Foto: PantherMedia / Scanpix
Anna-Kaisa Oidermaa, psühholoog (peaasi.ee) 24. mai 2016 09:46
Nii nagu keha, on treenitav ka inimese aju. Iga inimene saab treenida oma mälu palju paremaks. Kui mälu ei treeni, võib see kängu jääda – just samamoodi nagu lihased, kui neid ei kasutata.

Koolis õpitu meeldejätmine on iseenesest juba hea mälutreening, kuid kui tundub, et mälu kipub alt vedama, on alati võimalik sellele eraldi tähelepanu pöörata ning mälu turgutada.

Kordamine aitab alati

Kui õpid pähe mõnda teksti, siis loe see mitu korda läbi, seejärel korda seda kas valju häälega või vaikselt oma peas ja kontrolli õpikust üle, kas on õigesti meelde jäänud. Samas ei toimu meeldejätmine ühes reas, nagu me tavaliselt kirjutame või märkmeid teeme. Ajju info salvestamine toimub seoste või mustrite kaudu. Kui suudame meelde jäetava info seostada millegagi, mida juba teame, salvestub uus teave kergemini. Hea on luua seoseid värvide, sümbolite, riimide või lauluviisi abil, joonistada kaarte või skeeme. Meeldejätmine on kergem ka siis, kui seda saab siduda mõne tunde või asukohaga, näiteks inglise keele tunnis õpitu meenub tõenäolisemalt paremini siis, kui istud samal kohal samas klassiruumis.

Lühend sõnade algustähtedest

Sõnade algustähtedest moodustatud lühend ehk akronüümitehnika: jäta meelde sõnade algustähed, moodusta neist sõna ja kasuta seda sõna vajaliku meenutamisel vihjena. Näiteks: selleks, et meelde jätta ilmakaared kagu, edel, loe, kirre, võib moodustada nende esitähtedest akronüümi KELK. Ilmakaarte meenutamisel on vaja edaspidi lihtsalt mõelda «kelk» ning tähed sõnas aitavad ilmakaared meelde tuletada.

Lausete moodustamise tehnika

Põhimõte on samasugune nagu akronüümitehnikal, kuid sõnade asemel moodustatakse laused. Näiteks kui on vaja meelde jätta mandrid – Euraasia, Aafrika, Lõuna-Ameerika, Põhja-Ameerika, Austraalia, Antarktika –, siis võib moodustada lause, mis jääb kergesti meelde: EMA AITAB LAHEDAL POISIL AABITSAT AVADA. Hea oleks sellise lause puhul ka mõttes luua endale pilt, mis teeb lause meeldejätmise hõlpsamaks. Näiteks mõelda selle peale, kuidas ema kummardub ühe lahedalt riides poisi kohale, kelle ees laual on suur aabits.

Mälumaja tehnika

Seosta õpitavad asjad tuntud koha ja selle elementidega. Kujuta ette näiteks oma kodu või mõnd teist hästi tuttavat paika. Jaluta mõttes oma kodu läbi ja määra kindlaks kohad, milles peatud ja mida saad kasutada vihjetena. Näiteks kui on vaja meelde jätta Eesti peaministrid, kujutle: Andrus Ansip tervitab sind kodu-uksel, Juhan Parts võtab kori-doris saapaid jalast ära, Siim Kallas on köögis pliidi ees, Mart Laar võtab külmkapist vorsti jne.Tekivad seosed: Ansip=uks, Parts=koridor jne. Meenutamisel piisab vaid ette kujutamisest, et lähed oma koju – kõik vajalik meenub iseenesest.

Puu tehnika

Joonista teema kohta puu, kus puutüvi on keskne teema või sümbol, iga seostuv teema või märksõna on hargnev oks või põhiharu. Näiteks: kui on vaja meelde jätta soome-ugri keeled, siis puutüvi on soome-ugri keelkond, peamised harud läänemeresoome keeled, ugri keeled jne, väiksemad oksad ungari keel, eesti keel jne.

Artikkel ilmus esmakordselt 10. märtsil 2015. aastal Kooli ABC-s.