(MATI HIIS)

Meditsiinitöötajad vahetavad iga patsiendi puhul ühekordseid kummikindaid, et vältida nakkuste edasikandumist, politseinikud teevad aga puhumisreide, mille puhul on oht sadade juhtide süljega kokku puutuda, paljakäsi või töökinnastes. Miks nii?

Riho Tänak, ennetuse ja süüteomenetluse büroo vanemkomissar: Politseinikud ei ole puhumisreidide ajal kontrollitavaga otseses kokkupuutesja indikaatorvahendi käsitsemisel kasutatakse kaitse- või ühekordseid kindaid. Samuti on igas patrullsõidukis desinfitseerimisvahendid, mida politseinikud saavad kasutada. Loomulikult pole võimalik kõiki ohte täielikult välistada, kuid puhumisreididel on hügieeninõuded täidetud ja nakkusoht peaaegu olematu. Kui Eestis on kõrgendatud oht viirushaigusteks, siis võtame nakkuste leviku piiramiseks kasutusele täiendavad abinõud.

Kuidas saavad autojuhid olla kindlad, et neil kästakse puhuda ikka puhtasse, mitte juba kasutatud huulikusse?

Kõikidele politseinikele on õpetatud, et iga puhumine tehakse uue huulikuga. Joobeseisundi kontrollimise kord on kirjas seadmete kasutusjuhendis ning ka tõendusliku alkomeetri ja indikaatorvahendi kasutamise ja dokumenteerimise juhendis. Samamoodi on kehtestatud nõuded inimese etanoolisisalduse mõõtmisele väljahingatavas õhus ja nende tulemuste töötlemisele. Enne kontrollimisi on politseinike instruktaaž, kus korratakse kõik eelnev üle. Iga juht võib visuaalselt veenduda, et kontrollimiseks kasutatakse uut huulikut. Kui selle suhtes tekib aga kahtlus, on igal juhil õigus nõuda enda silme all uue huuliku paigaldamist. Kõik huulikud on steriilsetes individuaalpakendites ja neid ei kasutata uuesti. Kui kontrollimine on lõpetatud, antakse huulik puhunud inimesele. Samuti kasutavad politseinikud uuemat indikaatorvahendit, kus kontrollitav puhub seadmele paigaldatud lehtrisse. Sellisel juhul puudub seadmega füüsiline kontakt.

Kuidas on tagatud hügieenireeglitest kinnipidamine ja nakkuste levitamine, kui politseinik eemaldab ühe ja sama käega kasutatud huulikud ning paigaldab siis järgmisele autojuhile uue huuliku sama käega?

Ühekordset huulikut kilepakendist välja võttes eemaldab politseinik huuliku osaliselt kilepakendist, paneb selle samal ajal veel kiletatud osast kinni hoides indikaatorvahendile ja eemaldab kile. Nii on välistatud, et politseinikud puudutavad pakendist välja võetud huulikut.

Jaga artiklit

40 kommentaari

K
Kapott  /   18:05, 14. märts 2016
Suust tulev kõva alkohol on see, mis desinfitseerib. Nakkuswe vältimiseks on enne puhunmist vaja suud konjakiga loputada.
X
XXX  /   16:17, 14. märts 2016
Ainult nende nägemisest võid nakkuse saada..

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis