Eesti uudised

Yana Toom: erinevalt peaministrist ei tekita kokkulepe Türgiga minus midagi peale küsimuste (37)

Toimetas Kristin Aasma, 10. märts 2016 15:48
Euroopa Parlamendi liige Yana ToomFoto: Teet Malsroos
Euroopa Parlamendi liige, keskerakondlane Yana Toom lahkas oma Facebooki kontol ja blogis Euroopa Liidu kokkulepet Türgiga legaalsete ja illegaalsete põgenike jagamise osas. Toomi hinnangul põgenike probleemi sellega ei lahendata, kuid Euroopa seab end sõltuvusse Türgist kui äärmiselt ettearvamatust partnerist.

"Ma olen päri nendega, kes räägivad, et astudes liitu Ankaraga reedab Euroopa oma tõekspidamised," kirjutab Yana Toom oma Facebooki lehel. "Enamgi veel - olen veendunud, et selline otsus, kui seda kiidab heaks Euroopa Nõukogu, ei lahenda põgenike probleemi, vaid paneb Euroopa sõltuvusse äärmiselt ettearvamatust "partnerist“.

Samal teemal

Niisiis, vastavalt kokkuleppele hakkavad türklased kohusetundlikult püüdma põgenikke, kes illegaalselt ületavad Kreeka piiri; põgenikud hakkavad elama põgenikelaagrites Türgi territooriumil, heades tingimustes – tänu Euroopa abile; türklased hakkavad vastu võtma "illegaale“ Kreekast. Kinni nabitud "illegaale“ peab saama seejärel välja vahetada laagritest pärit "legaalsete“ põgenike vastu "vahetuskursiga“ 1:1. Selle eest antakse Türgile 6 miljardit eurot ning juba sel suvel – viisavaba pääs Euroopa Liitu. Lisaks sellele peab Euroopa Liit taasalustama Türgiga liitumiskõnelusi.

Kokkulepe Türgiga põhineb mitmel küsitaval oletusel.

Esiteks: Türgi on väidetavalt suuteline suuremate probleemideta pagulased ära paigutama, kuigi see pole viimastel aastatel olnud jõukohane Euroopa Liitu kuuluvale Kreekale.

Teiseks: arvatakse, et türklased ei hakka kuritarvitama „legaalsete“ ja „illegaalsete“ põgenike vahetusskeemi, kuid tegelikkuses võivad nad raporteerida eurooplastele suvalisi numbreid, lähtudes oma poliitilistest ja majanduslikest huvidest.

Kolmandaks: Türgist on ühtäkki saanud „turvaline riik“, kuhu saab välja saata pagulasi, isegi kurde. Ning seda kõike siis riigis käiva kodusõja olukorras!

Neljandaks: mulle jääb arusaamatuks kokkuleppe autorite veendumus, et põgenike sissevool võib toimuda ainult Türgi kaudu ning et seda ei suunata taaskord ümber nt Itaalia ja Hispaania kaudu.

Viiendaks: kust pärineb selline kindlus ja veendumus, et viisavaba kord Türgiga ei ava sissepääsu Euroopasse just nimelt „illegaalidele“, arvestades Türgi ametnike seas levinud korruptsiooni? Kas siis tõesti on seal maal nii raske hankida endale Türgi passi?

Miks ma arvan, et Türgi pole meile usaldusväärne partner?

Väga paljud eksperdid on veendunud, et Erdoğan kasutas põgenikke Euroopa Liidu šantažeerimiseks ning seda üpriski edukalt.

Lõpetuseks: miks ma olen veendunud, et sõlmides Türgiga selle kokkuleppe reedab Euroopa oma väärtushinnanguid? Jutt käib sellest, et me tahame taasavada EL liitumiskõnelusi riigiga, kus kiusatakse taga vaba ajakirjandust, karistatakse rangelt võimu avaliku kritiseerimise eest ning mille territooriumil de facto käib sõda kurdi rahvusvähemuse vastu. Ma loomulikult mõistan, et sõjaoperatsioonid kurdide vastu ei leia Saksa meediast laialdast kajastust, kuid keeldun uskumast, et Saksamaa võimud, kes on peamised Türgi kokkuleppe lobistid, ei ole asjade seisust teadlikud.

Igal juhul tundub, et ELi liitumiskutse on saanud riik, mis mitte ainult ei vasta liitumisnõuetele, vaid kus on ka olukord inimõiguste ja demokraatia osas kiiresti halvenemas.

Kõike seda silmas pidades ma ei imesta et kolmapäeval Euroopa Parlamendis toimunud debattidel suhtusid kõik poliitilised grupid, välja arvatud võib-olla ainult rahvuslased, kokkuleppe projekti skeptiliselt."

Peaminister Taavi Rõivas ütles eile Riigikogu infotunnis, et Euroopa rändekriisile on kõige mõistlikum leida lahendus koostöös Türgiga, vahendas Eesti Päevaleht. "Partnerluse pinnalt seda teemat arutatakse, partnerluse pinnalt on sündinud ka need ettepanekud, mis minu hinnangul on vastastikku päris hästi tasakaalus,“ ütles Rõivas ja rõhutas, et tegemist ei ole väljapressimisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee