Eesti uudised

"Käratasin neile, et teil ei ole mitte haigla, vaid surnukuur!"

Arvo Uustalu, 1. märts 2016 06:00

154 KOMMENTAARI

k
Kannatanu poeg./ 2. märts 2016 22:18
Tegemist polnud hooldekoduga, vaid hooldushaiglaga.
Nii mõnigi asi on toimetaja poolt valesti kirjutatud..
Ülesse panek venis ka üle nädala. Toodi vabanduseks, et pühad, siis see, et samalaadseid artikleid nii palju, et ei saa kõike korraga postitada jne.. Ja mingit mõttetut jama ei ole palju?? Iga päev lendab neid lehte nagu ratsahobuse S*tta... Oleks vaja toimetajaga ühendust saada aga ei vasta enam kõnedele ega meilile.. Sai vist oma pealkirja eest palju eurosid, et naudib nüüd kuskil...
Polnud sellest artiklist eriti midagi kasu. Tegi pigem emal enesetunde halvemaks... Just see pealkiri.. Aga noh, eks kui inimestel endal selline olukord läbi elatud, siis saadakse aru mis tegelikult oli..
Aitäh!
m
muruvana/ 7. märts 2016 08:42
Sama siin. Kaks kuud HAIGLAS ja koju jõudes lamatis.
Ei hakka ju haiglas ometi pamperseid kontrollima, loodad, et kõik on tehtud.
Ühel päeval kui koju tood, siis avastad.
!Ja kuigi sai veel 7,5 aastat liikumatut inimest põetatud, siis see koht ei paranenudki. Vahepeal parem ja hiljem juba ...kohutav. Inimene ei taastu. Mujale ei tekkinud.
a
albert/ 2. märts 2016 16:24
hooldekodu pole haigla .See on asutus,kus inimene elab,sed amainid ka nimi-hooldeKODU. Hooldamine on toidu andmine,potitamine,pesemine,sooja toa tagamine Ravi siia ei kuulu Kui ei olda rahul,proovige om alähedast ise hooldada Põhjenduseks on inimesel sadu ettekäändeid,miks ei saa hooldada ,kuid mitte ühtegi analüüsi,kuidas saaks. Kui ise kuidagi ei sa,siis tulebki leppida paratamatusega,et asi võib veelgi hullemaks minna .Pöörduma peaks riigijuhtide poole Miks ei suudeta tagada pensionit,millega inimene ära elaks ja vanaduspäevil endale hoolduse saks tagada ,Muidugi on ka palju saamatust ja abitust Kui inimesest on kasu,ta suudab hoida teie lapsi,korras hoida kodu,vaaritada süüa ja anda teike om apension,on kõik korras Kui aga inimest tabab voodihaigus,tuleb ta kui kasutu asi ära sokutada . Tänapäeval ei saa inimed aru,et vanaduses surraksegi ära. Ka insult,mis muudab voodihaigeks,ongi elu eelõhtu. Igat vanurit pole mõtet haiglasse surem avedada Vana nimene tahab surra omas kodus. Niipalju võiks tema soovist ikkagi hoolida.
l
Lx/ 2. märts 2016 17:21
Jah hooldekodu pole haigla aga hooldekodus tuleb inimese eest HOOLITSEDA. See tähendab ka seda, et teda tuleb aeg ajalt keerata, et ei tekiks LAMATISI!!!!
n
Natuke kursis/ 5. märts 2016 01:33
Ei ole asi päris nii, et hooldekodu pole haigla. Hooldekodus on erinevad osakonnad erinevatele patsientidele, kelle hulgas on nii täiesti normaalseid inimesi, kes lihtsalt enam oma eluga hakkama ei saa (näiteks füüsilise nõrkuse tõttu) kui ka lamavaid voodihaigeid. Meditsiiniline abi nagu ka vajalik hooldus peab olema neile kõigile tagatud. Ja muidugi maksab voodihaige inimese koht rohkem kui selle oma, kes omadega ise hakkama saab.
v
Vot./ 2. märts 2016 15:40
Kallid inimesed vältige oma vanemaid viimast Järve hooldushaiglasse. Mu vanaema jäi ainult haigeks peale operatsiooni ning viidi sinna püstijalul, tagasi tuli kirstus. Vaatepilt oli siis selline, et vanureid seoti voodi külge, ratastooli, sest muidu nad lähevad ringi kõndima ja hooldajad ei viitsinud selle eest hoolitseda. Selle asemel istusid puhketoas ja sõid kringlit ja kohvitasid. Igale patsiendile oli ette nähtud lõuna nagu ikka, vanaemale toodi ükskord saiaviil ja supp ning või. Võikarp oli lahti ja tühjaks söödud. Anti koguaeg mingit rohtu mis mu vanaema väsima pani ja ta aina magas, isegi poole jutu pealt vahel vajus ära. Hambaid ei aidatud pesta seega suu oli koguaeg mingit toidupaska täis, see oli jube lihtsalt. Vahel möödusid mingist palatist kus mõni mõistuse kaotanud patsient oli end täis teinud ja mööda palatit ringi hakanud uitama nii ,et seinad ja põrand väljaheidet täis. Koridorid haisesidki reaalselt väljaheite ja supi haisu segu järge. Teisel vanaema oli insult, samamoodi doseeriti mingit rohtu, et ta oleks koguaaeg " Laksu all " . Söök sama IGAPÄEV supp, saiaviil ja või potšik. Okei vahel sai mingit püreed ka, aga mu vanaema oli siiski mõistuse juures ja ta ei suutnud enam süüa sama toitu iga jumala päev nign lõpuks hakkas ta lihtsalt nälgima, juba seda solki söödes ta võttis tohutult alla ja oli muutunud kahvatuks. Samuti nõrgaks. Õigel ajal viisime ta minema õnneks koju kosuma. Aga, see haigla seal on reaalselt kirstumarket.
m
MADLI/ 2. märts 2016 10:15
Aga kes käskis oma memme hooldekodusse viia? Eks hooldanud parem ise või palganud põetaja. Ka nendes hooldusasutustes on kahjuks turumajandus. Tasuvus ning kasum. On kalleid ning on ka odavamaid. Vastavalt sellele ka teenuse kvaliteet. Tuumajandus ju! Eks paigutanud memme kuhugi kallimasse ja luksuslikumasse. Eks käinud kas või sagedamini vaatamas, siis poleks asi ehk lamatisteni jõudnudki. Aga odavaima hinna eest parimat hooldust nõuda ja siis pärast käratada ja skandaalitseda?
t
tirts/ 2. märts 2016 20:10
Ka kallimas hooldekodus juhtub sama.tõstame aga igal aprillikuul kohatasu.ükski inimene vaevalt viib hooldekodusse ilma põhjuseta oma lähedase,mis on väga Kallis.raske haige vajab 24 tundi järelvalvet,tööl tuleb käia,sest ilma rahata ja haigekassata ei ela ju.minul on ka enda lähedane hooldekodus ja näen palju,mida siin kommenteerijad ei teagi.sinna on sattunud väga noored inimesed insultidega,kellel,ei liigu ühepoole keha käsi,jalg,mõni ei räägigi jne.paljud vanemad inimesed on dementsed,sellist ei saa koju kunagi üksi jätta ja ongi ainuke lahendus-- Hooldekodu
k
KUULE AINA MADLI::::/ 3. märts 2016 04:36
ON SELLISEID INIMESTE KODUSID :::
KUS POLE VÕIMALIK ---! ! ! -SELLISE HAIGUSEGA ---JA ---HAIGE EEST HOOLITSEDA ???
1:: AGA SEE ONGI MEIE RIIGI ÜLEMUSE JA VALITSUSE TÖÖ..MIKS POLE
JÄRELRAVI HAIGLAID VANANEVALE EESTILE????
---""MIS 2016--- MUIDUGI OLEVAT EESTI ""ISANDATELE ---RIIGI---RAHAKOTILE KOORMAKS ;;;;///SEST KAITSEVÄGI OOTAB UUSI RELVI:::???
ENSV---OLI SELLES SUHTES PAREM ;; TARTUST SAADETI HAIGE JÄRELRAVILE ---JÄLGIMISELE......----SEST RAJOONI HAIGLAD --NAGU PÕLTSAMAA HAIGLA KUNAGI----
RAVISID INIMEST JÄLLE EDASI:: """MITTE EI LÖÖDUD KODUSELE RAVILE:::????VOT MADLI -----SIIN ONGI MEIE RIIK--- JÄRELRAVI HAIGLAD HÄVITANUD
k
KUULE AINA MADLI::::/ 3. märts 2016 04:36
ON SELLISEID INIMESTE KODUSID :::
KUS POLE VÕIMALIK ---! ! ! -SELLISE HAIGUSEGA ---JA ---HAIGE EEST HOOLITSEDA ???
1:: AGA SEE ONGI MEIE RIIGI ÜLEMUSE JA VALITSUSE TÖÖ..MIKS POLE
JÄRELRAVI HAIGLAID VANANEVALE EESTILE????
---""MIS 2016--- MUIDUGI OLEVAT EESTI ""ISANDATELE ---RIIGI---RAHAKOTILE KOORMAKS ;;;;///SEST KAITSEVÄGI OOTAB UUSI RELVI:::???
ENSV---OLI SELLES SUHTES PAREM ;; TARTUST SAADETI HAIGE JÄRELRAVILE ---JÄLGIMISELE......----SEST RAJOONI HAIGLAD --NAGU PÕLTSAMAA HAIGLA KUNAGI----
RAVISID INIMEST JÄLLE EDASI:: """MITTE EI LÖÖDUD KODUSELE RAVILE:::????VOT MADLI -----SIIN ONGI MEIE RIIK--- JÄRELRAVI HAIGLAD HÄVITANUD
n
No minge / 1. märts 2016 21:49
ise hooldekodusse tööle.SIIS TEATE TÄPSELT kuidas lood,niisama laimata ja materdada pole mõtet ! Kõik hooldus-ja pesuvahendid on olemas,lamatised tekivad suisa individuaalselt (kel tundlikum nahk,sel' kiiremini) . On patsiente,kellele ei aita lamatiste puhul ka hõbeplaastrid mitte .(eriti just Altzhaimeri tõvega)Mõnedel patsientidel tekivad lamatised juba paar kuud enne surma,mõnedel vaid mõni nädala või päevad enne igavikku minekut .
On ka hooldekodusid kus NÕUTAKSE, et pampersivahetus on vaid kolm korda päevas või PEAVAD SELLE EEST HOOLITSEMA LÄHEDASED ! Oleneb hinnapaketist ja kokkulepetest mis kajastub tegelikult ka paberil ! Hooldajad teevad südamega oma tööd kuid elu ja surmaeelse seisundi vastu ei saa mitte ükski elav hing !
Olen ise olnud kunagi hooldekodus tööl kuid meil ei olnud kellelgi lamatisi-ka kaheteistkümnel hoolealusel kes vaid olid voodis,mõni neist absoluutselt liikumatu .( Hoolealuseid oli mudugi rohkem ).
a
andestust/ 2. märts 2016 11:44
aga lamatised tekivad kui voodihaige inimene on pikka aega ühes asendis, enamasti selili. Koed on pinges ja kärbuvad selle tagajärjel. Ainuke võimalus selle vältimiseks on järjepidev asendi vahetamine (vähemalt iga tunni möödudes) või tuleb kasutusele võtta spetsiaalne elektrooniline madrats.
k
kunangine hooldaja/ 1. märts 2016 21:02
Lugesin artiklit ja meenub ,mis juhtus minu emaga Rõngu hooldehaiglas, hea mitu aastat tagasi. Kõik see jubedus tuleb meelde, Kuidas minu ema ja minuga suheldi hea mitu aastat tagasi Rõngu hooldehaiglas.See oli analoogne juhtum nagu toimus artiklis selle ema ja tütrega.Ja kuidas saabki muutuda midagi paremuse poole,kui hooldajad töötavad mitmes hooldehaiglas.
a
ammu/ 2. märts 2016 14:33
Väga tuttav lugu ja paljud kommentaarid ühtivad meie kogemustega samas hooldushaiglas,kahjuks.
v
vabatahtlikud/ 1. märts 2016 20:44
Nii palju häid soovitusi hooldusteenuse parandamiseks.Uskumatu kui teadlikud me oleme, kuid miks siis laidame ega lähe appi kus abi vaja. Lihtsam ikka kividega loopida. Võiksite parem teha foorumi, kus saaks inimene abi kuidas kodus toime tulla hooldamisega. Seal oleks võimalik jagada oma kogemusi ka lamatiste raviks. Usun, et kasuks kõigile ja ka aeg sisustatud teadlikel.
k
kole küll,/ 1. märts 2016 20:09
aga mina olen otsustanud, et kui jään viletsaks, siis palun lastel mind hooldekoju viia. Ma ei taha, et nemad peavad mind kasima, tõstma ja mida kõike veel. Kolme peale saavad rahaliselt hakkama. Ma lihtsalt ei taha neile seda koormat.
j
jah,kole küll/ 1. märts 2016 20:17
mina samuti olen nii mõelnud, jube on panna lapsele selline koorem, parem maksku lisaks pensionile 300 eurot.
k
kõik?/ 1. märts 2016 21:06
On jube jah, sest me oleme oma kultuuri sel teemal minetanud---oma hooldatavaid tuleb ise perekonnas hooldada...Muidugi lähen ka mina sinna urkasse, sest mu lapsed on elanud sellises süsteemis-ühiskonnas, et nad e i tahagi kedagi hooldada, kuigi näevad, et mina oma ema, nende vanaema,hooldan. "K õ i k on ju seal",ütles mu poeg...

a
A/ 1. märts 2016 20:04
Vajame riiklikke hooldekodusid - pensionist peab välja tulema - aga selleks ei tohi me iialgi valida ei Reformierakonda ega Sotsiaaldemokraatlikku erakonda .
i
1. märts 2016 17:16
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
e
ebaisiklik/ 1. märts 2016 21:24
Kuidas siis ise ka suhtusid oma tädisse, inimlikult? Ei saanud tema hooldamisega hakkama või ei pidanud seda enda kohuseks. Mis õigus on Sul pilduda kividega neid, kes temaga tegelesid sandikopikaliste palkade eest. Tee endale selgeks, mis on lamatised, kuidas nad tekivad ja kas nad on välditavad. Ning seegi, et oleme surelikud.
l
lugeja/ 1. märts 2016 16:44
Juba pealkirjaks olev lause ütleb selle inimese kohta rohkem kui kogu järgnev jutt.
j
jiip/ 1. märts 2016 21:28
Ajakirjandus! Miks on see kaebaja anonüümne, kaebealused aga avalikud. Kui juba selliseid süüdistusi loopida, peab kaebaja olema avalikkustatud. Või ei ole ta endas nii kindel? Siis tekib küsimus, mida see anonüümne naisolevus ja ka ajakirjandus taotlevad?
j
jiip/ 3. märts 2016 08:54
Et sinusugused kunagised lüpsinaised ei hooldaks vanureid.Ja tulevased haiged ja nende omaksed teaksid, mis neid ees ootab Rõngu hooldushaiglas.
t
Tiit Grünthal. / 1. märts 2016 16:30
Aastal 2010 oli minul insult ja mind viidi Kiviõli hooldushaiglasse, kus ma viibisin mitu kuud. Hiljem ma toibusin ja mind toodi koju. Ma olin üle kogu keha lamatisi täis ja üks mädanev haav on minul siiani alles. Olen korduvalt pöördunud oma perearsti (Dr. Lipp.) poole aga abi saanud ei ole. Viimati kui talle helistasin siis öeldi mulle, et: SA OLED JU SELLEGA JUBA HARJUNUD, EGA VAJA MINGIT RAVI. Ja nii ma mädanen siiani edasi. Aga ehk teab keegi mida ma peaksin tegema, või kelle poole pöörduma. Mina ise käia ei saa, sest minul puuduvad jalalabad.
m
Massaaz/ 1. märts 2016 20:18
Haava puhastus+9% soolamähised+massaaz(lümfimassaaz kui ei ole vastunäidustusi on parim), et saada oma koed korda ja uuenema
k
kuup/ 1. märts 2016 21:33
Kallis isand Tiit! On asju ja haigusi, mis ei paranegi. Usu seda ja su hingel saab kergem. Tee seda, mis arst soovitab ja kõiki teisi täna nõuannete eest . Nende seas on palju kaaskannatajaid, aga mis aitas ühele, ei tarvitse aidata teise puhul, teeb asja ainult halvemaks.
m
Mina: Isand Tiit! =D/ 2. märts 2016 06:38
Aga minu perearst (Dr.Lipp) ei võta mind üldsegi jutule. Ta ei taha minust mitte midagi teada. Mädanik on juba ammu läinud luuni välja ja ma tunnen valu. Ma ootan iga päev surma, aga surm ei tule. =D Ja haavad ka kinni ei kasva. Kas ma peaksin ehk saatanat paluma?
t
Tiit GR./ 2. märts 2016 07:28
Huvitav? Kas Vaba Eesti tähendab seda, et inimene võib vabalt elusast peast ära mädaneda?
k
Keegi/ 1. märts 2016 14:18
Olen hooldanud oma elus 4 inimest.Kõige kauem oli insuldi tagajärjel üle 3 aasta voodis.Kannatlik ämm läks 10 kuuga. Muidugi olin tööl ja lõpus viisime hooldusosakonda.Käisime 3 korda päevas vaatamas ja olen rahul,sest ta oli mõistuse juures ja lamas ainult 3 päeva. Aga ära soovis minna ta kõik need kuud.Lamatistega olin ainult isaga lõpus kimpus ja veel vähe kui teisi nägin kuna ta insuldiga lamas liiga kaua.
a
Ants/ 1. märts 2016 14:11
Olinseal samas , kus Ronaldki. See seal vordus orjapidamisega.
o
Olukord riigis/ 1. märts 2016 13:39
Aga raha oskavad küll üsna kenakese summa küsida! Oma tööd ei taheta südamega teha. Mõnes maakonna hooldekodus ongi selline suhtumine, et hoolealune ei lähe neile korda.
o
Olukord riigis/ 1. märts 2016 13:39
Aga raha oskavad küll üsna kenakese summa küsida! Oma tööd ei taheta südamega teha. Mõnes maakonna hooldekodus ongi selline suhtumine, et hoolealune ei lähe neile korda.
e
endine tööline/ 1. märts 2016 15:38
Õed ja hooldusõed rabavad tööd teha jooksujalu ja saavad närust palka, need suured rahad, mis patsientide omastelt sisse nõutakse lähevad hooldushaigla juhtide taskutesse. Koristaja on vaba laupäeval ja pühapäeval, siis peab hooldusõde jõudma haigete hooldamise ja toitmise kõrvalt ka põrandaid pesta, poriste ilmadega mitu korda päevas, ütled, et tahad palka juurde, ei ole raha, peame kokku hoidma. Hooldajad teevad enamgi kui neil on ette nähtud, kas keegi teab, mitu korda on juuksur käinud seal juukseid lõikamas, eks hooldusõed teevad ka selle ära, on hea kui keegi aitähh ütleb.
e
endisele töötajale/ 1. märts 2016 16:05
Jätame inimese ravita ja mädanema?Jutt käib hooldushaiglast ju.Kui ei taheta sellist tööd teha miks siis minnakse sinna tööle?Kas sa ise situd täpselt kell 8.00 hommikul?Tuleb riiklikud hooldushaiglad taastada.Paljud ei räägi halbadest kogemustest .Miks?Alati sa lihtsalt ei saa tõestada.Kedagi ei huvita ka.
v
vastan/ 1. märts 2016 16:25
Mitte keegi ei pea kella pealt s.....a, on võimalus kutsuda kellaga kui vajad abi. Inimene läks ju kodus mädanema, mitte haiglas.
v
vastan ka/ 1. märts 2016 17:36

o
1. märts 2016 12:16
Olles ise pikka aega töötanud hoolekandeasutuses ja hoolitsenud ka kodus oma haige ema eest kuni viimaste tundideni,tean ja tunnen mida haige inimese kõrval läbi elatakse.
Selle arkikli imlumisega tekivad minus küsimused mis jäävadki õhku.Miks te ei taha oma vanemaid hooldada kui nad seda vajavad.Miks süüdistate kedagi tesit, kui samas oleksite saanud muuta oma lähedase viimased päevad inimväärseks.Ikka ja jälle tulevad mulle meelde ühe väga targa ja mõistva arsti sõnad- Kui meie olime väikesed ja vajasime hoolt - siis meie vanemad pakkusid seda meiele, Nüüd kui on aeg meil oma vanemate eest hoolitseda ja kui me ei saa ega taha seda mingil põhjusel teha, siis olgem tänulikud nendele kes seda meie eest teevad.Kas peab kedagi süüdistama, elul on alögus ja lõpp.Igavesti ei ela mesit keegi.
l
Lex/ 1. märts 2016 12:21
Sest kodulaen sunnib tööle.
VOT ÕIGE LEX:::::::: KOGU SEE EESTI ----- RÖÖVLITE ELUKE JA AHNETE / 1. märts 2016 13:15
ELUKE ----- LAUSA SUNNIB ---KAHE TÖÖKOHAGA TÖÖTAMA ::
NO POLE AEGA VALVATA --HAIGEID OMA KODUS:::
j
Jah/ 1. märts 2016 12:34
Kole lugu küll. Minu hooldaja saab 15 eurot kuus hooldustasu,seda ainult siis kui ei tööta. Makse peame maksma, sööme ka vahel.Selge see , päästab hooldekodu.Noored peavad tööl käima ,lapsi kasvatama.Kuidas ma päeva läbi üksi kodus olen,peaaegu 10 tundi?
s
selleks/ 1. märts 2016 12:45
et vanurit hooldada peab olema katus pea kohal ja soovitavalt soe tuba. Kui töölt ära tulla, siis lõpeb asi sellega, et oleme mõlemad kuuse all külmas ja nälgas. Pole nigu eriti palju valikuid.
s
saage aru/ 1. märts 2016 12:59
riik ei soovi et keegi kodustest pakuks vanematele tagasi seda hoolt mis nad omal ajal väikestele abitutele lastele pakkusid,riigi eesmärk juba peale 60 hävitada - likvideerida sellisest vanusest alates ...
i
1. märts 2016 14:08
Ise tahtsite seda vabadust ja sellist riiki, mida teil veel nutta.
j
jube tark oled/ 1. märts 2016 16:10
Tütar ei viinud hooldekodu.Kiirabi viis hooldushaigla,kus hooldused puudusid.Ennem mõtle mis suust välja ajad.
ü
1. märts 2016 18:46
Ükski kiirabi ei vii kedagi hooldusravi osakonda ega hooldekodu, seda saab teha ainult transportkiirabi patsiendi lähendaste soovil.Kiirabi viib alati haige kõrgemasse etappi kus patsient võetakse vastu või saadetakse transportkiirabiga koju või omaste soovil hooldusravi või hoolekande osakonda
TAHTSIME ÕIGUSE RIIKI ;;;KULLA INIMENE/ 1. märts 2016 20:10
SIIN POLE VAJA RÖÖKIDA ---EESTI --VABADUSEST ---- JA KA SELLISEST RIIGIST:: AGA ARSTIABI ---OM KÜLL KEERATUD INIMESE JAOKS
TÄITSA PERSE:: MIKS ???--MÕTELGE KA ISE ..
KUI ANSIP PEAMINISTER OLI---JA --- HÕISKAS ---MA KÜLL PROBLEEMI EI NÄE
ET KA ARSTID LAHKUVAD ---KOOS PEREGA EUROOPA TÖÖLE;; #####AGA RÄNGAD TAGAJÄRJED ON SELLE PÄRAST--KULLA INIMESED,,,,,,,
ET ENAM POLEGI KOHE ARSTE VÕTTA;;;
ERITI MAAKONNAS --POLE KODANIKULE---ARSTE
TAHTSIME ÕIGUSE RIIKI ;;;KULLA INIMENE/ 1. märts 2016 20:10
SIIN POLE VAJA RÖÖKIDA ---EESTI --VABADUSEST ---- JA KA SELLISEST RIIGIST:: AGA ARSTIABI ---OM KÜLL KEERATUD INIMESE JAOKS
TÄITSA PERSE:: MIKS ???--MÕTELGE KA ISE ..
KUI ANSIP PEAMINISTER OLI---JA --- HÕISKAS ---MA KÜLL PROBLEEMI EI NÄE
ET KA ARSTID LAHKUVAD ---KOOS PEREGA EUROOPA TÖÖLE;; #####AGA RÄNGAD TAGAJÄRJED ON SELLE PÄRAST--KULLA INIMESED,,,,,,,
ET ENAM POLEGI KOHE ARSTE VÕTTA;;;
ERITI MAAKONNAS --POLE KODANIKULE---ARSTE
a
arno/ 1. märts 2016 20:28
Vabadust tahtsime aga sellist riiki ei tahtnud ... aga ei osanud ka paremat ehitada. Me nimelt ei osanud arvata, et enamus neist kes riigitüüri juurde trügisid mõtlesid tegelikule vaid enda rikastumisele, riik ja rahvas oli neile savi millest nad kaarega mööda püüavad käia ja vaid endi tasku täita niipalju kui saavad. Riigijuhtimist tuleb samuti õppida nagu igat teist ametit, mitte nii nagu meile need 50 aastat korrutati, et iga Juhan ja Maali võivad riiki juhtida ...
s
saage aru/ 1. märts 2016 12:59
riik ei soovi et keegi kodustest pakuks vanematele tagasi seda hoolt mis nad omal ajal väikestele abitutele lastele pakkusid,riigi eesmärk juba peale 60 hävitada - likvideerida sellisest vanusest alates ...
m
miks ei taha need/ 1. märts 2016 13:15
teha oma tööd korralikult, kellele selle eest makstakse?
e
ei jõua/ 1. märts 2016 13:39
Üks kahekümnega hakkama ei saa...
a
ARVAMUS/ 1. märts 2016 18:53
RIIK HOIAB IGA KOHA PEALT KOKKU; ERITI VEEL HOOLDUSHAIGLATES,
ühele hooldajale on pantud üle normi haigeid, õöösel ei tohi hooldaja
üksi tööl olla - aga nii tehakse, nii riiklikus kui era hooldushaiglates
Mõtetu on süüdistada hooldajat, vaadake ikka juhtkonna suunas !!!!
h
hooldaja Tallinnast/ 1. märts 2016 13:38
No millest siis elatakse,kui tööl käia ei saa? Ja kui keegi viiakse h o o l d u s haiglasse, siis sellel on ometi funktsioon---hooldamine!
k
ka hooldaja / 1. märts 2016 16:21
Ka hooldekodusse surevad inimesed ära, kuigi tänu sellistele lastele ja lastelastele saadetakse viimasel ajal vanurid kiirabiga minema, haiglasse, kus neid päev või paar veel tigutite all "elus" hoitakse. Oma kodus ei lasta enam ühelgi inimesel rahulikult ära minna, kuigi vanad just seda soovivad kõige enam, neil on hirm haiglate surnukuuride ja krematooriumi ees, nad kardavad, et topitakse laibakotti ja omaksed ei teagi, kes ära põletati ja kelle tuhk maha maetakse. Vanad inimesed ei usu, et nende lastel pole sellest ei sooja ega külma- nad loodavad, et lapsed sängitavad neid maamulda ja isegi peied peetakse. Olles pidevalt oma pensioni andnud lastele on neil õigustatud ootus, et neid pärast surma auväärselt maetakse. Paljud ei tea, mis nendega pärast tehakse. Mis aeg see küll, miks inimestel ei lasta enam normaalselt ei sündida ega surra. Sünnitajatest pääsevad lõikamisest juba üsna vähesed, surra ei lasta enam mitte kellelgi, ikka tilgutite otsas. Elu on selline, et on aeg sündida ja on aeg surra, võiks lasta siiski rohkem seda loomulikku elu osa loomulikult toimuda.
m
Moskiito/ 1. märts 2016 21:12
Kallis hüüdja hääl kõrbes, sul on tuline õigus. Aeg on muutunud saatanlikuks!
k
kena jutt/ 1. märts 2016 14:52
kuid see ei ole põhjendus, miks raha eest hooldajad ei peaks KORRALIKKU tööd tegema.Kas hooldajaid on liiga vähe ja nad ei jõua voodihaigeid vanureid piisavalt keerata?Või on nad ületöötanud ja nende töö tulemus ei huvita enam neid? Või siis väike palk ei võimalda töötajaid valida, sest puudub konkurents?
l
Lx/ 2. märts 2016 17:29
Oi jah kui kõik need hooldatavad oleks siis rahulikud inimesed ka. Haigus võib teha inimese väga kiuslikuks.
Ja oma elu selle kõrval pole, võid pere loomise ära unustada. Kõik inimesed ei jää viletsaks vanast peast. Minu ema haigestus 40.selt , siis kui mina olin alles 10.
Ja muidugi on omad kohustused mida tuleb maksta, seal emal kätt hoides ju keegi sinu eest arveid ei maksa ja tööl ei käi.
n
Nimi .../ 5. märts 2016 01:41
"Kui meie olime väikesed ja vajasime hoolt - siis meie vanemad pakkusid seda meiele"
Väikest last ja täiskasvanud inimest väga võrrelda ei anna, juba parameetrid on teised ja see teeb asja ikka tunduvalt keerulisemaks.
m
Mm/ 1. märts 2016 12:15
Minu ema oli Võru hooldushaiglas. Seal oli ka vähe personali, aga kuna ma käisin ûlepäeviti ise kohal, alati ilma ette teatamata, sest mul oli alaline kûlastusluba, siis seal oli kûll kõik korras. Mähkmevahetus käis kiiresti ja oskuslikult, söök oli maitsev ( kusjuures iga vanuri puhul arvestati võimalusel ka sellega, mida nad eriti meelsasti sõid ja lisati menûûsse ) pesti nägu ja käsi ja pedikûûri sai 1€ eest altkorruselt vanurile ise tellida. Kuigi mu ema eest hoolitseti väga hästi, asendit muudeti tihti, tekkisid ka temal nädal enne surma lamatised, kaks laiku tagumikul, mis ei paranenudki. Seega kokkuvõtlikult, lamatised tekkisid ka hea hoolitsuse ja hûgieeni puhul.
v
vaidlen/ 1. märts 2016 14:56
hea hoolitsuse ja hügieeni puhul lamatisi ei teki.Voodihaigel ei tohi olla lina kortsus ning asendit peab vahetama soovitavalt 2 tunni tagant.Haiglas, kus on piisavalt personali, haigetel lamatisi ei ole.
m
mm/ 1. märts 2016 15:15
Kui sul on vähi viimane staadium, sa kaalud 34 kilo, sinust on järel vaid kondid ja nahk on paberõhuke, kui isegi puudutus ja peasilitus, isegi inimeste hääl teeb haiget, siis ma ei imesta, et mu emal need lamatised tekkisid.
Oli päevi, kus mu ema ütles, ära räägi, sest isegi hääl teeb mulle valu, samas ta talus mähmevahetust ja pesemist ka kannatades, ma teadsin, isegi puudutus teeb talle haiget, aga ma ikkagi pidin ju seda tegema.
Mina küll personalil oma ema lamatiste tekkes süüd ei näe. Ma kuulsin kuidas nad rääkisid mu emaga hellitavalt, nagu väikese lapsega, kui nad tahtmatult talle valu põhjustasid. Ma hindasin siis ja nüüd nende tööd, sest mina poleks kodus sellega hakkama saanud! Ma olen väga tänulik Võru Hooldushaigla personalile, et nad mu ema viimased kuud võimalikult mugavaks muutsid.
m
mm olen nõus/ 1. märts 2016 16:34
Hoolda kuidas tahes, enne surma nad lihtsalt tulevad, kõhnadel eriti.
v
1. märts 2016 12:15
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
r
rohud!!!!/ 1. märts 2016 14:27
k
1. märts 2016 15:27
Kuulge, "VEOKI-JUHI" lähedased, teie pereliige vajab abi, tõsiselt kohe.
a
A/ 1. märts 2016 19:57
Kui vaja läheme ka Toompeale , aga sina ära siin lõuga !
a
Aadu/ 1. märts 2016 12:03
Enamuses mähkmetevahetajad on tublid hakkajad,tihti aktsendiga naised. Kuid mis üllatab, et me tubli juhtkond ei suuda neid informeerida, vältimaks kirurgide tunde kulunud töö nullistamist. Teisel päeval pärast hooldushaiglasse saabumist juhtusin sellise asja tunnistajaks. Juba trepil olles kaikus tuttav appikarje üle haigla. Juurde jõudes käis mu sugulase õlavarreluu uus lahtimurdmine mähkmevahetuse eesmärgil. Ei mingit reaktsiooni minu ega sugulase märkused lahases olnud õlavöötme võimalikust uuest lahtimurdmisest. Kästi lihtsalt vait olla. Selle uuesti lahtimurtud käega jäi sugulane kuni teise ilma minekuni veel sinna kuuks ajaks. Elada ju võib, kuid kui patsient (terve mõistuse juures) peab kartma mähkmevahetajaid kui õudusunenägu, peab lõppema. See kuidas elulõpus peab valu kannatades siit ilmast minema minema on hull ja häbiväärne. Kahjuks on see kuulutatud meie riigis tabu teemaks. See vähihaigetele valuvaigistamiseks sisseseatud kiirabi on tilk meres ja ei taga laiemas plaanis siit ilmast valutut lahkumist. On ebanormaalne kui kõrgemas eas inimesed, kes veel suudavad, peavad kuskilt kõrgemalt korruselt ennast alla poetama siit ilmast lahkumiseks. Te, seaduste tegijad, mõelge oma võimalikule valudega lahkumisele siit ilmast. Äkki täna midagi otsustades oleks tulevikus teil endil ka võimalik kultuursemalt, valuvabamalt siit ilmast lahkuda.
r
Ronald/ 1. märts 2016 11:52
Olin abiliseks 44 aastase noore mehe juures, kes üle nelja aasta traumajärgselt voodis, kaelast varvasteni praktiliselt liikumatu. Patsiendi ema ja isa , kes ise tugevalt üle 70, olid samuti peaaegu ööpäevaringselt jalul, sest tegemist on nõnda palju. Hommikust õhtuni tuli taastusravi harjutusi teha ja harjutused ei tohtinud olla midagi muud kui mugavad. Patsient ise rääkis ette , kuidas vaja harjutusi teha ja midagi natuke läks teisiti, sõimas sind läbi. Piiramatu tööaeg kestis 12- 16 tundi ja seda kõike 1öötasu eest 10 eurot päevas. Süüa anti ka, hing hoiti sees. Sain sealt tulema , siis esimese hooga jooksin sööklasse, et liha maitsta.
t
to Ronald/ 1. märts 2016 12:06
Nii haige inimene, täiesti liikumatu muutubki närviliseks, püüa aru sada.
Noor mees ei saa ennast liigutada, see on talle kohutavalt ängistav ja meeleheidet tekitav olukord.
Mõistan sind ka ja mõistan seda liikumisvõimetut noort meest.
h
hm / 1. märts 2016 11:52
kodus hooldamine on väga raske, tihti vajavad hooldatavad pidevat valvet - seega hukkamõista lihtne, mõista raske. Aga inimlikkust võiks hooldushaiglastes ja hooldkodudes olla ikka rohkem.
k
Kaja/ 1. märts 2016 11:39
Mis kiirabi viis ,kus siis lapsed olid ,talveunes või.Kiirabi ei saa kedagi hooldekdusse viia kui temal on lapsed .Jutt või midagi.Kergem on lastel palgata hooldaja kui hooldekodusse viia.Seda ma soovitan lastele ,et ärge viige oma isa ,ema hooldekodusse.Olge oma vanematele abiks nende viimselteekonnal,et pärast poleks kahetsemist .
a
Aadu/ 1. märts 2016 11:34
No ei ole neid pöörajaid.Kui on siis tugevad kuid ilma empaatiata aktsendiga hakkajad. Tulen vaatama värskelt õla kildmurruopilt hooldusesse saabunud sugulast. Juba trepilt kostus üle haigla tuttavat hädakisa. Juurde jõudes käis siis nn. "pööramine". Tugevat sorti spetsialistid on oma ala tegijad, kuid voodite küljes pole mingit loetavat teadet nendele jäetud. Võetakse ja pööratakse ja minu märkus käe järjekordsest katk(lahti)murdmisest oleks nagu pagulastele kõlanud. Ei süüdistaks isegi neid spetsialiste, kuid uhketes ruumides olevad vastutajad võiksid veidi siiski läbimõelda, kuidas kirurgide poolt kokkupanduid patsiente mitte uuesti sandistada hoolduses. See, kui hooldatav patsient peab kartma teda pööramatulnuid hakkajaid kui õudusunenägu, peab lõppema.
p
1. märts 2016 11:54
Pööramiseks ning ka potitamiseks on spetsiaalsed liigutused. Need kes tihti on seal hooldushaiglates või hooldekodudes tööl, on põhiliselt ilma väljaõppeta odav tööjõud.
Paljud arvavad et hooldekodudes ja vanadekodudes on neil ju toit laual, mis neil seal viga. Kuid see pole toit vaid lurr. Ning selle asemel et lähedasi selles osas aidata, pööravad hoopis kogu oma aktiivsuse surnuaia vahet jooksmisele. Ega asjata ei öelda, et las surnud matavad surnuid, elavate eest tuleb hoolt kanda.
t
tirts/ 2. märts 2016 20:29
Hooldekodudes on personali palgad naeruväärsed,töö on kohutavalt raske,sest pidevalt on tööjõu puudus,kaadrivoolavus on väga suur.ja needki hooldajad,kes on püsima jäänud tööle- ei hinnata juhtkonna poolt.nii et iga kuu uus ja koolitamata!!!

k
Kaie/ 1. märts 2016 11:18
Olen ise ka olnud hooldaja aga mitte hooldekodus.Minul oli kaks hoolealust üks oli lamaja ja teine ei saanud rääkida peale insulti .Koguaeg oli kiire ,sest elasid nad eri kohtades nii,et jooksmist oli väga palju.Kes oli lamaja temal ei olnud ühtegi lamatist ,selle aja jooksul.Aga kui võtta hooldkodu töötajat siis see on ju nende töö.Ja nad peavad koguaeg käima vaatamas mis olukorras on hoolealused,aga mitte paar korda päevas.See on muidugi väga raske töö aga kui sa oled selle töö omale võtnud siis pead ka korralikult seda tööd tegema ,et pärast ei oleks häbi ,et olsd midagi valest teinud.Kui ei taha seda tööd tha siis rha pärast ei tohiks sa ka sellele tööle minna .Mõelge enne ,et järsku on sinul ka hooldekodu vajadus ja sa ped sinna minema ,siis näed mismoodi seal töötajad töötavad .Ütleks kohe ,et vahe on üüratu oma kodu ja hooldekodu vahel Hoidke oma vanemaid ,sest nad on teid üles kasvatanud ja kui nüüd nad abi vajavad AIDAKE NEID JA ARMASTAGE NEID ;SEST NAD ARMASTAVAD TEI SURMANI :USKUGE SEE ON NII .NII;ET MÕELGE ENNE KUI OMAD VANEMAD HOOLDEKODUSSE VIITE!
k
1. märts 2016 10:58
Kuidagi imelik jutt - nädalavahetusel viisin ema koju ja pöördusin perearsti poole.Minu teada perearstid nädalavahetusel ei tööta(vähemalt väiksemates kohtades, ehk siis ainult suuremates linnades.
i
Imelik/ 1. märts 2016 11:05
jutt on Sul, kuna esmaspäev on kohe peale nädalavahetust, või ei ole?
PERE--ARST VASTAB KA TELEFONILE ! / 1. märts 2016 11:16
JA VAJADUSEL OM PEREARST SEE ---KES
RAVI EEST KA VASTUTAB !,,,,,,
"" AGA RÕNGU --HAIGLA VALETAB ....KUI POLE VEEL LAMATISTEST
LUUD NÄHA ,,,,,,,____""SIIS NENDE HOOLDAMINE JA JÄLGIMINE
OLID """ÕRNAD PUNETAVAD KOHAD ?????
VOT SIIN OM KINDEL -----PESEMISE JA HOOLDAMISE SÜÜ..::
SELLISED URKAD ---OM TERVEMATELE .......
j
Jürka/ 1. märts 2016 14:22
Kirjuta normaalselt väikeste tähtedega! Sinu praegune stiil tähendab vihast karjumist, oleks juba aeg seda teada. Ning komasid ja mõttekriipse pannakse ikka ainult üks korraga. Miks sa kipud kommenteerima, kui sa ei tunne reegleid ega oska arvutiklahve kasutada?
E
/// 1. märts 2016 11:20
Ehk ütleksid, millises SUUREMAS linnas töötab perearst ka nv.
a
Aino/ 1. märts 2016 10:47
Loomulikult hoitakse kokku.Hooldekodudes isegi pidid hooldajad lööma hoolealuseid ja pidid ütlema ,et mis neid söödetakse niikuinii surevad varsti ära.Arvan ,ja mitte ainult mina ei arva ,et hoolealustele söödetakse rahusteid sisse ja nii ongi vanainimestel varsti lõpp käes.Mõnes hooldekodus ei elagi hoolealused rohkem kui paar kolm kuud.Nii,et kel tõesti vähegi võimalik on hoidke oma emad ja isad kodus .Mõelge sellepeale ,et ükskord olete ise ka nii vanad ja väetid ,et ei saa enam ise endaga hakkama ja vajate ka teise abi ,mõelge enne kui oma vanemad hooldekodusse või õigem oleks öelda piinakodusse viite MÕELGE !!!!!!!!!!!!!!!
m
must huumor/ 1. märts 2016 10:58
mõni fakt palun. või jälle stiilis "naised saunas rääkisid?"
t
Tõde/ 1. märts 2016 11:20
Mehed rääkisid saunas.
k
kus see huumor on,must?/ 1. märts 2016 13:44
oi oi.Neid fakte on palju.Olen ise hooldekodus töötanud ja tean millest räägin.Pärast sellist "elukooli" ütlesin oma lastele,et lukustage mind mu oma tuppa,aga hooldekodusse küll mitte.Ja mis me hooldekodust räägime,kui Pärnu linna Haiglas tekivad 5 päevaga kirurgia osakonnas lamatised.Alles kogetu.
Nii et lahmida siin ,kas saunas või kus räägitu,on kohatu.Küllap sul endal veel!!!! taoline kogemus puudub.Aga ehk tuleb.
k
kus see huumor on,must?/ 1. märts 2016 13:44
oi oi.Neid fakte on palju.Olen ise hooldekodus töötanud ja tean millest räägin.Pärast sellist "elukooli" ütlesin oma lastele,et lukustage mind mu oma tuppa,aga hooldekodusse küll mitte.Ja mis me hooldekodust räägime,kui Pärnu linna Haiglas tekivad 5 päevaga kirurgia osakonnas lamatised.Alles kogetu.
Nii et lahmida siin ,kas saunas või kus räägitu,on kohatu.Küllap sul endal veel!!!! taoline kogemus puudub.Aga ehk tuleb.
k
kus see huumor on,must?/ 1. märts 2016 13:44
oi oi.Neid fakte on palju.Olen ise hooldekodus töötanud ja tean millest räägin.Pärast sellist "elukooli" ütlesin oma lastele,et lukustage mind mu oma tuppa,aga hooldekodusse küll mitte.Ja mis me hooldekodust räägime,kui Pärnu linna Haiglas tekivad 5 päevaga kirurgia osakonnas lamatised.Alles kogetu.
Nii et lahmida siin ,kas saunas või kus räägitu,on kohatu.Küllap sul endal veel!!!! taoline kogemus puudub.Aga ehk tuleb.
m
milliseid / 1. märts 2016 15:00
fakte soovid? Nimekirju nimedega või fotosid?
a
Ainole/ 1. märts 2016 11:21
Kiirabi viis ,sest inimene kukkus kokku.Ise ei viinud tütar teda küll.Mille jaoks need haiglad siis on?
a
Ainole/ 1. märts 2016 11:21
Kiirabi viis ,sest inimene kukkus kokku.Ise ei viinud tütar teda küll.Mille jaoks need haiglad siis on?
m
Mikä Ruumis/ 1. märts 2016 10:38
neid, kellest jõud üle käib, rünnatakse riigi poolt?
j
Jaan ka ARVAB...../ 1. märts 2016 10:52
VÕI ------ARSTI-----ABITA JÄTMINE == LAHKUME OTSE KABELI
j
Jaanile/ 1. märts 2016 13:41
Kas sa lõpetad ükskord nende punktiiride ladumise ????
m
must huumor/ 1. märts 2016 10:30
Kae, kus spetse välja on karanud! kirjeldan siis olukorda teiselt poolt. Olen ise insuldi läbi elanud. Käis plõks ja vasak pool lännu. Hoidsin parema käega vasakut kätt, koiba polnud üldse ollagi. Esmalt puhtusest. Eks puhtuse hoidmine on tihti rohkem enda probleem. Ei hakka sul iga poole tunni tagant ükski põetaja juurde lippama. Ning kui ikka on häda, siis kõik sõltub sellest, kui kõva häält sa teed. Kuid üldiselt ei saa siibril keha kergendanu kunagi ahtrit korralikult puhtaks, nühkigu selle kindaga palju tahes. Kuid suur ja väga tähtis roll on omastel. Palju nad viitsivad ja tahavad sinusuguse potilille peale oma aega raisata. Sest põetaja on ainult põetaja, isegi siis, kui ta sulle hingesoojust pakub. Nii-et lugupeetud kriitikud, vaadake enne, kui kedagi materdama hakkate parem peeglisse. Ei ole nii-et paned potilille haiglasse ja ongi kõik. Insult, see on krahh! kõik, mida oled soovinud, mida püüdnud, kõik taandub mõttele, kuidas kurat ma sellest välja tulen. Ootusele, et keegi nüüd omastest tuleb... Ja siis vihale. Kaduge minema, te ei pea mind sellisena nägema, kaduge minema! Armastav abikaasa potililille taguotsa pesemas! Kao ära, ma ei taha nii. Häbi on, piinlik. Eriti, kui seda teeb veel võõras inimene. Eriti, kui pampers all on. Seda ei saa kunagi mõista see-kellel sellist asja juhtunud pole. Ja uskuge, põetajad annavad endast parima. Sest ka nemad on inimesed. Ja suhtuvad suurema tähelepanuga neisse, keda vaatamas ei käida. Sest ka neil on empaatiatunne.
e
1. märts 2016 10:11
Eesti hooldushaiglates jube...olukord....maksad vanuri pensioni kõik sinna, juurde lisaraha mitusada eurot ja muud ei saa 700 euri eest kui lobi mõni lusikatäis ehk täpselt niipalju, kui hooldaja anda viitsib...ja 2 korda päevas pampersi alla....ülejäänud aeg uju omas kuses...sest limiit 2 päevas...Lisaks tuleb ise ravimeid juurde viia, ja keegi ei küsi, mis raha eest neid peaks ostma....Vanuri raha võetakse nullini ära ja ta on sõnaõiguseta isik, kel pole õigus kordki kuus lisaks saadud lobile ka midagi paremat, kasvõi mahla-või kommipakki oma hooldekodusse antud raha eest saada...Hind on seal juuksekarva otsas küll sees, aga mis elu see on...
m
Mina/ 1. märts 2016 10:27
näiteks aru ei saa mille eest see 700 eur seal maksta tuleb !!!!??? Jaagupi hooldushaiglas kolmekesi toas. Selle näljapajukiga mis seal antakse on kõik patsiendid paari kuuga pea kondipikettideks jäänud. Nägin 17,00 õhtusööki. Üks saia ja leivaviil või määrdega, väike roostevabaat kausike kus oli mingi kollane ollus. Pidasin seda supiks, patsient ütles, et see on puder. Lisaks klaas teed. Ei liha vorsti, juustu lõiku leival saial. Külakostiks viidud suitsuvorst, hapukoor ja mahl kadusid meeste kõhtu enne minu lahkumist. Niiet midagi on nendes asutustes ikka kardinaalselt mäda.
l
Lahendus/ 1. märts 2016 16:32
Hoolda ja hoia oma ema või isa ka siis kodus kui ta abi vajab, aga mitte siis kui tema pensioni välja võtad.
k
Khm/ 5. märts 2016 01:51
Hooldekodud on nii kallid, et lisaks pensionile tuleb veel tihti teist sama palju peale maksta.
t
teadja/ 1. märts 2016 10:10
lamatised tekivad halvast verevarustusest, internetis on lamatiste kohta kõik olemas. Kui inimene hakkab juba minema, siis enam lamatised ei parane. keerata või pööratavib teda palju soovid aga lamatised jäävad. vanadekodud ja hooldekodud pole haiglad ja seal ilmselt ei ravita vaid hoitakse hoole all. Ei saa aru neist , kes hoiavad oma vanaisasid ja vanaemasid,kelle mõistus töötab, nimelt vanadekodudes. Võtke oma koju ja olge neile perekonnaks. Inimene töötas terve elu,kasvatas üles pesakonna lapsi ja lapselapsedki olemas aga nemad topivad vanakesi vanadekoju. Jumal näeb.
e
ehk teadja annab nõu/ 1. märts 2016 10:31
kuidas saab näiteks üksikema, kes perekonna ainus toitja vanaema kodus hooldada.
t
teadja/ 1. märts 2016 10:37
Täpselt nii hoiad oma vanaema nagu tema sind hoidis kui väike olid. Üksikemadus on sinu eraavalik. See ei puutu asjasse.
ü
Üksikemale/ 1. märts 2016 16:04
Selle sama vanainimese pension oli tütre ja tema vallaslaste käsutuses aastaid, vanaema aitas kasvatada oma lapselapsi ja selline oli tütre tänu.
t
teadjale / 5. märts 2016 01:56
Minu jaoks on suur vahe väike laps vs täiskasvanu ja täiskasvanu vs täiskasvanu, nii et see pidev lapse võrdlemine täiskasvanuga ei ole eriti kohane. Üksiemadus on siis ka eravalik, kui tegemist on leseks jäänuga?
Minu naabriks oli kord üksinda elav dementne vanaproua, kelle viisakamad teod olid väljaheidete seinale määrimine ja vähem viisakad olid öösel (puu)maja põlema panemine, millest me tänu õnnele eluga pääsesime. Aga soovitus muidugi on hea, jääda töölt koju ja oma lähedast hooldada, sest selle 15 euro eest kuus, mis hooldaja "palka" saab, elab ju vabalt ära :)
k
1. märts 2016 10:37
Kui jumal näeks ja tahaks inimesi aidata siis võtaks inimese ära ilma sellise piinamiseta, Kõik religioonid on pettus, inimeste allutamise ja juhtimise tehnoloogia järgi loodud petusskeemid.
e
eesti pensionär/ 1. märts 2016 09:52
Kas need, kes kõiges süüdistavad hoodus asutusi, ei peaks minema peegli ette ja vaatama ise ennast, näost näkku, miks te veate vanu inimesi nende kodust väjla, miks ei lasta vanainimesel omas kodus surra kui aeg käes on. Ikka kutsutakse kiirabi ja ikka lastakse minema viia. Oma ema põetasin kodus, ka temal lõid paar päeva enne surma lamatised välja, kuigi ta polnud pidevalt pikali, aga ta palus, et ärge viige mind haiglasse, ma tahan oma kodus olla ja me austasime tema soovi. Praegu on selline aeg tulnud, et inimese surma ja surnut kardetakse nii väga, et kõik, olgu nad nii vanad kui tahes, viiakse ikka enne surma kodust minema, kuigi selge mõistusega vanurid ei taha minna, viiakse vägisi. Mõtlema hakates, ei lasta ju lastelgi normaalselt sündida, ma täpselt ei tea kui suur % lapsi veel normaalsel viisil ilmale tuleb, aga nii palju kui ümbruskonnas lapsi juurde on tulnud, siis enamus ikka lõikuse läbi. Surijatel ei lasta mitte mingil juhul kodus hinge heita, peab lausa õnne olema, et saad omas kodus ja ilma torkimiste tikadeta ära minna. Oma kodu, aga enne surma visatakse sind sealt välja, musta kilekotti haigla surnukuurist ja sõit krematoorimi- see on kõik, mida kogu elu rügatud töö eest saad.
ä
1. märts 2016 10:02
k
1. märts 2016 11:26
Kellega sa räägid, kui küsida tohib, keda sa vaikima sunnid?
t
to: eesti pensionäri all esinev küünik/ 1. märts 2016 10:40
On vale, et lamatised tekivad paar päeva enne surma, need võivad olla kamitu kuud ja pä
rast piina teha. Miks Sa tood oma algelise näite? Kui ka lamatised saad paar päeva enne minekut, sisi mõtled oma elule tagasi, ja oma rumalale õelusele ka.
n
nojah/ 1. märts 2016 15:12
neid tumedaid laike, mis enne surma tekivad, nimetatakse koolnulaikudeks, kuid need ei ole samasugused nagu lamatised, need ongi lihtsalt lillakat võrvi laigud.
n
n./ 1. märts 2016 16:20
1 räägib aiast, teine aiaaugust ja keegi ei saa aru.
t
to eesti pensionär/ 1. märts 2016 12:47
Inimesed ei ole ühesugused.
Mõni vanainimene tahab just surra haiglas, ei taha, et omaksed näevad või tahab viimaseid elupäevi veeta omaette mõtiskledes.
Enda ema soovis viimaseid elupäevi veeta hooldushaiglas, sai seal olla ainult ühe ööpäeva.
Rõngu hooldajatele küll mitte midagi ette heita ei ole, paistis meeldiv personal.

h
hooldekodud/ 1. märts 2016 09:50
aga raha võtavad nagu 5 tärni hotelli eest.selle raha eest peaks olema igal oma põetaja aga hea,et vanurile veel süüa antakse.
h
Hetk/ 1. märts 2016 09:43
Lugesin kommentaare ja väidan, et lamatised tulevad ebapiisavast puhtusest, pole oluline, kui palju haiget liigutatakse. Mäletan, kuidas mulle selgitati voodihaige puhtust: vaata peeglisse, sul on nägu puhas, kuid võta nüüd immutatud vatitükk ja puhasta nägu, vaata kas vatt jäi puhtaks?
Voodihaiget peab ka peale urineerimist puhastama, et nahk jääks puhtaks. Ainult naha täieliku puhtusega väldite lamatiste tekke.
l
1. märts 2016 09:55
Lamatis tekib ikkagi verevarustushairest, mitte mustusest. Uriin, mis on happeline, aitab sellele kyll kaasa aga ei saa vaita, et see lamatisi tekitab.
ä
1. märts 2016 10:01
Ära aja rumalat juttu, peale urineerimist peab jah puhastama aga lamatised võivad tekkida igale poole, ka kõrvalestadele ja jalakandade alla. Just palju sõltub sellest, kui palju haiget liigutatakse, Kas siis kõik, kel lamatis tekkib, on mustad ja hooldamata. Mul endalgi peale puusaoppi läks kanna alt nahk nii punaseks ja valusaks paari päevaga, kuigi pandi tugi, et õhku saaks. Kas mu jalg, mis enne oppi oli igati desinfitseeritud, oli siis must või.
h
Hetkele/ 1. märts 2016 10:41
Loe edasi, aga aru ikka millestki ei saa!
t
to Hetk/ 1. märts 2016 11:45
Lqamatised on halvast verevarustusest . Artikli avaldaja võiks vaadata peeglisse - miks te ise oma lähedase eest piisavalt ei hoolitsenud? Käratasite ??? Sinusugused käratajad arvavad , et neil on vaid õigused ning mitte ühtegi kohustust?!
t
to Hetk/ 1. märts 2016 11:45
Lamatised on halvast verevarustusest . Artikli avaldaja võiks vaadata peeglisse - miks te ise oma lähedase eest piisavalt ei hoolitsenud? Käratasite ??? Sinusugused käratajad arvavad , et neil on vaid õigused ning mitte ühtegi kohustust?!
h
Hetk/ 1. märts 2016 09:35
Tavaline, mis lamajatega hooldeasutuses juhtub. Lamatised pole haigus, vaid hoolduse viga.
Seega, kui paigutate voodihaige antud asutusse, siis tagajärg on ette teada, et oled ta pannud kannatama piina.
k
kui ikka valite/ 1. märts 2016 09:23
rahvast hoolimatu valitsuse, siis paratamatult peate seda hoolimatust ka taluma.
j
Juhan./ 1. märts 2016 09:03
Hooldekodud on loodud et mitte maksta vanainimesele riigiraha kui inimesed oma lähedasi ei taha hooldada. Viid hooldekodusse seal ei anta süüa neile kes lamajad muidu situb enda täis ja kes tahab koristada järelvaatamisega sama kui sa ei maksa, ka riigil kasud sees jääb ühe pensioniraha alles. Kellel on praegu võõrast inimesest kahju alustame riigikogust tema võtab oma neljakordse keskmise ja hea meel, kuidas elab vaene pole asja, tihti loen et lapsed peksavad oma vanemaid et neilt raha kätte saada need on õiekesed kui lastel on õigused aga puuduvad kohustused.
p
1. märts 2016 09:23
praeguse valitsuse tegevus hävitada kiiresti üle 60 vanused ja nii saab jälle valitsuse palkasid ja taskuraha juurde.
j
Juhanile/ 1. märts 2016 10:47
Kust Sa küll tihti selliseid asju loed, isiklik ajaleht on?
t
to 10.47/ 1. märts 2016 13:03
nii see olema peab selle näraka valitseva kliki puhul.
j
jghh/ 1. märts 2016 08:54
vanaema oli enne surma 35kg ja ikka olid lamatised.
l
lamatised / 1. märts 2016 15:18
tekivad sinna, kuhu õhk ligi ei pääse, ehk siis kehaosadele mis pidevalt vastu madratsit on nagu selg, taguots ja kannad.Seega tuleb sageli asendit vahetada ning ka kerge kloppimine ei ole kurjast.
d
daam/ 1. märts 2016 08:53
Olen töötanud nii Eesti kui ka Soome haiglates, kus on isegi erilised madratsid käigus lamatiste ärahoiddmiseks. Lamatis võib tekkida juba 2 päevaga, sõltumata sellest, et keeratakse ja pööratakse 2-4 tunni järgel, pannakse patju põlvede, kandade, küünarvarte alla. Ka väga hea hoolitsuse juures tekivad lamatised. Palju sõltub sellest, mis kaasuvaid haigusi inimene põeb. Kui ikka on üle keha sooned umbes ja veri ei keerle, tekivad ka lamatised kergemini. Või kui on juba tekkinud lamatis, aga patsient on kurtunud ja keeldub toidust, siis ei parane ka haavad.
Süüdistada ei tuleks mitte haiglat või hoolekande asutust, vaid kogu riikliku süsteemi. KUi hooldekodus, kus võib olla 30 lamajat haiget, on päeva peale 2-3 töötajat, mõelge ise, kuidas on võimalik pakkuda täismahus teenust? Soome haiglas on päevas tööl osakonnas 30 inimese peale 10-12 õde-hooldajat ja eraldi veel koristajad, kes aitavad ka sööki jagada.
Asi algab ikkagi süsteemi muutmisest. Ja nurisejatel ei keela keegi vabatahtlikuna kohalikku hooldekodusse appi minna, et ennast selle teemaga kurssi viia.
r
1. märts 2016 09:35
Räägid sa endast nii karmilt?
m
1. märts 2016 15:34
n
Nii on/ 1. märts 2016 09:49
Tegelikult oon küll nii. Käisin iga päev ema haiglas vaatamas. Vahetasin tal asendit jne. Lamatusid tulid ikka. Oli üks väga hea salv, mis aitas
v
veider/ 1. märts 2016 21:57
Kui Sul oli aega iga päev vaatamas käia, kuidas ei olnud siis võimalik teda kodus hoida. Tülgastavad on sellised ennastimetlevad lapsukesed, kes isegi "vaatamas" käivad, personaliga tülitsevad ja teisi hoolealuseid segavad.
v
veider/ 1. märts 2016 21:57
Kui Sul oli aega iga päev vaatamas käia, kuidas ei olnud siis võimalik teda kodus hoida. Tülgastavad on sellised ennastimetlevad lapsukesed, kes isegi "vaatamas" käivad, personaliga tülitsevad ja teisi hoolealuseid segavad.
"
1. märts 2016 09:57
"Ja nurisejatel ei keela keegi vabatahtlikuna kohalikku hooldekodusse appi minna, et ennast selle teemaga kurssi viia."
Hakkab jälle pihta a la tehke siis ise, tulge siis ise tööle jms.
Süsteemi saavad muuta ja teha muudatusteks ettepanekuid need, kes on süsteemi sees. Kuid hoitakse kramplikult oma kohast kinni ning loodetakse et väljaspoolt tullakse süsteemi muutma.
j
jh/ 1. märts 2016 10:23
Soomes on 3000€ kuus ka vaja haigel hooldushaiglale maksta.. meil 500-600... ja ongi Soomes palju med. personali, sairaanhoitajaid, lähihoitajaid, iga päev arst.. ja igat inimes koheldakse eraldi , kuid ka seal vahest juhtub halva lõpuga lugusid, siiski annab EEstils sealt palju õppida.. med.õde ehk sairaanhoitaja peab ka koristaja tööd seal tegema.. ükski töö ei ole seal piiritletud, ehk vaat see nüüd minu rida ja ma rohkem seda rida ei aja, teine peab sealt alustama.. ei seal teevad kõik kõiki tõid olenemata erialast...samas on palgad ka tasemel ..
e
E./ 1. märts 2016 10:44
Ega need kõik 30 ei ole lamajad või tead ka hooldekodu, mis ongi lamajatekodu?
i
irw/ 1. märts 2016 10:48
Kohalikku hooldekodusse ei lasta küll ühtegi uudishimulikku, räägib veel välja, mis seal tegelikult toimub...
k
Kuno/ 1. märts 2016 08:30
Voodihaigel kipuvad lamatised kergelt tulema. Tean juhtumit, kus haige kodune noor mees, kes 100% liikumispuudega. Abiks on voetud veel koduabiline. Hommikust ohtuni, igal paeval 16 tundi jutti tostetakse ja tassitakse teda , aga lamatised ikka tulevad, kusjuures tegemist inimesega, kel ainult luu ja nahk. Hooldekodus ei ole mitte kellegil aega selle raha eest inimesega niimoodi tegeleda, et ei tuleks lamatisi.
o
1. märts 2016 09:48
l
1. märts 2016 09:44
Lamatis võib tekkida ka üleöö. Minu ema sai insuldi, viidi haiglasse ja kui ma järgmisel päeval teda vaatama läksin, hakkas siin-seal juba lamatis tekkima.

t
tegelikkus/ 1. märts 2016 08:13
Hooldekodu ei olegi haigla. Arvestage sellega, et hooldekodus on ainult õde, kes jagab patsientidele tabletid ja täidab paberid.
Te peate vormistama omakse seisundile vastava lepingu, mis tähendab ka vastavat tasu. See keskmine alampiir 510 € sobib vaid endaga ise hakkama saavale inimesele. Kas hooldusalune ka lepingule vastavat teenet saab, oleneb juba juhataja südametunnistusest. Aga üldiselt on oskamatus ja tahtmatus tegeleda lamavate ja dementsetega lihtsalt kohutav.
p
1. märts 2016 09:28
pole aegagi nendega tegeleda ,hästi kui kord nädalas mõned minutid.
t
tavalisest/ 1. märts 2016 15:21
ei ole hooldekodus ka õde, heal juhul käib pereõde lamatisi ravimas
k
kasum/ 1. märts 2016 08:12
on selle asja nimi. ja seda on kõige rohkem tunda kui tekkisid perearstid. eestis on asjad nii käest läinud, et jube. ja ikka väidetakse, et saame palju palka.
m
mann/ 1. märts 2016 10:30
Perearstid ongi rahalüpsjad.Hoidun neist eemale.Näen oma abikaasa pealt mis toimub.Inimene vaevu liigub vähihaige.Perearst tunnistanud jumala terveks.Saatis grupi määrajale valed andmed.Nüüd oodata ainult millal tuleb vikatimees.
m
Minu / 1. märts 2016 08:09
kaastunne teile.Sama halb kogemus minul kah,Viisin oma ema sinna peale operatsiooni kaheks nädalaks, aga tagasi kahjuks ei tulnud.Käitumine seal vana inimestega kohutav.
a
1. märts 2016 09:30
aga see on riigi poolne nõue.
k
1. märts 2016 09:50
Kas pead haukuma iga kommentaari järel?
j
Jesper/ 1. märts 2016 08:08
Tuttavad tõid paar kuud tagasi samuti ühest maakonna hooldushaiglast lähedase koju kellel olid jalgadel lamatised. Haiglasse helistades tehti üllatunud nägu ja öeldi, et nemad ei tea midagi. Olen ise puutunud erinevate haiglatega kokku tänu haigetele tuttavatele keda olen aidanud ja üldine seis on ikka väga masendav.
m
Mofo/ 1. märts 2016 09:48
Ongi ju masendav. Haigekassalt kasseeritakse raha lihtsalt sisse, hinnakiri on kenasti paberil. Lõpptarbija aga peab võtma mida pakutakse, viga on süstemaatiline kuna puudub toimiv kontroll med teenuse osutamise osas - paar kaotatud arstilitsensi, mõni näidispoomine ja asjad hakkaksid justkui imeväel paranema.
NB hakkame panuseid tegema millal uus arstide & med töötajate streik tuleb, raha ju vähe...
a
1. märts 2016 10:46
Arstide streik ainult halvendab haigete olukorda, iga streigi järel muutub teenus järjest raskemini kättesaadavaks
m
Minu/ 1. märts 2016 07:51
sõbranna hooldas mitu aastat voodihaiget ema,käies samal ajal tööl.Oli kohutavalt raske,aga lamatisi ei olnud,sõbranna hoolitses muidugi igatpidi,sest oli haiglas lamatisi näinud.Jõudu kõigile hooldajatele ja neile,kes hooldamist vajavad.
t
Tütar/ 1. märts 2016 10:22
Ainult hea hoolitsus ja tähelepanu lamaja haige tervise suhtes päästab lamatistest. Puhtuse hoidmine, ruumi õhutamine jne. Liskas palju, palju armastust lähedase suhtes.
m
mnjah/ 1. märts 2016 07:26
Ja nii see paraku on. Õõvastav, mis meil siin Eestis tervishoius sünnib.
k
kaks võimalust/ 1. märts 2016 07:26
kas ei osata erivajadustega haige eest hoolitseda, sh puuduvad ka hoolitsemist hõlbustavad erivahendid või hoitakse kasumi nimel kokku
a
aga/ 1. märts 2016 10:54
p
puudub raha/ 1. märts 2016 15:23
tühi riigikassa sunnib peagi haiglapersonali koondama.Hooldekodud aga on sageli eraettevõtted, seal läheb iga kokkuhoitud sent kasumi arvele.