Eesti uudised

Purjuspäi imiku surnuks sõitnud mees mõisteti enam kui kolmeks aastaks vangi (16)

Mattias Tammet, 23. veebruar 2016 12:26
Kohtus kuulasid otsust nii süüdi mõistetud Kristian Tarve (paremal) kui hukkunud Kassandra vanemad. Foto: Mattias Tammet
29. mail ühekuuse beebi surnuks sõitnud Kristian Tarve mõisteti täna Harju Maakohtus süüdi. Karistuseks 3 aastat ja 8 kuud reaalset vanglakaristust, lisaks mõisteti temalt välja ka 125 000 eurot mittevaralise kahju eest. 

Prokurör Rainer Amur tõdes, et kuna ta soovis niikuinii madalamat karistust kui seadus maksimumina ette näeb (viie aasta asemel neli ja pool), siis kaebab ta ilmselt otsuse edasi ringkonnakohtusse. Ka mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmine jäi lühemaks kui prokurör taotles: kolme aasta asemel kaks. "Me ei räägi siin ühest-kahest kuust," ütles Amur ning lisas, et järgmises kohtuastmes pole ka riski, et Tarve õigeks mõistetaks. Siiski soovib Amur enne otsustamist terve kohtuotsuse läbi lugeda. 

Samal teemal

Kannatanute esindaja, liiklusjurist Indrek Sirk tõdes, et kokku välja mõistetud tasu mittevaralise kahju eest - 125 000 eurot - on tema teada Eesti kohtupraktikas esmakordne. "Aga see ei saa olla indikaatoriks, et nüüd hakkavadki kohtud selliseid summasid välja mõistma," lisas Sirk. Seda seepärast, et hageja täpselt sellist summat nõudis ja süüdistatav oli sellega ka nõus. Kohtul ei jäänudki midagi muud üle kui summa välja mõista. 

Samas ütleb Sirk, et isegi kui süüdistatav poleks olnud summaga kohtumenetluse jooksul nõus, siis oleks olnud kohtul alus senisest praktikast kõrgem summa välja nõuda, kuna juhtum oli nii ebatavaline. "Riigikohus on otsustanud, et selleks peavad olema erandlikud asjaolud," ütleb Sirk. Erandlikeks asjaoludeks on riigikohtu hinnangul näiteks see, kui lähedase kaotanud isikud näevad juhtunut lähedalt pealt, rünne on suunatud ka nende pihta või nad peavad ka lähedase kannatusi pealt nägema. Kuna vanemad olid oma tütrega mõistagi samas autos ning Kassandra suri haiglas kaks päeva pärast õnnetust, siis neid asjaolusid oleks kohus ilmselt ka arvestanud. 

125 000 eurot jaguneb omakorda mitmeks osaks. Mõlemale vanemale mõitesti välja 50 000 eurot lähedase inimese kaotamise eest. Surma saanud ühekuuse Kassandra kuueaastasele vennale mõistis kohus lähedase inimese kaotamise eest 15 000 eurot, lisaks veel tema enda vigastuste eest 10 000 eurot. 

Sirk tõdeb, et lootust süüdistatavalt sellist raha kätte saada on sisuliselt olematu, kuna vara tal ei ole ning järgnevad aastad istub ka vangis. Juristi sõnul polnud aga vanemate eesmärk kunagi juhtunu arvelt rikastuda vaid tekitada mingit õiglustunnet. Enne kohtumenetluse algust oli laual ka variant, et lähedased nõustuvad oluliselt väiksema summaga, kui neil oleks mingi tagatis, et see ka ära makstakse. Tarve sellist tagatist ei andnud.

Kohtus ütles hukkunud lapse isa, et tema arvates oleks õiglane, kui Tarve mõistetaks vähemalt mitmekümneks aastaks vangi. Seadus sellist võimalust ette ei näe. Sirgi sõnul tuleb aga mõista, et Eesti üldise karistusseadustiku loogika järgi on liiklussurma eest mõistetav maksimum - viis aastat - adekvaatne. "Me kipume surmaga lõppenud õnnetusi põhjustanud autojuhte mõrvariteks nimetama," tõdeb Sirk. Samas on selge, et erinevalt mõrvaritest ei soovi õnnetuse põhjustanud liikluskurjategijad teise inimese surma. Sirk viitab, et näiteks surma põhjustamise eest ettevaatamatusest, kui see ei juhtu liikluses, näeb seadus ette maksimumina kolmeaastase vabadusekaotuse. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee