(ALDO LUUD)

Hariduse tase on meil reformide kiuste endiselt kõrge. Seda, et meie õpilased vabalt loevad ja arvutlevad, kinnitavad ikka ja jälle ka rahvusvahelised mõõduvõtmised. Õpetajahariduse tippkohtumisel Berliinis osalevad 21 PISA testides kõige paremaid tulemusi saanud riigi esindajad, nende seas ka Eesti haridusminister.

Tavapäraselt on tugevamate seas olnud ka Eesti õpilased. Möödunud aasta tulemused näitavad taas, et esirinnas on riigid, kus õpilastelt nõutakse distsipliini ja faktikesksust, mitte ei viljeleta moodsat individuaalset lähenemist ja vabaaineid.

Lugemises teevad ilma Šanghai, Hong Kong, Singapur, Jaapan, Lõuna-Korea ja siis tulevad koos Taiwaniga riburada Soome, Iirimaa, Kanada, Poola ja Eesti. Ka matemaatikas on olukord sama, ainult Hiina erihalduspiirkond Macao on ennast vahele surunud. Individuaalse lähenemise ja õpilastele esitatavate vabamate nõuete poolest tuntud Norra on mõlemas nimekirjas alles teise kümne taga.

Ometi käiakse meie koolidele peale just Norra haridusmudeli juurutamist. Individuaalne lähenemine ja võimaluste võrdsus on toredad ja kehtivad enamasti ka praegu. Küll on kogenumad õpetajad mures, et uudsete loosungite taustal langeb eestimaalaste funktsionaalne lugemisoskus.

Jaga artiklit

6 kommentaari

V
väga hea statistika  /   11:44, 7. märts 2016
selle korra ajal juba parem - kirja oskamatuid ainult 10 - 15 % ja tasapisi suureneb,saame ka lõpuks Euroopas esimeseks.
A
Arvol  /   07:34, 7. märts 2016
on pisut vale ettekujutus. Iga tipp on tasemel kodustest segadustest sõltumata. Kui meil põhikoolides teha ootamatult tasemetöö läbikäidud ainestikust, siis kindel kolmandik kukuks raginaga läbi. Meie edu on suhteline, sest veelgi rohkem mandunud on teised riigid. Seal pole isegi tippudest paljud suutelised elust aru saama. Kindlasti jääme aga täna maha 1960ndate 8-klassiliste koolide tasemest, kui lolli ja laiska klassist edasi ei lastud, täna aga lausa veetakse, et pärast 9ndat mingi paber kätte toppida.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis