Uudis, et küsitlustulemuste põhjal on Eestit valmis kaitsma 45 protsenti siinsetest venelastest, tuli ajal, mil käib arutelu, kas NATO suudab kaitsta Balti riike Venemaa võimaliku rünnaku korral. Ka ETV aitab diskussioonile kaasa, näidates kurikuulsat dokfilmi “Kolmas Maailmasõda”, kus kujutatakse, kuidas Läti ründamisele Venemaa poolt ei järgne NATO vastust.

Peame meeles pidama, et siinsete venelaste seas on nii Eesti kodanikke, kodakondsuseta isikuid kui ka arvukalt Venemaa kodanikke. Andrei Hvostovi möödunud nädalal öelduga – sõjaolukorras jäävad siinsed venelased parimal juhul neutraalseks – võib nõustuda või mitte, kuid päris mööda lojaalsuse küsimusest vaadata ka ei tasu. Piisab, kui meenutada  9. mai tähistamist pronkssõduri juures ja Ida-Virumaal ning linnatänavate täitumist Georgi linte kandvate inimeste ja autodega. Nii ongi igati loogiline küsida: kui paljude kaitseväes ajateenistuse läbinud vene keelt kõnelevate isikute lojaalsusega saab riik võimalikus ohuolukorras arvestada? (Omaette peaks vaatama neid vene kodanikest Eesti elanikke, kes on läbinud ajateenistuse Venemaal. Mööda ei saa vaadata sellestki, et isegi see 45 protsenti ei pruugi kajastada vastanute tegelikke vaateid: Hvostovi hinnangul võidakse vastata nii, nagu eesti ühiskond neilt ootab.) 

Tõele au andes pole ka eestlaste 71protsendiline kaitsevalmidus üleliia kõrge, mis tähendab seda, et ohu korral võivad kahetsusväärselt paljud soovida riigist lahkuda,  eriti just noored, olgu nad siis eestlased või venelased.

Kui riik oleks kõigi siinsete venelaste arvamusavalduste suhtes sama resoluutne, kui kaitseväe aastapäevaparaadi kommenteerinud venelasest päästeametnikku vallandades, siis kahvatuksid selle kõrval nii Keila kaablitehase kui ka Ida-Virumaa suurkoondamised.  Huvitav on seegi, et siinsete venelaste lojaalsuse üle arutlevad küll eestlased, kuid kohalikud venelased pole kippunud oma eelistusi esile tooma (kui anonüümseid netikommentaare mitte arvestada).

Päästetöötaja vallandamine ainult kinnitab kohalike venelaste veendumust, et kohalike asjade suhtes on targem keel hammaste taga hoida.  

Jaga artiklit

59 kommentaari

U
U.  /   19:40, 2. märts 2016
Arvatavasti Taavi Rõivas ja president Ilves .
K
kes tahab surra  /   07:06, 2. märts 2016
esimese eesti varaste ja korruptantide hea elu nimel.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis