Juhtkiri

Juhtkiri | Millist reformi reformib riigireform? (24)

Õhtuleht.ee, 1. märts 2016, 18:27
 ARNO SAAR
Poliitikud ja riigimehed ei suuda sugugi üksmeelele jõuda, mis on permanentselt käimas oleva riigireformi eesmärk ja kuidas seatud sihtide saavutamist hinnata. Ühelt poolt kinnitab reformi vedama pandud riigihalduse minister Arto Aas, et see on üks viiest valitsuse prioriteedist, teisalt aga lajatab poliitika köögipoolega tuttav ettevõtja Olari Taal tseremoonitsemata, et riigireform on kui „pardikaka vee peal laiali. Kuskilt kõvemat tükki näpu vahele võtta ei saa.”

Tööandjate ja mõttekoja Praxis loodud Riigireformi Radar premeerib seni tehtut hindega “3-“, ja sedagi vaid avansina. Minister Aas nimetab saadud hinnet väga heaks. Mis muud olekski tal öelda olukorras, kus avalikkus tahaks juba ligi aasta võimul olnud valitsuse töö tulemusi näha? Tõsi, valitsuse koduleht loetleb terve rea töövõite. Täielikult on ellu viidud näiteks haldusreformi poliitilise koordineerimise viimine peaministri juhtimise alla ning ära on kaalutud rahvahääletuste kasutamisvõimaluste laiendamine. Kas pole geniaalne – lubati kaalumist ning kaalutigi – tehtud! Selliste “saavutuste” taustal võib igati mõista Taali soovi tunda näppude vahel lõpuks mõnd kõvemat tükki, eriti kui kogu reform kulgeb peaministri isikliku järelevalve all.

Minister Aasa lootus, et aasta pärast pannakse saavutatule hindeks “4” ja ülejärgmisel “5”, viitab aga elamisele valimiste rütmis. Kui tegijad seavad eesmärgiks, et valimiskampaania alguseks peavad kõik rahul olema (et võimalikke hääleandjaid mitte peletada), siis pole ka lootust sisulisteks reformideks. Igasugune muutus tähendab ju mugavustsoonist väljumist. Järgmine valitsus saab aga kogu reformikava uuesti nullist alustada, täites sellega oma nelja-aastase võimuperioodi.

Nii tuleb Riigireformi Radarit võtta survegrupina, kes aitab pidevalt tagant torkides teemal vähemalt päevakorras püsida. Kas need, kes riigireformi edenemist seni märganud pole, on üksi pimedusega löödud, hakkab arutama ka riigikogu riiklikult olulise tähtsusega küsimusena.

24 KOMMENTAARI

a
AB 5. märts 2016, 09:39
KORDUB laali valitsuse ajal tehtud jamuud ei midagi uut. kes on rikkad saavad veel rikkamaks ja vastupidi.
c
Cc 4. märts 2016, 21:17
Tulemuseks on et riigikogu liige potsatab omavalitsuse volikogusse, tõstetakse kuluhüvitise suurust, kuna ühest riigi otsast teise on vaja kiiresti otsustama jõuda. Lähevad käiku eralennukid.See kes otsusta , see ka jagab . Koruptsioon süveneb ,rahvale vähem otsustusõigust. Seaduslik rahapesu.
Loe kõiki (24)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee