AlkoholilaadungFoto: ALAR TRUU
Gerly Mägi 5. märts 2016 13:18
Pidusid rendiruumides pidanud noored: „peo korraldamine on lihtsam kui kunagi varem – raha tuleb vanematelt ja vanust üldiselt ei kontrollita“.

Noorte sõnul oli kõige olulisem leida peokoht, mis on eraldatud ja kinnine ruum, kuhu politseil niisama asja ei oleks. „See oligi vast üks peamisi nõudmisi peokohale, kuna meil oli väga palju alaealisi seal,“ kirjeldas otsinguid hiljuti täiskasvanuikka jõudnud neiu.

Vanemad on suurest alaealiste hulgast teadlikud, kuid ometi tuleb üllatavalt tihti ette, et lapsevanemad aitavad ka pidu korraldada – broneerivad ruumid, võtavad vastutuse ja maksavad peo eest!

Seejuures peavad noored rendiruumide hindu soodsateks. Populaarsemate peoruumide rendihinnad jäävad umbkaudu vahemikku 150–300 eurot.

„Alguses helistasin ise, et broneerida, aga öeldi ära, siis rääkisin emaga ja kui tema helistas, oldi nõus,“ kirjeldas üks piduline. „Me pidasime peo sõbrannaga koos, tema vanemad organiseerisid kõik ära, minu ema kandis ainult raha neile,“ lisas teine.

Samas kinnitavad neiud nagu ühest suust, et pidu kontrollima vanemad ei tulnud. Seega vastutavad lapsevanemad peo eest, mille sündmuste käigust neil aimugi pole.

„Ema küsis küll, et kuidas alaealistega on, aga ma lubasin, et ei paku neile alkot ja sellest piisas.“

Hoopis hullem lugu on nende pidudega, mille toimumisest vanematel aimugi pole. „Isa ei teadnud peost midagi, ütlesin, et lähme sõpradega kinno ja pitsat sööma ja siis jään ööseks ühe sõbra juurde, kuna ta elab kesklinnas,“ ütles hiljuti sünnipäevapidu korraldanud noormees.

„Mina ei kartnud midagi, sain ju samal ööl 18, aga alaealised veidi põdesid – sinna kohta on enne ka politsei sisse sadanud,“ lisas ta.

Noortele ostavad peole alkoholi lapsevanemad või täisealised sõbrad. „Ma polnud veel 18, lasin vanematel sõpradel joogid osta,“ rääkis noormees. „Mulle ostis isa peole 11 šampust, ülejäänu võtsid külalised ise kaasa,“ lisas üks neidudest.

Kesklinna politseijaoskonna vanemkomissari Uudo Sepa sõnul rendivad peoruumide omanikud ruume tavaliselt täisealistele, sest alaealiste puhul on vaja vanema nõusolekut. Peo korraldaja peab aga tagama, et peol ei rikutaks seadust.

Korraldajale saab määrata karistuse, kui ta ei keela alaealistel alkoholi tarbimist. Alaealisele alkoholi ostnud täiskasvanut saab aga karistada kuni 1200 eurose trahvi või arestiga.

Samas ei saa politsei regulaarselt noorte meelispaikadesse kontrollreide teha. „Erapidude puhul peab politseil olema seaduslik alus, mille alusel pidu kontrollida,“ rääkis Sepa.  Seega saab politsei erapidusid kontrollida vaid juhul, kui märkab joobes alaealist või kui sellest on teavitatud häirekeskust.