Maailm

22 000 NIME: uudisteagentuur sai enda valdusse Islamiriigi salaandmed (9)

Õhtuleht.ee, 10. märts 2016 17:27
Islamiriigi lippFoto: Reuters / Scanpix
Väljaanne Sky News on enda valdusse saanud kümneid tuhandeid Islamiriigi pühasõdalaste dokumente, mis sisaldavad 22 000 nime aadresside, telefoninumbrite ja perekondlike kontaktidega.

Inimesed 51 riigist on usaldanud terroriorganisatsiooniga ühinemisel sellele oma kõige isiklikumad andmed, täitnud 23 küsimusest koosneva avaldusvormi. Aga lisaks vanadele nimedele on dokumentides olemas ka nende uued nimed.

Samal teemal

26aastane londonlane Abdel Bary ühines ISISega 2013. aastal, kui ta reisis Liibüas, Egiptuses ja Türgis. Paremini kui võitlejat tuntakse teda Suurbritannias räpilauljana. Tema asupaik pole teada.

Teine võitleja, Junaid Hussain, kes on praeguseks surnud – ta hukkus droonirünnakus -, oli Islamiriigi meedia juht, kes koos naise Sally Jonesiga sepitses rünnakuid Suurbritannias. Naise asukoht on teadmata.

Suurbritanniast pärit Reyaad Khaan kerkis esile ISISe propagandavideos. Ta ühines terroristidega 2013. aastal ning hiljem tapeti.

Mõned dokumendid on märkega "Märtrid“, kus on võitlejad, kes soovivad toime panna enesetapurünnaku ning kes on saanud selleks ka vastava ettevalmistuse.

Mõned telefoninumbrid on siiani aktiivsed, millest osa kuuluvad lisaks perekonnaliikmetele ka pühasõdalastele endile.

Andmed jõudsid Sky Newsini mälupulgal, mis varastati Islamiriigi sisejulgeoleku politsei ehk SSi (nagu grupi siseinfo valdajad seda kirjeldavad) juhilt. Sellele mehele usaldati ISISe kõige sügavamate saladuste kaitsmine. Mees, kes materjali temalt varastas, on endine Vaba Süüria Armee liige, kes läks üle Islamiriigi poole ning kes nimetas end Abu Hamediks.

Pettununa ISISe juhtkonnas ütles Hamed, et see on praeguseks üle võetud endiste Iraagi Saddam Husseini Baathi partei sõdurite poolt. Mees kinnitas, et islami seadused, millesse ta uskus, on organisatsioonis täielikult kokku varisenud ning see sundis teda ISISest lahkuma.

Sky Newsi esindaja kohtus temaga Türgis salapaigas, kus Hamed kinnitas, et ISIS jättis Raqqas peakorterid maha ning liikus Süüria keskosa kõrbetesse ning Iraaki, kus on rühmitise sünnikoht.

Hamed kinnitas ka, et tegelikkuses teevad ISIS, Kurdi rahvakaitseüksused ja Süüria Bashar al Assadi valitsus koostööd mõõduka Süüria opositsiooni vastu.

Rünnakutest Tuneesias ja Pariisis on selge, et ISIS on fokuseerinud oma operatsioonibaasid välismaale ning kavandab lääneriikides kõrgetasemelisi rünnakuid, mille eest julgeolekujuhid hoiatavad Euroopas juba praegu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee