(LAURA OKS)

Kahe aasta pärast tähistame me Eesti vabariigi sajandat juubelit. Riiki on meil vaja, see on selge. Küll aga on Toomas Hendrik Ilves Eesti vabariigi presidendina suutnud ühiskonnale selgeks teha, et Eesti riik ei vaja presidenti.

Toompea ja Kadriorg on ka praegu veendunud, et tegutsevad riigi huvides. Unustavad aga, et riik peab tegutsema ühiskonna, mitte poliitparasiitide, eliidi või kellegi kolmanda huvides! Kõik läänest tulev on meie valitsejatele püham kui esivanemate tarkus ja ülem kui terve mõistus või kohalikud traditsioonid.

Kooseluseadusele kirjutas president alla mõne tunni jooksul pärast selle heakskiitmist riigikogu saalis. President Ilvesest pidi ametisse nimetamise järgselt kujunema Baltikumi eestkõneleja maailmas. Paraku aga on Ilves meie lõunanaabreid oma väljaütlemistega solvanud, ka on tal õnnestunud tülli minna Soome juhtpoliitikutega. Kas Ilvese kontol on diplomaadina mõni tegelik saavutus? Presidendina pole tal samuti midagi ette näidata.

Brüsseli jaoks oleme me endiselt Ida-Euroopa riik. Ihalus olematu põhjamaa järele on meie poliiteliidi seas niivõrd suur, et reaalsus on juba ammu kõrvale tõrjutud. Ja Baltikumi liidritest on Leedu presidendil Euroopas tunduvalt rohkem mõjujõudu kui Ilvesel.

Meie poliitikud on kõige vihasemad Venemaale sanktsioonide nõudjad. Ei Eesti peaminister ega president peaks olema Brüsseli või Washingtoni müügimeheks oma kodumaal. Nad peaksid olema iseseisva riigi eestkõnelejad välismaal. Rõivasel peaks olema julgust Brüsselis öelda, et meil on nõukaajast kolmsada tuhat uusmigranti, kelle integreerumisega on suuri probleeme.

President Ilves oli läbi oma kahe ametiaja tõeline mugavuspresident. Aga hea küll, paneme talle Twitteris säutsumise eest ka paar plussi.

Me vajame riigimehi. Ma nii väga lootsin, et oma viimase presidendina peetud kõne heaks suudab Toomas Hendrik Ilves ennast kokku võtta ja näoga rahva poole keerata. Kahjuks ei olnud ta selleks suuteline.

Jaga artiklit

26 kommentaari

N
ns  /   08:23, 1. märts 2016
Kes on riigimees? Otsest definitsiooni nagu pole, kuid kindlasti (olgu ta siis mees või naine) peab tal olema rahva usaldus, olema tark, vaba korruptsioonist ja omaksust, pidama lugu oma riigi inimestest, lõpetama riigis laristamise jne. jne.
Kindlasti on selliseid inimesi 1- e miljonilise rahva hulgas ( näiteks ülikoolides), kuid neid ei tunta, sest neist ei räägita ega kirjutata.
V
veteran  /   16:58, 29. veebr 2016
See arvamus ühtib enamuse eestimaa elanike arvamusega, minu silmis on see praegu veel minu taskust toituv mees Kadriorus lihtsalt maakeeli pätt.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis