(TEET MALSROOS)

Järjest kõvemini nii Eesti pankadest – eesotsas Eesti Pangaga – kui ka Euroopa Komisjonist kostvad hoiatused, et kiire palgakasv on põhjendamatu, paneb kukalt kratsima. Eriti neil, keda palgakasv – ei kiire ega aeglane – pole viimastel aegadel puudutanud. Aga ka kõigil neil, kes kuulsid peaministri hiljutises vabariigi aastapäevakõnes endiselt juttu Eestist kui uuest põhjamaast.

Tõsi, põhjamaaks saamise tähtaega ei nimetatud, nagu ka viie rikkama hulka jõudmise puhul. Kuid on üsna selge, et kuigi Eesti keskmine palk tõusis mullu 1065 euroni, oleme põhjamaade keskmisest kordades maas. Kuidas aga saada põhjamaaks, kui vahe põhjamaade palkadega ei vähene, vaid suureneb, sest meie majandus ei kasva? Kui arvesse võtta Euroopa Komisjoni ja pankade hoiatusi ning palgakasvule käsipidurit tõmmata, käriseks vahe põhjamaadega veelgi.

Kuna põhjamaaks saamine tundub kättesaamatu unistusena, siis on vältimatu seada ka väiksemaid vahe-eesmärke. Narvas peetud valitsuse istung kinnistaski, et majandusega ikkagi tegeldakse. Tõsi, Ida-Virus väljahõigatud otsused olid mõeldud eelkõige selle tundliku piirkonna sotsiaalsete probleemide silumiseks ning on hea, kui sealne tööpuudus tänu toetustele väheneb ja ka majandus edeneb rohkemal määral, kui läheb valitsusele maksma mitme soodustuse tegemine: palgatoetused, ressursi- ja keskkonnatasude vähendamine.

Soodustused aga tähendavad, et riigieelarvesse jääb laekumata suur hulk sinna plaanitud raha ning see auk tuleb katta kas uute kulukärbetega või makse kergitades. See jahutaks küll Eesti majandust, nagu soovib Brüssel, kuid valitsusel on väga raske palgatõusu pidurdamist maha müüa Eesti elanikele, kelle ootused on hoopis teistsugused. Kui palk ei tõuse, minnakse Soome tööle ning Eesti ettevõtjatel ei jää muud, kui töökäte leidmiseks palku tõsta. Nokk kinni, saba lahti, kuid muid samme valitsus peale Ida-Viru meetmete astunud ju pole.

Jaga artiklit

38 kommentaari

M
Milles küsimus  /   19:52, 9. märts 2016
Mina olen kohe nõus europarlamendi, euroopa komisjoni ja teiste, mõttetute asutuste tegelinskitega palgad enda oma vastu vahetama ja nende "väikest" palka saama. Jään ootama, kes neist tahaks minuga vahetust teha. Soovist võib märku anda siin kommentaariumis.
A
A  /   17:16, 9. märts 2016
Meie väikse riigina Euroliitu muuta ei suuda - Me peame ta hävitama nagu NSV Liidu

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis