Idamurde alad paiknevad Ida-Eestis Peipsi järve kaldalFoto: ALDO LUUD
Toimetas Piret Pappel 4. märts 2016 08:01
Täna, 4. märtsil kell 18.00 esitleb Eesti Keele Instituut (EKI) Alatskivi lossis „Idamurde sõnastikku“. Tegu on juba neljanda raamatuga, mis ilmub Eesti Keele Sihtasutuse väljaantavate väikeste murdesõnaraamatute sarjas.

 Sõnaraamatu on 1994. aastal koostanud keeleteadlane Valdek Pall. Esitletava trüki on toimetanud Tartu Ülikooli teadur, emeriitdotsent Ellen Niit, kes on sõnastikku ka täiendanud ning lisanud sõnu eesti põhisõnavarast. Käsikirja on EKI sõnastikusüsteemi sisestanud Keit Mõisavald. Väikeste murdesõnaraamatute sarja lülituva sõnastiku on välja andnud Eesti Keele Sihtasutus. Varem on sarjas ilmunud „Vanapärase Võru murde sõnaraamat“ (2011), „Mulgi sõnastik“ (2013) ja „Hiiu sõnaraamat“ (2015).

„Üleilmastumisele ja suure kõnelejaskonnaga keelte tähtsustamisele vastukaaluks on üha olulisemaks muutunud oma juurte väärtustamine ning väikese kõnelejaskonnaga keeled, murded. Sestap on ka murdesõnaraamatud kodukoha keelt ja kultuuri väärtustavate inimeste jaoks järjest olulisemad. Viimase aja hea näitena võib tuua eelmisel aastal ilmunud „Hiiu sõnaraamatu“ erakordselt suure menu, mis oli tõesti positiivne üllatus ja võib öelda, et isegi märgiline juhtum kõigi eesti keelt ja selle murdeid väärtustavate inimeste jaoks,“ sõnas Eesti Keele Instituudi direktor Tõnu Tender.

Idamurde alad paiknevad Ida-Eestis Peipsi järve kaldal. Sõnastikus on sõnu kogu idamurde alalt: Iisaku, Torma, Kodavere, Maarja-Magdaleena, Palamuse, Äksi ja Laiuse kihelkonnast. Sõnastik on mõeldud kõigile, kes oma töös või õpingutes kasutavad murdekeelt, samuti neile, kes on pärit Ida-Eestist ja keda paelub esivanemate kõnepruuk.

Üritus algab Alatskivi lossis kell 18. Ettekandele tuleb Eevi Treiali Kodavere murrakus näitemäng „Sia-Junu“ ja näha saab muidki etteasteid. Mis peamine – kõlab ehe murdekeel.