Kooli ABC | Sisuturundus

Soovid töökogemust Euroopast? Hakka ametit õppima! (3)

Hedi Männi, Tartu KHK karjäärinõustaja, 16. mai 2016, 10:00
Kodused «Noore Meistri» võistlused on ka kondiitriks õppijaile üks hea võimalus ennast arendada, välispraktika õpetab aga asju nägema hoopis uue nurga alt. Foto: Arno Saar
Paljudel ametikoolidel on välismaal kindlad koostööpartnerid, kelle juurde on saadetud juba sadu õpilasi. Keda õpirände võimalus huvitab, sel tasub kindlasti uurida, kas tema koolis on selline võimalus olemas.

Õhtulehe koolilisa alustab õpirändevõimaluste tutvustamist Tartu kutsehariduskeskuse värskeimast õpirändeprojektist «Quality Enhancement of Mobilities using ECVET» (QEME).

Vähetuntud hindamissüsteem

QUEME-projekti eripära seisneb selles, et õpilaste viienädalase välispraktika hindamiseks kasutatakse Euroopas kasutatavat kutsehariduse ja -koolituse punktiarvestussüsteemi ECVET (European Credit (Transfer) System for Vocational Education and Training), mis Eestis on veel vähetuntud.

Õpilase viienädalast praktikumi hinnatakse Euroopas kehtestatud standardite järgi. Iga töölõik või õpiväljund saab hinnatud ning kui õpilasel peaks tulevikus tekkima taas võimalus end Euroopas täiendada, ei saa tekkida kahtlusi seni omandatud kutsehariduse kvaliteedi või pädevuse suhtes.

Enamik õpilastest, kes seni on välispraktika läbinud, kinnitavad, et Eestis õpitu on täiesti piisav, et välisriigis hakkama saada. Õpilased peavad sedasorti õpirännakuid väga väärtuslikuks kogemuseks ning usuvad, et see annab ka tööturul eelise vaid koduse praktikakogemusega konkurentide ees.

Timo kogemused Hollandist

Keskhariduse baasil Tartu kutsehariduskeskuses IT-süsteemide spetsialistiks õppinud Timo Hipponen käis välispraktikal Hollandis. Deltion College pakkus võimalust lihvida oskusi klienditoes, praktiseerida riistvara hooldust ja komplekteerimist.

«Praktika käigus oli tajutav tohutu meeskonnatöö tugi,» ütles Timo. «Sain sealt hulga nippe, mis igapäevases arvutikasutuses hoiavad kokku hulga aega. Ühtlasi lihvis praktikaaeg inglise keele oskust ja muidugi oli lihtsalt huvitav näha, kuidas teises riigis elatakse-töötatakse.»

Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et viis nädalat kodust eemal olla on liiga pikk aeg, Timo aga leidis, et kodust eemal on parim võimalus just praktikale keskenduda – pole ju kiusatusi töid-tegemisi edasi lükata.

Igapäevane vau-efekt Taanis

Kondiitriks õppinud Kadri Raudsepp kandideeris edukalt Taani, kus vastuvõtjaks oli Roskilde Danish Meat Trade College. Vaatamata sellele, et Kadrile tähendas praktikaaeg viienädalast eemalolekut oma lastest, nimetab ta seda üheks parimaks perioodiks oma elus.

«Liialdamata võin öelda, et vau-efekti kogesin iga päev,» ütleb Kadri. «Õpetajatel näis seal olevat õpilaste jaoks lõputult aega – iga eksimuse ilmnedes sai töölõiguga otsast alustada, oli aega uuesti ette näidata, üle seletada, küsimustele vastata, aga ka töö kõrvale raadio järgi kaasa laulda või nalja visata. Tooraine puudus ei kimbutanud samuti kordagi.»

Kahjutundega märgib Kadri, et pagari- ja kondiitrieriala tööohutuse, hügieeni ja normtundide asjus on Eestil veel pikk tee käia, sest Taani töökultuur lähtub sellest, et töötajad püsiksid terved ja elujõulised kõrge eani. Tööohutuse ja töötajate õiguste sisendamine algab seal juba koolist: peetakse kinni kohustuslikest puhkepausidest, igal õpilasel on ergonoomiline töötool, mille saab paika sättida just nii, kuidas on kõige mugavam tööd teha.

Kõigil on võimalus

QEME projekti lisaväärtusena saab õpilane ühtlasi taskusse rahvusvaheliselt tunnustatava sertifikaadi, mis annab kindla garantii omandatu kvaliteedis nii meil kui mujal edasi õppides või tööle kandideerides.

Tartu kutsehariduskeskuses saavad välispraktikale kandideerida nii esmakursuslased kui ka need, kellel õpingud juba seljataha jäämas. Kõigil on võimalus – anna vaid ise õpingutele hoogu ja ära kandideerimistähtaega maha maga!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee