Nagu pidukõnedele kohane, rõhutasid nii president kui ka peaminister vabariigi aastapäeva ettekandes Eesti riigi edusamme ja Eesti inimeste tublidust. Õnneks neil teemadel on, mida rääkida. Ent samas kõlas mõlemast kõnest eelnevatest aastatest rohkem ärevaid ja murelikke noote.

Minu jaoks tõusid riigijuhtide aastapäevakõnedes esile kaks tänase päeva olulisemat probleemteemat: kuidas hoida Euroopat keerulisel ajal koost lagunemast ja kuidas tulla toime Eestiski kuhjuvate ühiskondlike ja poliitiliste pingetega.

President Ilves haaras härjal sarvist kohe oma kõne alguses, jõudes läbi Eesti ja Euroopa väärtusruumi vajaduseni kaitsta ühtaegu nii euroliidu välispiire kui ka liikmesriikide vahelist solidaarsust. Oluline mõte Ilvese kõnest, mis väärib taas ja taas üle kordamist, on see, et solidaarsus on kui kahesuunaline tänav: kui tahame, et meie muresid mõistetaks, ei saa me jääda ükskõikseks sõprade probleemide suhtes.

Peaminister Rõivas jõudis julgeolekuteemani alles oma kõne keskosas, kuid ütles siis keerutamata välja peamise: Eesti suurimaks julgeolekuohuks on endiselt agressiivne Venemaa, ent meie äärmuslikud erakonnad ja omaalgatuslikud löömameeste jõugud mängivad vastastele kaardid kätte. Sõltumata sellest, millisena äärmuslased oma missiooni ja eesmärke näevad, sobib nende tegevus paraku kokku Kremli huvidega. Selle otsekohese väljaütlemise eest peaministrile tõsine tunnustus.

Nii president kui ka peaminister püüdsid sisendada kuulajatele optimismi, kinnitades, et kui me oleme kindlameelsed ja nutikad, siis on Eesti ja Euroopa piisavalt tugevad, et kuhjunud probleemidepuntra lahtiharutamisega hakkama saada. Kuivõrd see õnnestus, sõltus ilmselt eelkõige sellest, milliste eelarvamuste ja -hoiakutega keegi neid kõnesid kuulama asus.

Jaga artiklit

12 kommentaari

R
reaalselt Eesti elust  /   11:17, 26. veebr 2016
Ühiskondlike ja poliitiliste pingete kuhjumine ongi Reformi ja IRL pikaajalise valitsemise tagajärg.Kui rahvas massidena tänavale ei tule, siis iseregulatsioon paneb asjad paika varem või hiljem.Tundub, et see tund on saabunud
A
alf  /   11:03, 26. veebr 2016
Mulinamasin võiks parem kasutada õigust vait olla. Mida aeg edasi ,seda mõttetum sõnamulin kostub. Poliitikas olemine muudab inimesi , mõne teeb kohe eriti tobedaks.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis