(ALDO LUUD)

Kui näed, et laamendavaid noori korrale kutsuma läinud pereisa lüüakse tema väikese poja silme all pikali ja pekstakse jalgadega kõhtu, kas a) sekkud kaklusesse b) helistad politseisse c) võtad telefoni ja filmid toimuvat, et kätšivideo hiljem Youtube’i postitada või d)  kõnnid edasi, sest sind see ei puuduta?

Läinud reedel Tartu kesklinnas juhtunu on ometi puudutanud väga tugevalt ühiskonna õiglustunnet. Hoolimata politsei seekordsest operatiivsest tegutsemisest – tänu julgele sekkujale tehti peksjad kindlaks ja peeti hiljem kinni – on ometi kostnud üleskutseid arveid vägivallatsejatega reljeefsemalt klaarida.

Õli valas tulle ka politsei ise. Kas oli õige kinnitada, et Tartu on endiselt turvaline linn, kui napilt kaks kuud varem peksti Toomemäe nõlval surnuks noor mees, kui lendurijopede ja nöörsaabastega noorukid endiselt põrnitsevad altkulmu ülikooli välistudengeid ja -õppejõude ja kui rahvas arutab, kas Eesti peksupealinna tiitel kuulub ikka veel Pärnule või juba Tartule? Mõni ime siis, et selliste mitmeti tõlgendatavate avalduste peale tekkib kellelgi soov hakata moodustama rahvaalgatuslikke patrulle.

Karistamatuse tunne on kerge tekkima, kui politseid  ei ole linnatänavail näha. Jalgsipatrulle pole enam ammu ja politsei olemasolust annavad märku vaid aeg-ajalt vilkurite sähvides siia-sinna kihutavad sinivalged autod. Nii võib kergesti tekkida mulje, et hämara saabudes võtavad eluperemehed võimu üle. Ja sealt edasi on vaid sammukaugusel vajadus jagada Rootsi politsei eeskujul soovitusi tänavail üksi mitte liikuda. 

Loomulikult ei saa me kaaskodanikke ärgitada ise kergekäeliselt konfliktidesse sekkuma – igaüks peab kaaluma oma võimeid ja võimalusi. Kaklejaid lahutades on oht ise viga saada ja kannatanute hulk vaid suureneks. Kuid kodanikel peaks olema julgust ja võimalust vajadusel muul viisil sekkuda. Läinudreedese juhtumi puhul  tabas politsei peksjad tänu pealtnägija telefonikõnele ja kiirelt edastatud kirjeldustele. Hiljem toimunust selguse saamisel võib politseil ka mobiilivideost abi olla. Nii oleks mõistlik, kui kodanik teaks, kuidas konfliktide pealtnägijaks sattumisel õigesti käituda, ja julgeks ka sellistel hetkedel kodanikuks jääda.

Jaga artiklit

58 kommentaari

A
ausmaksumaksja  /   11:34, 14. märts 2016
malk häätegejale alati..........
W
wv  /   22:29, 13. märts 2016
antud juhul mis seal Tartus toimus ...oleks läinud appi...lapsest oleks kahju ja süümekad oleks piinama jäänud ... oleks pätipoistele füüsilise noomituse teinud ja kiiresti jalgalasknud enne kui politsei saabub ..on see hea või halb aga rahulikuld oleks magada saanud

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis