Angela Merkeli halb unenägu on tõeks saamas. Merkeli erakonna Kristlikud Demokraadid äsjane liidrikoha kaotus kahe liidumaa kohalikel valimistel kolmest annab märku sakslaste kasvavast rahulolematusest kantsleri pagulaspoliitikaga. Seda enam, et immigratsioonivastane erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) kogus valimistel enneolematult suure häältesaagi. Kuigi Saksamaa valitsus jõudis juba teatada, et valimistulemus ei sunni riiki pagulaspoliitikat põhimõtteliselt muutma, näitab see siiski, et pagulasvastaste parteide edu pole ajutine nähtus, nagu Merkel on varem arvanud. Majandusel pole just parimad ajad, Euroopat uputavad paadipõgenikud, õhus hõljub ka äärmusliku terrori hõngu. Kõik see sunnib valijat langetama mustvalgemaid otsuseid ja ihkama kindlamat kätt.

Halb vaid, kui seni parketikõlblikud erakonnad valija säärasest ootusest ja äärmuserakondade edust jahmununa hakkavad oma seniseid positsioone revideerima ning samuti populistlike ja mustvalgete loosungitega esinema. Kui vaadata, kuidas ka Eestis on õnnestunud opositsioonierakondadel ühe aastaga juurde meelitada 717 uut liiget koalitsiooniparteide 314 vastu, võib võimulolijail tulla reflektoorne soov teha järsku parem- või vasakpööret. Kui Merkel soovitab valijatel „läbinisti vale“ erakonna poolt mitte hääletada, võivad valijad sellest tegelikult hoopis innustust saada.

Esimesed analüütikud on juba tõdenud Merkeli erakonna kaotuse põhjusena lootusetut hilinemist riigi pagulastele avatud uste koomaletõmbamisega. Ka Türgiga jõuti pagulaskriisi leevendamise kõnelusteni liiga hilja. Ilmselt ei saa Merkel – ehkki ta kinnitab, et Saksamaa poliitika ei muutu – oma seisukohti revideerimata edasi minna. Immigratsioonivastased on hoo sisse saanud ja oma valijaid aktiveerinud. Kui kantsler aga korrigeeriks oma põhimõtteid nüüd radikaalselt paremale, muudaks ta seni karmi migratsioonikontrolli jutlustanud  ja sellega äärmuserakonna sildi saanud parteide seisukohad avalikkusele palju vastuvõetavamaks. Ja siis võib lumepall ohtlikult veerema pääseda.

Jaga artiklit

34 kommentaari

T
tulevikumuusika  /   08:06, 17. märts 2016
Ilma soojenedes see rändtirtsu tulv ilmselt suureneb ja suurem osa inglastest hääletab selle jama eest pääsemiseks Euroliidust lahkumise pollt. Okastraadi ja kuulipildujate sättimisega piiridele olukord lahendatakse ,kuid EL-st pole siis midagi järel.
P
puutinlik erioperatsioon  /   01:07, 16. märts 2016
pagulasmasside liigutamine busside, rongide, lennukitega

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis