Enam ei imestakski, kui keegi on üritanud tervet Eesti vabariiki oma taskusse pista. Kaitsepolitsei pidas kinni Eesti Raudtee kõrge ametniku, edastades taas signaali, et valgust kartvatel tegudel ei tohi Eesti majandus- ja poliitikamaastikul olla kohta ja kõik patustanud saavad varem või hiljem teenitud karistuse.

Kuid elu ei ole muinasjutt, kus hea sõna võidab võõra väe ja kapogi ei ole võluvits, mis kõik halva heaks pöörab. Viimasel ajal otsekui paisu tagant valla pääsenud korruptsiooniuudised sunnivad küsima: kas Eestis on ausa äri ajamine üldse võimalik? Või veel hullem: kas Eestis üldse leidub ausaid ametnikke? Sest lisaks raudteele ja Tallinna Sadamale on luubi all ka Tallinna linnapea väidetav altkäemaks, Põhja-Tallinna ja mitme valla juhtumid, tehnoülevaatajad ja ARKi eksaminaatorid jne.

Tallinna Sadama eksjuhid on prokuratuuri hinnangul võtnud miljonitesse ulatuvat altkäemaksu, sadamasse on segastel asjaoludel tööle vormistatud isikuid, kelle töise panuse kohta pole võimalik andmeid leida, samuti on tekitanud küsimusi jäälõhkuja, mille sadam kahtlaselt soolase hinna eest ostis. 

Palju süüdistusi, palju vastuseta küsimusi ja kõige selle taustal suur mitte midagi, kui pärida, milline oli kõige selle juures sadama nõukogu ja selles istunud poliitikute roll. Loodetavasti annab uurimine ka siin vastuse, loodetavasti selgitab juurdlus, kelle kätte lõpuks jõudsid kuritegelikult teenitud miljonid. Sest on raske uskuda, et kahele tegevjuhile üksi oli jõukohane panna püsti suure sadama lüpsilehmana kasutamise skeem.

Meenutame, et sadamas toimuvat uurinud riigikogu komisjoni juht Artur Talvik ei saanud sadama tellitud praamide hinna suure erinevuse esiletoomise eest just kiita. Omaette küsimus on seegi, kas sadama kahtlaste lepingute väljakaevamine on vaid parlamendikomisjoni töö. Praegu käib asi nii, et küsitavate lepingute leidmisel palub riigikogu komisjon prokuratuuril asjaga edasi tegelda. Ei tahaks siiski uskuda, et asjad nii käivadki, et uurimist alustatakse poliitikutelt tulnud avalduste alusel: see seaks uurimisorganite sõltumatuse kohale asjatuid kahtlusi.

Küllap tuleb sadamast ja mujaltki veel uusi uudiseid.

Jaga artiklit

54 kommentaari

V
Väike suli  /   14:29, 8. märts 2016
Ükski neist ametnikest ei ole varastanud ilma kõrge poliitilise teadmise või heakskiiduta. Ka raha jagati erinevatesse ilmakaartesse.
K
kaugelt  /   07:02, 7. märts 2016
küsimus on ikka selles, kui suured summad nn. ametnikelt poliitikutele üle kanti. kas kapo töesti usub, et reformierakonna liikmete ämmad teevad kümnete tuhandete eurode ulatuses annetusi. äkki ikka käib see sadamast, estonian airist jm varastatud raha poliitikute taskutes ringi...
nad ju elavad vägaväga hästi...
äkki peaks asutama korruptsioonivaba salapolitsei?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis