KOHTUSAALIST VANGLASSE: Eesti laevakaitsjad Indias mõisteti viieks aastaks aastaks vangi. Foto pärast istungi lõppu, kui mehed eskorditi vanglabussi.Foto: Alar Truu
Kristiina Tilk 29. veebruar 2016 14:03
Täna oli oodata Indias viieks aastaks vangi mõistetud laevakaitsjate kautsjoni otsust. Kui ootusärevus oli perede jaoks närvesööv, siis otsus ise juba täiesti rusuv – kohus lükkas taotluse tagasi. 

"Advokaadid olid kehvad. Lobisesid relvadest ja laevast, aga jätsid välja toomata süütuse presumptsiooni, mida India põhiseadus austab," arvab Indiast oma poega koju ootav ema, miks tuli täna kohtust just selline otsus. 

Mis edasi saab, on praegu kõik lahtine. Teada on vaid, et Briti advokaadi juhtimisel tehakse uued plaanid ning kautsjonit ei rahuldatud. Sama juhtus ka esimesel korral, kui mehed kautsjoni vastu vabaks soovisid saada – esimeses astmes lükati taotlus tagasi. 

Edasikaebuse esitamise kuupäevana on advokaat käinud välja 1. juuni, kuid lähedaste sõnul on see vaid tema mõttekäik tegeleda teemaga edasi pärast kohtute puhkuselt tulekut (India kohtud maikuus puhkavad. K.T), kuid tegelikult saab ka praegu Ülemkohtule edasikaebuse esitada. 

India Tamil Nadu osariigi politsei pidas 2013. aasta 18. oktoobril kinni piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle seas on ka 14 Eesti kodanikku. Lisaks kuulus laeva meeskonda India, Suurbritannia ja Ukraina kodanikke. 

2014. aasta detsembris esitati meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises. 

Laevakaitsjate süüasja arutamine läbis mitu kohtuastet. Tänavu juuli keskel saatis India ülemkohus süüasja arutamiseks tagasi Tuticorini kohtusse, määrates protsessi pikkuseks kuus kuud. Kokku oli kohtu all 35 laevakaitsjat, lisaks veel mõned teised sama süüasjaga seotud inimesed. Selle aasta 11. jaanuaril mõisteti mehed viieks aastaks vangi.