Toomas Hendrik Ilves peatus aastapäevakõnes pikalt pagulasteemal. „Kes soovivad elada Euroopa ning seega ka Eesti väärtusruumis ja meie moodi, tuleb vastu võtta,“ sõnas ta.

Selle mõttekäigu peale jäin mõtlema, miks osa eestlasi ei taha sugugi „meie moodi“ elada. Mäletate veel projekti „Talendid koju“, mida reklaamiti Ilvese reklaamlausega, et teeme koos Eesti suuremaks. Paraku ei saabunud neid talente siia aga kuigi palju ja praegu pole algatusest enam midagi kuulda.

Mina noore inimesena pole kaalunud, et pakiks kotid ja läheks mujale paremat elu otsima. Aga paljud on läinud ega plaanigi enam naasta. Kirjutades lugu sellest, kuidas eestlased tähistavad vabariigi aastapäeva mujal maailmas, kuulsin positiivse kõrval ka negatiivset: kui oleksin Eesti riigi üle nii õnnelik ja uhke, siis ma ju tõenäoliselt poleks sellest riigist lahkunud. Viidatakse Eesti maksupoliitikale, riigijuhtide ülbele suhtumisele ja üldisele kõikevihkavale mentaliteedile. Tean geinoormeest, kes kolis Eestist ära, sest ta ei kannatanud välja siinset mõnitavat suhtumist samasoolistesse. Nüüd elab ta Londonis ega kibele tagasi.

Ilvesel õigus: me peame olema avatumad. Aga kas vanale koerale saab uusi trikke õpetada? Kui poliitikudki ei leia üksmeelt kooseluseaduse ja pagulasküsimuse suhtes, siis millest üldse rääkida?

Jaga artiklit

5 kommentaari

N
noh jah  /   12:16, 26. veebr 2016
Lugesin praegu kokku viimase 15 aastaga on Eestist lahkunud 11 mu sõpra või head tuttavat, tagasi on pöördunud vaid 1, paljudel käivad lapsed juba välismaal koolis ning tagasitulemisest on räägitud vaid selles võtmes, võib-olla kunagi pensionipõlves oleks Eestis hea rahulik, kui äkki ühiskond oleks selleks ajaks ka väheke normaalsemaks muutunud. Ma üsnagi jagan nende seisukohti, aga ise ei ole lihtsalt mugavusest viitsinud ära minna, pealegi on mul siin hästi toimiv väike ettevõte, mis rikkaks just ei tee, aga sente ka lugema ei pea, välismaal 40-aastasena uuesti alustada tundub liiga tülikas.
E
Ei ole ma  /   09:40, 26. veebr 2016
pagulane, ei ole ma gei. Tagasi ikka ei taha tulla. Sest nälga tunda on raske, pigem väljakannatamatu.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis