Eesti uudised

Tartu arvutiteadlased said tuliuue nutitoa: viie aasta pärast ei kujuta inimesed elu ilma asjade internetita ettegi! (4)

Piret Pappel, 9. märts 2016 15:25
Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura ja Telia tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste nutitoasFoto: Piret Pappel
Tartus avati näitlik nutikodu ja nutikontor, kus arvutiteadlased saavad katsetada uusimaid asjade interneti lahendusi.

Moodne labor sisustati Telia abiga endisesse keeltemajja ehk Paabelisse, mille esimesed uued asukad on informaatikud. Labori avamisel sõna võtnud Tartu ülikooli arendusprorektori Erik Puura sõnul on see ilmselgelt aja märk. "Infotehnoloogia võtab kõik üle," heidab ta nalja.

Telia tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste sõnul on tõenäoline, et juba viie aasta möödudes ei kujuta me elu ilma asjade internetita ette.

Asjade internet tähendab omavahel ja internetiga ühendatud seadmeid, mis suhtlevad omavahel ja koguvad andurite kaudu erinevat infot. Eesti keeles on selle nähtuse nimetamiseks pakutud sõnu olmevõrk ja värkvõrk.

Olgu nimi milline tahes, selle nähtuse levikule viitavaid märke on palju. Näiteks elavad inimesed kauem. Me vajame oma elu lõpus rohkem hoolt ja juba praegu on võimalik enda tervist jälgida erinevate nutiseadmetega. Kui need omavahel suhtlema panna, on võimalik terviseandmeid paremini kasutada ja näiteks eluohtlikke olukordi ära hoida.

Nutikas võib olla nii kodu, kontor kui põllupidamine

Tartu ülikoolis värkvõrgu uurimisega tegelev hajussüsteemide dotsent Satish Srirama toob näiteks, et asjade internetist on kasu isegi põllumajanduses. Nutikas põllumees saab tulevikus jälgida, kui palju kahjurputukaid tema põldudel liigub ja vastavalt sellele välja arvutada, kui palju on nende hävitamiseks mürki vaja. 

Asjade internet lubab jälgida keskkonda, inimeste ja kaupade liikumist, paremini koguda ja talletada kõikvõimalikku erinevat infot. Kuidas seda kõike teha, hakataksegi uues laboris uurima. Lisaks tehniliste lahendustele huvitab teadlasi ka inimeste käitumine uues nutikas keskkonnas. Selleks on kõrvuti sisustud väike korter ning kontoriruum, mis on täis erinevaid sensoreid.

Esialgu ei juhtu nutituppa sisenedes veel midagi erilist. Valgus süttib ja laelamp hakkab mängima mahedat muusikat. Kui Srirama oma mobiiltelefoniga televiisori tööle paneb, "näeb" see toas olevaid inimesi ja nende nutitelefone. 

Briti suursaadik Christopher Bruce Holtby uurib, kas on võimalik, et ta saaks toas tugitoolis istudes ainult käeviibutusega kohvi valmistada. Srirama sõnul kuluks selle korraldamiseks pisut aega. Uus labor on sisustatud vaid kahe päeva eest ja kohvikeetmist pole toale veel õpetada jõutud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee