Maailm

Kurdi eriüksused päästsid Islamiriigi küüsist Rootsi tüdruku (11)

Toimetas Kristin Aasma, 25. veebruar 2016 11:40
16aastane Rootsi tüdruk, kes eelmisel aastal põgenes rasedana koos poiss-sõbraga Süüriasse ja Iraaki ning kelle kurdi eriüksuslased vabastasid Islamiriigi küüsist.Foto: Reuters / Scanpix
Kurdi eriüksused päästsid hiljuti Islamiriigi küüsist 16aastase tüdruku, õieti noore naise, kes põgenes rasedana oma poiss-sõbra mõjul Rootsist Süüriasse ja sealt edasi Iraaki. Islamiriigi alal poja sünnitanud tüdruk ootab praegu Kurdistanis kojusõitu; poiss-sõber sai väidetavalt surma ning beebi saatus on teadmata.

"Kõik oli hästi, enne kui ta (tüdruk) seda poissi kohtas. Minu mäletamist mööda kohtusid nad 2014. aastal – siis hakkas tüdruk koolist puuduma ning oli kogu aeg Göteborgis,“ rääkis Aftonbladetile tüdruku vanaisa, kes ise on Soomest Rootsi läinud pagulane, vahendas Iltalehti. Vanaisa arvab, et ega tüdruk ei teadnud, kuhu ta tegelikult läheb ning mille või kellega ta end tegelikult seob: "Mõned noored ei jälgi üldse uudiseid." 

Samal teemal

Tüdruk põgenes oma poiss-sõbraga Rootsist eelmisel aastal algul Süüriasse ja sealt sõideti edasi Iraaki.

Vanaisa sõnul olid ta poeg ja minia põgenenud tütre pärast väga mures: nad ei suutnud magada, ootasid ööd ja päevad telefonikõnet ning poeg oli tahtnud last üksinda otsima minna. "Rääkisime sellest mitmeid kordi ning ma ütlesin, et võin temaga kaasa tulla. Siis aga tõdesime, et see kõik on liiga ohtlik,“ rääkis vanaisa. Vanemad said tütre käekäigust teada kuu aega pärast tema kadumist, kui tüdruk koju helistas. 

Viimaste teadete järgi on noor naine Iraagis Kurdistani alal Erbilis ja ootab Rootsi pääsemist.

Soome taustaga tüdruku vabastamisest ISISe küüsist kurdide korraldatud erioperatsiooni käigus kirjutas maailma meedia ja Kurdistani julgeolekunõukogu Twitteris paar päeva tagasi. Edukas päästeoperatsioon korraldati eelmisel nädalal Iraagis Mosulis, kui Rootsi võimud ja tüdruku perekond kurdidelt abi palus. Operatsioonis osalesid kurdi eriüksused.

Tüdrukul ajas pea segamini ta poiss-sõber ja meelitas ta endaga ISISe hulka. Juba Rootsist lahkudes oli tüdruk rase. Tüdrukut üritati vabastada ka eelmise aasta novembris, kuid ebaõnnestunult, ning ta viidi oma poiss-sõbra juurde tagasi. Peatselt sünnitas ta poja.

Kinnitamata andmetel sai lapse isa Ramadis Venemaa õhurünnakus surma, poja saatusest ei teata midagi.

Rootsi välisministeerium ei ole uudist ei kinnitanud ega ka eitanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee