Eesti uudised

Tartlaste turvatunne on tugevalt kannatada saanud (6)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 10. märts 2016, 17:46
Tartu maakohus otsustas kolmapäeval kahtlustatavana vahi alla võtta reedel toimunud peksmises osalenud Margus Laasi. Foto: Aldo Luud
Tervet Eestit, aga iseäranis tartlasi on vapustanud juhtum, kus noored jõhkardid peksid eelmisel reedel kella 20 paiku Küüni tänaval julmalt oma lapse silme all läbi neid korrale kutsunud 32-aastase pereisa.

„See on minu issi! See on minu issi! Palun aidake teda!” hüüdis laps, kes nägi pealt, kuidas ta isa Tartu ühel peatänaval jalgadega selga ja kõhtu peksti. Need kolmeaastase lapse sõnad on väga paljudele südamesse läinud.

Samal teemal

Seda hämmastavam on, et sündmusest teavitas politseid vaid üks inimene. „Kallaletungi tunnistajaks olnud noor naine tegutses äärmiselt kodanikujulgelt. Ta sekkus verbaalselt ründajate tegevusse ning selle järel põgenes seltskond laiali ja katkes ka rünne,” ütles politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonibüroo pressiesindaja Kerly Peitel.

Pressiesindaja sõnul andis hädaabinumbrile helistanud tunnistaja väga detailselt edasi isikute kirjelduse: milline keegi välja nägi, milliseid riideid kandis. „Detailne juhtunu ja isikukirjeldus on politseile suureks abiks, eriti piirkonnas, kus inimesi on tihedamalt liikvel ning tuleb leida kirjeldusele vastavad isikud. Ühtlasi järgnes ta põgenevatele isikutele, jälgides, millises suunas nad liiguvad, ning andis sellegi info kohe politseile edasi. Seeläbi oli patrullil võimalik vahetult liikuda otsejoones Vanemuise tänava suunas, kus kirjeldusele vastavaid isikuid otsima asuti ning samas ka kinni peeti. Kaks tabatud isikut olid joobes ja käitusid agressiivselt, mistõttu viis politsei nad kainenema,” kommenteeris politsei esindaja juhtunut.

Filmimees Urmas E. Liiv kirjutas Facebookis, et ainsaks inimeseks, kes Tartus peksmist nähes politseisse helistas, oli TV3 saate „Seitsmesed uudised” reporter Katrin Lust. Seda olukorras, kus Küüni tänaval viibis reede õhtu kohta tavapäraselt palju inimesi. „See väärib tõesti kummardust ette ja taha. Ja siis tõmbas ta teema tugevalt fookusesse. Enamus asju siin maamunal oleneb just nimelt ühe inimese julgusest, loovusest ja märkamisvõimest,” kirjutas ta.

Kolmapäeval mõistis Tartu maakohus ühe peksmises kahtlustatava, 23-aastase Andrias Liivati süüdi varasemas kuriteos, purjuspäi sõiduki juhtimise eest. Kolmapäeva õhtupoolikul võeti peksmise asjus vahi alla varemgi kuritegusid sooritanud Margus Laas.

Nädalataguse sündmuse tõttu on taas väga tõsiselt tõstatud Tartu turvalisuse küsimus. Linlastega rääkides kumab nii ühe kui ka teise suust, et nad on hirmul. Kui pärast eelmise aasta lõpus surmaga lõppenud kaklust Toomemäel tunnistas politsei, et Tartu on jätkuvalt turvaline linn, siis praegu on kõigile selge, et olukord on muutunud.

„Tartlaste turvatunne on viimase äärmiselt kahetsusväärse juhtumi valguses tõsiselt kahjustada saanud. Selle taastamine nõuab otsustavat tegutsemist,” sõnas kolmapäeval, pärast kohtumist Lõuna prefekti Tarmo Kohvi ja Tartu politseijaoskonna juhi Veiko Järvaga Tartu meer Urmas Klaas. Ta rõhutas vajadust suurendada kesklinnas politsei kohalolekut. „Ka siseministriga kohtumisel veebruari algul oli juttu, et kesklinna piirkonda tuleb juurde tuua politseipatrulle. Äsjase juhtumi valguses on see turvalisuse tagamiseks hädavajalik,” ütles Klaas.

Ka Tartu menetlusteenistuse vanem Anita Peiponen rõhutas intervjuus Linnalehele, et reedel juhtunu on äärmiselt kahetsusväärne ning mõjutab kahtlemata paljude inimeste meelerahu ja turvatunnet. „Politsei suhtub juhtunusse täie tõsidusega ning suurendame selliste juhtumite ennetamiseks ja turvatunde taastamiseks politsei kohalolekut Tartu südalinnas,” selgitas Peiponen.

Ta lisas, et tänu kõrvalise inimese kiirele sekkumisele said teatele reageerinud patrullekipaažid sündmuskoha lähedal kohe välja selgitada esialgse kahtlustatavate isikute ringi. Edasi järgnes põhjalik tõendite hankimine, et veenduda, keda on alust kuriteos kahtlustada ning kelle vabadust ka piirata. „Korrarikkumisse sekkunud mehe rünnak on raske kuritegu, mille üksikasjade väljaselgitamiseks ning seeläbi teo toimepanijate vastutusele võtmiseks teeb politsei kõik endast oleneva,” kinnitas Peiponen. Lisaks pakkus politsei pärast juhtunut hingeabi kannatanu lapsele.

----------------------------------

Sajad tartlased kogunevad reedel kella 20–20.15 Küüni tänavale, et tunnustada pereisa Jaanust, kes kutsus tänaval laamendanud huligaane korrale. Eilse seisuga oli Facebookis üritusele registreerunud 404 tartlast, huvitatuid oli aga üle 2400.

„Mina keeldun tunnistamast huligaanide võimu õhtuses Tartus ning lähen nädal peale seda vahejuhtumit Rimi juurde (Küüni tn poole),” kirjutas Facebookis ürituse algataja.

----------------------------------

Politsei: pealtnägijad ei tohiks jääda ükskõikseks

Politsei pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul on olukorras, kus kedagi rünnatakse, kõige raskem see, kui pealtnägijad jäävad ükskõikseks. „Võib mõista, et olukord, kus ollakse kuriteo tunnistajaks, tuleb alati ootamatult. Seda raskem on inimesel sel hetkel põhjalikult kaaluda õiget ja ohutut sekkumisviisi. Telefonitsi häirekeskusele juhtunust teada andmine ning võimalikult täpne juhtunu ja isikute kirjeldamine on aga see, mida igaüks riske võtmata teha saab. Kui näete, et kellegi elu või tervis on ohus ning on selge, et ta vajab viivitamatult abi, siis tuleks kohe hädaabinumbril 112 juhtunust teatada ja abi kutsuda,” selgitab politsei esindaja.

Tema sõnul on iga juhtum erinev ning sekkumine sõltub asjaoludest. Olenemata sellest, missugune on olukord, füüsiline valmisolek ja oskused, ei tasu esmajärjekorras ründajale vastu hakata, sest kunagi ei tea, milleks too on võimeline. Alati saab paluda abi teistelt läheduses olevatelt inimestelt, et siis koos minna tülitajat korrale kutsuma. „Kui aga on kahtlus, et inimene võib kergesti muutuda agressiivseks ja olla ohtlik, nagu tihtipeale on joobes inimestega, siis kindlasti ei ole kohustust sekkuda, kui seda tehes riskitakse oma tervise või eluga. Sel juhul tuleks helistada hädaabinumbril ja kutsuda abi,” lisab politsei esindaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee