(ALDO LUUD)

Olen viimastel päevadel saanud kümneid kirju, milles mind tänatakse vapruse eest. Pean ütlema, et esialgu oli tunne, justkui teeks ühiskond minu üle nalja. Sest igaüks oleks ju tol õhtul minu asemel väikesele nutvale lapsele appi rutanud, kelle isa abitult tema ees vereloigus lamas, samal ajal kui jõhkardid teda jalgadega peksid.

Nägin karjuvat ebaõiglust, mille lõpetamiseks oleks iga inimene pidanud vahele astuma. See ongi kodanikujulgus, mida tahtsin meile kõigile südamele panna.

Täna on aga olukord muutunud ja nüüd mõtlen hirmuga, et äkki käitusin hoopiski rumalalt, läbimõtlematult ja võib-olla pole mu emalõvilik käitumine teps mitte eeskujuks, vaid olen rumaluse etalon.

Miks? Sest nüüd, mitu päeva hiljem, olen teada saanud, et ajasin õhtuhämaras kodulinnas Tartus taga retsidiviste ja kriminaale ning minust endast oleks võinud hetkega ohver saada. Oli juhus ja õnn, et minu südikus mu enese vastu ei pöördunud.

Kas ma üldse tohin teisi siinkohal kodanikujulgusele ärgitada, kui minu eeskujul kellelegi appi tõttaja võib ise saada jala- või noahoobi ohvriks?

Mulle on see praegu iseendasse vaatamise hetk. Pean siiski tõdema, et oleks raske edasi elada teadmisega, kuidas ma oleksin ennast säästes nutvast ja appi karjuvast lapsest ja tema teadvusetult maas lamavast isast mööda jalutanud. Kodanikukohus ongi võtta risk ja olla inimene. Küll jumal otsustab meie saatuse üle.

Küsin endalt, kas teeksin samas olukorras kõike nii, nagu möödunud reedel. Jah, kindlasti! Ja loodan, et keegi ulatab mullegi raskes olukorras kunagi vajadusel abikäe.

Selle asemel et reede õhtul sekkuda ja ohvrit aidata, jäid paljud inimesed Tartu kõige käidavamas kohas seisma ja vahtima. Tahan neile südamele panna: ärge kartke selliseid pätte, sest just teie hirmutundmise tõttu saavadki küünilised jõhkardid tegutseda.

Jaga artiklit

40 kommentaari

E
elust enesest  /   10:16, 17. märts 2016
Tärkavat kodanikujulgust materdatakse maha. Kodaniku ühiskonnast teevad valitsejad suuri sõnu, kui läheb tegudeks,siis näidatakse punast kaarti juba rojujuure tasandil või head ideed sumbuvad Jääkeldris Presidendi isiklikul initsiatiivil
R
raivo  /   06:46, 12. märts 2016
tubli lust.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis