Eesti uudised

Märtsis muutub ID-kaart turvalisemaks  

Toimetas Jane Saluorg, 23. veebruar 2016 09:45
Foto: MATI HIIS
Alates esimesest märtsist võetakse toodetud ID-kaartide, elamisloa-ja digi-ID-kaartide puhul kasutusele senisest tugevam salakiri. Märtsis algab ka kõigi seni väljastatud kaartide krüptograafia ehk salakirja, mis aitab informatsiooni paremini varjata, asendamine tugevamaga. 

"Võtame kasutusele tugevama krüptograafia, et tagada Eesti ID-kaardi kõrge turvalisus ka tulevikus," ütles politsei- ja piirivalveameti arendusosakonna juht Joosep Kaasik.

Kaasiku sõnul on kasutaja jaoks mugavaks muudetud ka seni väljastatud kaartide uuendamise protsess. Kõigi seni väljastatud kaartide uuendamiseks avaldatakse märtsis ID-kaardi tarkvara, mis võimaldab varem välja antud ID-kaartidel ja digi-ID dokumentidel võtta kasutusse tugevam krüptograafia. Seega ei pea olemasolevate kaartide uuendamiseks inimene teenindussaali külastama - toiminguid on võimalik teha kodus, isikliku arvuti ning kaardilugejaga. 

Sertifikaatide uuendamiseks tuleb arvutisse paigaldada ID-kaardi tarkvara uus versioon, käivitada ID-kaardi haldusvahend ning järgida juhiseid sertifikaatide uuendamiseks.

Kaasiku sõnul on äärmiselt oluline, et ka veebiteenuste pakkujad ja infosüsteemide omanikud oleksid märtsi algusest valmis tugevamat krüptograafiat kasutavate kaartide teenindamiseks.

"Valdav enamus teenusepakkujatest on enda valmisolekust teada andnud ning ootame, et märtsiks teeksid tugevama krüptograafia kasutamiseks vajalikud muudatused ka kõik teised teenusepakkujad," lausus Kaasik. 

Koos tugevama krüptograafiaga on võimalik uuendamise käigus korda teha ka  2014. ja 2015. aastal väljastatud kaardid, mille isikusertifikaadid ei vasta suurte tarkvaratootjate oluliselt karmistunud tõlgendusele standarditest. Uuendamist alustatakse 420 000 kaardist, mis ei ühildu Google'i veebilehitseja Chrome uusima versiooniga.

Google alustas sertifikaatide tugevama kontrolliga mullu oktoobris ning Eestile anti sertifikaatide uuendamiseks aega kuus kuud, mis täitub aprilli keskel.

Planeeritud uuendused jõuavad lõpule käesoleva aasta jooksul.