, et näha, mis seal leidub?

Arvestades hügieeni olulisust, vee kui ressursi kättesaadavust Eestis ja käitumisharjumusi pesemisel olen seisukohal, et duši all pissimine ei ole säästev.

Aga kes meist ei tahaks olla terve! Kaitseme loodust, mõeldes meie enda tervisele.

Lühidalt: säästa, ära saasta!

Jaga artiklit

55 kommentaari

H
hh  /   07:32, 26. märts 2016
hea mõte. Terve pere pissib duši all ja peab laskma veel ohtralt voolata ning iga päev äravoolutorusse pesuvahendit laskma, et vannituba haisema ei hakkaks. Või prooviks vähem vett kulutada. Siis on paari päeva pärast korter nagu kloaak.
Tasub proovida, võibolla ei peagi vett kulutama ja vetsupoti välja viskama, saab rohkem ruumi. Milline kokkuhoid!
E
Ettevalmistused pagulaste tulekuks  /   09:12, 20. märts 2016
need ju urineerivad dussi all, basseinides ja posti najal tänaval. Valge inimene tuleb selleks puhuks välja koolitada, et ei tõusks tühjast tüli, kui näeb pissivat neegrit avalikus kohas. Varsti näeme Tallinna bussipeatustes uusi plakateid:"Situ kuuse all!" Nõme.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis