Repliik

Mihhail Korb | Puhume Ida-Virumaale uue elu sisse (7)

Mihhail Korb, riigikogu majanduskomisjoni liige, Keskerakond, 2. märts 2016 17:00
Foto: EESTI PÍLEVKIVI
Ida-Virumaalt pärit inimesena on mul valus vaadata, kuidas majanduslikult ülimalt suure potentsiaaliga piirkond vähikäiku teeb ning viskleb tõsises väljarände- ja tööpuuduse kriisis. Viimased aastad on olnud Virumaale rasked ning kui viimati oli maakonna registreeritud töötuse määr 10,1 protsenti, siis VKG koondamislaine suurendab seda veelgi.

Numbrite taga on reaalsed inimesed, kellel on pea võimatu leida taas töö, mis oleks seotud õpitud erialaga või mille palk oleks enamat kui miinimummäär. Tänasel kursil jätkamine muudab Virumaa kõledaks ja tühjaks tondilossiks.

 

Põlevkivi küsimus

Ida-Virumaa tänane töötuse määr on selge oht meie sisejulgeolekule ja piirkonna kestvusele. Kui inimestel ei ole tööd ja nad tunnevad, et riik neid ei aita, kasvab ka rahulolematus. Seega peab riigi esimene eesmärk olema piirkonna ettevõtluskeskkonna parandamine ning töökohtade loomise soodustamine.

Ida-Virumaa on eriline maakond ning eriline on ka sealne põlevkivitööstus, mis on suurim kohalik tööandja. Seega tuleb luua tingimused, et antud sektor saaks jätkata oma tööd ning suudaks inimesi tööl hoida. Olukorras, kus nafta maailmaturu barrelihind on rekordmadal, ei saa me jätkata samas mahus riiklike maksude nõudmist ning eeldada, et see ei mõjuta ettevõtjaid ja töökohti. Selleks, et töökohti säilitada tuleb ressursi- ja keskkonnatasude maksmine siduda nafta maailmaturuhinnaga.

Kui hinnad on madalad, siis töökohtade säilitamise nimel maksu ei maksta ning kui maailmahind kasvab, tulevad tagasi ka keskkonnatasud. Sellisel juhul ei tooks madalad hinnad kaasa täna nähtavaid massilisi koondamisi. Seni kuni me taolisi samme astunud pole, säilib olukord, kus põlevkiviõli tootmine on kõrgete keskkonnatasude tõttu jätkusuutlik vaid kõrgete nafta hindade juures.

 

Loome töökohti juurde

 

Lisaks töökohtade säilitamisele tuleb neid aga ka juurde luua. Kui varasemalt on välja pakutud regionaalseid tulumaksuerisusi, siis sellest olulisemaks pean ma hoopis teatud koormiste mitte kehtestamist. Võtame näiteks turismisektori. Otsus tõsta majutusasutuste käibemaksu toob Ida-Viru Ettevõtluskeskuse hinnangul kaasa töökohtade kadumise ja majutusasutuste tegevuse ja teenuste kokkutõmbumise. Töökaotus ohustab kõige enam naisi, kes üle Eesti moodustavad majutusasutuste personalist umbes 80 protsenti. Venemaa majanduse madalseis on niigi antud sektorit kärpinud – nüüd anname aga ise surmahoobi. Riik vajab raha, kuid seda ei saa võtta sealt, kus selleks võimekust pole. Kui käibemaksutõusu kogu riigis ära jätta ei õnnestu, siis tuleks seda vähemalt rakendada vaid osades piirkondades. Piirkonna arengu nimel tuleb aga erimeelsused unustada ning ühiselt tööle asuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee