Eesti uudised

Mihkelson: Eesti kaitseb end igal juhul ja ükskõik kui ülekaaluka vastase vastu (111)

Toimetas Jane Saluorg, 22. veebruar 2016 16:47
Foto: TEET MALSROOS
Riigikogu riigikaitsekomisjon ja väliskomisjon tutvusid täna Eesti julgeolekupoliitika aluste koostamise aluspõhimõtetega. Aluspõhimõtted arvestavad varasemast enam tihedamat sidusust erinevate valdkondade vahel.

2010. aastal koostatud julgeolekupoliitika alused on riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul küll ajale hästi vastu pidanud, kuid dokument vajab uuendamist vastavalt praegustele oludele. 

"Uuendatava dokumendi kesksemaks põhimõtteks on, et Eesti kaitseb end igal juhul ja ükskõik kui ülekaaluka vastase vastu," rõhutas Mihkelson. Esimehe sõnul käsitleb Eesti enda ja liitlaste julgeolekut jagamatuna. 

Väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul on oluline, et uue julgeolekupoliitika alusdokumendi koostamist juhib esmakordselt riigikantselei. Niisugune muutus võimaldab senisest laiapõhjalisemat käsitlust ning suurendab kõigi valitsusasutuste vastutustunnet julgeolekupoliitika aluste suhtes.

Mikser rõhutas, et ka praegu kehtiva julgeolekupoliitika alusdokumendi põhimõtted ja sisu on tänases pingelises julgeolekuolukorras igati pädevad ja olulised. Ta pidas positiivseks Eesti julgeolekupoliitika põhiväärtuste järjepidevust alates iseseisvuse taastamisest veerand sajandit tagasi.

Komisjonid leidsid, et Eesti julgeolek ei ole ainult kitsalt seotud sõjalise julgeolekuga. Julgeolek tagatakse koordineeritud välis- kui sisepoliitilise tegevusega ja seetõttu on oluline riigikogu teiste valdkonnakomisjonide kaasamine julgeolekupoliitika aluste arutellu.

Julgeolekupoliitika alused on põhimõtteline juhisdokument, mis sõnastab terviklikult Eesti julgeolekukäsitluse, kajastades kõiki riigi julgeoleku tagamise olulisi valdkondi.

Eesti julgeolekupoliitika peaeesmärk on kindlustada Eesti riigi iseseisvus ja sõltumatus, territoriaalne terviklikus, põhiseaduslik kord ning rahva turvalisus. Julge olek kui julgeolekupoliitika tulem loob eeldused ühiskonna järjepidevaks arenguks, seisab koostatavas dokumendis.

Julgeolekupoliitika koostamise põhimõtteid tutvustas komisjonidele välisministeeriumi poliitikaosakonna teise büroo nõunik Margus Kolga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee