Eesti uudised

Last vitsaga karistanud vanavanemate vastu algatati kriminaalmenetlus

Liis Vaksmann, 23. veebruar 2016, 06:00

204 KOMMENTAARI

j
jaa/ 24. veebruar 2016, 17:03
meil ka ühte ei karistatud ega keelatud nüüd läheb emale kallale ja valmis parm
j
jaa/ 24. veebruar 2016, 17:00
meil ka üks tuttav ei karistand ega keeland nüüd tuleb emale kallale ja valmis parm
õ
Õhtuleht - palju toredaid ajakirjanikke !/ 24. veebruar 2016, 09:20
Minu eilne kommentaar , et lapsi tuleb kasvatada mitte vitsaga , vaid hea sõnaga , loeti mittesobivaks .
t
Teadmiseks lapsepeksjatele st seaduserikkujatele/ 23. veebruar 2016, 21:21
Meie riigis kehtib muide lastekaitseseadus. Sellest kõigile lapsepeksjatele väljavõte:§ 24. Lapse väärkohtlemise keeld
(1) Lapse hooletusse jätmine, lapse vaimne, emotsionaalne, kehaline ja seksuaalne väärkohtlemine, sealhulgas lapse alavääristamine, hirmutamine ja kehaline karistamine, samuti lapse karistamine mis tahes muul viisil, mis ohustab tema vaimset, emotsionaalset või füüsilist tervist, on keelatud.
(2) Lapse väärkohtlemise ennetamiseks on lapse seaduslikul esindajal karistusregistri seaduse alusel õigus saada teavet teise isiku karistatuse kohta.
(3) Tegu ei ole lapse väärkohtlemisega käesoleva seaduse tähenduses, kui lapse käitumine kujutab otsest ja vahetut ohtu lapse enda või teiste isikute elule või tervisele ning seda ohtu ei ole võimalik vältida, sealhulgas vestluse, veenmise või suulise rahustamise teel, ja sellest tulenevalt tuleb last kasvataval isikul, lapsega töötaval isikul ja lastekaitsetöötajal lapse ohjeldamiseks kasutada füüsilist jõudu määral, mis ei tekita lapsele kehalisi, vaimseid ega emotsionaalseid kahjustusi ning riivab võimalikult vähe lapse õigusi ja vabadusi.
(4) Füüsilist jõudu tohib käesoleva seaduse tähenduses kasutada vaid lapse liikumise või liigutuste piiramiseks määral, mis on proportsionaalne ja vähim vajalik teda ähvardava või temast lähtuva ohu tõrjumiseks. Füüsilist jõudu ei ole lubatud kasutada karistuse eesmärgil.
a
aga kahjuks/ 25. veebruar 2016, 13:37
puudub täiskasvanu kaitse seadus lapspättide eest.
m
maamiiz/ 23. veebruar 2016, 21:01
aga siis ärge hädaladage et kust nad raisad tulevad kui te aind minapilti tugevdate ja mingit vastutust ja kohustust lapsel pole,õnneks või kahjuks see viib lõpuks kaose ja sõjani ja siis lähevad asjad taas paika
p
Palun selgitust/ 24. veebruar 2016, 12:39
Palun tooge mulle välja, kus on selline jama kirjas, et lapsi peksuta kasvatades ei tohi neile kehtestada reegleid ja ei saa neist inimesi kasvatada? Kui vanem ei suuda last õpetada reegleid ja üldisi moraalinorme järgima ilma lõugamise ja vitsata, siis võib ta ennast läbikukkunuks lugeda.
Vanema kohus on panna laps kodutöid tegema, õpetada talle kombeid, õpetada teda teiste inimestega arvestama. Eeskuju peab selleks tulema vanematelt. Siinjuures on oluline austada üksteist. Kui ikka pidev riid ja vingumine majas, siis ei hakka laps teid ja teisi ka austama.
Vanemad peavad olema laste kasvatamise osas alati ühel meelel - ei saa tekkida lasta olukorral, kus üks vanem keelab ja teine lubab.
Samuti peab olema järjepidev oma nõudmistes ja mitte lapsele järgi andma. Kui on öeldud, et õhtul vaadatakse 2 multikat, siis nii ka on.
Lapse väärtegudele ei tohi läbi sõrmede vaadata - kui on reegel, siis seda järgitakse. Ei ole nii, et täna ei või ja homme võib.
Kindlasti tuleb lapsele kindel päevarutiin kehtestada ja ei saa enda seljast ära anda kohustust otsustada, millal laps magama läheb või kas peseb hambaid vms. Laps võib valida, mis värvi püksid ta jalga paneb, mitte seda, kas süüakse hommikusöögiks putru või jäätist.
Söögiga kah - ei mingit kauplemist. Kui ei maitse, siis ootab, kuni teised on söömise lõpetanud, lahkub alles siis lauast ja enne järgmist söögikorda sööma asja pole.
Nende ülaltoodud asjade jaoks ei pea mingil juhul lõugama ega peksma lapsi. Lapsel on vaja turvatunnet ja seda annavad talle kindlate söögi- ja magamaminekuaegadega päevarutiin, vanemate viisakas ja hooliv suhtumine temasse ja üksteisesse ning lapsega tegelemine (kasvõi koos jalutamine - ei pea kulukas hobi olema).
a
arvamus/ 23. veebruar 2016, 18:56
Selliste seadustetegemine ei ole juhuslik.See on hästi läbi mõeldud programm."Me ründame pereväärtusi,et vähendada sündivust."kirjutavad tipprabid.Tehakse kõik selleks ,et inimestel kaoks igasugune tahtmine lapsi kasvatada,et ei oleks enam soovijaid,kes töötaks koolis õpetajana.Eesmärk on hävitada inimkond ja seda suunab kabalistidest,kes on enamus homoseksualistid,religioosne sekt.Iselaste füüsilist karistamist ei poolda lähtudes võrdsest kohtlemisest.Paljud täiskasvanud on käitunud nii,et neile kuluks korralik keretäis ära.Sõnakuulmatuid lapsi peaks karistama samamoodi,nagu täiskasvanuid.Huligaansuse eest 15 päeva aresti või rahatrahv.Kuna lastel raha ei ole,siis ühiskondlikult kasulik töö.Igas kodus võiks olla lukustatav ruum,kus laps karistust kannaks.Nii õpib laps kõige kiiremini selgeks,kuidas ühiskonnas asjad käivad!
r
Rae/ 23. veebruar 2016, 18:24
Kui mina väike olin:
Sain Ema käest malakat oioi.Karjusin kui peletis.Mina küll Ema peale pahane poe,Ja kedagi tapnud kah pole nagu teie vaidate. Sain ise vitsa ja lastele ei tee paha kah nats .
ü
Üks lugu sellest .../ 23. veebruar 2016, 18:03
... kuidas vene ajal vitsata kasvatatud lapsed tänasesse päeva sobivad.
Kui oli põhjus laps korrale kutsuda ja vitsa anda võttis isa ema käest vitsa ära, murdis puruks ja viskas minema, öeldes et minu lapsi ei "peksta". Nüüd on "lapsed" nii suured, et neil võiks juba esimene lapselaps olla.
Mis on aga neist saanud? Nad ei ole kumbki töötanud ega otsigi tööd, elavad siiani isa kulul.
Mida selle kohta öelda? Mis muud kui ärahellitatud memmekad, kes on saanud alati mida tahtnud, sest muidu ... jne.

e
eh/ 23. veebruar 2016, 17:38
olgu Jumal tänatud, et mulle enam lapsi ei sünni.
Mina ise olin nii hea laps, et polnud vitsa vaja.
Oma lapsele haarasin vaasist seal olnud kirsioksa ja andsin vastu tagumikku, sest sain ta viimasel minutil pärast pikka paanilist otsimist, kuhu olid haaratud ka naabrid, kätte bussipeatusest, kui ta tahtis koos teise lapsega reisima
minna. Ega sellest ei ole häid mälestusi, aga võib-olla oli sellest ikka kasu.
m
Mis Eestis?/ 23. veebruar 2016, 17:32
Mis inimesed te olete, et mulle miinuseid laote? Aru ei saa või?
Igal lapsel peab õigus olema pöörduda teda tema arvates liiga karmilt kohelnud täiskasvanu vastu teise täiskasvanu poole. Seda tema võimalusi ja oskusi arvestades. Kas isa poolt toimepandud kohtlemise vastu ema poole või vastupidi. Kas vanema venna poole või onu või õpetaja või ükskõik kelle poole. Kui laps lõhub linnupesa ja saab vanaisa käest vitsaga vastu sääri peab karistatul olema õigus pöörduda vanaema kui kohtumõistja poole. Sama lugu kui laps lõhub piimatassi ja saab vanaema käest vitsa. Õiglust otsida saab laps vanaisa käest. Käesoleval juhul astusid vanavanemad ühiselt lapselast pekstes põhjamaistest moraalinormidest üle. Selle olukorra vastu on ellu kutsutud isegi liikumine " Karu tuleb ", kus tema arvates ebaõiglaselt karistatud laps saab õiglasele kohtumõistjale oma murest telefonis rääkida. Sellist abi peab laps saama ka oma õpetajalt. Ja seda loomulikult õigluse jaluleseadmiseks ja mitte järgnevaid ebaõiglasi repressioone kartes.
N
./ 23. veebruar 2016, 20:09
Naljanina.. kes see piimaklaasi pärast vitsa annab. Vitsa antakse ikka millegi olulisema nimelt lõhkumise, kadumise, tulekahju tekitamise, võõrastega ülbitsemise eest jne.. mitte mingi tühise piimaklaasi pärast.
m
Mis Eestis?/ 23. veebruar 2016, 22:42
Minu ja Sinu arvates jah ! Aga siin on tegu kui lapselast peksavad vanavanemad kahekesi ja oma isa ja ema oma last ei kaitse !.
t
tänane pensionär, koolipõlves õpetajate sõnul andekas laiskvorst/ 23. veebruar 2016, 16:51
Mul on väga kahju, et ma vähe vitsa sain! Oleksin rohkem saanud, oleksid paljud rumalused tegemata jäänud ja elus oleksin kaugemale jõudnud.
o
Oh sa raipekari tegelikult on see köömes selle körval kuidas Reformirajakad/ 23. veebruar 2016, 15:46
Undisilma taluperemeest päevast-päeva peksavad
v
vanaisa/ 23. veebruar 2016, 15:27
Kui enam muidu ei saa,siis sapsakas vitsaga pole patt! Kibe vits,armas laps.
m
Mis Eestis?/ 23. veebruar 2016, 15:03
Toimuvad sellised laste kiusamised ja nüüd kuuleme isegi peksmised? Isegi vanavanemate poolt, kes peaksid oma lapselast hoidma nagu oma silmatera? Kus olid selle lapse enda isa ja ema? €uroriikides tööl?
l
leo/ 23. veebruar 2016, 13:44
Aga mida teha siis meie postnõukogulike nn kohtunikega, kes on igasugustele, ka laste küüditajatele, tingimisi karistusi määranud
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 13:28
Ma olen vihane,et nende koletiste nimesid pole. Laps on ära võetud ja ikka tegelete varjamisega. Isegi vanust ei saa öeldud täpselt. Mis lapse kaitsmine? Esiteks laps on võetud, teiseks kaotavad sellise asjaga inimesed osa inimõigustest. Need on kõige vastikuad jätised kes lapse vastu kätt tõstavad või vägistavad. Need tuleb panna lehte nagu imiku surnuks sõitja. Ise ohvrina oleks jah nõus,et vanaema teleris vingerdaks. Sokivangistus lisaks korduva puhul. Varjamine on kõige jäledam. Ajakirjanikel pole üldse südametunnistust ega õiglustunnet.
V
:D/ 23. veebruar 2016, 14:01
Vanaema hoidis kratist ja vanaisa andis vitsa ja need on koletised, kes väärivad vägistajatega sama karistust? :D Haha... sa oled ikka kõrgelt kukkunud. Jah, ei ole õige last lüüa..aga vits ei löömine, see on karistamine vitsaga ja mis seal tegelt üldse toimus seda ei saa keegi teada, kas ja kui palju vitsa anti. Või tead sina täpsemalt, oled ehk naaber kes ei läinud appi, kui kuulis et laps sai vitsa? Tead sa üldse kui palju on inimesi, kes oma lapsi vitsaga on karistanud või plaaninud seda teha? 99% rahvastikust on saanud vitsa ise tunda asja eest ja ka andnud asja eest. 1% on need, kes on ise vitsa saanud ja vihkavad oma vanemaid selle eest ja tänu sellele ka kõiki teisi 99% ulatuses kes pooldavad vitsa andmist äärmuslikul vajadusel. See ikka vanemate viga, kui laps on nii sõnakuulmatu ja vajab koguaeg vitsa. 1x asja eest karistada saamine kindlasti ei võrdu peksmisena, vaid tulevikus laps ennem mõtleb ja siis teeb. Või te tõesti tahategi, et kui see põlvkond ükskord on täiskasvanud, siis need samad noored vägistavad,joovad,varastavad,peksavad,ei austa teisi ega oma vanemaid-ka just sind, kes sa pooldad, et laps peab vatis kasvama. Mina ei lase oma lapsel kasvada selliseks ja olgem ausad enamus ei lase.. see peab ikka peast soe olema, kes laseb lapsel pähe astuda ja teha kõike mida ta tahab ja ilma karistuseta-see ei tähenda alati füüsilist.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 14:27
Jah õrnema hingega lapsele võib see sama hull olla kui käperdamine vms.
Õ
-/ 23. veebruar 2016, 15:29
Õrna hingega laps ennem mõelgu mida teeb ja siis jääb oma karistusest ilma. Ilma asjata ei anna keegi peksa ega rihma,vitsa vms. Kui asi juba seksuaalne, siis see on ikka väga teine teema ja see ei kuulu siia arutamisele. Ära aja segamini vanavanemaid, kellel on kops üle maksa läinud lapse käitumise pärast ja seksuaalselt ära kasutavaid isikuid, siin ei saa seda ühte patta panna.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 16:45
Ma olin viiene ja mu ainus süüs oli,et ma ei tahtnud väsinuna vanaema WC-s käimist oodata sest kodu lähedal. Ma ei jaksanud käia. Ju sa pole millegi ohver olnud kuna sa ei jaga matsu sittagi. Sestap ohvrid kardavadki välja tulle. Isegi minul vesi ahjus pool päeva. Seda invaliidsust ei soovi kellegile. Maailamas on isikuid kes sünnivad õrna hingega või väikse eripäraga.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 16:50
Minu meelest on vägivald vägivald. Nii füüsiline kui seksuaalne väärivad sundravi(kahetseja ja haige,mõnel juhul ambulatoorselt) või karmi karistust vangas. Trauma tekitavad mõlemad,eriti tüdrukutele või puudega lastele. Verbaalne mõjub ka halvasti aga selle puhul piirduks trahviga.
M
./ 23. veebruar 2016, 22:06
Mina jagan matsu väga hästi. Tean väga hästi elu omapära. Teil aga soovitan vähem siin sõna võtta..tuletate endale oma halba elu meelde ja sellega tekib teil üha enam suurem trauma. Olge rahulikult, minge jalutama või kuulake muusikat..

k
Kristiina / 23. veebruar 2016, 13:20
Miks te nende nimesid ei pannud. Laps on ära võetud ja sel juhul pole mingit õigust varjata sellised koletisi. Olen ise ka kannatanud selle. All. Selle asjaga tuleb nimed avaldada eriti kui laps on võetud.
k
23. veebruar 2016, 13:26
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 13:36
Jah, olin 5a. lisaks haige ka. Miski ei õigusta seda. Eriti kurvad tagajärjed väikelapse eas. Need kes ei talitse end peaks minema ravile ja kui ei lähe siis vangi.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 13:41
Vanaema haualgi käinud vaid korra. Tundeid pole.. Mina ei saanudki üle sest ema ja vend ähvardasid ka ja tegid kui aigus ilmnema hakkas 12a. Traumad jäävad. 10a. siplesin hullumajade vahet raevuhoogudega. See mürgitab hinge ja korjab viha. Ma murdusin ja õppisin kaklema vastu 12aastaselt.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 13:54
Alles nüüd olen saanud käitumisjamadest jagu kuid kuri ikka vahest. Oleks see olemata poleks asi nii hulluks läinud. Autism avastati alles 12a. hullumajas. 29 olen.
S
./ 23. veebruar 2016, 14:25
Siin on küll miskit muud, kui 1x 5aastaselt vitsa saamine. Olete kindel, et teid imikuna maha ei pillatud?
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 14:30
Ei, lihtsalt nõrgad närvit ja kergelt autistlikud jooned+ füüsiline puue geenidest. Laostas korra nagu vägistamine teistel lastel + pidev ähvardamine. Olin siis veel sõnadega mõjutatav kuid valiti vägivaldsem tee.
j
Juku/ 23. veebruar 2016, 15:09
No ise ütled, et oled kogu aeg kuri. Eks vast see ka mõjutas. Ja kui oleks nüüd Sind 5a. Kodust ära kistud kuhugi lastekodusse, kas siis oleks parem tunne olnud? Ega see lastekodu pole suurt parem kui hullumaja, ainult need kes ei ole olnud arvavad, et küll on ikka tore pääsed vanemate juurest minema. Need peavad ikka täiega sadistid olema, kelle juurest laps ära tahab. Isegi joodikust ema on lapsele armas, mis siis, et vahel vitsa saab kui koerust teeb.
J
´hmm./ 23. veebruar 2016, 13:47
Jah, avaldagu nii vanavanemate kui ka saamatute lapsevanemate nimed ning ka lapse nimi, et tulevikus sellisest amoraalsest inimesest eemale oskaks hoida.. kes ei väärtusta oma pere, see ei väärtusta siin ilmas midagi.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 14:25
Avalda tuleks vaid lapselööjate nimed. Ohvri suhtes oleks julm.
k
Küsimus Kristinale .../ 23. veebruar 2016, 17:18
Milleks on sul vaja "eksinute" nimesid? Kas selleks, et saaksid oma viha neile välja valada? Või leiad, et sul on õigus neid koguni karistada?
Targad otsivad lahendusi, aga nõrgad ja rumalad süüdlasi ja õigustusi.
Aga sellega olen nõus, et riigis on kord igal alal käest lastud. See on viinud taoliste juhtumiteni, kus 8.a koolipoiss nähvab karistamatult oma õpetajale, et ime minu m...i ja seepeale lööb direktoril nina veriseks. Kõige kummalisem on seejuures, et süüdlaseks tehti kõik peale poisi. Sellist karistamatust kasutavad lapsed väga sageli ära ja nad on selle tarkuse 5+ ära õppinud. Täiskasvanutel on õigus ainult rääkida, veenda, manitseda, ja seda nii, et ei riivataks lapse eneseuhkust.
Kas selline ongi õige kasvatus?
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 19:54
Nimed ei ole vajalikud omakohtu tarbeks ainult. Põhiline on,et sellised ei saaks kuhugi tööle ja googles põruksid. Jah tean juhtumeid kus mõrtsukas on õeks saanud,röövel ja peksja psühholoogiks. Vaat selleks ongi vaja,et ka kõige laisem tasuta uurija saaks info otsimootoriga üles. lisaks häbistamine.
k
Kristiina,kunagine ohver./ 23. veebruar 2016, 19:57
Sihukeste koht on koristajana,torumehena,autoärikana. Inimestega tööle neil asja pole. Ainult äärmisel juhul kassas või autoteeninduses. Kuid haiglatesse,politseisse,koolidesse,lasteaedadesse,hoolekandesse,laagritesse,kiirabisse,meditsiini neil asja pole. Ei tohiks olla ka seadusega.
s
Sellise .../ 24. veebruar 2016, 07:49
... omakohtuga toodad ühiskonda suuri probleeme juurde, jättes enda probleemid lahendamata. Sul oleks aeg aru saada, et oma viha ja kangust tuleks tunnistada. Niikaua kui sa seda ei tee, teed ainul iseendale halba. Sa taotled "õiglast karistust", aga saavutad massilise kriitika.
L
ka vanaema/ 23. veebruar 2016, 13:12
Loen ja ei jõua ära imestada.
Enamik lapsi on tõesti sellised, kes saavad seletusest, noomimisest, riidlemisest aru. Onaga lapsi, kellel on mingit sorti arusaamise häired ja need lapsed ei saa aru ka siis, kui sa oled talle selletanud mitukümmend korda ja mitme aasta jooksul. Kui lastekaitse seda ei mõista, siis ütlen ma julgusega, et nad hauguvad vale puu all. Meie pere laps on beebist peale lõhkunud tähtsaid asju (telefonid, raadiod, ka dokumendid) ja kõik, mis vähegi silmahimu tekitab, tassib salaja kuhugi nurka, peidab ära või rikub ära. Poes näppab kindlasti komme ja riidlemise või soovi täitumatuse korral röögib , nagi tapetaks teda.
Psühholoog ei andnud AINSATKI soovitust temaga toimetulekuks. Lasteaiast tuli ta oma käitumise tõttu ära võtta, sest oli ületamatul raske kuulda igal õhtul, kui halb ta päeva jooksul on olnud.
Kasutangi siinkohal võimalust anda mõnele psühholoogile võimaluse, kuidas hoida ohjes arusaamishäiretega, hüperaktiivset ja taltsutamatut last. Ja ärge öelge, et teda tuleb pidevalt tegevuses hoida, sest vaid täiskasvanu tualetis viibimise hetkel jõuab tema vaikselt järgmise katastroofi põhjustada. Samas on nagu igasuguste teste arstide juurde saamisega lootusetu ka laste arstiabi. Psühhiaatritel pole praktiliselt üldse vabu aegasid ja psühholoogid...nagu ütlesin, sealt nõu ei saanudki ja kohtumisi oli vaid kolm.
Oehh! Sai pisut südant puistatud.
l
lisaks/ 23. veebruar 2016, 13:15
Õhtulehel on kommenteerimisel üks viga - ei saa oma teksti kontrollida ja kirjavigu parandada, seetõttu palun tagantjärgi vabandust hulga kirjavigade pärast.
a
aet/ 23. veebruar 2016, 13:24
Kuna kirjelduse järgi on tegemist haige lapsega, tuleb küsida nõu spetsialistilt, mitte ÕL kommentaariumist. Võite saada väga vastukäivaid ja last kahjustavaid nõuandeid.
Kui üks psühholoog ei andnud abi, soovitan kindlasti pöörduda mõne teise poole. Ja selle hoolimatu spetsialisti kohta soovitan kaebuse esitada. See on siiski tema töö anda diagnoos ning aidata vanematel lapsega toime tulla.
t
to aet/ 23. veebruar 2016, 13:30
Ei saa nagu aru, psüholoogide ametistandart ju sama, kuidas võib olla nii ,et inimene peab joksma mitu ringi nn õige leidmisdeks?
k
ka vanaema/ 23. veebruar 2016, 14:10
Just nii primitiivne ongi teatud inimeste arusaamine probleemidest, nagu siinne aeti kommentaar.
Ma vist nagu ütlesin, et SPETSIALISTIDEGA on nõu peetud. Mina ei küsi nõu Õhtulehelt, vaid mõni psühholoog võiks kirjutada, kuidas reaalses elus on võimalik sellise lapsega toime tulla. Ja ma ei tahaks mitte nõu, et tegelege lapsega. Sellist nõu on internett täis.
Kahjuks on lastekaitse loonud täiesti mõttetu tegevusmudeli INIMESE kasvatamiseks. Selline mudel sobib roosas kleidis tutiga tütarlaste ja poiss-pehmode kasvatamiseks.
Inimest tuleb kasvatada nii, et ta teaks, kuidas õigesti käituda, kuid ta peab ka teadma, missugune on tema väljavaade siis, kui ta käitub väga valesti. See tähendab - inimene on oma tegude eest vastutav.
a
aet/ 23. veebruar 2016, 14:55
Vaat siin olete millestki valesti aru saanud - ma e laida teie teguviisi hukka. Lihtsalt ei usu, et siit kommentaariumist asjalikku nõu võib leida. Kuidas teie teate, kes head, kes halba nõu annab. Mõni pealtnäha vahva soovitus võib hoopis kurja teha.
Aga kurb, et meil on sellised spetsialistid nagu kirjeldasite - nende kohus on abivajajat alati aidata. Muidugi ei ole see normaalne, et hädasolija peab mitme arsti vahet jooksma, et hädale abi saada. Selleks, et selliseid olukordi ei tekiks, tuleb sellest alati nende abiandjate ülemustele teada anda.
k
ka vanaema/ 23. veebruar 2016, 15:21
Kui antakse nõu, siis ma otsustan selle nõu järgi tulemustega, kuidas see nõu reaalselt aitab. Meie lapsele pole pandud veel diagnoosi, et tal on arenguhäired. Ta on liigagi hea fantaasiaga, kasutab puupulka telefoni asemel, et oleks nagu päris, üht ümmargust väikest mänguasja, mille ta mõtleb GPS-iks ja millega endale metsas "tee valib". Tähti tunneb, taimi metsas tunneb, laule laulab, raamatuid ja sündmusi jutustab ümber jne jne. Küsimus ei ole üldises arenguhäires, vaid sõnalisele korraldusele absoluutses allumatuses.
Küsimus selle artikli all on asjaolus, et lastekaitse seadus eeldab, et kõik lapsed kuuletuvad selgituse ja veenmise peale. Ja kui ei kuuletu ja lapsevanem talle käratab, teda noomib, teda halvustab, või hoidku selle eest, kui vitsaga mööda sääri annab, siis kõrvaldatakse laps perekonnast ja antakse...Kellele? Kellelegi, kes suudab MÕISTUST kulbiga pähe panna?
Aga et laps oma peret armastab? Kas sellele ka mõeldakse?
a
aet/ 23. veebruar 2016, 15:50
Armas inimene, saage ometi aru, et lapse peksmine ei ole kasvatusmeetod. Ei ole see terve ega haige lapse puhul lubatud. Ja kaua te siis last niimoodi peksate? Seni, kuni ükspäev ise kirvega pähe saate? Teie annate oma käitumisega ju eeskuju. Te näitate, et teisi alandav käitumine on normaalne. Kujutage ette, et nii viieteistkümne aasta pärast annab seesama põnn teile teiste ees tänaval vastu sääri vitsaga, sest läksite näiteks punase tulega üle tee. Mõelge palun sellele.
Ma väga loodan, et teie lapselaps kui ka teie saate nõu ja abi. Kindlasti leidub mõni asjalik psühholoog, kes teid aidata oskab. Jaksu selle leidmisel!
a
aga kas/ 23. veebruar 2016, 16:06
lapsed võivad ülbitseda, peksta, mõnitada, sõimata õpetajaid ja teisi ropult? See ongi karistamatuse teene. Mis juhtuks, kui kõik keelud tühistataks ja kõik võiksid karistushirmuta teha, mida soovivad?
t
tea/ 23. veebruar 2016, 16:11
Ainult sõrmi kõrvetades õpib inimlaps vahet tegema hea- ja kurja tundmise puu viljade vahel. Nii on see alati olnud ja on ka edaspidi.
k
ka vanaema/ 23. veebruar 2016, 16:13
Aet
Teie vaated elule on piiratud ja väga primitiivsed. Peenpsühholoogia on sellisest arutlusest väga kaugel. Ikka kirvega ja trellid.
Teie puhul psühholoogiline abi ei aita, niivõrd jäigad ja mustvalged vaated, et masendus tuleb peale. Kaasa tunda teile pole mõtet, sest see tunne pole teile teie roosas maailmas vajalik. Elage oma elu ja ärge sekkuge teemadesse, milles te absoluutselt võhik olete. See oli vastus teie mürgisele kommentaarile. sest isiklikult teid ma ju ei tunne.
Teistele aga.
Niimoodi me käime, inimesed erinevate saatustega, erinevate probleemide ja erinevate rõõmudega. Käime nagu ühes maailmas, aga paraku paralleelselt kulgevaid teid. Ja kohtume vaid palavaks köetud kommentaariumides või tutiga tüdrukute korraldatud kohtuprotsessidel.
a
aet/ 23. veebruar 2016, 17:10
k
kuule sina aet/ 23. veebruar 2016, 17:33
Jäta oma rumalused enda teada! Sa oled ise kasvatamatu ja rumal, milleks siin oma "tarkustega" lolli mängida?
Vanaemal on ju tõsine mure, aga sa ei küündi asjast aru saama. Kasva veel ja arene!
u
Uskumatu!/ 24. veebruar 2016, 10:40
Selmet näha probleemi selles, et vanaema oma käitumisraskustega lapselast peksab, peaks sellisele inimesele kaasa tundma? Kas see peaks mingi nali olema? See inimene vajab ise abi. Ehk on ta ise oma käitumise ja peksuga lapse närviliseks muutnud.
Murettekitavalt suur hulk inimesi siin kommentaariumis tundub arvavat, et lapse ainus karistamise viis on malk. Mingi ametkond võiks nüüd selle probleemi ette võtta, et kõigepealt kasvatada vanemaid, et need oma järglasi ilma alanduse ja peksuta oskaksid kasvatada. Kõrini on nendest perekoolis ja postkontoris kurtvatest inimestest, kes kogu maailmale kellavad, mis valesti on, aga probleemi põhjustajale tagasisidet ei anna. Internet ei ole arst, sealt reeglina abi ei saa (eriti juhul, kui kooliharidus pole küsijat kahjustanud).
t
to aet/ 25. veebruar 2016, 09:24
Paistab, et Aet on omale eriala õppinud ja teda on kahe toreda lapsega õnnistatud. Ta vaatab vahetevahel seadustesse, tuletab meelde õpitut ja kordab kuiva järjekindlusega oma "sissetöötatud teooriat", nägemata puude taga metsa. Mitte ükski ühiskonnakord ega seadus ei ole ideaalne, aga selle poole tuleb püüelda.
Aet arvab, et kui laps ei kuuletu, on vanemad süüdi.
Selline lihtlabane lähenemine pakub välja lihtsa võimaluse kasvatamisel "eksinuid" karistada. Arvesse ei võeta erisusi, seetõttu Aeti mustvalgest teooriast kinnipidamine tekitab aina juurde uusi probleeme, mida 20 aastat tagasi ei tuntud.
Kui see oleks Aetit huvitanud, siis oleks ta andnud teistsuguseid kommentaare.
n
Nagu Põhja Koreas/ 25. veebruar 2016, 10:22
Kehtivad vaid üheselt tõlgendatavad seadused - kui seadus ütleb, et tuleb naerda, siis naeravad kõik, kui seadus ütleb, et tuleb nutta, siis nutab kogu riik. Variandid ei tule kõne allagi!
a
aet/ 25. veebruar 2016, 13:14
Ma olen teiega täiesti nõus, siin on tõesti tegemist äärmiselt tõsise probleemiga. Oma sõnade järgi ei tule vanaema toime oma lasteaiaealise lapselapsega (so alla 7 a.) ja kasvatab teda füüsilise vägivalla abil. Kus on politsei ja lastekaitsja silmad?
k
kas sa lapsega rääkinud oled ja oled sa last kunagi kiitnud või lähed ainult halvustajatega kaasa.laps võibolla trotsist teeb selliseid asju,sest lasteaias nähakse teie lapses ainult halba.imestan,et / 24. veebruar 2016, 10:21
laps pole veel närvihaige
h
huvitav nähtus/ 24. veebruar 2016, 10:50
sellele kommentaarile ei saa plussi panna. algul näitas ja siis kadus kut võluväel. hmm, kas õhtulehe moderaator kisub neid maha? Peab vist pomole teada andma.
h
hurraa!/ 24. veebruar 2016, 10:52
no näed, väikese viibega, aga tuli tagasi. kena.
v
väike matemaatika/ 25. veebruar 2016, 15:10
vähemalt 88 lugejat + vanaema peavad normaalseks, et on täitsa okei, kui laps, kellel on "mingit sorti arusaamise häired", saab selgituste kinnistamiseks urvaplaastrit.
Vanaemal soovitan teisi lapsi ka jälgida - nende töö ongi maailma avastada, kõike katsudes, suhupannes ja katkirebides. Kui soovite väärtuslikke asju hoida, siis pange need ära. Kui teised saavad sellega hakkama, saate teiegi.
Küsin sportlikust huvist - mida te siis teete, kui laps "röögib, nagu tapetakse"? Mina röögiksin ka, kui keegi minuga riidleks. Proovige inimlikult selgitada, ärge riielge.
Kas psühholoogil oli võimalik kõrvalt jälgida ka seda, kuidas teie ja lapse vanemad lapse nähes omavahel suhtlevad ja kuidas lapsega käituvad?
o
OK/ 23. veebruar 2016, 13:07
ehkki minu vanemad on juba vanad on vist aeg nad panna karistust kandma, sest ka mina sain vitsa. Muide mu naaber andis enamasti lapsele rihma. Aga üht ma teile ütlen Taavi sai lapsena vähe vitsa.
:
:)/ 23. veebruar 2016, 13:10
j
jüri/ 23. veebruar 2016, 12:59
Kaitske lapsi kõikvõimalike nn. "lastekaitsjate " ja isehakanud moraalijüngrite eest !
a
aet/ 23. veebruar 2016, 12:49
Ei ole olemas halbu lapsi, on oma töö tegemata jätnud vanemad.
See, et põnn ei oska käituda, on ainult vanemate süü. Siin vaadake kõik lapsepeksjad-alandajad peeglisse. Ah et laps ei oska käituda? Haugub vastu? Oma viga! Mida tahta nende vanemate lastest, kellel pole normaalset rutiini, vanemad sõimlevad, joovad laste nähes, lasevad lastel otsustada asju, mis on tegelikult vanemate otsustada (magamamineku ajad, hammastepesu, tervislik toitumine, arvuti ja telefoni kasutamine jne). Tegelge oma lastega, veetke nendega koos aega. Viige lapsed teatrisse, välja sööma, harjutage neid teiste inimeste juures korralikult käituma. Sööge koos perega kord päevaski ühise laua taga. Õpetage lapsed noa-kahvliga sööma. Õpetage neid tänama-paluma, teisi aitama, nõrgematest hoolima.
Ei ole ime, et lapsed ei oska käitud​a​, kui nende vanemad ei oska ise käituda. Paha on vaadata, kuidas mukitud emmekesed pika kunstküünega hambavahesid puhastavad, telefoni jõllavad ja iga lause lõppu selle jäleda "vää" lükkavad. Ja issid võtavad laste nähes napsu, peksavad naist ja ropendavad nagu vangid. Kõik teie, kes te pooldate lapse peksu kasvatusmeetodina, kuidas teile meeldiks, kui teile ülemus mingi vea eest piki pead annaks ja sealjuures karjuks teie peale? Kas on tore ja õpetlik? Teie ülesanne on lapsele õpetada, kuidas käituda, panna reeglid paika, mitte kogu aeg vinguda "Ära tee äää!, Nõme oled vää!" Palju tõhusam on ​kõike põhjendada - ära tee nii, see läheb katki või ära löö teist, tal on valus. Ja intonatsiooniks võiks olla rahulik hääletoon mitte ebameeldiv ja halvustav inin.
Ma ei poolda siinjuures mitte mingil juhul laste kasvatamist ilma karistuseta. Karistus on kasvõi see, et sa võtad lapselt mingi hüve ära (näiteks ei luba tal telekast lastesaadet vaadata, jätad taskurahast ilma vms) ja selgitad rahulikult, mis valesti läks. Ja ei tasu kohe hakata oma lapsi nüüd magustoidust ilma jätma - toit ei ole kauplemise vahend. Tuleb leida muu viis. Paljud lapsed käituvadki just seetõttu halvasti, et nende emmed-issid pole viitsinud reegleid paika panna. Ollakse rohkem sõbrad kui vanemad. Püütakse laps nö ära osta - "Oi, ära nuta tupsuke, seal on mäkkar!" Võeh!
Igatahes, väga kurb oli kommentaare lugeda. Nendest nähtub, et peeglissevaatamise koht on väga paljudel. Millegipärast kardan, et enamus kukub matslikult sõimlema selle kommentaari peale ja ei püüagi oma lapse halba käitumist enda süüna näha.
23. veebruar 2016, 13:04
Aitäh, Aet!
Väga hea ja täppipanev kommentaar.
Lühidalt öeldes - LAPSED ON OMA KODU PEEGEL!
Praegusel juhul pole aga teada, kus on selle lapse EMA-ISA JA MIKS vanavanemad seda last kasvatasid?
Aga see pole mingi vabandus.
99% vanavanemaid on oma lastelaste suhtes hellitavad, ülimalt head ja sõbralikud.
Aga siin?
Õudus igatahes!
Need, selle lapse vanavanemad on Igatahes ülimalt jõhkrad ja julmad inimesed.
Peale kohtu saavad nad veel elusaatiselt omad karistused...vanadus oma hädade ja haigustega on neildju veel ees ootamas.
Sellistest kahju küll ei ole!
Vastupidi.
l
lisaks/ 23. veebruar 2016, 13:15
miski võimalus siiski on, egas iidsest ajast nüüd ka niisama teada on "haldjad on lapse ära vahetanud". miski "kala" on võimalik, kas nüüd 'haldjalapsukest' vitsaga parandada annab, aga proovima vist peab.
a
aet/ 23. veebruar 2016, 13:27
Ah et kui on "kala", siis võib peksta? Või muidu haige? Hüperaktiivsed lapsed peksame hiirvaikseks ja nimetame neid hirmunud lapsi kasvatatud lasteks? Jeee, palju häid mõtteid!
s
sul samuti kodus lapsi vist ei ole 13:04/ 23. veebruar 2016, 13:41
kogemused näitavad, et kodus võivad olla kõverad peegid kah-st samast perest lapsed väga erineva käitumisega- üks korralik, teine täitsa võimatu
h
"Peale kohtu saavad nad veel elusaatiselt omad karistused...vanadus oma hädade ja haigustega on neildju veel ees ootamas. Sellistest kahju küll ei ole! Vastupidi."/ 23. veebruar 2016, 14:07
k
kalju/ 23. veebruar 2016, 23:30
14.07 Sain irooniast aru. PLUSS . Meie võimuorganid ajavad tuimalt näpuga seadustes. Olukorrad ja isikud siiski enamasti võrreldamatud. Vitsa andmist oskavad paljud hukka mõista, aga paljud teist isiklikult on kogenud või teavad, mis on vähese vitsa tagajärjed.
a
23. veebruar 2016, 13:31
Aet, mitu last sul endal?
a
aet/ 23. veebruar 2016, 15:00
Endal lapsi 2. Ei ole mind peksuga kasvatet ega kasuta füüsilist ega vaimset vägivalda enda laste kasvatamisel. Miks küsite?
t
to Aet/ 23. veebruar 2016, 19:28
Põhimõtteliselt olen ma sinuga nõus, kuid siin on üks aga... on mingi protsent lapsi, kellele sellest kõigest ei piisa. kõrgendatud tähelepanuvajadusest tehakse lauslollusi, vahel lausa sigadusi. ja rahulik vestlus ei anna tulemit. hetkeks on ta kõigega nõus, samas kodust välja minnes on kõik peast pühitud. Psühholoogid ja sots.töötajad ajavad ilusat juttu, poiss kuulab kõrvad lontis ära ja teeb ikka, mida ise tahab. ei aita tähtsad tädid, ega ravi. on ainult lootus, et kunagi 15 aasta pärast(st. 25-ndaks eluaastaks) nö "kasvab välja". ma ei imesta, kui vanemate, või vanavanematel saab sellest lapse terrorist mõõt täis. need lapsed teavad väga hästi oma õigusi ja oskavad neid nõuda. kuid omapoolsetest kohustustest ei arva nad midagi, mis sest, et seda on pidevalt kodus selgitatud. sellised trotsi täis pahatahtlikud, vahel isegi jõhkrad lapsed ei kasva sugugi ainult asotsiaalsetes peredes. ka meie tavaliste tööliste-teenistujate peredes, kus miinimumpalga eest ei ole võimalik kõike lapse soove ja nõudmisi rahuldada. lapsed tunnevad end koolikaaslaste seas alaväärsetena ja siis hakkavadki teistsugust tähelepanu otsima. vanemad on hädas ja paljudel endil väljakujunemas depressioon, ning vajavad ka ise abi. mida siis tegema peab!? kes on nii tark, kes oskaks vastata...
olen ise midagi taolist üle elanud ja natuke rohkemat juurde... andsin oma pojale ikka küll vitsa. kahju oli, aga ikka andsin, kuigijah, ega sest kasu polnud.olin hulluksminemise äärel, võtsin rahusteid, kartsin igat uksekella ja telefonihelinat. nüüd on ta üle 30. oleme sel teemal vestelnud. Palusin ta käest vabandust, et temaga nii range olin, aga ta kallistas mind ja ütles, et kui ma seda poleks teinud, oleks ta päris pätiks läinud. Meie omavaheline side on suurem, kui teiste lastega...kõik see oli rohkem, kui 20 aastat tagasi ja ei olnud eriti kusagilt abi, ega informatsiooni saada...tänapäeval on asi natuke lihtsam.
m
Miks/ 23. veebruar 2016, 12:44
Miks kustutati asjalik ja lapse õigusi kaitsev kommentaar hommikul?Jõudsin seda lugeda, aga nüüd seda pole... Kas see agressiivne seltskond, kes siin peamiselt kommenteerib, üldse saab aru mida tähendavad põhjused ja tagajärjed? Millal hakatakse aru saama kuidas üks inimene lapsena areneb ja mida vajab kasvamaks nö.korralikuks ja tasakaalukaks täiskasvanuks? Miks ei saada aru, et laps on oma kodu ja kasvatuse peegel ning kui last on halvasti koheldud, siis ta võib muutuda probleemseks, aga keegi ei sünni probleemsena. Sündides tuleb kaasa iseloom ja temperament, aga kõik muu tuleneb kohtlemisest, hoolimisest, kasvatusest ja see kõik on pika-ajaline ja keeruline protsess. Kasvatus on veidi ühekülgne ja kitsas mõiste, massid arvavad, et see on mingi eriline aktiivne tegevus ja ei oska kasvatada, sest kasvatus ei ole keelamine,käskimine, lapse suhtes võimu ja valla üles näitamine. Kasvatus kõige lihtsamalt defineerides on eeskujuks olemine. Olla hea, õiglane, aus ja armastav oma lähedaste suhtes = sellest piisab. Aga katkine rahvas ei saa sellest aru. Tehakse nii nagu endile ja "läbi aegade ning vanasti" on tehtud. Õigustatakse vanu mudeleid. Ja mina ei õigusta siinkohal teist äärmust - kasvatamatust ega üleliigset vabadust. Ainus mittebarbaarne viis on rääkimine, eeskuju ja selgitamine. Kui vaja ka kümne- või sajakordne selgitamine. Tundeinvaliide on eestlaste hulgas liiga palju! Tihti isatuid, armastuseta, katkiseid. Ei tasu siis imestada kui see 8-aastane kunagi kätte maksta tahab ja kellegi vaeseomaks peksaks või midagi veel hullemat teeks. Ta lihtsalt jäljendaks viisi kuidas küla temale, nii tema külale. Väga lihtne.
e
23. veebruar 2016, 14:40
Et siis need lapsed, keda "vana mudeli" järgi on kasvatatud on kõik ebaõnnestunud tänased täiskasvanud tundeinvaliidid? Ütleksin, et praeguste laste ja noorte seas on selliseid "tundeinvaliide" ikka tunduvalt rohkem kui oli "vana mudeli" järgi kasvatatute hulgas. Sa solvad ka enda vanemaid ja vanavanemaid kui sa aru ei saa.
t
tõde/ 25. veebruar 2016, 12:35
Eks tõde on ikka valus kuulata, aga jah, nii see on - esivanemad on ämbrisse pannud.
v
Vitsata jasvanud/ 23. veebruar 2016, 12:37
Ma ei usu et peksmine on nūūd ainus võimalus , on muid karistusmeetmeid tänapäeval rohkem kui vanasti. Tean päris mitut tuttavat kes vitsa ja peksuga kasvas ja eestis ūle pooled on mingi probleemiga joomine , teisele sitta keeramine, peksmine, õelus kas need on siis normaalsed vitsaga kasvatatud inmesed??????? Te ei saa ise arugi millise jälje teile peksmine on jätnud , peaasi et pätt ei kasvanud☺ pätt ???? Ūle pooled eestlased varastavad elus kuskilt midagi ja teinekord koguaeg. Valetavad ja vassivad sest pole nad lapsena tõtt julgend rääkida et mitte peksa saada. Nii et vigu on väga palju ja ei usu et nūūd peksmine midagi head teie elus oli
t
Tädi/ 23. veebruar 2016, 12:25
Gestaapo gestalpsühh, väga tore nimi sel psüühiliste häiretega tädil, sest mõistust tal tõesti nappib.
Võtku oma jald kõhu alt välja ja kobigu meie kallite pagulaste kodumaale.
Kui sealt juhuslikkult eluga naaseb - kas jutt siis sama???. Loomulikult pole ma laste p e k s m i s e poolt, kui mingi väike karistus pekab ikkagi olema. Vanasti olid karistused väga karmid isegi näljutamised jne. mida mingil juhul ei poolda aga kuritgevus nullilähedane.
s
S./ 23. veebruar 2016, 12:36
Kui saab ka teistmoodi, lapsega koos tegutsedes, siis miks peaks füüsiliselt karistama? Töötan lastega ja füüsiliseks karistuseks ega muuks alanduseks pole mingit vajadust.

j
Juss/ 23. veebruar 2016, 12:14
Lapsena sain ikka rihma. Mingit hingelist "traumat" pole sellest saanud. Väike laks lapsena tuleb pigem kasuks tulevikus. Vabakasvatuse "vilju" näeb kaubanduskeskustes aelemas või kuskil poe taga praeguste parmude asemel kohta sisse võtmas.
a
Ahah/ 23. veebruar 2016, 12:37
Artiklis polnudki ju suurest ja väljapaistvast traumast juttu, need on pigem asjad, mida sa selle alandamisega ei seostagi, nt ebakindlus, enda vähene väärtustamine jms. Tegelikult ei saa olla, et üldse mõju pole, kuna just vanem on see, kes peaks lapsele andma selle täieliku turvatunde kogemuse, mida aga alandamisega anda ei saa.
t
to Juss/ 23. veebruar 2016, 14:53
no järjekordne jälle kes ei saa aru et vabakasvatus pole kasvatamatus
v
Vot siinkohal/ 23. veebruar 2016, 12:00
tahaks küll öelda, et see gestaltpsühh on lapsepõlves vähe vitsa saanud. Sellest ka arulage jutt. Oleks ikka asja eest tublid triibulised saanud, oleks ka rohkem mõistust peest pähe jõudnud.
b
bzbsk/ 23. veebruar 2016, 11:57
Sain 90datel ema käest koguarg vitsa, rihma ja peksa. Asja eest sain muidugi. Jummala pohhui. Oma lapsi ma puutunud pole. Pole vajadust olnud. Aga kui tekib annan samuti.
o
Omaaegselt plakatilt/ 23. veebruar 2016, 11:53
ÄRA LÖÖ LAST!
(sest et laps lööb vastu!)
a
Ando,vanaisa./ 23. veebruar 2016, 11:34
Et riigi põhiprobleemid peita,tegeletakse mingi absurdiga.Kui laps ikka sõna ei kuula,väike urvaplaaster on asjakohane.Loomulikult mõistuse piires.
j
ja mis nüüd/ 23. veebruar 2016, 11:32
kas lastekodu on see parem koht kus stressivabalt saab elada? hoobid saab ta kätte kindlasti ja veel valusamad teiste laste poolt
hoidku veel selle eest kui kaob lapseärikate küünte vahele
k
karistamata laps/ 23. veebruar 2016, 11:28
Kuidas nimetada vägivaldset täiskasvanute kohtlemist, olgu see emotsionaalne (ähvardamine, alandamine, hirmutamine) või füüsiline (löömine, tõukamine. peksmine), kas selline käitumine soodustab nende minapildi arengut.
e
Ei/ 23. veebruar 2016, 11:22
Väike vits sõnakuulmatuse karistamiseks pole midagi hullu. Aga see, et valitsus jätab tuhanded lapsed nälga peaks olema karistatav küll.
e
Ei-le/ 23. veebruar 2016, 12:37
Mis valitsus,ikka ärajooksnud isa!!!

e
ema/ 23. veebruar 2016, 11:20
ma ei kujuta seda ettegi, et teeksin haiget oma lastele, mis saab veel õudsem olla!
n
No / 23. veebruar 2016, 11:35
Siin edaspidi suur hulk inimesi peab sõnadega selgitamist ja lapse õpetamist üleliigseks ja ainsaks mõjutusvahendiks lastele haiget tegemist.
j
jah/ 23. veebruar 2016, 12:00
kogemata ümber aetud vaasi pärast vitsaandmine on tõesti õudne
kuid kui on hoiatatud, et ära nii tee ja ta tuleb ikka ja teeb nimelt ulakust, sel juhul on nähvakas kasevitsaga mööda sääri küll omal kohal
j
23. veebruar 2016, 12:39
Ja kuidas ta siis selle haigetsaamisega saab aru, et MIKS ei tohi seda teha? Ta saab pigem täiskasvanu üleoleku (vastand lapse kui endaga võrdse isiksuse kohtlemine) kogemuse, mitte aru, et miks neid asju tegema ei peaks.
k
Küll/ 23. veebruar 2016, 12:11
sa mingil hetkel hakkad. Aga siis võib olla pisut hilja.
k
küllap/ 23. veebruar 2016, 12:14
on sul vedanud, et oma lastega ilma hakkama oled saanud. looda, et nii läheb edaspidigi. ka minul on vedanud. aga olen oma tutvuskonnas näinud mitut peret, kus üks laps ei vaja rangemat häältki, ja teine ilma karistuseta üldse ei tõsta toru. ühes neist peredest on lapsed juba täiskasvanud, kõik on tublid, ja ka karistatu ei ole kibestunud ega kuri, ütleb, et nii ilmselt oligi talle vaja. kõige olulisem on ikkagi see, mis toimub karistuste vahel - kas laps saab küllalt hellust, armastust ja kiitust või ei.
j
Ja jah/ 23. veebruar 2016, 11:20
"igasugune lapse vägivaldne kohtlemine, olgu see siis emotsionaalne (ähvardamine, alandamine, hirmutamine) või füüsiline (löömine, vitsa andmine, tutistamine, tõukamine) kahjustab tema minapildi arengut."
Sellepärast meil kasvab karistamatuse tundega MINA, MINA, MINA põlvkond.
n
No/ 23. veebruar 2016, 11:38
Ja kas tõesti on lapse tõukamises või teda juustest kiskumises midagi sellist, mis teda targemaks ja paremaks peaks tegema ? Või alandamine muudab lapse õilsamaks ? Niimoodi karistatud laps hakkab arvama, et neid, kes 'sõna ei kuula' tulebki peksta ja hakkab ka ise nii käituma, sest sõnadega selgitamist pole ta kogenud.
m
Mälestus/ 23. veebruar 2016, 11:19
Üksvahe 10 a. tagasi käisin kodudes lapsi hoidmas. Oli laupäev. Poisi issi oli rekkaga Saksamaal, emme tõttas salongi tööle. Väikemees ei teadnud, kes ma olen. Kui üritasin temaga rääkida, ja tuttavaks saada, tõi ta esikust isa püksirihma ja ütles "tädi ata-ata." Täitsa nagu Nukitsamehe-filmis, ma ei valeta! Siis näitas ta põhjalikult iseloomu; viskas kolmevärvilised makaronid köögivalamusse, ronis ise järele, loopis lödid makaronid kööki laiali, võttis laualt mahlapaki, kallas selle valamusse tühjaks, elutoas loopis kausist kõik kommid mööda nurki laiali, legoklotsid samuti. Ma ei hakanud 2aastase noormehega muidugi vaidlema. Jumal küll - mis siis, kui oleksin üritanud teda "kasvatada"? Neil oli ka 6kuune taksipreili, kel esimene jooksuaeg käes. Küll oli siis tore nende kahega õues talvist jalutuskäiku sooritada.)
Kui ma sealt õhtul pääsesin (poiss vasjus siiski minagi aeg magama) ja korterit kasisin, tõotasin, et ei lähe enam kunagi lapsehoidjaks. Igas peres omad traditsioonid... Ma pole kogenematu neiuke, mul on 4 last ja mitu lapselast, aga --- jah.... võõraid lapsi hoidma enam ei kipu.
m
Mina tean/ 23. veebruar 2016, 11:19
Väljapääs on selles, et mitte last muretseda.16 aasta pärast siis oma lapse karistamise probleemi ei ole samuti kartust kriminaalkaristusest. Ilmsel kehtib siis ka siin koraan oma põhimõtetega laste kasvatamisel.Seniks tuleb astuda Odini liikmeks ja varuda vastav kostüüm.Siis ei ründa sind ükski pätistunud noormees.
r
Reet/ 23. veebruar 2016, 11:15
Kui kõik teised kasvatusvahendid ei toimi on vits vajalik. See laps, kes teeb teistele haiget peab ka ise seda tunda saama.
m
Mina tean/ 23. veebruar 2016, 11:13
Kriminaalkaristusest laste kasvatamisel saab vältida kui lapsi mitte muretseda.
16 aasta pärast siis eestis seda probleemi enam ei ole. Võibolla aga hakkavad selleks ajaks siin
kehtima koraani põhimõtted ja ei ole vaja enam arvestada euroopalikke soovitusi. Seniks on võimalik end kaitsta, muretsedes omale Odini riietuse. Siis ei julgr sind keegi mõnitada ega lumepalle pilduda
p
pekstud või peksmata/ 23. veebruar 2016, 11:06
aga terroriseerivad lastekambad räuskavad tänaval, loobivad igasugu sodi, joonistavad autode peale, karjuvad et tapan su ära, keegi pole neile õpetanud teretamist, et sõidutee ja autode parkla ei ole jalgpalliplats, et rämpsu ei loobita maha, et ei kolgita naabrite uste taga ja ei ronita vägisi sisse, et võõraid inimesi ei tülitata jne.
j
Just nimelt/ 23. veebruar 2016, 11:22
Keegi ei ole neile midagi õpetanud, sest vanemad ei vaevu õpetama ega seletama, vaid siis, kui laps juba ülekäte läinud, annavad paar korda kere peale ja edasi löövad üldse käega.
k
Kenakesti vitsasaanu/ 23. veebruar 2016, 11:01
Tahaks lihtsalt hüüda appi! Eks me tegelikult juba näemegi enda ümber seda urvaplaastrit mitte maitsta saanud põlvkonda- mitte midagi ega mitte kedagi ei austata...
k
kenakesti rihmasaanu/ 23. veebruar 2016, 11:07
Noojah, aga et üks kinni hoiab ja teine soeb, see on omaette plaanipärane sihikindlus! Tänapäeva krantsidest-lastest ma ei räägikski. Aga paistab, et nüüd on see ikka vaesemate ja harimatumate pärusmaa."Viidi vanavanemate juurest ära"? Noojah,teadagi,mis perekond enne, veel enne, ja nüüd, ja tulevikus...
l
lible/ 23. veebruar 2016, 12:33
enamusel muidugi on õigus.Sattusin mõned aastat tagasi Peterburi ja kuna kesklinnas oli auto kasutamine suht võimatu,kasutasin metrood.Ma ei ole muldvana aga kui mulle vagunis noored istekohta pakkusid,jäi mul suu lahti.
Mis te arvate,kas need noored on vitsa saanud või mitte?
Minu arvates lolliks ikka ei tasu minna ka aga eks omad vitsad peksavad,kindlasti näete.

e
Eesti Vanasõna/ 23. veebruar 2016, 11:01
Liha ilma soolata ja laps ilma vitsata lähevad ruttu raisku!
j
ja veel/ 23. veebruar 2016, 11:18
omal ajal oli ütlemine "pedagoogide laps". oli, oli, need lapsed olid kohe märgatavad ja mEtte heas mõttes :)
l
Liina/ 23. veebruar 2016, 11:01
Kohe üldse ei mõista inimesi, kes arvavad, et vits on ikkagi õige asi ja kuulub õige kasvatuse juurde, sest muidu marakratist inimest ei saa. Inimene on mõistusega olend ja oma lapsega peavad vanemad suutma asjad verbaalsete kokkulepetega ära lahendada. Igasuguse verbaalse kokkuleppe aluseks on usalduslik ja tugev suhe. Kui segada vanema ja lapse suhtesse domineeriv võim vägivalla kaudu, siis on selline usalduslik suhtlus lapse poolt läbi. Inimene ei tohi käituda õigesti sest ta kardab tagajärge. Inimene peab käituma õigesti, sest see on tema otsus ja ta saab aru vale tagajärgedest. Olen minagi lapsepõlves isa vägivalla ees hirmu tundnud. Õnneks vanemad lahutasid ja ei pidanud temaga enam asju ajama. Inimeseks kasvatas mind ema ja sõnadega. Ka täiskasvanuna on isaga väga raske suhelda, sest inimene eeldab ikka veel, et kõige lihtsam on jõu ja vägivallaga asjad selgeks lüüa. Lapsega oli sellisel kombes suhtlemine võimalik, aga kuidas lööd täiskasvanuid enda ümber??? Natuke keeruline. On selge, et laste peal vägivalda harrastavad inimesed kannatavad ise raskete suhte ja väljendusprobleemide all ja kuidagi ei saa õigustada nende suutmatuse väljundit laste peal. On masendav, et meie ühiskond veel 21. sajandil laste füüsilist karistamist sellisel määral tolereerib.
m
23. veebruar 2016, 11:32
marakratt ja kasvatamata laps on üsna erinevad mõisted
m
23. veebruar 2016, 12:33
meie ühiskond ja teie ühiskond..
k
kodused relvad tuleks kõik keelustada/ 23. veebruar 2016, 10:52
Kunagi pole nähtud nii palju egotsentristlikke lapsi kui praegusel ajal. Mis või kes neist kasvab, eks tulevik näita. Ma ei pea absoluutselt õigeks lapse peksmist, aga üldine karistamatuse tunne ruulib.
v
Vitsapõlvkond/ 23. veebruar 2016, 10:47
Mis jama ja hingeliste traumade jutt see kogu aeg käib - minu põlvkond on enamasti kõik vitsa peal üles kasvanud ja igati tegusad ja töökad inimesed. Ei saa küll aru, et kellelgi hirmsad mälestused või hingelised traumad oleks. Ei vehkinud selle vitsaga keegi niisama vaid ikka asja eest sain. Tänapäeval ongi lastel ainult õigused ja seda teavad nad ülihästi ning kui nüüd veel artikkel vanavanemate kohta, kes vitsa eest kohtu all...
p
23. veebruar 2016, 11:34
pole ju raske jagada teoreetilisi õpetusi, kel oma lapsi pole, ja need õpetusi jagavad tädid tihti ise on lastetud
t
to vitsapõlvkond/ 23. veebruar 2016, 15:04
jajah tegusad ja töökad ja vihased ja kibestunud ning samasugused lapsepeksjad nagu nende vanemad olid. ei ole nad midagi terved, vaata kui palju on hingelisi probleeme, lahutusi, muid haigestumisi.. need vihased vitsaga peksjad peksavad enda viha lapsesse, muidugi on laps trotsi täis, tundlikemal raskem koolis, elus hakkama saada.. Aga kahjuks nii ongi, et nende peksjate ego ei suuda oma saamatust tunnistada
s
Sass/ 23. veebruar 2016, 10:19
Nii nagu psühholoog ei suuda üldjuhul juhtida omagi elu (tihti on nende hulgas väga sassis eludega inimesi) nii pole nad ka mingid autoriteedid laste kasvatamise valdkonnas. Inimene on siiski paljuski loom ja eriti nooremas eas käib elutarkuse omandamine viisil - proovin, vaatan mis juhtub, teen oma järelduse. Kui laps on olnud sõnakuulmatu, teinud asju, mida ei tohi teha ja kui sellele ei järgne karistust, siis kasvabki tema minapilt välja nii väärkas kui üldse annab. Ta arvab, et elus ongi nii,met teen mis tahan ja keegi mulle midagi teha ei tohi. Ja mis on tulemus? Viimased uuringud kinnitavad, et üle kolmandiku kooliealistest lastest on regulaarsed narkootikumide tarvitajad. Aitäh psühholoogid, laske aga edasi oma teed ja kiiremini te sellele ühiskonnale lõpu teete.
j
"Lapselaps võeti vanavanemate juurest ära"/ 23. veebruar 2016, 10:51
ja algaski lapselapse karistuserada, vanavanemate südamevaluga sooritatud karistus asendub külma metoodilise kohtlemisega. (einoh, muidugi võisid vanavanema sadistid olla, aga see eesootav psühholoogiline "tähelepanu" võtab viimase ja lõpptulemus ...)
l
Lp. psühholoogid ja teised spetsialistid !/ 23. veebruar 2016, 10:05
Lastekaitseametis töötav gestaltpsühhoterapeut Merit Lage räägib, et igasugune lapse vägivaldne kohtlemine, olgu see siis emotsionaalne (ähvardamine, alandamine, hirmutamine) või füüsiline (löömine, vitsa andmine, tutistamine, tõukamine) kahjustab tema minapildi arengut. "Vägivaldselt koheldud lapsel on raske ennast väärtustada ja endast lugu pidada, kuna seda ei tee ka tema lähedased," märgib Lage. Aga palun rääkige nüüd, mis mina-pilt tekib lastel, kes saavad selliste kaasõpilaste käest peksa või lasteaialastel keda narritakse ja togitakse. Ja kui kasvataja isegi kurdab, siis lapsevanem kodus last karistada ei tohi. Räägid 10-20-30 korda lapsele, et ei tohi kaaslaseid kiusata. Paari päeva pärast selgub jälle, et laps kiksus kaaslase asju ja lõi teda jalaga. Need on näited reaalsest elust. Või siis see, kui lapsed tulevad koolist koju, kaks poissi tirivad patsist tüdrukut ja pilluvad teda lumega, mina kui mööduv täiskasvanu keelan ja saan vastuseks, et "tädi ole vait" ja seda 8- 10-aastaste suust. Pean siis rõõmsa näoga pealt vaatama, kuidas ühte last kiusatakse, sest muidu rikun nende kiusajate mina-pilti ja olen ise paha tädi, kes pahandab, kusjuures ma ei karju vaid kutsun korrale. Ma võiks siia palju lugusid kirjutada, mis elus reaalselt on ette tulnud.
a
Aga/ 23. veebruar 2016, 10:19
Kuskil ei ole öeldud, et laste ei tohiks keelata, karistada, korrale kutsuda. Inimesed ei vaevu väikese lapsega tegelema ja talle asju selgitama juba väiksena ja hiljem, kui laps on jäetud omapead ja tänava hoolde, siis järsku märgatakse, et laps on ülekäte läinud. Kui vanemad päev-päeva kõrval oma lapsega tegelenud oleksid, siis poleks seda ju juhtunud.
t
to Aga/ 23. veebruar 2016, 10:31
Ma olen just see lapsevanem, kes on päevast päeva ja hommikust õhtuni laste kõrval olnud ja teinud selgitustööd aga lapsed on erinevad ja seda ei saa muuta, kui ikka ühele mõjub hea sõna ja teisele ei mõju mitu korda rääkimine, siis mingi hirm peab olema. Juhtub ka nende lastega, kelle vanemad pidevalt tegelevad, kõik on kinni lapse iseloomus. Ja on lapsi, kellel lastakse omapead kasvada ja ometi on laps sõnakuulelik ja heatahtlik.
a
anne/ 23. veebruar 2016, 10:37
Muidugi on mõni laps keerulisema iseloomuga, aga see tähendab, et lapsevanem pea kasvatamisega VEEL ROHKEM vaeva nägema, mitte lihtsalt lapsele kallale minema.
t
to Aga :) / 23. veebruar 2016, 10:41
On öeldud. Keelata ja karistada ei tohi. Kui ma lapsevanemana keelan lapsel vaadata TV-d ütleme siis karistuse eesmärgil, käitun valesti. Ähvardada ei tohi, kui ma ütlen, et lähen nende kaklevate laste vanemate juurde, siis see on ähvardus, seega jälle rikun reegleid. Samuti kuulub see hirmutamise alla- hirmutan last, et lähen ja räägin tema vanematega.
n
No/ 23. veebruar 2016, 10:51
No ei ole kuskil öeldud, et last ei tohi keelata, no ei ole öeldud. Kui vaevuda lapsele selgitama, miks nende kaklevate laste vanemate juurde minnakse ja mis selle tingis, siis see ei ole ähvardamine, vaid lapsele teo ja tagajärje seoste selgitamine. Aga lihtsam on ju lihtsalt peale käratada kui veerand tundi loengut pidada ?
l
Lp. Anne/ 23. veebruar 2016, 10:58
Keegi ei lähegi lihtsalt lapsele kallale, loe ikka korralikult teemat. Räägitakse sellest, et kui laps sihilikult halvasti käitub ja vaatamata korduvatele selgitustele ei vaevu end parandama. Kui sinu laps saaks mõnelt selliselt lasteaias iga päev jalaga tagumikku, siis mida sa teeks. Ütleks selle lapse emale ja isale, et las aga peksab, peaasi, et te teda ei karista. Või arvad, et selle lapse üks vanem peaks end töölt lahti võtma ja 24h lapse kõrval olema. Kuskuures selle lapse ema-isa alustavad iga hommikut sõnadega, et käitu koolis korralikult ja ära kiusa kaaslasi, sest see ei ole viisakas ja see teeb teistele haiget. Laps aga läheb lasteaeda ja teeb kõike nii nagu ikka, sest talle meeldib nii. Ja psühholoog ütleb, et laps on eakohaselt arenenud ja ta elab end lihtsalt välja. Kodus laps sellist käitumist ei näe, et keegi kedagi kisaks. Mida sa siis ette paned, lubad lapsel jätkata sellist käitumist.
l
""Aga lihtsam on ju lihtsalt peale käratada kui veerand tundi loengut pidada" ?/ 23. veebruar 2016, 11:09
lihtsam on lastetu sex, inimkonna tootmine jääb 'hoolimatu juhuse' ja psühholoogidest midagi teadvatele soojamaalastele.
a
anne / 23. veebruar 2016, 11:20
Funktsionaalne lugemisoskus on täitsa olemas. Ei tahaks nagu uskuda, et ongi sündinud 'paha laps', keda hoolega ja hästi kasvatatakse ja kellele siiski mitte miski korda ei lähe, ilmselt peavad need vanemad rohkem vaeva nägema, või iseenda teguviisid vaatluse alla võtma (vahel näidatakse väljaspool kodu ideaalset perekonda ja kodus on suhted ja käitumine käest ära ) Ja aru ma ei saa inimestest, kes selle peale, kui öelda, et laste peksmine ei ole lahendus, arvavad, et last ei tohigi karistada. Peksta ei tohi-karistada tohib, ei ole ju väga keeruline?
t
to No/ 23. veebruar 2016, 11:20
Kas sa tõesti arvad, et need lapsed jäävad kuulama minu veerand tunnist loengut? Nad jooksevad minema ja sealjuures karjuvad erinevaid roppusi, seda on korduvalt ja korduvalt nähtud. Mitte ainult mina vaid ka teised, kes on lapsi keelanud ja korrale kutsunud. Ja lapsed tõlgendavad seda ähvardamisena, kui lubatakse rääkida nende vanematega. Mina võin väita, et selgitan teo ja põhjuse tagajärgi aga nemad väidavad, et tädi ähvardas kaebama minna. Ja üldjuhul ei ole mööduval täiskasvanul tõesti aega 15 min. loengut pidada, kui ikka lähed kellaajaliselt kas tööle, arstile vms. siis ei saa endale seda lubada.
m
Muidugi / 23. veebruar 2016, 11:27
On lihtsam igasuguse vastutuse puudumine ja lastekasvatamise rängast tööst loobumine. Parem selline mõtteviis, kui laste omapead jätmine, sest isa või ema 'enam ei viitsi'.
t
to to No/ 23. veebruar 2016, 11:55
Arutelu sai alguse 10:05 kommentaarist. Kui järjepidevalt lugeda, siis on võimalik aru saada, et veerandtunnine loengupidamine ei ole mõeldud võõrastele lastele.
h
--/ 23. veebruar 2016, 10:22
hea veel, et: mutt, ära mölise, ei öelda. aga kaugel seegi aeg.
s
Seda/ 23. veebruar 2016, 10:53
just kõige sagedamini öeldaksegi.
v
vägivaldselt/ 23. veebruar 2016, 09:33
kohtleb lapsi riik, kool, omavalitsus, nagu pressist lugeda elab ca. 50 tuhat last vaesuses ja näljas ja halbades elutingimustes ja ka nende vanemaid kohtleb riik vägivaldselt, lubades nende elu ja olukorda veelgi halvendada suunates rahalised vahendid hoopis relvade ostuks ja võõrriigi kodanike ja majandus immigrantide heaolu tõstmiseks
j
Jah/ 23. veebruar 2016, 09:32
Nuhid on igal pool kannul. Kui muidu laps sõna ei kuula on vitsahirm ainuke, mis aitab.

v
vanaema/ 23. veebruar 2016, 09:31
Miks üldse vanavanemad pidid lapse kasvatamisega tegelema? Igal lapsel, kes ilma sünnib, on ema ja isa, Vanavanemad võivad vanematega kokkuleppel võtta mingiks ajaks last hoida kui see on vajalik, aga nad pole lapse kasvatajad ega vastuta selle eest kui laps on sõnakuulmatu ja agressiivne. Mina, vanaemana, keelduksin sellist last enda juurde võtmast, isegi üheks päevaks ka mitte. Olgugi, et vanaema, aga ma ei pea laskma ennast mingil poisiklutil peksta. Miks selline lärm selle ümber, laps jäeti vanavanematele kael, jagu nad temast ei saanud, aga mida peab siis tegema, lapse lihtsalt välja viskama majast ja saagu siis mis saab, või siis see tee, mille nemad valisid, sest nende ajal kasvatati sõnakuulmatuid just vitsaga. Oma noorest ajast mäletan ka, et vits oli köögikapi nurga peal ja seda ka kasutati, kuigi väga harva, aga see oli pidevalt silma all ja oli ka selge, et seda ka kasutatakse kui enam kuidagi ei saa- jonni ja väiksema õe kiusamise korral piisas sellest kui ema hakkas köögi poole astuma.
a
23. veebruar 2016, 12:38
appi, mis vanaema?? Ise oled oma lapse kehvasti kasvatanud, et tema ei oska oma last kasvatada. Oma kehva töö tagajärgede eest suled silmad ja ei tõtta appi. Ptui, vanana vigise omaette ja ära eelda, et lapselapsed sulle kooki ja moosi tulevad tooma. Ptui veel kord. Häbi
r
rainz/ 23. veebruar 2016, 09:10
vitsast ei tea midagi kuid rihm on persepeal tantsu löönud küll ja küll-asja eest! Ei tunne viha-pigem tänutunnet et kaabakaks ei kasvanud!
Paar nädalat tagasi oli ju jutt igalpool kuis kaks vennakest, kes kooliajalgi juba mittenormaalsed olid ,taksojuhi maha lõid! Oleks neid rihmaga korralikult iga pättuse eest karistatud,oleks see kuritegu olematta! Vabakasvatus on BS ! Tattnokk peab teadma mis õige või vale! Kui ei,siis rihm seletab! Tattnokkadel ei tohi tekkida karistamatuse tunnet!
a
Arvan/ 23. veebruar 2016, 09:26
Suur osa siin peksmist propageerivaid inimesi ilmselt ei teagi, et on ka teisi kasvatusvahendeid.
v
vestitasku psühholoog/ 23. veebruar 2016, 09:38
Peksmist ei propageeri, kuid ... lugupeetud ''arvan'' , kas on viitsimist loetleda mõjuvaid kasvatusalaseid juhiseid.
Juba ette tänulik olles ja ilmselt ka teades, et seda loetelu ilmselt ei järgne nagu ka ei järgne mõistlikku arutelu kasvatusmeetmetest ja vahenditest.
m
memm:) / 23. veebruar 2016, 09:44
Loomulikult teame. Nelja lapse emana ja praeguseks ka vanaemana tean ma suurepäraselt, et lapsed on väga erinevad, isegi sama pere lapsed. Meie peres oli just üks see, kes hakkas vastu, sõna ei kuulanud ja tegi erinevaid tempe. Rääkimine ei aidanud. Ja isegi psühholoogid ei aidanud, käisime erinevate juures. Meid kui vanemaid testiti samuti ja saime väga positiivse tagasiside. Mida siis teha, kui laps ei kuula seda, mida talle räägid ja korduvalt räägid. Kui räägid, et ei tohi teist lüüa, sest teine saab haiget. Kui räägid, et asju ei tohi lõhkuda, sest sis peab uued muretsema aga selleks peab raha koguma. Kui räägid, et koolist tuleb õigeaegselt koju tulla, mitte minna klassikaaslase poole ja olla seal 19-20.00ni, et vanemad muretsevad. Tookord ei olnud mobiiltelefone. Räägid ja räägid aga räägid nagu "seinale".
Antud loos on nii, et laps nüüd arvab, et tema teeb lollusi ja teised saavad karistuse. Ja teeb neid lollusi edasi, seni kuni paneb kuskil tikkudega midagi põlema või lööb kaasõpilasel hamba välja. Ja siis seisavad selle lapse vanemad ja vb. vanavanemad lastekaitse ees ja annavad aru, et miks nad ei ole oma last/lapselast kasvatanud. Mil moel siis selliseid lapsi tuleks kasvatada. Igasuguste testide tulemusel on nad normaalsed lapsed, kes sobituvad tavaühiskonda aga iseloom on selline, et "mina ja maailm".
e
Et/ 23. veebruar 2016, 09:56
Miks ei peaks järgnema ? Kui lapsele juba väikesest peale seletatakse ära kuidas on õige käituda ja näidatakse ise eeskuju; kui lapsevanem seletab lapsele, mida too on valesti teinud ja selgitab tegude tagajärgi, kui lapsevanem on järjekindlalt nõudlik ja pahategude järel järgneb karistus ( mitte peksmine ). Juba paariaastasele lapsele saab kõike selgitada ( muidugi tema arusaamise tasemel ) ja järjekindlalt iga päev oma lapsega tegeledes kasvabki üles rõõmus, usaldav ja kaaskodanike austav inimene.
j
Jah/ 23. veebruar 2016, 09:59
Ilmselt siis ikka vähe räägitud ja selgitatud, kui lapsele kohale ei jõua.
e
ei propageeri/ 23. veebruar 2016, 10:07
Olen ise vitsa saanud ja ka oma lastele vitsa andnud.Peale vitsa andmist olen tundnud kohutavat süütunnet ise ja ka andeks palunud.Lastelastele ei ole vitsa andnud kuigi on hullemini käitunud kui minu lapsed.Kui räägid lapsele ilusti 20-30 korda,aga ta jaurab ikka edasi ei kuuletu ka siis kui paned teise tuppa järele mõtlema.Õnneks on vanaemana võimalus vanemad kohale kutsuda ja minema saata.
t
to Et/ 23. veebruar 2016, 10:20
Aga täpselt seda ma tegingi päevast päeva ja meie kodus ei olnud eeskuju näol kunagi mingit peksmist ega isegi mitte tõuklemist. Huvitav, et kolmele lapsele mõjus rääkimine aga ühele ei mõjunud, kuigi temale selgitasin asju isegi kaks-kolm korda rohkem kui teistele. Isikliku eeskuju poolest ei ole meie vanematena üksteist peksnud ega ka kaaskodanikke, ei ole sellised, kes asju sihilikult lõhuksid või kes ei peaks kinni kokkulepetest, seega igati eeskujulikud. Lihtsalt üks lastest oli temperamentsem ja jonnakam kui teised. Ja need, kellel on kogemus ühe-kahe lapse kasvatamisel ja juhtumisi on sõnakuulelikud lapsed, need ei hakkagi sellest kunagi aru saama.
a
Ah/ 23. veebruar 2016, 10:20
Et siis siin suurem osa arvab, et lapsele ei ole vaja selgitada ega seletada, vaid kohe vits välja ja nüpeldama ?
u
uskumatu/ 23. veebruar 2016, 10:43
Kui vaadata 09:56 kommentaari +/- suhet, siis võtab ikka väga kurvaks. Inimesed ei pea õigeks laste õpetamist, vaid ainult peksmist ???
n
Norman/ 23. veebruar 2016, 11:10
Nüüd on sinul ja sinu vanematel kindlasti jama kaelas, et südant puistasid...
s
sellest lapsest/ 23. veebruar 2016, 11:19
..peab kuradi välja ajama hoopis teiste meetoditega..
a
Ants/ 23. veebruar 2016, 12:23
Nurgas põlvili hernestel
k
kusti kalamees/ 23. veebruar 2016, 09:04
Vägivald toodab vägivalda.
Kõik kommijad, kes wägiwalda kiidavad -
on süüdimatud ning alaarenguga olendid.
p
pätistumine/ 23. veebruar 2016, 09:09
Täpselt, pätiks kasvatatud vägivaldureid peab riikliku vägivallaga-vanglaga- raamidesse suruma hakkama, aga see maksab. Pätid ise ei maksa midagi, teised maksku.
t
to kusti, karistamine ei ole vägivald, sinu sõnad on vaimse vägivalla näide/ 23. veebruar 2016, 12:55
loen siin ja ei saa aru, et siin vägivalda kiidetaks, pigem on jutt lastest, kes sõnadest aru ei saa. Iga ühel oma kogemused ja arusaamad.Kui laps ikka kuidagi aru ei saa mis lubatud või lubamattu, siis tulebki see selgeks teha läbi väikese hirnu, et sõnakuulmatusega võib kaasneda valu. Mul on olnud võimalik vaadata kuidas koerad või kassid oma poegi kasvatavad. Kui paarist hoiatusest ei piisa järgneb karistus ja kutsika kiun, mis olukorra kiiresti lahendab. Meile kõigile meeldiks, et lapsed oleksid sõnakuulelikud ja käituksid hästi,aga kui ei ole ja jutt ei aita, kuidas siis....
m
23. veebruar 2016, 09:02
Millal Eesti kohtuvõim koomik Kõverkael-Juku miljonite laristamise eest kümneks aastaks kinnimajja paneb?
r
reku/ 23. veebruar 2016, 09:00
Kirjeldatud moel ei tohi last karistada, aga vitsa anda lapsele rohkem hirmutamise mõttes tohib. Vanaema juba ütles, et "kibe vits, hea laps" Ja nii ongi. Pätte on niigi liiast palju.
k
KOERALE/ 23. veebruar 2016, 09:09
Kas ilma peksuta ei olegi ühtegi normaalset inimest Eestis?
l
Lugeja53/ 23. veebruar 2016, 08:56
Mina ostan oma lapselapsele alati kõik ,kõige kallimad mänguasjad ja ei suudaks isegi teda tutistada.Kuigi Mu 5 aastane lapselaps ütleb alati,see on nii kallis asi ja mõistab asja väärtust.Kui ta teebki mingit pahandust,siis see ei vääri lapse lõõmist.Selleks on sõnad,tõsiselt otsa vaatamine ja selgeks tegemine.Laps on siiani aru saanud .Peamine laps on õnnelik ,ei ole pätistuse tundemärke.Kui suudad last ikka lüüa,siis ei ole sul lapse vastru armastust.armastav lapsevanaema ei lõõ oma lapselast.
k
kes / 23. veebruar 2016, 08:54
lapsepõlves vitsa ei saa,see peksab tulevikus teisi ja hävitab inimlikkuse.
e
Ei/ 23. veebruar 2016, 09:29
Kui laps kogeb kodus, et probleeme lahendatakse peksmisega, siis kasutab ta ise ka probleemide lahendamisel peksmist. Laps, kes ei tule selle pealegi, et teist inimest võib ka peksta, vaid teab, et asjad tehakse selgeks sõnadega, kasutab ka ise tulevikus sõnu, mitte rusikaid.
v
vanaema/ 23. veebruar 2016, 09:33
n
No/ 23. veebruar 2016, 10:01
Kui üks vanaema juba võõraste inimestega suheldes selliseid sõnu kasutab, ei tea, mida ta siis veel kodus teeb ?
m
must huumor/ 23. veebruar 2016, 10:34
Vanaema konstateeris lihtsalt tõde.
k
Kui/ 23. veebruar 2016, 10:54
See vanaema kasutab laste 'kasvatamise' ka 'musta huumorit', mitte õpetamist ja siis imestab, et isegi peksmisega ei saa enam lapsed millestki aru ?
i
inimesed/ 23. veebruar 2016, 08:47
ärge õigustage vägivalda.peksmine ei ole kasvatus.lapse kasvatamine nõuab ikka teadmisi,mitte mingit peksu.vihas karistamine tekitab viha ja just niisugune peks aitab juurde toota pätte.peres,kus räägitakse lapsega,pole suuri probleeme.nad aitavad ja mõistavad lapsi.kui laps teeb pahandust,siis küsige-miks ta nii teeb ja rääkige lapsega.leidke laste jaoks aega ja siis ei kasva ka hoolimatud lapsed oma perede ja laste vastu.õppige lapsi kasvatama.tarkust.

k
23. veebruar 2016, 08:43
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
m
Maama/ 23. veebruar 2016, 08:55
Ja kõik peksa saanud lapsed istuvad samal ajal kodus, aitavad vanemaid ja õpivad.
i
Imelik/ 23. veebruar 2016, 09:00
Mis siis kirjutama pidi, kui vanavanemad? Asi ongi selles, et piinamine ei ole seesama, mis karistamine, kui tehakse pahandust- seda ikka tead? Ja kas seda ka tead, et peksmine ei ole normaalne, saab muudmoodi ka karistada, kui tegu on karistust väärt. Aga mis ikka, sinusuguseid siin enamus, kes peksmist õigeks peavad, ju ise ka peksuga üles kasvanud,
k
kirjudadakse/ 23. veebruar 2016, 09:03
MILLEKS VÕRDUS VEDADA SINNA, KUS SEDA TEGELIKULT EI OLE?
r
raivo/ 23. veebruar 2016, 08:41
Lapsi kasvatagu vanemad,mitte vanavanemad.
k
karina/ 23. veebruar 2016, 10:23
Kulla kommenteerijad - lausa Super vastus Teile. Inimeseks kasvamine pole tõesti lihtne ...aga laps ei saanud ju oma vanemaid valida...
s
Super?/ 23. veebruar 2016, 11:13
Kõik siia sündinud hinged on oma vanemad ise valinud.
.
Ja tõesta nüüd Karina, et just sinu väide see õigem on.
Ütlus vanemate valimisest on alguse saanud usus levinud arusaamadest. Suurem osa uskudest tunnistab hingede uuestisündi. Iga uuestisünd on uus õppetükk hinge arenemise teel, et jõuda täiuslikkuseni. Kristliku maailma usudogmad on kirikukogudel saavutatud kokkulepped mida tunnistada ja mida mitte. Kristlik maailm on võtnud seisukoha, et sa pead täiuslikkuse saavutama ühe elu jooksul.
t
23. veebruar 2016, 08:22
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
t
To: Tulge mõistusele/ 23. veebruar 2016, 08:48
Unista edasi... kui vaja, tuleb ka vitsa anda, nii on olnud aegade algusest ja jääb ka! Sain ka ise lapsepõlves vitsaga karistada - ei ole mul mingit trotsi ega hirmu, sain lihtsalt aru, mis on hea ja mis on halb. Ka loomad, linnud karistavad vajadusel oma üleannetuid järglasi.
k
Kohutav/ 23. veebruar 2016, 09:02
Kas Sa tead, et OLI VAJA? Pigem ei olnud vaja!Kommentaare lugedes jääb mulje, et eestlased ongi peksuga üles kasvanud, sellest kiiksu saanud ja peksavad edasi...
t
to: 08.48/ 23. veebruar 2016, 09:04
Trotsi ega hirmu ei ole, aga tugev vaime hälve küll paistab, et on.
j
23. veebruar 2016, 08:19
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
j
Ja-jah, nõus sellega/ 23. veebruar 2016, 09:38
Riik karistab vanglasse kinni panekuga, see on ju teatud mõttes äriidee, maksumaksja raha eest õilmitsevad AS Vanglad, kes lõikavad vangide pealt hiigelkasumeid. Kes tahab veidi rohkem teada, pöördugu justiitsministri poole ja pärige infot. Küsige, palju ta vanglate pealt teenib.
u
Urrr/ 23. veebruar 2016, 08:15
See ära löö last kampaania annab juba esimesi vilju - lapsed hauguvad vastu, teevad pättusi ja mitte keegi ei saa neid karistada...
n
No/ 23. veebruar 2016, 08:33
Ja osad inimesed siin rohkem kasvatusmeetodeid ei teagi kui lapse peksmine ?
h
haha/ 23. veebruar 2016, 08:45
Füüsiline karistamine järgeb ikka siis kui jutust enam aru ei saada. Kas sul on selle mõistmisega raskusi?
j
Jah/ 23. veebruar 2016, 09:23
Ja millest see 8 aastane laps võis küll niiväga mitte aru saada, et kaks täiskasvanud inimest talle kahekesi kallale läksid ?
k
K50/ 23. veebruar 2016, 09:19
Esimesi vilju ta küll ei kanna, juba viimased 15 aastat on see trend, et lapsi ei tohi karistada st. vitsa anda, laksu anda või sakutada. Aga mõned lapsed ei saa rääkimisest aru ja sealjuures ei ole nad vaimses mõttes haiged lapsed, vaid normaalse arenguga. Kui sa järjekindlat oled 20 korda sama asja selgitanud ja ikka vastupidi tehakse, siis on see väike laks täitsa omal kohal. Iseloom on selline, et teevad mida tahavad. Kui ikka nt. 4-7-aastane lööb ise vanemaid või vanavanemaid ja teda korduvalt keelata või lööb oma õde-venda, siis tulebki üks nähvakas vitsaga anda, et saaks aru, et see mida tema teeb on valus. Umbes nii, et tema võib lüüa ja karjuda aga talle ei tohi midagi teha, selles vaimus ei saa kasvatada. Koolis on juba sama trend, laps võib õpetajale vastu "haukuda" ja ka lüüa kaasõpilast või tõugata aga temale tohib vastata ainult hea sõnaga ja nii need "pätid" kasvavad. Põhilause on, et "te ei tohi midagi mulle teha". Mina olen samuti vanaema, lapselaps oli alla aastane, kui 3-4 koolipoissi talvel mind ja lapselast lumepallidega pildusid, mitu lumepalli lendas otse lapsevankrisse. Poisid ainult naersid, jooksid koolimajja ja karjusid mulle akna pealt, et "muti, sa ei saa meile midagi teha." 43-aastane "muti" ei saanud tõepoolest midagi teha. Jah, ma ei saanudki, sest siis ma oleks pidanud pisikese beebiga minema koolimajja, otsima üles kas direktori või õppealajuhataja, rääkima probleemist ja ma olen kindel, et poisid oleks pärast eitanud, et nad loopisid lumepalle. Vot nii.
i
Inimene/ 23. veebruar 2016, 10:16
Jajah. Kui ma oma vanaemale seletan kuidas arvutit kasutada ja ta ikka kümnendat korda aru ei saa siis üks nähvakas lahtise käega kuklasse lahendab kindlasti probleemi.
t
to Inimene/ 23. veebruar 2016, 10:50
Arvuti kasutamine ei ole midagi eluliselt vajalikku ja see ei tee kellelegi haiget ega liiga kui vanaema seda ei oska. Keegi ei anna lapsele ka selle eest kolakat, kui ta ei oska arvutit kasutada.
Milleks hakata võrdlema võrreldamatut.
Kui aga laps kiusab päevast päeva kaaslast, olgu siis lasteaias või koolis, siis see teeb kaaslasele haiget. Kui laps kiusab kodus oma õde või venda ja lõhub sihilikut tema asju, siis see teeb õele-vennale haiget. Kui lapsele oled 10 korda selgitanud, et kedagi ei tohi lüüa, sest see on valus ja teise asju ei võeta ilma luba küsimata ja neid ei lõhuta ning laps ei saa sellest ikka aru, siis tulebki kasutada mingit karistust; eriti kui lapsega on käidud psühholoogil ja see on tunnistanud lapse igati terveks. Kui tegu oleks haige lapsega, siis oleks asi teisiti. Mitte keegi ei õigusta siin peksmist ega vägivalda vaid seda, et kui normaalne laps TEADLIKULT on kiusakas ja ei taha alluda reeglitele, siis on väike karistus omal kohal.
k
23. veebruar 2016, 08:04
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
t
to: kannikarokkm, kolenimi/ 23. veebruar 2016, 09:08
Mõistus sama kole. Kas siis PÄTIKS ENNETAMISELE peab last , nii väikest last, üks loll täiskasvanu kinni hoidma ja teine loll peksma? Huvitav, mis see lapsekene tegi poole aasta vältel, et nii ENNETAMA PIDI?
Selles loos oli vanavanemate nauding peksta, mitte lapse süü, kas te sellest aru ei saa? Hoiate ka oma last kinni ja teine peksab, nii pool aastat. Ega ei imestagi kommentaare lugedes, aga ärge imestage ka, miks meil lapsed tänaval on, suurest hirmust on osad seal.
s
see lapseke/ 23. veebruar 2016, 12:37
võibolla näiteks lidus karistuse eest ümber toa, ja kui vanavanemad järele ei jooksnud (ei jõudnud?), näitas nurga tagant keelt? (pole aimugi, mis värk tegelikult oli, sest ei pea õigeks, et osa artikleid tasulised on, ja jätan pigem lugemata. aga seda ma tean lugematagi, et lapsed on erinevad ja vajavad erinevaid kasvatusmeetodeid).
o
oh jah/ 23. veebruar 2016, 08:01
ja lõpptulemus, lapsel võim, karistamatuse tunne, ongi üks pätt juures, tänu meie lastekaitsele. lastel õigus - kui sa nüüd ei tee seda ega teist , vat siis panen sinu kah. küll ma sinika oskan leida.
t
.../ 23. veebruar 2016, 10:07
tean lugu just selle sinika leidmisest/tekitamisest, kus laps valetas nii et maa must, sest tal oli lõbus, mis sest et ema 2 nädalat sellele järgnenud tralli peale voodis pidi lebama, šoki sai.
k
kasvatamatu/ 23. veebruar 2016, 07:48
Kas järgmine kasvatamatu kasvatamine hakkab toimuma vanglas, maksumaksja raha eest?
h
Hus/ 23. veebruar 2016, 10:28
MEENUTA: meil oli vabadus ja vastutus EHK loe, kas oled üks suurepärastest 20. sajandi lastest
Me elame ajastul, kus sõprussuhted on kolinud Facebooki ning suhtleme meelsasti pigem internetis kui reaalajas.
Ajastul, mis on täis suuri võimalusi ja lihtsaid lahendusi. Ajastul, kus on keeruline vahet teha 13-aastasel ja 20-aastasel neiul. Kuid see pole alati nii olnud. Kõigest 20 aastat tagasi olid asjad hoopis teisiti.
Me sõitsime rattaga ilma kiivrita. Me jõime vett otse veevoolikust, mitte plastikpudelist. Me sõime kooke, võid, leiba ja jõime palju magusat limonaadi aga me polnud kunagi ülekaalus, sest me mängisime pidevalt õues.
Me lahkusime kodust hommikul, et mängida päev otsa ja saabusime tagasi koju, kui alles õhtutuled süttisid. Mitte keegi ei saanud meiega ühendust terve päeva jooksul ning keegi ka ei muretsenud. Sest me ilmusime alati taas välja.
Meil ei olnud nutitelefone, Playstationeid või X-boxe, limiteeritult kanaleid, sülearvuteid või tahvleid. Facebook oli meie jaoks päris nägu ja päris raamat reaalajas.
Meil olid sõbrad. Me läksime välja, et nendega kohtuda. Me mängisime palli ja mõnikord saime kõvasti haiget. Me ronisime puudel ja kukkusime alla. Me murdsime oma luid ja vigastasime end ning mitte keegi teine polnud selles süüdi, kui meie ise. Meil olid tülid, kui me võitlesime üksteisega ja õppisime neist omavahel üle saama.
Me mõtlesime mänge välja, käisime ilma järelvalveta ujumas, sõitsime ratastega ja jalutasime sõbra koju, kelle uksele koputasime, et teda välja kutsuda. Me korjasime lilled oma silmarõõmule lähedalt asuvalt põllult. Me rääkisime oma tunnetest alati otse.
Me punusime pärgi võililledest ja ehitasime onne metsa. Vanemad poisid röövisid meie saaki, kui käisime ukselt-uksele Marti või Katri jooksmas ning meil polnud kellelegi ära rääkida. Me pidime ise õppima oma asju kaitsma.
Meie teod olid meie enda kanda. Meie vanemad ei aidanud meid jamast välja ega toetanud meid kunagi, kui saime koolis halva hinde, norisime tänavatel või loopisime naabritädi akna sisse. Me saime riielda kui saabusime hilisõhtul koju ja pidime aknast välja hiilima, kui tahtsime öösel raksu minna.
Meil oli vabadus ja vastutus ning me õppisime ise, kuidas kõigega toime tulla.
Kui sa tundsid end mõnes punktis ära, siis sa oled üks suurepärasetst 20. sajandi lastest.
u
Urr/ 23. veebruar 2016, 12:31
Ja täpselt nii see oligi! Praegu loe seda nagu ulmet. Uskumatu kui kiiresti elu võib muutuda ja kahjuks mitte paremuse poole.
l
lible to Hus/ 23. veebruar 2016, 13:04
paneks sulle 5+,sest sa räägiksid nagu minust,võiks veel lisadagi.Olen triibulisi lapsepõlves küll ja küll saanud,samas ikka väljateenitult. Ka vene kroonut olen 3 aastat teeninud ja arvan,et see kogemus on ainult kasuks tulnud.Kohtukulli ees pole kunagi seisnud ja isegi kommunist pole kunagi olnud,olgugi,et oma töökohal töötades oleks pidanud seda olema.Paar korda on püütud isegi kgb koputajat minust teha,kuid asjata.Eesti vabadusliikumisest võtsin väga aktiivselt osa,kuid vaadates mis meie riigis momendil toimub,paneb mõtlema,
et ehk poleks vaja olnud neid triibulisi tagumikul,sest midagi on nihu.
t
to lible/ 23. veebruar 2016, 15:11
see tekst pole Husi väljamõeldis, vaid kopeeritud tekst, selline ringleb juba ammu internetis
j
jah/ 23. veebruar 2016, 11:27
kiibistatud rahvaste vanglas-kui vaid veaks ja üldse ära ei kustutataks...aga 500 000 000 sekka tahaks küll sattuda!

ü
Üks võimalus veel/ 23. veebruar 2016, 07:47
Ära soeta omale kriminaalkaristuse korraldajat. Ela ise. Oma ette. Ole vaba. Ela iseenda jaoks. Need kes targutavad lapse kasvatamaist kui "rääkida", on tavaliselt sellised nagu mu klassivennast pätt kelle ema on pedagoog kasvatuse alal ja ainult räägib. Kasvatab teisi aga oma laps on kriminaalhooldusel.
K
.../ 23. veebruar 2016, 07:44
Kui vanasti aitas vitsameetod mõistust tagant sisse parkida, siis tänapäeval peaks samuti seda kasutama.Lapsed on liiga ära nunnutatud-neile ostetakse kõike,lastakse teha kõike ja sellega tunnevad lapsed vanemate üle võimu.Nii kaua kui ollakse laps, on vanemad need,kes valivad, milliste vahenditega lapsi karistada. See, et vitsutamine määrab vanematele karistuse, on ikka väga vale lähenemine.Esimene asi, kui lapsed korda rikuvad, tormatakse kohe kodu süüdistama.Nüüd, siis ärge süüdistage vanemaid kui sellise tobeda seaduse välja mõtlesite!
j
justament/ 23. veebruar 2016, 07:43
peaks ikka kirjutama ka, milles probleem oli, ei usu, et nad igavusest vitsa andsid. Muuseas omal ajal oli vits tavaline asi, mida laps kartis ja omal ajal polnud ka nii palju n-ö hüperaktiivseid ja kasvatamatuid lapsi.
m
mats/ 23. veebruar 2016, 07:38
Arvata võib, et ikka asja eest sai. Aastatundeid lastele vitsa antud, kui sõnadest abi pole olnud.
m
Maama/ 23. veebruar 2016, 08:44
Aga kas sa sõnadega üldse proovisidki või tundub see liiga tüütu ja vaevarikas tee? Või on su laps ehk loll, et inimkõnest aru ei saagi, kuigi sina oskad ja püüad kõigest väest ennast arusaadavaks teha. Siis on kahju jah, et sellise lapse oled saanud. Mul veab, minu laps on tark, tema kuuleb ja oskab rääkida (sai kunagi õpetatud, kui väike oli) , tal on oma arvamus, mis ei lähe minu omaga alati kokku, vahel ta eksib teadmatusest või lihtsalt lollusest ja siis saamegi asja arutada ja vahel on välja tulnud, et hoopis mina eksin. Nii hea kui sul on arukas ja tark laps, küll oma vigadega, aga kellel neid ei ole. Aga kellel ei ole niipalju vedanud või pole ise viitsinud lapsele eesti keelt selgeks õpetada, eks need peavad jah abivahendeid kasutama.
j
Jah/ 23. veebruar 2016, 11:34
Suur osa siin arvavad, et laps kasvab ise ja kui siis selgub, et laps ongi ise ilma igasuguse õpetuse ja kasvatamiseta kasvanud, siis ei osata muud teha, kui füüsiliselt karistada, aga siis ilmselt juba hilja.
m
Muidugi/ 23. veebruar 2016, 12:34
Lapse sõnadega kasvatamine on muidugi tüütu ja vaevarikas ja suur osa siinkommenteerijatest lihtsalt ei oma mingeid algelisemaidki kasvatusmeetodeid
j
Juku/ 23. veebruar 2016, 07:34
Vits on rohkem lapsevanemate endi madala enesehinnangu väljendus, puberteetikute korralekutsumiseks taastagem ikka kepihoobid, seda ka korda rikkunud täiskasvanute puhul!
d
dingdong/ 23. veebruar 2016, 07:23
Alul, et pool aastat sai peksa. Umbes nagu iga päev. Pärast, et paar korda. Suur vahe ju. Kumb siis. Ihuline karistus on suurte sigaduste puhul lausa hädavajalikud. Olen ise vitsa saanud ja asja eest. Minu meelest peaks vits ja karmimal juhul pyksirihm järgnema pöhjalikule vestlusele olukorras, kus inimene on toime pannud teisele elusolendile valu ja vaeva pöhjustanud pahateoga. Näiteks linde ragulkaga lasknud vmt. Ehkki tänapäeval vist passitakse aknult arvuti ees.
a
23. veebruar 2016, 07:23
Alguses, et peksid pool aastat. Umbes nagu iga päev siis? Pärast
a
Aga/ 23. veebruar 2016, 07:15
Siin ei märgita,mida see lapselaps siis korda saatis?
Tean vägagi värvikate näidete toel ,kus eelpuberteetikud on võimelised ikka väga suurteks vägitegudeks. Ja kui ikka korduv manitsemine ei aita? Mida siis teha? Räägid,räägid,räägid,kuni lõualuud paigast nihkuvad-ja laps irvitab näkku. Karistamatus ju.
o
Olen nõus/ 23. veebruar 2016, 09:39
Kui nooruk on üle käte lastud läbi selle tänapäevase karistamatuse, siis ühel hetkel on jõmm üle pea kasvanud ja muutub ohtlikeks teistele. Kui tegu on paha, siis karistus peab ka paha olema... nii kasvabki korralik kodanik. Kui karistusest koguaeg mööda vaadata ja ainult nunnutada, siis kasvab suure tõenäosusega psühhopaat, kellel pole elementaarseidki väärtushinnanguid ega arusaama, et halvale teole järgneb karistus. Loomulikult peksmine niisama või alkoholi joobes on paha ja peaks olema karistatav
M
./ 23. veebruar 2016, 11:19
Mis ta korda sai saata. Kindlasti varastas raha ja see on juba asi mis vajab karistust. Ja sedasi kitule minna, see näitabki meie uus põlvkond on kitujad, pätid, mõtlematud, saamatud.. mõnede eranditena. Laps vist ei oskaettegi kujutada, mis ta vanavanematele tehakse ja et temal nende juurde enam asja ei ole..mina küll ei peaks sellist last enam oma lapselapseks. Kuna 99% oli karistus kindlasti õigustatud. Vanasti poleks keegi julgenud oma esivanematele vastu hakata ja veel sedasi...häbematu. Siin kohal peaks karistuse saama hoopis lapsevanemad, et ise ei kasvata oma last. Ning kindlasti on laps kohtule pool juttu juurde mõelnud...tean 7-8aastaseid..täiesti kasvatamatud, räägi või ära räägi. Kuna mehe laps siis on nn. füüsilisest karistusest pääsenud aga ausalt...ilma karistuseta kasvavadki lastest ülbed isekad ja kõigest suva lapsed. Ma tean millest räägin, olen mitu aastat kõrvalt nn. rääkinud aga nagu seinale. Nii lugupidamatut põlvkonda pole vist meie riik veel ennem näinud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee