Eesti uudised

Lisatud Kanal 2 "C-Komando" video!

VASTSÜNDINU KAOTANUD VANEMAD: "Oleks ma teadnud, et need on ta viimased minutid..." (213)

Õhtuleht.ee, 9. märts 2016 23:48
Foto: Kuvatõmmis / Kaader Kanal 2 saatest
Kanal 2 saates "C-Komando" rääkis oma loo pere, kes süüdistavad haiglat ja arste selles, et nende vastsündinu elas vaid tunni. 

Valudega Pärnu haiglasse sünnitama läinud Kaili näol oli tegu riskirasedaga, kuid ometigi ei tulnud tema sünnituse juurde ükski arst. Mees selgitas saates, kuidas ämmaemand kole närviliselt telefoniga pidevalt helistamas käis. 

Kell 8-9 ajal tehti naisele süst, mis pidi sünnitust kiirendama. Isa sõnul tuli siis lapsel pea välja, mis ajas ämmaemanda veel enam ähmi täis. Valudes naise palvel kutsus mees ämmaemandat, kuid sealt tuli vaid vastus: "Jõuad muga vaielda, jõuad ka sünnitada." 

Arst sünnitajat kordagi vaatamas ei käinud. Laps oli aga nii suur ja naine sünnitada ei jõudnud. Pärnu haigla ravijuht Veiko Vahula sõnul oli keisrilõikeks juba hilja, sest lapse pea oli väljas. 

Isa meenutas, et tahtis minna nabanööri lõikama, kuid aeti minema, sest nabanööris olla sõlmeke. Isa sõnul tegi laps ka väga imelikku häält. Kui isa küsis, et kas kõik on korras, siis ämmaemand kinnitas, et kõik on hästi. 

Sellest elulooma ei tule... 

"Oleks ma teadnud, et need on ta viimased minutid…" meenutab isa. "Sündis ära ja laps võeti välja. Vaatas suurte silmadega mulle otsa ja pandi kõhu peale, aga ei kontrollitud seda, kas hingamisteed on laht. Kas laps saab hapnikku,“ selgitab isa. 

Isa käis ära ja tagasi tulles ootas teda šokeeriv üllatus, sest toas sagiti ringi ja üritati beebit elustada. "Käratatakse mulle, et ära sega arsti tööd," meenutab isa ja lisab seejärel pisarais tol valusal hetkel kuuldut: "Sellest elulooma ei tule…" 

Paari poeg sündis hommikul 9.14 ja suri kõigest tund hiljem – 10.14. Perel on põhjust kahelda, et valves olema pidanud ITKH arst polnud tol hetkel isegi haiglas. 

Haiglast saadud kaastundeavaldustega koju läinud naisel tõusis väga kõrge palavik, mistõttu pere haiglasse helistas. Sealt soovitati, et kui järsku naise ihust peaks eemalduma hüübinud vereklomp, siis tuleks see näpuga läbi torgata. "See oli suur marlitampoon – rusikast väiksem," kirjeldab valust murtud isa. 

Pärast marli eemaldumist langes ka naise palavik. "Võib-olla oleks mõlemad läinud," meenutab mees ja kirjeldab, kuidas esimesed 10 päeva end magama nuttis. "Hommikut ei tahtnud, tahtsid, et kogu aeg oleks öö. Poeg ütles, et issi ära nuta -  mina olen sul olemas," meenutab isa. 

Saates kommenteeris neutraalseks konsultandiks võetud ämmaemand, et juba neljakilone laps on suur. Suure lapse sündimisel võib aga juhtuda, et ta õlad ei pöördu ja jäävad kinni, mistõttu võib tekkida rangluumurd. 

See, et pere beebi oli õlgadega neli minutit kinni – see on ämmaemanda sõnul ilmselgelt liialt pikk aeg. Samuti kinnitas konsultant, et riskisünnitusega peab olema arst ja ka lastearst kättesaadav. 

"C-komando" advokaat sai uurimiskomisjonilt kinnituse, et nad tuvastasid haigla tegevuses mitmeid vigu. Nii oli viga juba arstiabis, sest taolise raseduse puhul oleks pidanud naisel ja lapsel olema rangem jälgimine. Selle puudumisel jäidki osad riskid hindamata. Ka sünnitusel oleks pidanud kohal olema arst, kes oleks otsuseid langetanud. Lapse elustamiseks ei olnud palatis vajalikke vahendid ja laps pidi elustamist liialt pikalt ootama. Komisjon tuvastas raseduse, sünnituse ja ka pärast sünnitust tehtud vigu, mis tõid kaasa lapse surma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee