Islamiriigi lippFoto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 10. märts 2016 17:27
Väljaanne Sky News on enda valdusse saanud kümneid tuhandeid Islamiriigi pühasõdalaste dokumente, mis sisaldavad 22 000 nime aadresside, telefoninumbrite ja perekondlike kontaktidega.

Inimesed 51 riigist on usaldanud terroriorganisatsiooniga ühinemisel sellele oma kõige isiklikumad andmed, täitnud 23 küsimusest koosneva avaldusvormi. Aga lisaks vanadele nimedele on dokumentides olemas ka nende uued nimed.

26aastane londonlane Abdel Bary ühines ISISega 2013. aastal, kui ta reisis Liibüas, Egiptuses ja Türgis. Paremini kui võitlejat tuntakse teda Suurbritannias räpilauljana. Tema asupaik pole teada.

Teine võitleja, Junaid Hussain, kes on praeguseks surnud – ta hukkus droonirünnakus -, oli Islamiriigi meedia juht, kes koos naise Sally Jonesiga sepitses rünnakuid Suurbritannias. Naise asukoht on teadmata.

Suurbritanniast pärit Reyaad Khaan kerkis esile ISISe propagandavideos. Ta ühines terroristidega 2013. aastal ning hiljem tapeti.

Mõned dokumendid on märkega "Märtrid“, kus on võitlejad, kes soovivad toime panna enesetapurünnaku ning kes on saanud selleks ka vastava ettevalmistuse.

Mõned telefoninumbrid on siiani aktiivsed, millest osa kuuluvad lisaks perekonnaliikmetele ka pühasõdalastele endile.

Andmed jõudsid Sky Newsini mälupulgal, mis varastati Islamiriigi sisejulgeoleku politsei ehk SSi (nagu grupi siseinfo valdajad seda kirjeldavad) juhilt. Sellele mehele usaldati ISISe kõige sügavamate saladuste kaitsmine. Mees, kes materjali temalt varastas, on endine Vaba Süüria Armee liige, kes läks üle Islamiriigi poole ning kes nimetas end Abu Hamediks.

Pettununa ISISe juhtkonnas ütles Hamed, et see on praeguseks üle võetud endiste Iraagi Saddam Husseini Baathi partei sõdurite poolt. Mees kinnitas, et islami seadused, millesse ta uskus, on organisatsioonis täielikult kokku varisenud ning see sundis teda ISISest lahkuma.

Sky Newsi esindaja kohtus temaga Türgis salapaigas, kus Hamed kinnitas, et ISIS jättis Raqqas peakorterid maha ning liikus Süüria keskosa kõrbetesse ning Iraaki, kus on rühmitise sünnikoht.

Hamed kinnitas ka, et tegelikkuses teevad ISIS, Kurdi rahvakaitseüksused ja Süüria Bashar al Assadi valitsus koostööd mõõduka Süüria opositsiooni vastu.

Rünnakutest Tuneesias ja Pariisis on selge, et ISIS on fokuseerinud oma operatsioonibaasid välismaale ning kavandab lääneriikides kõrgetasemelisi rünnakuid, mille eest julgeolekujuhid hoiatavad Euroopas juba praegu.

Samal teemal

Kommentaarid  (9)

jah 11. märts 2016 09:45
veidi imelik,koik andmed mehest kes varastas malupulga,mis temast saab,ootab kindel surm.Kas pole veider ,koik teada,kas ainult meil voi kogu maailmas,kust andmed parit,tekib kusimus.Sellistes vaga tapsetes andmetes peak natuke kahtlema.
süda läigib 11. märts 2016 00:23
Aga mis Euroopa LAMBAD SELLE PEALE TEEVAD? Hüüavad edasi kooris: hundid,tulge,meie nahad ootavad!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS