Eesti uudised

"Keelasin halvasti käitunud võõrast last ja sain tema vanemate käest sõimata!"

Katrin Helend-Aaviku, 1. märts 2016 06:00

142 KOMMENTAARI

j
Jaan/ 2. märts 2016 10:36
Küll ikka mõnel veab. Oleks võinud ka peksa saada.
p
P./ 2. märts 2016 10:03
Sellest on nüüd paar aastat möödas, kui alustasin suhet ühe väga toreda mehega. Tark, kena, lõbus, asjalik, hoolitsev, meil oli koos väga tore olla. Aga ta oli lahutatud ning tal oli endisest abielust poeg, 5 aastane oli siis, kes aeg ajalt siis isa juures käis, nii nädala kaupa. Olen ka ise ema, minu laps oli sel ajal juba varateismeline ja olen elus vägagi palju lastega kokkupuutunud (õel on 3 last, sõbrannadel jne.), kuid niisugust sõnakuulmatut ja kavalat ning valelikku 5 aastast ei ole iial näinud! Valetas ta igasugu asju, et lihtsalt tähelepanu saada, jooksis non-stop ringi maja peal, vehkis kätega, karjus (ma vist ei näinud seda poissi iial rahulikult istumas või kõndimas), kui laua taga istus, siis plädises ja niheles, nagu oleksid sipelgad püksis. Rääkis täis suuga (kusjuures isa ei maininud, et nii ei ole viisakas), muudkui küsis ja päris (tihti ühte ja sama asja), aga mitte seetõttu, et teada saada ja targemaks, vaid seetõttu, et lihtsalt tähelepanu saada. Küsimuse peale saadud vastus oli juba enne meelest läinud, kui jõudis uue küsida! Üks tüütumaid asju oli see, et ta pidevast täiskasvanu jutule vahele segas ja selle asemel, et teda keelata, isa hakkaski tema küsimustele alati vastama!!! Sain aru, et minul ei ole siin õigust midagi öelda ja poleks ka kasu, sest nägin, et minu kallima kasvatusmeetodid soodustavad seda kõike. Minu laps ja õe lapsed on 2-3 aastaselt juba aru saanud selgitustest, keelamistest ja reeglitest. 5 aastane ei ole enam tita. Kahjuks see laps muutus nõnda tüütuks, et ma pidin suhte lõpetama:-( Mees oli tore ja hea, aga lapsevanemat temast kahjuks ei ole. Olen selles enam, kui kindel, et sellel poisil ei lähe koolis hästi. Olen ka mõelnud, et ilmselt on paljud head naised ta selle sõnakuulmatu ja tüütu lapse pärast maha jätnud...Nii, et ma täiesti mõistan neid inimesi, õpetajaid ja kasvatajaid, kellel taoliste tüütuste pärast närvid läbi. Vaadake vanemaid, kuidas nad oma lastega suhtlevad ja kohe saab aru, kust see probleem (sõnakuulmatu, halvasti käituv laps) tuleb!
S
****/ 2. märts 2016 12:37
Selliseid lapsi on olemas ja eriti selgelt on vahe näha siis kui enda lastel on olemise oskus, kui enda lapsed istuvad söögilauas, kasutavad 5 aastaselt kahvlit ja nuga, kõnelevad kõnepausides ja lausuvad siis midagi asjalikku. See isa ei ole ilmselt teistsuguseid lapsi näinudki ja seetõttu ei oska vahet näha. Kirjelduse järgi oleks nagu tegu aktiivsus- ja tähelepanu häirega aga võib olla ka lihtsalt kasvatamatus.
a
aga/ 2. märts 2016 12:58
kui öeldi, et see isa ei keelanud last, ehk siis pole proovitudki kasvatada, siis mis häirest me siin räägime? Mina olen selliseid lapsi palju näinud, kui töötasin abitreenerina. Nägin iga jumala kord neid lapsevanemaid, kelle lastega oli korralekutsumise osas probleeme. Ka koosolekutel oli näha, kuidas nad oma võsukestega suhtlevad. Ei keelata, kui seda on tarvis, ei anta õpetust seal, kus tarvis. Puhas kasvatamatus!
v
vana ema/ 2. märts 2016 16:07
Ma saan Sinust aru. Tegid õigesti, et lahkusid, sest Sina, oma mehe elukaaslasena ei oleks saanud mitte kuidagi olukorda parandada. Sa oleksid võinud küll selgitada sõnakuulmatule poisile, et nii ei ole viisakas ja ole hea, palun ära nii enam tee, sest...AGA see kõik oleks juba eos, nagu hane selga vesi. Miks? Kuna 5 aastat pole vanemad tema kasvatamisele aega pühendanud ja isiksus, koos oma vaadetega on juba väljakujunenud. Kui Sina ka vahel korrale kutsud ja isegi õpetad, ei võta laps seda omaks, kui ta oma vanemad (ja neid on 2, Sina oled 1) last samade põhimõtete järgi ei kasvata, siis ei saagi hea ja mõistlik õpetus lapses kinnistuda...Häid mehi on veel. Ma olen kindel, et sellise mõistva suhtumisega naine, nagu Sina, on juba väärilise inimese leidnud.
a
Anna/ 1. märts 2016 23:21
Põhimõtteliselt käib lapsevanem laps käekõrval seni kuni laps kooli läheb. Siis liigub laps palju iseseisvalt ja sa ei teagi kui nõmedalt ta võib sõbrannade juuresolekul näiteks käituda. Mina tahaks küll, et kui mu laps tänaval vm mingit nõmedust teeb, siis leiduks neid kes ,teda korrale kutsuvad.
Paha ei tee ka mõni lausa sõimav mutike. Saab vähemalt signaali, et tema käitumist jälgitakse igal ajal. Mõnikord käituvad lapsed vanemate juuresolekul ideaalselt, aga omasugustega on nagu pooletoobised.
n
niinimetatud/ 1. märts 2016 22:07
hästikasvatatud täiskasvanud peaks ikka aru saama , et väiksel 3 aastasel on vahel ka nutuhood .Selleks on erinevaid põhjusi . Keda lapsed ja nende hääled häirivad peaks viga endast otsima . Sellega olen nõus , et lapsed ei tohi kakelda ,ropendada ja teisi kiusata .
M
****/ 1. märts 2016 22:47
Ma küll ei mäleta, et kolmeaastasel oleks enam mingeid nutuhoogusid olnud. Siis sündis teine laps ja ei kujuta ette, et esimene veel mingi titekas oleks olnud. Siis oleks ikka päris põrgu lahti olnud. Ajas juba päris tarka juttu aga ma ei riputanud nendega mööda poode ja kaubanduskeskusi ringi ka ega visanud neid lasteaia ukseaugust sisse. Miks peaks kolmeaastasel lapsel kodus rahulikus õhkkonnas mingeid hulle nutuhoogusid olema?
i
1. märts 2016 23:31
Inimesed saavadki aru, et laps vahel nutab. Aga nutuhooga laps tuleks kiiresti maha rahustada või teiste inimeste õigusi arvestades seniks eemale toimetada, kuni jonnihoog vaibub. Eriti hull on kui kinos, kontserdil, aktusel hakkab mingi kisa pihta ja kuuled pool etendust lapse virinat, ema häälitsusi, selle asemel et etendust vms nautida. Ühel kontserdil laterdas minu ees ema üle poole ajast oma imikuga. Imiku väike vigin väga ei häirinudki, kui just see ema pidev tupsununnu jutt. Üldse ei saanud kontserti nautida.
Kohvikusse tahaks ka rahulikult süüa, mitte ringi pidevalt jooksvaid ja kilkavaid lapsi kuulata.(Taluvuspiir on 3.min või paar ringi)
Peaksin viga endast otsima?
Arvan, et otsin siiski vanematest, kes arvavad, et nende laps on maailmanaba ja nende laste kisa ainult täiendab kontserdi meeldivalt.
l
leo/ 1. märts 2016 18:21
Nõukogude ajal väitsid igasugused partei - ja komsomolitöötajad, et varsti jõuavad kõik korraga kommunismi, kus kõik on võrdsed ja täiuslikud. Tänapäevases postnõukogulikus Eesti Vabariigis, kus võimu juures on ikka kas eespoolmainitud nõukogulikud tegelased või nende poolt väljakoolitatud, on valdavaks saanud ikka see nõukogulik põhimõte kõiketäiuslikkusest ja kõikelubatavusest. Tõsi küll, see kõikelubatavuse ehk rahvalollitamise põhimõte käib ainult selle väikese post - homo -soveticusest inimese kohta. Nii saab lollide inimestega, kes kasvatavad oma lastest pätte, paremini manipuleerida. Normaalsed ühiskonnad on üles ehitatud põhimõttel, et igale pahateole järgneb peaaegu alati karistus
r
raivo/ 1. märts 2016 18:19
eelmine nädala vahetus,keskpäeva paiku veerenni teel umbes 12 aastased viskasid lumepallidega ühte aknasse.bussi peatuses oli umbes 5 täiskasvanut ja keegi ei reageerinud.mina reageerisin ja ütlesin lihtsalt teisel pool teed paar kõva sõna ja koheselt saadi aru.kas ma oleks pidanud elama oma elu ja vait olema.need vanemad peksid enne täiskasvanuks saama,enne kui lapsi teevad.
l
lumememm/ 1. märts 2016 15:45
Ma ei näe probleemi. Kui sa ei taha, et võõrad tuleksid su last korrale kutsuma või sind noomima lapse ebaviisaka käitumise tõttu, siis kasvata- oma lapse kasvatamine on täiesti tasuta, seda saab teha iga kell ja igal pool. Sa võid olla vähekindlustatud ja vähese haridusega, kuid puhtust, austust ja viisakust saab lapsele ometi õpetada. Seda selleks, et tema oleks tulevikus sinust targem, et temal oleks tulevikus paremad võimalused ja parem elu!
k
kodanik/ 1. märts 2016 15:37
Mis mõttes,ela oma elu,kui midagi lapsevanemale ütlen jonniva lapse pärast.Ma elangi oma elu ja soovin ,et väljas mind ei häiriks jube kisa,mis mu ajust läbi käib ja mitte harva.Olen vahest jube vihane lapsevanema peale,kes laseb lapsel ennast täiega välja elada,mitte arvestades kaaskodanikega.Vanemad vastutavad igal juhul.

j
Jep/ 1. märts 2016 15:13
Võõra lapse puhul ei peaks sekkuma, kui tema tegevus just teistele lastele ohtu ei kujuta.
Tänapäeval on lastel igasuguseid häireid, mis väliselt välja ei paista. Vanemad on niigi õnnetud ja teinud kõik, et laps oleks nagu tavaline laps. Kui siis keegi tuleb moraali lugema võibki reaktsioon olla üsna äkiline, sest vanemad on niigi pinges.
k
1. märts 2016 15:22
Kas mitte vanema kohustus on jälgida oma nn ebatavalise lapse tegevusi ja sekkuda kui on vaja.
v
Väga õige / 1. märts 2016 16:03
Kõik lapsevanemad lastega kooli ja lasteaeda kaasa lapsi jälgima! Muidugi ei tea, kas nad kõik hulgakesi koos lastega ära mahuvad, sest ilmselt ei ole sellega arvestatud.
t
tähenärija.../ 1. märts 2016 16:12
...ei ole tarvis olla. Ilmselgelt mõeldi, et oma lapse käitumist peab lapsevanem jälgima seal, kus laps on temaga koos, tema järelvalve all, ehk siis väljaspool lasteaeda, kooli, trenni!
j
Jepile/ 1. märts 2016 15:30
Ma arvasin, et peagi hakkab keegi igasugustest tänapäevastest "häiretest" soiguma. Mu sõbranna on algklasside õpetaja, töötab ühes Tallinna koolis, kus üks kasvatamatu poiss, kes juba esimesest klassist peale kogu klassile peavalu põhjustanud, ühesõnaga nüüd mingid arstid pookisid talle mingit sorti tähelepanuhäire külge, ehk siis "diagnoosi". Nii palju, kui ta mulle selle poisi käitumisest ja vanematest on rääkinud, on tegemist puhta kasvatamatusega! Tüüpiline lahku läinud pere, kus ema ja isa ei suhtle omavahel. Emal on juba ma ei tea mitmes elukaaslane ja see poiss on tihti räpaste või katkiste riietega, kodused tööd alati tegemata, pooled asjad koju unustatud jne jne. Eks kõiksugu "häireid" on hea lihtne kaitsekilbiks võtta. Tegelikkuses ei kaitse need sind, ega sinu last, vastupidi! Kusjuures teised lapsed seal klassis kannatavad ju.
k
1. märts 2016 15:57
Kõik inimesed ei sobi õpetajaks. Tõeline õpetaja ei lobise sõbrannale oma õpilaste probleemidest ja ei räägi taga nende vanemaid. Koolis on olemas vastavad spetsialistid tööl, kellega probleemsete õpilaste teemadel räägitakse.
t
To: kõik ei sobi/ 1. märts 2016 16:18
Kui õpetaja sobib kogu ülejäänud klassi lastele ja ainult 1 laps käitub tunnis ebasobivalt, tundub sulle tõesti, et õpetaj aon halb ja ei sobi oma tööd tegema? Vaata, inimene, paljud õpetajad ongi just seetõttu TAVAkoolide õpetajad ja TAVAlasteaedade õpetajad, et nad ei ole olnud huvitatud, ega pole soovinud edasi õppida eripedagoogiks, kes saab eriväljaõppe nn "raskete" laste kasvatamiseks-õpetamiseks. Mina olen tihti mõelnud, miks topitakse oma käitumishäiretega lapsi tavakoolidesse ja tavalasteaedadesse, eeldades, et küll ta sisse sulandub? Tule taevas appi! Kõige lihtsam on muidugi öelda, et kõik ei sobi õpetajaks...Ma ütlen sulle, et kaugeltki mitte kõik inimesed ei sobi lapsevanemateks! Aga oma laste eest vastutavad justnimelt lapsevanemad, mitte õpetajad! Ja veel: ükski õpetaja ei ole andnud mingisugust riigivannet, et ta oma õpilastest või nende vanematest väljaspool kooli rääkida ei tohi!
e
ema/ 1. märts 2016 18:58
Kõik ei sobi ka lapsevanemateks. Tõeline lapsevanem ei räägi sõbrannaga laste kuuldes õpetajaid taga ega ka teise sõbranna lapsi. Näiteks. Aga millest selline teema äkki? Jutt on ju nendest lastest, keda vanemad ei keela vaid ainult imetlevad Ja kui keegi juhtub siis miskit ütlema, on paha. Aga peab ütlema, sest sageli on lapse halva käitumisee taga see, et teda pole õigel ajal korrale kutsutud.
e
ema/ 2. märts 2016 11:16
...kust sa loed välja, et sellest väikesest põrgulisest räägiti teiste laste kuuldes? Mina ei lugenud seda välja. Tagarääkimisest on ilmselt asi ikka kaugel, kui südamesõbrale kurdetakse muret? Kellega me siis jagame oma muresid ja probleeme, mis tööl või mujal aset leiavad? Ikka kõige lähedasematega. ma ei näe siin midagi imelikku. Sina soovitad kangelaslikult kannatada vaikides? Senikaua, kui see põrguline 6 klassis kedagi koolis surnuks tulistab oma kibestumise tõttu, seetõttu, et vanemad temaga ei ole tegelenud, selleks, et mingitki tähelepanu saada? Millest see kooliteema äkki? Sa ei näe siin väga otsest seost selle vahel, et just sellistest jonnijatest ja kiusupunnidest saavad koolis need pahad lapsed, kellest õpetaja jõud üle ei käi, kes õppida ei taha ja teisi kiusavad? Mina igaljuhul näen nende asjade vahel otsest seost ja nii paraku on.
p
pilveke/ 1. märts 2016 15:10
Mõtlen lapsevanemana, et kui minu poeg teeks midagi lubamatut, mida ei ole viisakas teha, nagu näiteks karjuks, viskaks kusagil pikali, lööks kedagi..ja kui seepeale mõni inimene märkuse peaks tegema, oleks see ju asjakohane. Jah, mul oleks lapsevanemana väga, väga häbi. Mitte lapse, vaid enda pärast, et ma ei ole osanud oma last kasvatada. Päris kindlasti tegeleksin ma selle teemaga kohe esimesel võimalusel. Arutaksin lapsega läbi, mis ja miks juhtus ning selgitaksin, miks sedasi ei ole hea käituda. Mida selline käitumine talle endale ja teistele põhjustab. Minu mõistus ütleb, et kui midagi on halvasti ja sa saad seda muuta, parandada ja edaspidiseks ennetada, tuleb sellega tegelda! Õnneks ei ole minu lapsega taolisi intsidente olnud ja selle peale võin mürki võtta. Kõik selgitused ja õpetused, mida lastele annate, tehke võimalikult arusaadavalt, sest just see hakkab vilja kandma! Kas tõesti on kedagi, kellele ei meeldiks lapse käitumise tõttu saada kiitusi kasvatajatelt, õpetajatelt? Rääkimata lapsest endast, kui teda kena käitumise või viisaka, abivalmi tegutsemise eest tänad!
m
1. märts 2016 14:21
Mind on alati hämmastanud, kuidas vanemad püüavad kogu kasvatuse teemat veeretada nii kasvatajate kui õpetajate õlule ja siis ise ehtida end selle najal. Paraku on lapsed kodu peegel ja siin ei ole midagi vaielda ega teisi süüdistada enda saamatuses või oskamatuses. Kasvataja ja õpetaja eesmärk ei ole tegeleda kasatamisega, vaid laste arendamisega. Tulebki öelda kui laps on üle käte läinud või teeb lolluseid ja kui vanemale ei meeldi, siis on see tema probleem ja metslastel pole minu koju asja
3
321/ 1. märts 2016 14:16
Pole mõtet sellistele lapsevanematele midagi mõistlikku öelda, sest head, ega nende jaoks õpetlikku pole siin loota. Hakatakse hoopis sind ennast sõimama, et mine ela oma elu jms. Ärge raisake oma energiat. Neid sinisilmseid vanemaid on nõnda palju ja nad paljunevad, paljunevad..., eks ise saavad juba niipea oma vitsad kätte, kui lapsukesed lasteaedadest ja koolidest välja visatakse. Vot siis lõpuks istud oma pärdikuga (su enda kasvatamatuse vili ju!) kodus ja mõtled, mida teha, sest ükski kool teda vastu ei võta! Ma tean, et 1, 2 klassi õpetajad teevad järelpärimisi lasteaedadesse, et uurida, kas ülihalvasti käituv laps oli ka lasteaias juba probleemne! Need andmed on muuseas pedagoogide seas vabalt kasutatavad ja avalikud, vahetamiseks. Kui nüüd need asjad viiakse omavahel kokku, ehk siis lapse käitumisprobleemid lasteaias ja 1 klassis, on otsus kiire tulema- uue kooli otsib sellisele võsukesele juba lapsevanem ise, sest tavakoolide õpetajad ja klassijuhatajad ei oma eripedagoogi väljaõpet, ega oma ka nõnda palju aega, et 1 halvasti käituvale lapsele kogu tund pühendada! Et siis, kallid lapsevanemad, neid andmeid te vaka all hoida ja varjata ei saa!
t
Teretamisest/ 1. märts 2016 13:09
Kas keegi on sellist uuemat sorti nähtust tähele pannud, et laste ja ka nende vanemate seas on teretamine haruldasemaks jäänud. Mul käivad kaks last lasteaias ja peaaegu pooled lapsevanematest ei oska ega taha tere öelda. Lastest rääkiata. Nendest lapsevanematest mõned keeravad või pea teisele poole või teevad veel mingeid imelikke asju kui et mitte tere öelda. Asi pole kindlasti minus, sest nad ei ütle seda mitte kellelegi. Nad justkui imbuvad lasteaia riietusruumi ja hakkavad vaikselt oma nurgas nahistama ütlemata tere isegi oma lapsele. Kui ma siis mõnel korral olen demonstratiivselt veidi kõvema häälega neile otse nende nina all tere öelnud, siis mõni üksik neist on tere ka vastu podisenud aga mõned ei ütle siis ka. Nüüd ei tereta ma neid inimesi enam ise ka. Selline asi on ka laste seas levinud.
k
ka teretamisest/ 1. märts 2016 17:20
meil maakohas hakkab see eriti silma kui lähen kooli oma lapsele vastu. vb 2 last 10-st ütleb tere. aga mina tegin siis nii :-) kui laps mulle tere ei ütle, ütlen ise ja nimeliselt tere mari, tere keit, siis nad vähemalt on sunnitud otsa vaatama sulle ja tere vastu ütlema
t
Teretamisest/ 1. märts 2016 18:17
Tulen just praegu lasteaiast ja üks isa, kes kunagi tere ei ütle, ei öelnud seda loomulikult ka täna. Väljus lasteaia riietusruumist enne mind ja pidi peaaegu oma lapse pikali jooksma , et ruttu ilma midagi ütlemata välja saaks. Naljakas. Minu arvates täiesti asotsiaalne käitumine. On päris selge, et selliste vanemate lapsed ei tereta samuti. Imbuvad seltskonda nagu vargad ja hiilivad samamoodi ka minema, endal neil on ilmselt ebamugav. Millest selline käitumine tingitud on, ei oska öelda- täiskasvanud inimene peaks ometi elu jooksul olema selgeks saanud elementaarsed viisakusreeglid olenemata kasvatusest.
r
Radist/ 2. märts 2016 08:55
Pole just lastekasvatusteemasse, aga mind paneb imestama täiskasvanute
käitumine ka üksi. Nimetan seda tinglikult mühaklikkuseks.
Juhtum toidupoes. Kassiir ütleb järjekordsele ostjale tere ning asub kaupa
märkima. Ostja muidugi vastu ei tervita, vaid ühmab: "redait!" Kassiir ei oska kohe reageerida, mille peale korratakse redaiti juba kurjema häälega. Ei mingit palun-lisandit ega viidet sigarettidele. Suitsud kätte saanud, vaikib, maksab ja lahkub keskealine proua pahuralt. Vähemalt nägu on selline peas...
e
1. märts 2016 12:45
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
t
tead sina, ema/ 1. märts 2016 12:55
...asju ja inimesi nimetataksegi nende õigete nimedega. Kuidas nimetada halvasti käituvat last? Vaesekene, tupsukukununnukene? Lapse nime väärib see laps, kellele vanemad on andnud lapsele (häda)vajalikku kasvatust, mille hulka kuulub viisakus! Kellelgi ei ole kohustust kõigisse lastesse armastuse ja hoolivusega suhtuda. Muuseas, eeskujulikult käituvatele lastele olen mina isiklikult paaril korral avalikus kohas öelnud kiituse, millest on aru saanud nii laps ise, kui ka uhke naeratus lapsevanema näol. Kahjuks saab kiitusi öelda või ära märkida haruharva, kuid kasvatamatuid lapsi näeme absoluutselt iga päev...
v
vanaisa/ 1. märts 2016 12:40
olen jonnivale võõrale lapsele küll öelnud, et laula meile, sul ilus hääl, jonnija jäi vait ja vanemad on tänulikud. Ärge olge kurjad, meid ju nii vähe, lähenege üksteisele armastusega, eriti lastele. Oleme ju loodud üksteise
d
Dr.Aibolit/ 1. märts 2016 12:23
Vööra silmas näed pindu-oma silmas ei näe palkkigi...
vana indiaanipealiku tarkus: eksisteerib 3 vaatenurka- sinu,minu ja see öige!
j
Ja mis su jutu mõte on?/ 1. märts 2016 12:44
Et teiste laste lapsed tunduvad oioi, kui kasvatamatud ja enda omad mitte? Ei ole nõus! ma tean, missugune on minu ja minu abikaasa käitumine kodus. Ma tean, kuidas me oma kaht poega kasvatanud oleme ja kinnitan, et elementaarsed viisakusreeglid on neil maast madalast teada. Kumbki poiss pole ühtegi korda avalikus kohas meile häbi teinud, ega jonnihoogusid demonstreerinud. Selle nimi on kasvatus, mis peaks olema iga lapsevanema kohustuseks! Ainult õigustusi otsitakse oma mugavale käitumisele. Ärge arvake, et lasteaiaõpetaja kasvatab teie kasvatamatust lapsest viisaka ja tubli lapse. Ärge arvake, et seda peaks tegema kooliõpetaja!!! Kui vanemad ise ei ole olnud eeskujuks, ega tegelenud oma lapse õpetamise, kasvatamise ja eluks ettevalmistamisega esimesed 7 eluaastat, siis ei paranda teie tegemata tööd mitte üks inimene!
n
nu nu/ 1. märts 2016 15:29
Milline nendest kehtib sinu puhul, kui sinu laps peksab oma mängukaaslast. Ju - las laps peksab, sest tal meeldib ja tal on selline äge iseloom. Ainult ära nuta ja hala, kui su laps saab 18 ja peksimse eest ootab karistus. Siis sa oma indiaanipealiku tarkuga võid minna kuu peale, keda enam huvitab sinu vaatenurk, kui seaduse paragraaf räägib muud.

m
Minu lugu vanemast,kes ei tunne oma last./ 1. märts 2016 12:11
Minu 6 aastane laps mängis kahe omaealisega talvel õues. Minu tütar tuli nutuga tuppa," ema ,ma ei teinud seda !" Nimelt "mängisid" kaks kiusaka iseloomuga tüdrukut nagu minu tütar oleks neist ühte jäätükiga näkku löönud. Oli minu lapse nähes endal näo lumepalliga punetama hõõrunud ja siis jooksid tuppa emale kaebama. Varsti jooksis selle tüdruku ema meile ja karjus nii minu kui mu lapse peale. Mina uskusin oma last,sest olin õpetanud,et mis ka ei juhtuks rääkige alati mulle tõtt,siis oskan aidata. Möödusid aastad. Kord,kui tütar tuli koju käima,tulid need kaks käkikeerajat meile. Ebameeldivast tundest hoolimata olime külalislahked. Tüdrukud rääkisid ja naersid kuidas nad minu last lollitasid ja jäätükiga nägu hõõrusid. Ei mingit kahetsust. Oli tunne,et viskan nad tänavale,kuid kahjuks ei ole seda tüüpi inimene. Tütar ei tahtnud nendega enam kunagi kohtuda, otsides viisakaid põhjuseid. Olen alati öelnud,et juba liivakastis mängivatest võib näha millised inimesed neist kasvavad,sest inimene jääb selliseks nagu näitab end lapsena. OMA LAST PEAB TUNDMA !
m
maalt ja hobusega/ 1. märts 2016 13:58
Täiesti nõus eelkirjutajaga, et OMA last peab tundma ja seda juba beebieast peale. Kui ta just valu, külma, kuuma või nälja tõttu ei nuta, siis on iga lapse jaoks oma moodus, kuidas teda rahustada ja see ongi see väike asi, mida teavad kõige paremini tema vanemad! Kes rahuneb sülle võttes, kellele piisab lutist, kellele veepudel kätte, kes rahuneb oma lemmikmänguasja kallistades...neid mooduseid on mustmiljon ja selleks ongi lapsel vanemad, et see kindlaks teha- mis just minu beebit rahustab. Täpselt sama asi paari-aastasega- lapsevanem peab teadma, mida tuleb lapsele rääkida, et tema tähelepanu keskenduks lapsevanema jutule! Kahjuks olen näinud ja kuulnud taoliste jonnipunnide emasid vaid ütlemas:"Lõpeta kohe ära, teised vaatavad! Näe, onu vaatab, kui paha poiss sa oled!" Aga mis sel lapsel mingist ONUST, las vaatab, kama kaks, mina röögin ikka edasi. Sellised "kasvatusmeetodid" näitavad ainult ja ainult lapsevanemate madalalaubalisust ning seda, et omaenda last tegelikult ei tunta, ega soovitagi tunda!
r
raas/ 1. märts 2016 16:25
Ja oi kuidas olen ma selle eest saanud vastu päid ja jalgu ,et olen oma last tundnud ja kaitsnud . Hiljem selgunud ,et meil oli õigus .olen samuti õpetanud ,et tõde mulle otse . Ka õpetajalt sarjata. on olnud juhtum kus tänu mu lapse aususele jäi suurem jamagi ära.Me elasime koos selle üle .nüüd on mul väga tubli ,hooliv ja hea teismeline.Kõik toimus algklassides. Meie võit ,lähedus ka.
m
M.Jõgi/ 1. märts 2016 16:46
Sinu kommentaar jääb siiski arusaamatuks. Miks peaks õigluse eest seisja lapse lapsevanem saama vastu päid ja jalgu? Lausa õpetajalt sarjata? Küllap su laps oli siis harilikult valelik olnud, et teda oli tol korral kummaline uskuda, et selle eest lausa võitlema pidite...Imelik. Einoh, tore, kui sul on hea ja hooliv teismeline, aga kogu see eelnev jutt paistis sellise rusikaga vastu rinda tagumisena, ei ole nagu loogiline.
m
Minu lugu vanemast,kes ei tunne oma last./ 1. märts 2016 12:11
Minu 6 aastane laps mängis kahe omaealisega talvel õues. Minu tütar tuli nutuga tuppa," ema ,ma ei teinud seda !" Nimelt "mängisid" kaks kiusaka iseloomuga tüdrukut nagu minu tütar oleks neist ühte jäätükiga näkku löönud. Oli minu lapse nähes endal näo lumepalliga punetama hõõrunud ja siis jooksid tuppa emale kaebama. Varsti jooksis selle tüdruku ema meile ja karjus nii minu kui mu lapse peale. Mina uskusin oma last,sest olin õpetanud,et mis ka ei juhtuks rääkige alati mulle tõtt,siis oskan aidata. Möödusid aastad. Kord,kui tütar tuli koju käima,tulid need kaks käkikeerajat meile. Ebameeldivast tundest hoolimata olime külalislahked. Tüdrukud rääkisid ja naersid kuidas nad minu last lollitasid ja jäätükiga nägu hõõrusid. Ei mingit kahetsust. Oli tunne,et viskan nad tänavale,kuid kahjuks ei ole seda tüüpi inimene. Tütar ei tahtnud nendega enam kunagi kohtuda, otsides viisakaid põhjuseid. Olen alati öelnud,et juba liivakastis mängivatest võib näha millised inimesed neist kasvavad,sest inimene jääb selliseks nagu näitab end lapsena. OMA LAST PEAB TUNDMA !
l
Ly / 1. märts 2016 12:08
Loomulikult olen võõraid lapsi keelanud, kui nende tegevus põhjustab ohtliku olukorra ning selgitanud kaasnevaid tagajärgi. Oma lastele õpetasin kombeid, viisakust väikelapse eas, eks vanemate eeskuju on ka oluline, kuid eks lapsed on ikka lapsed ning lapsevanemad ei tule selle pealegi, millistele halbadele ideedele võidakse tulla, eriti siis, kui ollakse kambaga. Oma vanematega koos olevat last ma mitte mingil juhul keelama ei lähe, see lisab öli tulle ning minu sekkumine ei aita probleemi lahendada.
m
Maia/ 1. märts 2016 11:46
Taoliselt käituvate laste tulevik on teada: Juba esimeses klassis hakkavad tulema märkused, noomitused ja halvad hinded, kuni juhtub nii, nagu selles Viljandi koolis (oli vist?), millest hiljuti kirjutati, kus 2 klassi poiss kogu klassi terroriseeris. Ei kuulanud õpetajaid, vaidles vastu, lõi teisi, kiusas, segas tundi, noris tüli jne. Vanematega räägiti korduvalt, miks laps on kasvatamatu, kuni selleni, et vanemad vedasid lapse mingeid teste tegema, kus selgus, et pole tal mingeid käitumishäireid, lihtsalt KASVATAMATU! Lõpuks kogusid klassi laste vanemad allkirjad kokku, et miks nende lapsed peavad selle 1 halvasti käituva lapse tõttu kannatama? Kardavad kooli minna, ei saa tunnis keskenduda, kuna see 1 segab jne. Direktori korraldusel see laps lahkus koolist, vaat sedasi! Ärge arvake, et teie kasvatamatuid lapsi hakatakse klassist klassi vedama ja poputama. Õpetaja õpetusele ja korraldustele kuuletub terve klass. Kui seal on 1 või 2 last, kellele selline õppekord ei sobi, palun palgake koju kasvõi eraõpetaja, aga teised ei pea kannatama vanemate tegemata töö tõttu.
k
kogemus/ 1. märts 2016 11:42
Endal kogemus prantslaste perekonnaga.
Olin reisil ekskursioonil, kuid giidi selgitusi oli võimatu kuulda, sest grupis olev prantsuse poiss vilistas ja kõvasti.
Tegin poisile märkuse, et inimesed soovivad giidi juttu kuulata.
Mispeale prantslasest isa sisistas mulle näkku, et mis probleem mul on ja muutus agressiivseks. Oleks me omaette olnud, oleks prantsalasest isa päris kallale tulnud, nii vihaseks sai, et ta lapsele segava käitumise eest märkuse tegin.
2
2 lapse ema / 1. märts 2016 11:12
esimene laps oli paras põrguline poes - lahendasin asja nii, et ei võtnud last poodi kaasa. Endal närvid korras ja teistel ka. Miks peab väikseid, üleväsinud lapsi kaasa vedama, aru ei saa. Vaatan neid lollakaid öömüüke - kell on 22, kisa-kära, rahvast palju - ikka on kellel titt turvatoolis, kellel 2-3 põngerjat käe otsas. Üks pani lapse turvahälli põrandale, riiulite vahele maha - oleks peale astunud.
Vanema lapse jonni saime ka ühel korral lukku just tänu ühele müüjale, kes sekkus.
Vanemad on tundlikud ja võtavad korralekutsumisi isiklikult. Hiljem hakkavad õpetajad koolis hindeid ka vanematele panama.
n
nõus 2 lapse emaga/ 1. märts 2016 11:26
Sa võtad väga õigesti olulise kokku: Need emad, kes oma tittesid poodidesse kaasa veavad ongi ju need, kel pole aega lastega tegelemisse panustada, sest on vaj aarutult shopata! Prioriteedid on paigas...Oi, ma olen näinud neid tatikaid proovikabiini kardina taga inisemas: Millal me lähmeee? Kas nüüd juba? Emmeee! Millal me lähme? Selleks puhuks panen kõrvaklapid pähe, muidu ei saaks üldse poes käia. Endal muidu ei oleks vähe rahulikum riideid vaadata, proovida ja valida omaette, kui ei tirita seelikusabast? Võta last keegi valvama paariks tunniks ja käi ära. Milleks neid kaasa vedada? See on jah tõsi, et 3-4 aastane tatikas karjub ja häirib teisi kaupluses, aga koolis hakkab käitumise eest märkusi saama, noomitusi, kuni lõpuks koolist välja visatakse!
l
lapse sotsialiseerumine/ 1. märts 2016 14:30
Laps peabki kaasas käima poes ,et öppida käituma ka mujal kui ainult kodus.
Ja sa arvad,et köigil on vöta usaldusväärne hoidja ja raha selleks.
Kus see laps veel öpib käituma kui avalikus kohas ega siis ainult toaseinte vahel last ei hoia.
Näha et sul lapsi ei ole ja sa ei tea lapse kasvatamisest midagi!
Muidugi kui minna kuhugi lapsega peab ette planeerima neid asju ja vaatama ka kellaaega.
n
1. märts 2016 14:55
No siis sina, kui ema, just nimelt õpeta oma laps avalikus kohas käituma ja mitte keegi ei ütle ühtegi halba sõna. Ja see "näha on, et sul lapsi ei ole ja sa ei tea lapsekasvatamisest midagi" on üks stamplause nende mammade poolt, kes püüavad oma vajakajäämisi laste kasvatamisel mitte tunnistada. Usu, on ka teistel, peale sinu, lapsed.
k
Küll sina oled alles.../ 1. märts 2016 14:56
...tark. Õigustused, õigustused, õigustused ja neid paistab sul olla lausa varrukast raputada :-) Vaata, kullake. Ei peagi lapsi koduseinte vahel hoidma, kuigi neid, kes käituda ei oska, tõepoolest peaks vaid koduseinte vahel hoidma, et nad seal oma vanematele "rõõmuks" tujutseksid. Aga laps, kes oskab kodus käituda, oskab ka igalpool mujal. Nii lihtne see ongi. Ära arva, et minul ei ole lapsi. Selliseid inimesi, kel pole ka paariks tunniks lapsehoidjat võtta, on väga üksikud. Ära tule sellist lollust nüüd rääkima, et kõik pole nii rikkad, et lapsehoidjat palgata! Jah, planeerima peab, see oli sul kõige suurem tarkus kogu jutuvahus. Kui sul on selline laps, kes kipub kaupluses karjuma ja jonnima, siis lähed ja teed oma käigud ära tööst vabal lõunapausil või õhtul, kui keegi teine pereliige saab lapsega olla pisut!
k
kasvatus ikka ja jälle/ 2. märts 2016 12:19
Vot, õiged sõnad! Kuna kõik algab justnimelt koduseinte vahelt, siis nõnda ongi: nagu kodus, nõnda ka mujal. Ehk siis, kui laps oskab käituda kodus, on korralik, arusaaja, teab viisakusreegleid- miks põrgu päralt peaks ta väljaspool kodu ÄKITSELT mitteoskama käituda? Sotsialiseerimine ei käi sedapidi, et viid lapse erinevatesse kohtadesse ja lased tal teha, mis pähe tuleb ja siis alles hakkad midagi ÕPETAMA! Erinevatesse kohtadesse peab ja tulebki last viia, näidata, õpetada, kuid see jääbki lapsevanema südametunnistusele. Kui viid sellise lapse, kes oskab käituda, ei ole tarvis karta erisituatsioone ja kurjustavaid inimesi. Kui laps on kasvatamatu, siis mida muud sa ootad? Heldinud pilke ja MÕISTMIST? Tere hommikust!
M
****/ 1. märts 2016 13:21
Mina pole ka väikeseid lapsi poodi kaasa vedanud ja seetõttu pole olnud ühtegi juhust, kus lapsed poes halvasti käituksid. Kui mõni oma last poes karjutab, siis palun ikka, et oleks vanaemasid, kes lapsi hoiaksid. Meiekandi naised kaovad kiiresti koos lapsega poest kui nad näevad, et laps jonni kiskuma hakkab ja jätavad isad kauba eest maksma. Vahel mõtlen, et vaene üksikema poodi sattunud oma karjuva lapsega ja suur on imestus kui näen, et isa ka täiesti olemas aga keegi ei oska karjuva lapsega poest lahkuda.
r
Riin/ 1. märts 2016 10:48
Ütlen sõna sekka siis. Mul endal oli juhus, kus mu 3 aastane poeg jonnis poest välja tulles. No kõva häälega on ta koguaeg olnud. Olin ise rahulik poest ära minnes, jonnib siis jonnib, kõike ei saagi poest. Seletasin siis rahulikult lapsele kuidas asjad käivad. No ega ta siis oma jauramist ei jätnud...häbi oli küll. Aga ma usun,et väga paljudel lapsed jonnivad kui poest midagi ei saada. No keset kõnniteed vaatas meid vanem naine tükk aega, jälgis ja jälgis...no mida vaadata jonnivat last? Lõpuks tuli see vanem proua ja sõimas mind vastikuks lapsevanemaks kes ei arvesta teiste jalakäijatega ja mida ma kiusan last. No teate, andke andeks....ega ma just suu peale ka kukkunud ei ole, soovitasin kõrvatropid osta sest tänavatel on müra palju. Minu laps, minu häbi kui mu laps nii teeb. Aga kas siis jõuame sinna välja, et pean igaksjuhuks alati ostma lapsele mida ta tahab, sest äkki mõnele mutile ei sobi mu suhtumine tänava peal?? Minu jaoks on põhiline lapsele seletamine miks alati ei saada mänguasju. Ja no õnneks on see aeg möödas kus ta jauras kui ei saanud midagi.
Lihtsalt,ärge toppige sellistes situatsioonides oma nina vahele,võõrad! Keegi ei peksnud last ega piinanud, laps ei hüsteeritsenud ega vingerdanud pikali maas. Minu laps ehmus selle naise käratamise peale palju kordi rohkem..
Põhimõtteliselt, sekkuge seal kus on ohus lapse turvalisus. Näen pidevalt tänavatel emasid kes tuuseldavad oma laps jubedalt, käivad ka laksud vastu nägu..kus te siis kõik olete? Miks siis ei tehta midagi? Jah, kas ma tegin midagi kui nägin sellist asja? Jah tegin küll! Niimoodi alavääristada lapsi ka ei tasu, neis tekib viha ja aastate pärast on meil veel rohkem pätte ja inimeste piinajaid. Iga karistamismeetod võiks ikka õige asja eest olla.
s
setu/ 1. märts 2016 11:06
... et siis, kui laps käitub halvasti, aga otseselt ohus ta ei ole, siis pidagu ümberkaudsed suu kinni???? Kui laps loobib kividega linde, siis ei tohi märkust teha? Minu meelest on artikli mõte, et halvasti käituva lapse vanem ei reageeri ootuspäraselt.
r
Riin/ 1. märts 2016 11:15
Ma ei pidanud silmas lindude loopimist, rääkisin enda kogemusest. Laste vanus ka loeb sekkumise puhul. 3aastane ei loobi ikka linde kividega nt. Või no kui loobib mõni, siis ma leian et tuleb selle lapsega ta vanemate juurde minna ja vanematele ajupesu teha. Ja olen sekkunud sellises olukorras ka, kus ema ja poeg jalutasid...poeg oli umbes 10-12 a, ja suvaliselt loopis autosid lumepallidega. Vot see on tase, kui ema ei märka...lollidemaa
s
1. märts 2016 11:11
Sinu sõnakasutus räägib iseenda eest. Ehe näide sellele loole. Suu peale sa vb pole kukkunud aga...
r
Riin/ 1. märts 2016 11:21
Sul on valus lapsepõlv olnud ma vaatan :) Sõnakasutuses on vaba voli tõesti!
t
to riin/ 1. märts 2016 11:32
vaat, psühholoog ka veel peidus riinu sees :D oskab kohe teise lapsepõlve ära hinnata :D endal on lapsepõlv aga kiiva kiskunud, kõik on lubatud olnud ja nüüd on puudu arusaamine, kuidas on sobiv käituda. kurb, et sul laps on, sellest saab veel hullem.
r
Riin/ 1. märts 2016 11:40
Mul neid lausa 5 mitte 1 ! Kuule, tule õpeta mulle kuidas kasvatada lapsi? Ma tahaks tõsiselt seda õppida! Ja suuretähe reeglid võiksid juba selged olla kui nii tarka juttu ajad siin!
f
FFW/ 1. märts 2016 11:50
Kuulge "Riin", te olete tõepoolest tasakaalutu, rumal inimene. Kurb, et just teiesugustel naistel on kombeks lapsi juurde sünnitada. Lapsi, kellest kasvavad teist veel hullemad inimesed, lapsi, keda tegelikult mitte keegi ei taha, lapsi, kes ühiskonnas hakkama ei saa ja seeläbi koormaks muutuvad. Nagu öeldakse, igaühel on oma rist kanda j apaistab, et sinu titekari on sulle karistuseks ja mis seal salata- ka häbiks!
r
Riin/ 1. märts 2016 13:29
FFW- kas sa võtad kõike nii tõsiselt? Ma võin väita ju palju, nüüd väidan, et ennem jäi nr 1 mul panemata 5 ette. Usud, et siis mul 15 last? Appikene....
Aga mul pole rohkem aega siin lehel teiega arutleda, otsige keegi teine:)
Ja ikka ootan endiselt, et minuga võtaks ühendust see ÕIGE laste kasvataja! Minu mail on bailabilsner@hot.ee
t
to Riin/ 1. märts 2016 14:45
Et siis sõnakasutuses on SINUL vaba voli, ütled igaühele, mis heaks arvad, aga kõik teised peavad valima, mida sulle ja su lapsele tohivad öelda või kuidas sinu poole vaadata? Väga huvitav lähenemine. Minu lapsepõlv, ninatark emme, jääb õige mitmekümne aasta taha ja oli üsna õnnelik, tänan muretsemast. Tol ajal olid enamus lapsi õnnelikud. Ei tea küll, miks?
t
to Riin/ 1. märts 2016 15:00
Valetaja veel pealekauba siis ju? Mis vajadus sul laste arvuga mängida on ja suvalisi numbreid kirjutada. Järjest rohkem tuleb välja sinu ebastabiilsus.
r
Riinule kah üks ema/ 1. märts 2016 11:19
Halvasti või arusaamatult siis "rahulikult selgitad" oma lapsele, kui ta ei mõista, ega kuula sind. Mida vaadata jonnivat last? Ega jonniva lapse peale viltu ei vaadata, viltu vaadatakse SINU peale, et sa ei oska last kasvatada. Olen 2 last üles kasvatanud, üks lõpetas ülikooli, teine lõpetab kohe varsti keskkooli. Kinnitan, et laste iseloomud on erinevad, kuid elementaarset viisakust on võimalik õpetada absoluutselt igale lapsele, see muide tuleb kodunt. Avalikus kohas (poes, postkontoris, kohvikus jne) ei joosta, ei räägita, ega naerda kõva häälega, ei näidata näpuga teislele, ei segata täiskasvanute jutule vahele jms. Kuigi on võimalik mõista ka sellises vanuses lapse vajadusi, kes tõesti veel rääkida ei oska, mis teda konkreetselt häirib, mida ta soovib. Aga alates vanusest, kus laps juba räägib ning mõistab teiste öeldut, saab ta väga kenasti kõigest aru, tuleb vaid selgitada lapse vanusele arusaadavas keeles, mitte oodata, et ta täiskasvanu jutust aru saab! Tihti näen ja kuulen vanemaid oma algklassilastele ütlevat: "sa õpib koolis ENDA jaoks, mitte minu või õpetaja jaoks!" Ja laps peab sellest aru saama??? Mis see müstiline "enda" jaoks on? Kui sa selgitad, et sa õpid selles mõttes enda jaoks, et kui sa õpid hästi ja saavutad koolis häid tulemusi, siis tekib sul võimalus minna ülikooli õppima (nimetad lapse unistuste ameti vms, mis teda alati köidab) seda ja seda ning seejärel oledki see ja see...On ju erinevus olemas. Lapsel tekib näide, mille üle mõelda! Paras neile vanematele, keda möödujad pika pilguga vaatavad. Ma leian, et möödujatel on ikka küll õigus karjuva, sõnakuulmatu lapse vanematele miskit öelda. Miks teised peavad häirivat käitumist kannatama, mis hea pärast?
r
Riin/ 1. märts 2016 11:37
Teate, tõsiselt mõtetu on arvamust avaldada. Naerma ajab juba kuidas sildistatakse lapsed KOHE ära kui nad vahel jonnituure teevad. Loodan,et teie lapsed on kõik cum laudega lõpetanud ülikoolid ja ei tee ühtegi viga elus! :) Ja mõne puhul tekib tunne, et oleks vaja F diagnoosi ! :)
s
sa Riinuke.../ 1. märts 2016 11:54
...jätsid muidu 3 klassis juba kooli pooleli, et oma 5 last sünnitada? Küsin, sest sinu kirjutised kubisevad kirjavigadest. Nüüd vähemalt oled ise valgustanud, et oma lapsukestele ei oska sa õpetada ei käitumist, ega ka õigekirja. Kurb.
h
hobo/ 1. märts 2016 14:04
ega ette ei käi koma, lol :D
o
Ohoo/ 1. märts 2016 14:25
kus sattusid alles hoogu, kui kellegi kommentaaris ühe veakese leidsid, lausa 3 kommi kirjutada. Juhuu! Loe selle Riinu nimelise romaanid siin läbi ja lase eesti keele õpetajal hinne panna! Ma ei räägi ühest või kahest komaveast, vaid tervetest lauseehitustest, sõnakasutusest ja mis kõige olulisem- selle kreekapähklisuuruse ajukesega inimolendi madalalaubalisest mõttemaailmast! On tal siis 5 last või 2, hirmus hakkab, et selline sigib :-(
r
1. märts 2016 15:10
Riin läheb iga järgneva kommentaariga aina sügavamale rappa.
p
pille/ 1. märts 2016 15:24
Läheb jah. Mul oli sellest inimesest pilt selge juba selle ülipika, sissejuhatava kommentaari järgselt :) Täitsa usun, et tal on palju lapsi. Sellistel vaimselt ebastabiilsetel naistel on lausa anne paljuneda..
b
beti/ 1. märts 2016 10:40
Polegi vaja võõrast last kasvatama hakata . Aga nende vanematele teeks füüsilise noomituse ,ega mõne inimese puhul ei aitagi "hea sõnaga " rääkimine .
j
juks/ 1. märts 2016 12:09

k
keegi/ 1. märts 2016 10:29
Aga eks olene palju lapsevanematest, kes lubab ja kes keelab
t
tädi Niina/ 1. märts 2016 12:19
Kes lubab, kes keelab- iga lapsevanem valib ise kasvatusmeetodi ja oma isiklikus majas, kus pole naabreid, tehke ja kasvatage või mittekasvatage, k u i d avalikud kohad, lasteaed, kino, kool jne jne- kui nendes kohtades laps käitumisreegleid ei tea, sõna ei kuula, on absoluutselt i g a l möödamineval täiskasvanud inimesel õ i g u s vanematele märkus teha! Maailm ei ole ainult teie ja teie kasvatamatute tatikate päralt. Selliste laste tulevik on paraku see, et koolis hakkavad saama halbu hindeid, keegi neid oma sõbraks ei soovi, peksa hakkavad saama ja täiskasvanuna seevastu ei soovi keegi nende inimestega suhteid luua, koostööd teha- ees ootavad vallandamised ja pahandused, kuni lõpuks on see inimene, kes alustas lihtsalt väikese kasvatamatu lapsena...see inimene leiab end allakäiguspiraali põhjast, parmu, narkari või prügikollina! Mõelge natuke vanemad, kas te soovite oma lapsele sellist tulevikku? Kui te sellele ei mõtle juba sel hetkel, kui laps kõndima õpib, siis olete hoolimatud, läbikukkunud lapsevanemad. Lihtsalt lapsetootjad.
s
1. märts 2016 14:09
sa tädi niina aja oma tarkust kusagil mujal. parmud, narkarid ja prügikollid tulevad just "hästikasvatatud" tegelastest.
i
Iris/ 1. märts 2016 14:44
Lp. kommenteerija 14:09, kas sa oled enda arvates mõni teadlane, kes on uurinud, missugustest peredest sirguvad narkarid ja eluheidikud? Sinu nimetu kirjutise järgi küll ei ütleks. Mitte ühestki hästikasvatatud ja mina mõtlen selle all vanemapoolset panustamist, kus lapsele on maast madalast antud armastust, õpetatud halba mõistma, vabandama, tutvustatud viisakusreegleid jms- mitte ÜHESTKI niisugusest lapsest ei saa eluheidikut, mida sa ajad siin! Sellised inimesed oskavad järjest kasvades elus kenasti edasi liikuda, kuniks leiavad oma kutsumuse, oma koha ning loovad oma elu. Küll aga võivad eluheidikuteks saada edukast perest pärit lapsed, kelle vanematel ei ole laste jaoks aega, kus arvatakse, et küllap uued asjad selle korvavad. Aga see on hoopis teine teema. Need lapsed ei ole hästi kasvatatud! Kahjuks on suurem osa kasvatamatuid lapsi paraku vähekindlustatud peredest, kus elukaaslasi vahetatakse ning muudkui lapsi sünnitatakse:S
n
naine/ 1. märts 2016 10:27
Eriti kasvatmatud on lastekodu lapsed. Kasvatajall on täiesti ükskõik, kui lapsed avalikus kohas ropendavad ja käituda ei oska. Mõni lapsevanem on ise nii kasvatamatu, et talle endale oleks ühte kõva käega isa vaja. Ei osata üldse käituda, pole elementaarset viisakust ega teiste inimestega arvestamist. Ellu suhtumine on juba vale. Mis siis sellest lapsest veel tahta. Tema on oma kodu "kõver peegel".
r
RS/ 1. märts 2016 10:24
Mina loen siit kommentaaridest välja palju frustratsiooni ja kibestumist, mis ei ole küll laste kilkamisega kuidagi seotud. Kommenteerijate äärmuslikud ja absoluutset tõde dikteerivaid seisukohti on päris kummaline lugeda. Erinevaid situatsioone üritatakse nö ühe vitsaga lüüa, arvates, et see veenab teisi nende seisukohtade õigsuses. Tegelikult on igal ühel oma tõde. Selles ei olegi midagi halba, kui seda teistele nii jõuliselt peale ei sunnitaks. Kindlasti on olemas kasvatamatuid lapsi, kuid samas on kindlasti olemas ka näägutavaid kaaskodanikke, kes iga väiksemagi lapse kilke peale tormavad lapsi noomima. Nii on see alati olnud ja jääb ka olema. Siit ei tasu küll otsida põhjuseid demograafilise olukorra, majanduslike kasvutendentside või Rõivase sobivuse kohta peaministriks jne. Tegelikult taandub asi paljuski sellele kuidas lapsi või lapsevanemaid soovitakse korrale kutsuda. Kas kärkides ja karjudes või sõbralikult osundades. Ah jaa, mis ühele tundub sõbralik osundamine, võib teisele tunduda kärkimisena. Sõbralikult.
j
jajah/ 1. märts 2016 11:05
eks sina loed seda, mida lugeda tahad. sel pole vahet, mis teised kirjutanud on. sina ju lased oma väänkaeltel vinguda ja viriseda ja teisi segada. mõnedel lapsevanematel tuleks ära keelata sigimine.
k
kibedad viljad/ 1. märts 2016 09:50
vene vanasõna: las laps teeb, mis laps tahab, peaasi, et ei nuta!
Ja tulemus? Teame ja tunneme!
g
G/ 1. märts 2016 09:35
Sellised vabakasvatuse võtteid tuleks kriminaalselt karistada, muidu on varsti kõik eestlased pehmod ja ajuvabad! Olen ka ise oma nina idiootsete vanemate ja normaalse väikelapse vahele toppinud ning tagasiside tihtipeale on lapse poolt mõistlikum kui nende vanemate. Arvan, et vabakasvatusega sellised haiged värdjad tekkivadki nagu Rõivas - ehe näide.
t
to nii et väidad ühemõttelisele/ 1. märts 2016 14:03
Miks sa pagulaste maaletoojate ja oma rahva hävitajate ees poed ?
Palgaline kommija oled või muidu pahatahtlik ja õel ?
t
to nii et väidad ühemõttelisele/ 1. märts 2016 14:03
Miks sa pagulaste maaletoojate ja oma rahva hävitajate ees poed ?
Palgaline kommija oled või muidu pahatahtlik ja õel ?
S
14:03-le/ 1. märts 2016 14:33
Sa oled ju päris debiil, et mingi poliitiku titekasvatuse teemasse pistad! Lausloll oled! Kas sa pole artiklit lugenud,millest jutt?
n
no seda et/ 1. märts 2016 12:04
sa ei teagi --nimed kirjutatakse suure algustähega, proovi end pisut hariduse alal täiendada.
õ
1. märts 2016 09:30
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
g
G/ 1. märts 2016 09:41
See oli haige inimese poolt sooritatud ja ettekavatsetud kuritegu mida propageerida oleks ülimalt eestlaslik-euroopalik. Venemaa on suur ja inimesed energilised, kui sinna jõuab samuti "vaba-ajuvaba maailm" siis on sealt nii mõndagi oodata juhul kui mingi hull idee satub haige kätte. Eestlased on pehmod ja argpüksid, sellepärast siin selliseid asju juhtub ehk vaid kord sajandi jooksul.
m
MADLI/ 1. märts 2016 09:27
Tal veel vedas, et lapse vanead politseid ja lastekaitset kohale ei kutsunud. Et traumeerib hingeliselt võõraid lapsi. Ahistab, piirab nende vaba arengut. Oleks veel kohtu alla läinud, vaat nii!
v
Vabakasvatus/ 1. märts 2016 09:24
Last ei tohi ahistadamisega piirata. Ei füüsilist karistust, ei sõnalist traumeerimist. )keelamised, riidlemised, moraalilugemised j.n.e.) Sest lapsel on õigused teha mida aga tahab. Vaba areng ning vabakasvatus!
t
To: 9:24/ 1. märts 2016 09:43
Mitte vabakasvatus, vaid KASVATAMATUS! Sellistel lastel on raske, kui mitte pea võimatu ühiskonnas aktsepteeritud saada. Kasvatamatu lapse tulevik on alati kibe ja valus olnud nii neile endile kui vanematele.
K
!/ 1. märts 2016 10:22
Kahju, kui mõned irooniat ära ei taba ja teksti sõna-sõnalt loevad. Küllap me vahet teha oskame. Ainult et mõningad juhtivad tegelased on kasvatuse ning kasvatamatuse eristamises kanapimedad.
m
mortale/ 1. märts 2016 11:32
siis jõuame sinna, kus on rootsi. hiljuti sai loetud, et noored liberaalid nõuavad seal nekrofiilia seadustamist. mis parata, lapsel on alati õigus!

m
Martin/ 1. märts 2016 09:03
Kõik algab kodust! Ärge seda seda unustage!
Neid viimase võimaluseni nunnutatud võsukesi on rohke kui arvata oskame.
k
ka Martin/ 1. märts 2016 19:21
Tean seda, olin just hiljuti ühel peol, kus lapsed jalaga lõid vanemaid inimesi ning ema ei teinud välja, vastikud põngerjad, süda läks täis, oleks kohe rihma võtnud.
m
maali/ 1. märts 2016 08:48
Pargis jalutasid ema ja laps. Ema tegeles oma nutitelefoniga ja laps loopis linde kividega...küsisin ,et kas ikka on ilus linde loopida. Sealt tuli selline plädide rahe ,et anna olla.
Pole ka ime ,et koolides nii palju vägivalda kui vanemad veel oma lapsi kaitsevad.
g
G/ 1. märts 2016 09:46
Esiteks ei usu, et see venelanna oli, ehk mõni muu rahvus? Kuigi ega ka minu venekeelne ukrainlanna austab vaid normaalseid eestlasi kes ei poolda haiget ühiskonda. See võis olla ka lihtsalt see, et arvati kokku sattuvat jälle mõne ninatarga näägutajaga. Ja ega tihtipeale ongi nii, et isegi mõni eluvõõras pehmo tuleb näägutama ja ajab niigi solvunud inimesel vere keema.
m
mõni muu rahvus ei lähe ju eestlasele peale,/ 1. märts 2016 10:07
sest teised on väiksemad ja ei ole sellist ülevat tunnet kui sõimad.Samas kõik teised rahvad Eestis,suhtlevad ikka vene keeles,kodune keel võib muidugi ka teine olla.Ma sugugi ei väida,et meil normaalsei inimesi pole,neid on ikka suur enamus.
Aga tilk tõrva...
n
ninnu nännu/ 1. märts 2016 14:33
Kuule ole tolerantne!
Etinevus rikastab.
Las laps õpib.
a
arve/ 1. märts 2016 08:44
Sellisel puhul ei minda lapse juurde teda noomima vaid minnakse selle lapse vanema juurde ning vihjatakse, et tema laps ei käitu korrektselt.
m
Muidugi/ 1. märts 2016 08:52
siis saab võõras laps su oma veel juustest kiskuda kaua, kuna tema vanemad ka ei sekku!
a
1. märts 2016 09:08
aga sõimata saad ikka ühtemoodi.
t
to:8:44/ 1. märts 2016 09:47
Ja loodad, et vanem reageerib adekvaatselt? Nonsenss! Kui lapsevanem ei tegele oma kasvatamatu lapsega, siis ei tegele. Järelikult ongi... selline ... ajupuudega. Kahju, et ühiskond mandub!
g
G/ 1. märts 2016 09:55
Selleks peab juba kommetega inimesega tegu olema, aga kust sa neid eriti leiad tänaval ;)
h
hjhg/ 1. märts 2016 08:37
Kas veneajal ka võis teise last keelata ja kas Vene aeg hakati ka siis sõimama ? Või oli lihtsalt jso normalna ljudi lets paidjom to drink vodka.
s
sa hujhg/ 1. märts 2016 09:22
ei saa vist ühestki keelest aru.
t
taat/ 1. märts 2016 09:39
no veneajal võis pättust teinud tatikat naabrimees tutistada küll,või vähemalt marakratt teadis,et nii võib juhtuda.
m
Mitte ainult/ 1. märts 2016 09:51
Võis ka vitsa anda kui tegu seda väärt ja viidi marakratt vanemate juurde mis lõppes normaalolukorras sellega et marakratt kahetses oma tegu ja marakrati vanemad kergekäeliselt oma last ei õigustanud. Tänasel päeval on see haruldlane nähtus kui lapsevanem oma lapse halbu tegusi ei õigustaks.
m
maalt ja obesega/ 1. märts 2016 09:38
Vene ajal võis iga täiskasvanu riielda võõrast last kui see k..rat ütles. Ja see oli aktsepteeritav käitumine tollal.
k
kõik, mis teed, teed endale/ 1. märts 2016 08:36
Kui lapsega ei tegeta, siis ma ei kadesta nende vanemate vaneduspõlve üksinduses vanadekodus.
t
Triin/ 1. märts 2016 08:54
Selliseid järeldusi teha ei ole mõistlik. Sellised järeldusi saab teha ainult inimene, kellel kas pole last või on siis madal laup. See, mida te avalikus ruumis näete, on mingi konkreetne hetk, millest te ei tea muud, kui seda hetke, minutit kahte.
m
1. märts 2016 09:11
Muidugi, kellel peale sinu ikka lapsi on.
t
Triin või Riin?/ 1. märts 2016 13:17
Väga sarnased kommentaarid sul igatahes :) Oled kuulnud, et laps on perekonna peegel? Ole rahulik, piisab vaid ühest väikesest, olgu siis konkreetsest hetkest, et aru saada, missuguse PEREGA (mitte ainult lapsega) on tegemist. Laps, kes ei kuula oma ema või isa ja hullunult edasi pröökab, on kas väga valusasti haiget saanud (murdis jala või hammas valutab) või siis kasvatamatu, mis omakorda näitab ka seda, et oma vanemaid ta ei austa. Ja neid hetki on oi, kui palju näha. Mina ei lähe sellistele hullukestele midagi ütlema, vaid pööran jälestusega pea ära! Jälestan selliseid vanemaid, lapsest on muidugi kahju, et sünnitati ta siia ilma ise hakkama saama ja mõistma väiksest peale täiskasvanute maailma. Aga kuidas ta seda mõistab, kui ei õpetada, ega suunata? Ei kadesta!
e
et/ 1. märts 2016 08:25
müüa = müüja ja lauses on ka komad:). Kommentaari sisu osas olen nõus.
n
no ei ole ju kõik siin filoloogid,isegi ÕL kirjatsurad mitte,/ 1. märts 2016 09:30
olete ju seda pidevalt märganud.Seepärast on mulle see märkuste jagamine "kirjaoskajate" poolt kui vastukarva silitamine.Eriti siis, kui veel midagi tarka õelda pole.
g
G/ 1. märts 2016 09:52
Kust tulevad sellised väärakad kes millestki aru ei saa ja kogu aeg näägutavad komade pärast??? Oleks veel, et oma kirjavigadega soperdis vastaks õigekirjale - "müüa = müüja ja kirjavahemärgid. Loe kokku mitu viga saab, tark targutaja.
k
kahju muidugi/ 1. märts 2016 08:19
...et inimene on tegi märkuse võõrale lapsele aga mitte lapse emale või isale nagu oleks õige. See pole enam vanasti,kus tohtis lapsele öelda, kuidas peab. Tänapäeval tueb ikka lapsevanematele öelda ,kui midagi on valesti kui lapsevanem sõimab, järelikult on ta mats ja ise kasvatamatu . Eks niisuguste labaste ja harimatute lapsevanemate pärast ongi osa lapsi nagu puu otsast alla tulemata. Ei oska istuda ega astuda, süüa noa ja kahvliga ega käituda teiste omasugustega sõnadega ilma vägivallata. Kui mats tahab jääda matsiks, las ta siis jääb.
Kui laps lõhub poes mänguasju, tuleb kutsuda turvamees lapsevanematele.
i
isa/ 1. märts 2016 08:34
Hakkab tulema. Ikka korralekutsuja süüüdi. Ongi nii, et probleem tuleb kodust, aga väljund ehk siis laps peab ka oma tegude eest vastutama. 'See pole enam vanasti,kus tohtis lapsele öelda, kuidas peab' - JA KUS ELAD SINA SIIS PRAEGU?
m
--/ 1. märts 2016 08:43
mind näiteks ei häiri laps, kes nuga ei tarvita (ja ise ka ei näe vajadust kotleti või makaronide söömisel), kuid häirivad röökivad lapsed ühiskasutatavates kohtades. ja vanem on tuima näoga kõrval.
l
lible/ 1. märts 2016 09:34
just mõtlesin sama,eriti kui vaadata neid lapsi kes mööda poode uitavad või siis emme poolt otse ostukorvi upitatud on.
s
Sellised/ 1. märts 2016 10:12
lapsed kasvavad enamikul juhtudel kärgperedes või siis üksikvanemate juures. Mis elumustri saab kaasa laps, kui õed, vennad erinevate isadega. Ema jaoks on mehed ainult rahakott ja oma esmaste ihuvajaduste rahuldamiseks. Lapsed aga nunnud, mehed sead. Kui laps sellist suhtumist elu algaastatest peale näeb kasvab temast samasugune lapsevanem 80 % tõenäosusega. Kõike lubatavus, ei normaalset perekonda vaid juhusuhted, elukaaslased ja lastel täielik vabadus teha mida pähe tuleb. Vanasti suunati sellistest peredest lapsed vähemalt internaatidesse kus omandasid elementaarse suhtlemise ja perekonna eetika reegleid. Aga mitte alati, sest nendes internaatides oli ka õpetajaid, kasvatajaid hoolimatuid.
l
Leida/ 1. märts 2016 08:16
Tegelikult on vanematel õigus. Kui suruda lastele peale pidevalt süütunnet, ebaõnnestumist, eksimusi, siis ei saagi ju riigis sündida edukaid ärihaisid, kes loovad firmasid, kes toodavad kasumit, millest makstakse haridust, meditsiini ja pensione, poliitikutest ja päästjatest nuti-telefoniga rääkimata. Lapsed peaksidki kasvama, mida enam läbilöögivõimelisemaks, tundetumaks ja mitte-ema-teresadeks, seda edukam on riik ja majandus ja seda rohkem on seda, mida sotsiaaldemokraadid oskavad jagada. Teised tahavad ainult kokku hoida ja rikkust kasvatada, mis ei vii kuhugi. Just võrdsus ja kõige ärajagamine annab meile uue tee ja perspektiivi. Eriti kellel on liiga palju ruutmeetreid saavad ju võtta teised inimesed oma koju elama.
l
Lenin kõige võrdselt ärajagamiseks/ 1. märts 2016 08:59
1917.a. uskusin sama ja vaata,mis jama sellest tuli. Kümned miljonid ohvrid,sest nagaaniga proletariaat tahtis teiste vara ära jagada ja tulemuseks oli,et varsti polnud enam midagi,mida jagada. Siiamaani vähkren mauseleumis.
s
su lenin ei ole ju mingi näitaja,/ 1. märts 2016 09:59
eriti veel selline väärarenguga punane.Lenin tuli ju võimule tänu saksade abile,kõik tema ümber olid rahvavaenlastest juudid.
Juba tsaariajal olid suurtehastes lasteaiad ja töölistel tasuta lõuna.Varandusest niipalju,et kust see varandus ikkagi tuleb,ainult kellegi teise arvelt.
Kogu praegune maailmavarandus kuulub vaid ühele protsendile ja see üks protsent tahab peale raha,veel võimu terve inimkonna üle.
Ela ise ja lase ka teistel elada,siis pole ega tule probleeme.

t
tädi/ 1. märts 2016 08:12
töötasin lasteaias abiõpetajana, läksin ära laste ülihalva käitumise pärast.....
j
järelikult/ 1. märts 2016 08:32
ei saanud tööga hakkama. On kasvatajaid, kelle juuresolekul lapsed halvasti ei käitu ja kellel on autoriteeti ja ka neid, kes on lasknud lastel endale nö "pähe istuda"
k
1. märts 2016 09:21
Kasvataja saab üldjuhul lastega hästi hakkama, mida aga ei saa öelda paljude, lapsele järele tulevate, vanemate kohta. Siis algab triangel pihta.
g
G/ 1. märts 2016 09:57
Triangel hakkab tihtipeale sellepärast, et sõbrad jäävad maha ja kasvataja ei kasvata ausut lastes. Ka võibb see olla sellest, et teine keskkond on lapsele eriti ligitõmbav.
k
1. märts 2016 11:06
Kuule, kasvatusteadlane, töötad sa lasteaias? Ah või et kasvataja ei kasvata. Jutt ongi, et kasvatajaga ei käitu lapsed nii nagu oma vanematega.
i
isa/ 1. märts 2016 07:44
Vaat õpetajad puutuvad selle probleemiga igapäevaselt kokku.
l
Lea/ 1. märts 2016 07:38
Kui ikka laps lollusi teeb, testega ja ilma vanemateta olen näinud. Mõnikord isegi eluohtlikke - endale, siis ikka. Näiteks olen bussipeatusesse kuhjatud lumehunnikult lapsed alla kamandanud, kui need autotee suunas sealt alla lasid. Teised inimesed bussipeatuses olid korralikud kodanikud, ootasidki, et oma ema tuleb kasvatama. Tegelikult ei pruugi ema-isa teadagi, mis nägematus ulatuses õues lapsele pähe võib tulla.
i
isa/ 1. märts 2016 07:59
Sinu suhtumine jääb rahvusriigi aega. Tänased kooselu seadustajaid jätab sinu näitena toodud mure külmaks.
m
Mis ei näinud/ 1. märts 2016 08:54
antud juhul ju ema- isa nägid
m
meh/ 1. märts 2016 11:32
Las sõidavad auto alla. Darwini auhind mis muud
ä
Ära hellitatud ja sõnakuulmatuid on tänapäeval väga palju/ 1. märts 2016 07:29
v
vanem/ 1. märts 2016 07:25
Minule ka ei meeldiks kui keegi võõras tuleb ja nüpeldab mu last, rääkigu mulle
d
Diil? / 1. märts 2016 08:02
Kui sinu laps katuse äärel kõlgub siis eelistad ka, et sind üles otsitakse lapse katuselt ära toomise asemel? Sa ei ole adekvaatne hindama oma võimekust last 100% üksi kasvatades. Lapsed teevad omapäi nii palju lollusi, et ilma võõraste sekkumiseta oleks niigi suur laste hukkumiste arv veel suurem.
Darwini ahuhinna kandidaadid võiks oma lapsed kuidagi märgistada, et oleks teada, et neid päästa pole vaja, oleks kõigil kergem.
n
1. märts 2016 09:25
Nüpeldab? Tead sa ikka, mida see sõna tähendab?
t
to vanem/ 1. märts 2016 11:21
Ei ole küll näinud, et keegi oleks kuskil võõrast last nüpeldanud, ole nüüd. Nagu siit lugeda võib, ei tohi ju sõnakestki öelda, mis nüpeldamisest sa veel räägid. Muide, nüpeldamine tähendab peene vitsaga löömist-peksmist.
t
to vanem/ 1. märts 2016 11:21
Ei ole küll näinud, et keegi oleks kuskil võõrast last nüpeldanud, ole nüüd. Nagu siit lugeda võib, ei tohi ju sõnakestki öelda, mis nüpeldamisest sa veel räägid. Muide, nüpeldamine tähendab peene vitsaga löömist-peksmist.
j
1. märts 2016 07:21
jah ega tänapäeval tohi midagi öelda,kas oli rikkuri võsuke
nu uued pätid kasvamas
o
olen ise nàinud/ 1. märts 2016 07:53
Kui laps lõhub poes mànguasja ja müüa keelab tal seda löhkuda siis saab müüa isa ja ema káest söimata ja PEAB lapselt vabandust paluma😐kuna vanemad imetlevad nii vàga oma last aga kui sellest árahellitatud emme issi tütrest prostituut kasvab kes siis süüdi on 😐me peame ikka enne vaatama kas laps sai öige asja eest noomida
m
misasi/ 1. märts 2016 08:55
s
1. märts 2016 09:27
Said aru küll "misasi" see on.
j
JÄLLE/ 1. märts 2016 10:18
üks tark,hakkab juba üle viskama.Mis siis kui kommija pole eestlane ja
kirjavea teeb.Kas sul on puupea või milles asi,et aru ei saanud.
t
to: JÄLLE/ 1. märts 2016 12:09
Eestlased räägivad ja kirjutavad ikka väga valesti, aga keda õigustad? Kes kirjutab kohvikusse menüüle: müüa tee, piim kohvi. Küsisin, et miks te ei kirjuta kõike samas käänes; piima, teed ja kohvi. Siis parandati sõna ära.
m
mukk/ 1. märts 2016 17:19
mis asi on käänes??!!!