Meritsi on tänavu Euroopasse jõudnud 135 000 põgenikku.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 5. märts 2016 06:00
Kreekasse on tänavu 3. märtsi seisuga merd mööda jõudnud 125 819 ja Itaaliasse 9086 põgenikku, teatas eile Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon (IOM).

Kui lisada veel Hispaanias registreeritud sadakond põgenikku, saame koguarvuks 135 000. Võrdluseks: mullu saabus aasta kolme esimese kuu jooksul meritsi Euroopasse vaid 20 700 põgenikku.

Euroopa Liit korraldab esmaspäeval, 7. märtsil Brüsselis tippkohtumise, kuhu on kutsutud ka Türgi. EL lubab viimasele põgenike oma territooriumil majutamise eest kolm miljardit eurot.

Tippkohtumise eel Ankarat ja Ateenat külastanud Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk pöördus majanduspõgenike poole üleskutsega: "Ükskõik, kust te ka pärit olete, ärge tulge Euroopasse! Ärge uskuge inim­smugeldajaid! Ärge riskige mõttetult oma elu ja varaga!"

Türgi valitsusest anti samal ajal mõista, et esmaspäevasel tippkohtumisel Brüsselis ei tohiks piirduda ainult rändekriisiga, vaid arutada tuleks ka Türgi ja Euroopa Liidu suhteid laiemalt. Näiteks ootab Türgi liitumiskõnelustel uute peatükkide avamist ja oma kodanikele peatset viisavabadust ELis.