13
fotot

Eesti välisminister Marina Kaljurand rõhutas tänasel kohtumisel Aucklandis koos Soome välisminister Timo Soini ja Uus-Meremaa välisministri Murray McCullyga väga häid suhteid Uus-Meremaaga, mida iseloomustavad sarnased seisukohad globaalsetes küsimustes ning soov majandussuhete edasiseks süvendamiseks.

Kaljurand kohtus Uus-Meremaa välisministri McCullyga ka kahepoolselt ning kutsus teda visiidile Eestisse. Ministrid arutasid kahepoolseid suhteid, sealhulgas koostööd ÜRO raames, majanduse alal ja IT vallas. McCully tundis huvi Eesti seisukohtade vastu Vene-Ukraina konflikti osas ning viimaste arengute kohta Süürias.

Eesti ja Uus-Meremaa kuuluvad mõlemad silmapaistva e-valitsemise tasemega riikide koostöövõrgustikku Digital-5. „Soovime leida võimalusi tihedamaks kahepoolseks koostööks e-valitsemise ja e-ühiskonna vallas,“ lausus Kaljurand. McCully väljendas kohtumisel huvi Eesti e-valitsuse IT-lahenduste vastu. „IKT on just see valdkond, kus saaksime geograafilisest asukohast hoolimata tihedat koostööd teha,“ lisas ta.

Kaljurand ja McCully rääkisid veel koostööst rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas ÜROs. Uus-Meremaa välisminister andis ülevaate tegevusest ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena.

Euroopa Liidul on Kaljuranna sõnul oluline arendada häid suhteid samu väärtusi jagavate riikidega kõikjal maailmas. „Loodame, et peatselt on võimalik alustada Uus-Meremaaga vabakaubanduslepingu läbirääkimisi,“ lausus Kaljurand. Euroopa Liit on Uus-Meremaa jaoks tähtsuselt teine kaubanduspartner.

Eesti välisminister avaldas ka heameelt, et ELi ja Uus-Meremaa raamlepingu läbirääkimistega on lõpule jõutud ning see võiks saada allkirjad käesoleva aasta esimesel poolel.

Kaljurand, Soini ja Uus-Meremaa IT minister Steven Joyce avasid täna Eesti, Soome ja Uus-Meremaa innovatsioonifoorumi. Kaljuranna sõnul on Eestil ja Uus-Meremaal ühiseks eesmärgiks edendada majandust kõrgtehnoloogia kasutuselevõtu abil. „Hoolimata kaugest vahemaast on meie majandussuhetel suur arengupotentsiaal. Loodan, et ka tänane foorum annab hoogu mõlema riigi ettevõtjate äritegevusele,“ lisas Kaljurand.

Välisministrid Kaljurand ja Soini kohtusid täna veel kaubandusministri Todd McClayga ning koos ettevõtjatega toimus kohtumine ka Callaghan Innovationi tegevjuhi Mary Quiniga.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis